Διορθωση αναλυση οθονης (με τη χρηση του xrandr)

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Διορθωση αναλυση οθονης (με τη χρηση του xrandr)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 27 Σεπ 2014, 13:13

Μόλις πρόσεξα ότι την υπογραφή σου την είχες στο spoiler.
ΟΚ, έχεις nvidia και τρέχεις τον κλειστό οδηγό.
Δοκίμασε να τρέξεις
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Θα σου ανοίξει ένα αρχείο κειμένου, στο οποίο περιέχονται διάφορες ρυθμίσεις σχετικά με τα γραφικά σου.
Θα βρεις ορισμένες τιμές σχετικά με τον οριζόντιο συγχρονισμό που σηκώνει η οθόνη σου, αναγράφονται ως hsync ή horsync δεν το θυμάμαι απέξω αυτή τη στιγμή, οι οποίες λογικώς είναι χαμηλές, γύρω στα 30 με 40 Hz. Άλλαξέ τες στον κειμενογράφο και γράψε 80 Hz. Αποθήκευσε το κείμενο και κλείσε το. Μην πειράξεις οτιδήποτε άλλο.
Επανεκκίνηση και μετά τρέξε το nvidia settings (όταν τρέχεις τον κλειστό οδηγό μην ρυθμίζεις την ανάλυση από το system settings, υπάρχει η εφαρμογή της nvidia, θα τη βρεις στις εφαρμογές ή τρέχοντας nvidia-settings).
Λογικώς πλέον θα υπάρχουν διαθέσιμες όλες οι αναλύσεις.
Ως προς τις άλλες ερωτήσεις σου, τα monitors όταν συνδέονται με την κάρτα γραφικών δίνουν μια πληροφορία η οποία περιέχει λεπτομέρειες σχετικά με την ανάλυση που σηκώνουν, το refresh rate και τους συγχρονισμούς τους.
Τα τελευταία χρόνια οι drivers των γραφικών είναι δομημένοι γύρω από αυτήν την πληροφορία EDID, η οποία όταν λαμβάνεται σωστά απλοποιεί τα πράγματα, αφού όλα ρυθμίζονται αυτόματα, αλλά όταν δεν λαμβάνεται σωστά, δημιουργεί πρόβλημα, αφού συνήθως υπάρχουν διαθέσιμες μικρότερες αναλύσεις από αυτές που σηκώνει το monitor.
Στις nvidia το σύνηθες πρόβλημα είναι να υπάρχει λάθος πληροφορία σχετικά με τον οριζόντιο συγχρονισμό, η οποία δεν επιτρέπει την εφαρμογή μεγάλης ανάλυσης. Αυτό διορθώνεται όπως σου έγραψα παραπάνω.
Τώρα όσον αφορά την κάρτα σε περίπτωση αγοράς οι απόψεις είναι διάφορες.
Οι μεν ΑΤΙ κατά κανόνα δουλεύουν καλά και με τους ανοιχτούς οδηγούς, οι οποίοι βρίσκονται σε καλύτερο επίπεδο από τον ανοιχτό nouveau για τις nvidia, από την άλλη συνήθως παρατηρούνται λιγότερα προβλήματα με τις nvidia όταν τρέχουν τον κλειστό οδηγό.
Είναι θέμα επιλογής. Προσωπικώς τη δεδομένη στιγμή θα προτιμούσα nvidia.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Διορθωση αναλυση οθονης (με τη χρηση του xrandr)

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 27 Σεπ 2014, 14:30

Πάντως πέρα από την κάρτα γραφικών μη βασίζεσαι στην υπογραφή μόνο ( έχουν γίνει αρκετές - ριζικές - αλλαγές στον υπολογιστή εκτός όμως την κάρτα γραφικών που μαζεύω χρήματα να την αλλάξω και αυτή ).

Για το αρχείο που αναφέρεσαι, σε εμένα δεν υπάρχει. ( Είμαι σε Ubuntu 12.04 LTS ) :
Κώδικας: Επιλογή όλων
:/etc/X11# ls -l
    .
    ..
    app-defaults
    cursors
    default-display-manager
    fonts
    rgb.txt
    X -> /usr/bin/Xorg
    xinit
    xkb
    xorg.conf.failsafe
    Xreset
    Xreset.d
    Xresources
    Xsession
    Xsession.d
    Xsession.options
    Xwrapper.config


dim459 έγραψε:...τρέξε το nvidia settings (όταν τρέχεις τον κλειστό οδηγό μην ρυθμίζεις την ανάλυση από το system settings, υπάρχει η εφαρμογή της nvidia, θα τη βρεις στις εφαρμογές ή τρέχοντας nvidia-settings).
Λογικώς πλέον θα υπάρχουν διαθέσιμες όλες οι αναλύσεις.


Όσο για την εφαρμογή της nvidia σε αυτή εδώ αναφέρεσαι ;
Εικόνα
( Να ομολογήσω εντωμεταξύ εδώ, πως αγνοούσα πλήρως την ύπαρξη της :oops: ) Και θα έχεις δίκιο ειδικά για τους κλειστούς οδηγούς όπως λες..
Εικόνα
( Η εικόνα αυτή όμως είναι από το καλώδιο που πήγαιναν όλα μια χαρά και στο "Resolution" δείχνει κανονικά την ανάλυση της οθόνης μου - το θέμα είναι τι θα δείχνει εκεί, όταν έχω το άλλο καλώδιο )

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, πραγματικά οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι άκρως ενδιαφέρουσες και σημαντικές & προσωπικά ομολογώ πως δεν γνώριζα τόσο λεπτομερώς το ζήτημα και τα περισσότερα από όσα μου/ας λες. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ γι'αυτό φίλε!. :)

Όσο για τι κάρτες γνωρίζεις επειδή κάτι έχω ακούσει για το ότι κάποιες εταιρίες ( κυρίως η nvidia ) δε βοηθάνε ώστε να δώσουν κάποια κομμάτια κώδικα... ( δε ξέρω ακριβώς ) ώστε να βοηθήσουν στην καλύτερη δυνατή συμβατότητα με το Linux και ανάπτυξης οδηγών για αυτό. Γνωρίζεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, ποια εταιρία βοηθάει περισσότερο σε αυτό; Η ATI όπως ανέφερες;
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Διορθωση αναλυση οθονης (με τη χρηση του xrandr)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 29 Σεπ 2014, 11:12

Μου κάνει εντύπωση που με τον κλειστό της nvidia δεν έχεις xorg.conf στη 12.04.
Αν τρέξεις
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo nvidia-xconfig

δημιουργείται ;
Τώρα όσον αφορά στο άλλο σου ερώτημα, είναι γεγονός ότι η nvidia δεν φημίζεται για την "open source friendly" διάθεσή της, δεν παύει όμως να παρέχει καλούς drivers για linux έστω και κλειστού κώδικα.
Όσον αφορά στην ΑΤΙ/AMD ξέρω ότι έχει συμβάλλει, αλλά η πληροφόρησή μου περιορίζεται στο "έχω ακουστά", χωρίς να μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Διορθωση αναλυση οθονης (με τη χρηση του xrandr)

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 29 Σεπ 2014, 16:31

dim459 έγραψε:Τώρα όσον αφορά στο άλλο σου ερώτημα, είναι γεγονός ότι η nvidia δεν φημίζεται για την "open source friendly" διάθεσή της, δεν παύει όμως να παρέχει καλούς drivers για linux έστω και κλειστού κώδικα.
Όσον αφορά στην ΑΤΙ/AMD ξέρω ότι έχει συμβάλλει, αλλά η πληροφόρησή μου περιορίζεται στο "έχω ακουστά", χωρίς να μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος.



Κώδικας: Επιλογή όλων
:~$ sudo nvidia-xconfig
[sudo] password...

WARNING: Unable to locate/open X configuration file.

New X configuration file written to '/etc/X11/xorg.conf'

:/ :problem:

dim459 έγραψε:Τώρα όσον αφορά στο άλλο σου ερώτημα, είναι γεγονός ότι η nvidia δεν φημίζεται για την "open source friendly" διάθεσή της, δεν παύει όμως να παρέχει καλούς drivers για linux έστω και κλειστού κώδικα.
Όσον αφορά στην ΑΤΙ/AMD ξέρω ότι έχει συμβάλλει, αλλά η πληροφόρησή μου περιορίζεται στο "έχω ακουστά", χωρίς να μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος.

Μάλιστα, ευχαριστώ ;)
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Διορθωση αναλυση οθονης (με τη χρηση του xrandr)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 29 Σεπ 2014, 17:01

Απ' ότι γράφει τώρα πρέπει να έχεις xorg.conf
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Διορθωση αναλυση οθονης (με τη χρηση του xrandr)

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 29 Σεπ 2014, 23:53

dim459 έγραψε:Απ' ότι γράφει τώρα πρέπει να έχεις xorg.conf


Ναι :
Κώδικας: Επιλογή όλων
:~$ ls -l /etc/X11/
app-defaults
cursors
default-display-manager
fonts
rgb.txt
X -> /usr/bin/Xorg
xinit
xkb
xorg.conf
xorg.conf.failsafe
xorg.conf.nvidia-xconfig-original
Xreset
Xreset.d
Xresources
Xsession
Xsession.d
Xsession.options
Xwrapper.config


και το αρχείο περιέχει μέσα αυτά. Μάλλον σε εμένα είναι το "HorizSync" αυτό που μου ανέφερες.

Να το κάνω από :
Κώδικας: Επιλογή όλων
HorizSync       28.0 - 33.0

σε
Κώδικας: Επιλογή όλων
HorizSync       28.0 - 80.0
;; ( Και αυτό είπαμε τι αλλάζει; Την συχνότητα - ή fps που το λένε μερικοί - ανανέωσης της οθόνης; ) Και θα βοηθήσει σίγουρα αυτό;
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Διορθωση αναλυση οθονης (με τη χρηση του xrandr)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 30 Σεπ 2014, 20:41

Οι αναλύσεις και τα refresh rates που μπορεί να σηκώσει ένα monitor είναι συνυφασμένα με τους συγχρονισμούς.
Αν στο nvidia settings δεν εμφανίζονται οι επιθυμητές αναλύσεις, αλλά χαμηλότερες από αυτές, δηλώνοντας μεγαλύτερο εύρος δυνατού οριζόντιου συγχρονισμού, το πιθανότερο είναι να στις εμφανίσει διαθέσιμες μετά το reboot.
To κάνω συστηματικά σε κάθε εγκατάσταση στο desktop της κόρης μου, που η tv-monitor που διαθέτει δίνει εντελώς άσχετο EDID.
Απ' όσο έχω διαβάσει εδώ μέσα αρκετοί έλυσαν το πρόβλημα με τις αναλύσεις που δίνει το nvidia settings ακολουθώντας αυτή τη μέθοδο.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Διορθωση αναλυση οθονης (με τη χρηση του xrandr)

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 10 Οκτ 2014, 19:05

Αγόρασα μόλις την XFX AMD RADEON R7 240 R7-240A-CLH4 CORE EDITION 2GB DDR3 LP PCI-E RETAIL .
Στην συγκεκριμένη εφόσον την έβαλα, με το που άνοιξα το pc, τα έβλεπα όλα τεράστια, αλλά αμέσως πηγαίνοντας και εγκαθιστώντας αυτόν τον οδηγό :

Εικόνα

μετά από το restart λειτουργούσαν αμέσως όλα άψογα.
όμως όπως βλέπετε υπάρχουν τρεις (3) διαφορετικοί και όλοι κλειστεί ( πράγμα που με παραξενεύει, ειδικά για την AMD περίμενα και κάτι Open source ), τέλος πάντων, αξίζει να σας στείλω και ένα δεύτερο screen από τις λεπτομέρειες του δεύτερου οδηγού ( ο τρίτος δε γράφει τίποτα, για αυτό και δε θα ανεβάσω ) :

Εικόνα

Τώρα υπάρχει και μία κλασική & ευνόητη ( νομίζω ) απορία. Ποιον από τους τρεις (3) οδηγούς θα ήταν καλύτερο να εγκαταστήσω;

Και έχω και μια μικρή απορία, αυτή τροφοδοσία δε παίρνει; Γιατί έχει και αυτό εδώ το βιβλιαράκι μέσα ( απόσπασμα ) :
Spoiler: show
Εικόνα


που με εκνεύρισε, διότι δεν υπάρχουν pin πάνω στην κάρτα για υποδοχή τροφοδοσίας.
Ευχαριστώ. :)
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Διορθωση αναλυση οθονης (με τη χρηση του xrandr)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 10 Οκτ 2014, 21:44

Tassos10 έγραψε:Τώρα υπάρχει και μία κλασική & ευνόητη ( νομίζω ) απορία. Ποιον από τους τρεις (3) οδηγούς θα ήταν καλύτερο να εγκαταστήσω;

Εξαρτάται από το πόσο κασκαντέρ αισθάνεσαι, ααχαχααχαχα...
Νομίζω με τον fglrx είσαι οκ, ο updates είναι πιο νέος, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να αφήσεις τον tested αν όλα πάνε καλά.
Τώρα με experimental και beta εκδόσεις, μπαίνει κανείς στη διαδικασία όταν οι τρέχοντες οδηγοί έχουν πρόβλημα.
Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη κάρτα, αλλά εν πάση περιπτώσει δεν χρειάζονται όλες τροφοδοσία.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials