Εγκατασταση VMware

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό sorolop » 02 Δεκ 2008, 17:49

wlan έγραψε:
Βασικα επειδη πατησα αρκετα κουμπακια μεσα στην αγνοια μου υπαρχει καποιος τροπος να το απεγκαταστησω ολοκληρωτικα και επειτα να το κανω απο την αρχη?

Αφου εχει εγκατασταθει το VMware τοτε:
Δοκιμασε να φτιαζεις μια καινουρια Virtual Machine, επιλλεγοντας σαν λειτουγικο Win XP και ολες τισ ρυθμισεις default.
Μετα δοκιμασε να κανεις εγκατασταση ξανα τα XP.

Αγαπητε wlan ευχαριστω δουλεψε αυτο που μου ειπες αν και συνεχιζει να μου βγαζει αυτο το μηνυμα
Κώδικας: Επιλογή όλων
    The Microsoft Windows XP product activation feature creates a key based on the virtual hardware in the virtual machine where it is installed. Changes in the virtual machine configuration may require you to reactivate the guest operating system. To minimize those changes, be sure to set the final memory size for the virtual machine and install VMware Tools before you activate Windows XP.
    For more information about Windows XP product activation and virtual machines see our Web site at "http://vmware.com/info?id=50".

Να σε ρωτησω και κατι αλλο για το προηγουμενο virtual machine που εκανα ειχα δεσμευση χωρο 15gb , πως μπορω να τον αποδεσμευσω?
Επισης πως μπορω να κανω δικτυο με το ubuntu ωστε να μπορω να δω τα αρχεια και απο τις 2 πλευρες?
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Desktop
Λειτουργικό σε Η/Υ: Ubuntu 9.10 (karmic)
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8200 @ 2.66GHz │ RAM 4021 MB │ Nvidia GeForce 8800 GT │ Κάρτα ήχου: Intel 82801G HD
Άβαταρ μέλους
sorolop
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 17:43
Τοποθεσία: Δομοκός
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό wlan » 03 Δεκ 2008, 18:47

Αγαπητε wlan ευχαριστω δουλεψε αυτο που μου ειπες αν και συνεχιζει να μου βγαζει αυτο το μηνυμα

Νομιζω οτι το μυνημα αυτο που σου βγαζει ειναι καθαρα πληροφοριακο.
Δηλαση σου λει οτι αν κανεις καποια αλλαγη στη Virtual Machine, τοτε πιθανως να χρειαστει να κανεις activate τα windows.
(Νομιζω μεχρι 30 φορες, δεν ειμαι σιγουρος).
Γι' αυτο αν εχεις μνημη, βαλε 1GB απο την αρχη.Νομιζω φτανει (για XP)

Να σε ρωτησω και κατι αλλο για το προηγουμενο virtual machine που εκανα ειχα δεσμευση χωρο 15gb , πως μπορω να τον αποδεσμευσω?

Απο VM > Settings > remove (αφου το μαρκαρεις)
Διαφορετικα σβησε ολη τη VM

Επισης πως μπορω να κανω δικτυο με το ubuntu ωστε να μπορω να δω τα αρχεια και απο τις 2 πλευρες?

Απο VM > Settings > options > Shared Folders.
Βρες το φακελο η δισκο και προσθεσε τον στα Shared Folders.
Ubuntu 10.04, 64 Bit,
INTEL CORE 2 QUAD Q6600 2.40 GHZ, Gigabyte GA-P35-DQ6,
RAM:4GB, nVidia 8600-512GB, Intel 80GB SSD
Οι καλυτερες εφαρμογες για Ubuntu βρισκονται στο http://www.getdeb.net/
wlan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2008, 03:51
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό KiRiLoS » 19 Δεκ 2008, 21:15

Με αυτην την απλη εγκατασταση που φαινετε στο Πρωτο ποστ,λειτουργουν και οι Usb συσκευες;
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Ελάχιστο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
ubuntu 10.04 x32
IntelCore2Duo 6300 (1.86GHZ,4MB) / 2X1024MB / NVIDIA GeForce 8400 GS (256MB) / HD Audio Controller / 15" Samsung SyncMaster 152v
KiRiLoS
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 28 Αύγ 2008, 16:35
IRC: kirilos
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό sorolop » 19 Δεκ 2008, 21:52

KiRiLoS έγραψε:Με αυτην την απλη εγκατασταση που φαινετε στο Πρωτο ποστ,λειτουργουν και οι Usb συσκευες;

Ναι (σε εμενα τουλαχιστον) :D
Τα windows λειτουργουν παρα πολυ καλα και απο vmware μερικοι ισχυριζονται οτι λειτουργουν και καλυτερα :lol: :lol: :lol:
Δοκιμασε το , νομιζω θα εισαι ικανοποιημενος και επισης πιστευω οτι θα τρεχουν μια χαρα και οι λειτουργιες για το iphone.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Desktop
Λειτουργικό σε Η/Υ: Ubuntu 9.10 (karmic)
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8200 @ 2.66GHz │ RAM 4021 MB │ Nvidia GeForce 8800 GT │ Κάρτα ήχου: Intel 82801G HD
Άβαταρ μέλους
sorolop
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 17:43
Τοποθεσία: Δομοκός
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό KiRiLoS » 20 Δεκ 2008, 01:55

sorolop έγραψε:
KiRiLoS έγραψε:Με αυτην την απλη εγκατασταση που φαινετε στο Πρωτο ποστ,λειτουργουν και οι Usb συσκευες;

Ναι (σε εμενα τουλαχιστον) :D
Τα windows λειτουργουν παρα πολυ καλα και απο vmware μερικοι ισχυριζονται οτι λειτουργουν και καλυτερα :lol: :lol: :lol:
Δοκιμασε το , νομιζω θα εισαι ικανοποιημενος και επισης πιστευω οτι θα τρεχουν μια χαρα και οι λειτουργιες για το iphone.

Θα το δοκιμασω!Ελπιζω να δουλευει οσο καλα λες,αλλιως με βλεπω να κανω φορματ για να κανω partition για windows(Εκτως εαν γινετε να αποδεσμευσεις χωρο απο το partition που εχεις βαλει για το ubuntu!btw αυτο γινεται;Τωρα μου ειρθε!)!
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Ελάχιστο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
ubuntu 10.04 x32
IntelCore2Duo 6300 (1.86GHZ,4MB) / 2X1024MB / NVIDIA GeForce 8400 GS (256MB) / HD Audio Controller / 15" Samsung SyncMaster 152v
KiRiLoS
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 28 Αύγ 2008, 16:35
IRC: kirilos
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό brucelee » 12 Ιαν 2009, 22:09

Αφου εχω κανει εγκατασταση το vmware δεν μπωρο να το χρησιμοποιήσω γιατι θελει το serial.
στο link που δινει ο linuxman μπαινω μεσα αλλα δεν βρισκω κατι για serial.
brucelee
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009, 22:45
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό panligo » 28 Φεβ 2009, 12:25

Καλημέρα
ακολούθησα και εγώ τον οδηγό εγκατάστασης αλλά κάτι δεν έγινε σωστα και δεν ολοκληρώθηκε εγκατάσταση. τώρα μου εμφανίζει το εικονίδιο ενημερώσεων αλλά όταν το πατάω λέει Δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση όλων των ενημερώσεων. Πατάω να κάνει μερική ενημέρωση, αρχίζει αλλά μετά από λίγο κλείνει το παράθυρο χωρίς να κάνει καμία αλλαγή. Προσπάθησα να το βγάλω με την εντολή sudo apt-get remove --purge vmware-server αλλά μου βγάζει αυτό:

panagiotis@panagiotis-desktop:~$ sudo apt-get remove --purge vmware-server
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων
Reading state information... Ολοκληρώθηκε
Τα ακόλουθα πακέτα θα ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ:
vmware-server
0 αναβαθμίστηκαν, 0 νέο εγκατεστημένα, 1 θα αφαιρεθούν και 2 δεν αναβαθμίζονται.
1 μη πλήρως εγκατεστημένα ή αφαιρέθηκαν.
After this operation, 815MB disk space will be freed.
Θέλετε να συνεχίσετε [Ν/ο]; Ν
(Ανάγνωση βάσης δεδομένων ... προς το παρόν εγκαταστάθηκαν 137311 αρχεία και κατάλογοι.)
Αφαίρεση του vmware-server ...
[: 64: Illegal number: remove
shift: 64: can't shift that many

dpkg: σφάλμα στην επεξεργασία του vmware-server (--remove):
η υποδιεργασία post-removal script επέστρεψε κατάσταση λάθους 2
Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:
vmware-server
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
panagiotis@panagiotis-desktop:~$

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό linuxman » 28 Φεβ 2009, 14:27

Δες μέσα από το Synaptic πως μπορείς να το βγάλεις .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό linuxman » 28 Φεβ 2009, 14:29

brucelee έγραψε:Αφου εχω κανει εγκατασταση το vmware δεν μπωρο να το χρησιμοποιήσω γιατι θελει το serial.
στο link που δινει ο linuxman μπαινω μεσα αλλα δεν βρισκω κατι για serial.

Αν κάνεις την εγγραφή εδώ http://www.vmware.com/freedownload/logi ... t=server20 θα σου σταλεί στο email το serial .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό panligo » 28 Φεβ 2009, 14:39

linuxman έγραψε:Δες μέσα από το Synaptic πως μπορείς να το βγάλεις .


Το δοκίμασα αλλά βάζω φίλτρο 'vmware' και μου βγάζει ένα μόνο πακέτο άσχετο με το πρόγραμμα!
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials