Εγκατασταση VMware

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό simosx » 13 Νοέμ 2008, 02:14

Ωραίος ο οδηγός.
Ένα άλλο στοιχείο είναι η εγκατάσταση του vmware-player, όταν κάποιος έχει φτιάξει ήδη τις ιδεατές μηχανές. Έτσι, δε χρειάζεται να παίρνεις κλειδιά από το vmware.com κάθε μήνα. Αυτό ίσως θέλει νέο οδηγό. Τώρα που το σκέφτομαι, κάποιος θα μπορούσε να φτιάξει μια κενή ιδεατή μηχανή με χώρο π.χ. 6GB, να το συμπιέσει και να το διαθέσει. Έπειτα οι υπόλοιποι μπορούν να βάλουν μέσα ότι λειτουργικό, με χρήση του vmware-player...

Το VirtualBox υποστηρίζει USB αρκεί να εγκαταστήσεις την έκδοση από www.virtualbox.org.
Δες στο http://simos.info/blog/archives/789 για ένα τυπικό τρόπο εγκατάστασή του.

Ένα άλλο ζήτημα είναι ότι και τα δύο προγράμματα υποτίθεται ότι μπορούν να διαβάζουν τις ιδεατές μηχανές του άλλου, μιας και έχουν κοινή μορφή.
Στην πράξη είδα ότι τις περισσότερες φορές δε λειτουργεί (ή έκανα κάτι πολύ λάθος, που δεν είναι τόσο απίθανο).
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό wlan » 13 Νοέμ 2008, 02:26

Το vbox της sun έχει υποστήριξη usb.

Ενοεις οτι και η εμπορικη αλλα και η ελευθερη εκδοση του virtualbox εχουν υποστηριξη USB? η το vbox ειναι αλλο?
Ubuntu 10.04, 64 Bit,
INTEL CORE 2 QUAD Q6600 2.40 GHZ, Gigabyte GA-P35-DQ6,
RAM:4GB, nVidia 8600-512GB, Intel 80GB SSD
Οι καλυτερες εφαρμογες για Ubuntu βρισκονται στο http://www.getdeb.net/
wlan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2008, 03:51
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό wlan » 13 Νοέμ 2008, 02:46

Ένα άλλο στοιχείο είναι η εγκατάσταση του vmware-player, όταν κάποιος έχει φτιάξει ήδη τις ιδεατές μηχανές. Έτσι, δε χρειάζεται να παίρνεις κλειδιά από το vmware.com κάθε μήνα. Αυτό ίσως θέλει νέο οδηγό. Τώρα που το σκέφτομαι, κάποιος θα μπορούσε να φτιάξει μια κενή ιδεατή μηχανή με χώρο π.χ. 6GB, να το συμπιέσει και να το διαθέσει. Έπειτα οι υπόλοιποι μπορούν να βάλουν μέσα ότι λειτουργικό, με χρήση του vmware-player...


Κανοντας install το vmware workstation, αυτοματα εγκαθισταται και το vmware player.
Οποτε ο τροπος εγκαταστασης ειναι του player ειναι ο ιδιος.

Ενοεις να φτιαξουμε μια κενη μηχανη, η οποια ξεκινωντας θα διαβαζει οτι iso εχει γινει mount και θα το εγκαθιστα?
Πολυ καλη ιδεα!
Μπορουμε να φτιαξουμε ενα torrent η να ανεβασουμε σε ενα ftp ενα image μιας κενης virtual machine αλλα δεν ξερω αν ειναι νομιμο να ανεβασουμε το link στο forum.
Βεβαια, αν ειναι κενη η ιδεατη μηχανη τοτε ισως δεν υπαρχει προβλημα.
Σε αυτο μπορουν να μας διαφωτισουν οι administrators του forum
Ubuntu 10.04, 64 Bit,
INTEL CORE 2 QUAD Q6600 2.40 GHZ, Gigabyte GA-P35-DQ6,
RAM:4GB, nVidia 8600-512GB, Intel 80GB SSD
Οι καλυτερες εφαρμογες για Ubuntu βρισκονται στο http://www.getdeb.net/
wlan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2008, 03:51
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό tas_rous » 26 Νοέμ 2008, 23:44

Για σε ολους.Εχω ενα προβλημα με το VMware Server 2.
προσπαθησα να το κανω install με αυτον τον οδηγο viewtopic.php?f=9&t=1918
που ειναι για το VMware Workstation.

Ακολουθησα τα βηματα και εκανα το install.Αφου τελειωσα,πηγα να ανηξω το προγραμμα και δεν το βρηκα ουτε στις αφαρμογες ουτε στο τερματικο.Μετα το εκανα uninstall απο το Synaptic και μου εβγαλε οτι εμφανιστικε ενα error και δεν μπορει να συνεχιστει η απεγγατασταση.Μετα μου εβγαλε ενα απαγορευτικο σημα διπλα απο το ρολόι και μου ζηταει να τρεξω τον διαχειριστη πακετων για να δω τι σημβαινει.επισεις γραφει οτι το σφαλμα ειναι uknown error type exceptions.SystemError (E:the package vmware-server needs to be reinstall but i can't find an archive for it).Μωλις το τρεχω μου γραφει οτι

"Δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση όλων των ενημερώσεων" παταω μερικη αναβαθμιση μετα μου βγαζει

Απομάκρυνση πακέτου που βρίσκεται σε άσχημη κατάσταση

The package 'vmware-server' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Do you want to remove this package now to continue? παταω ναι και μου βγαζει το αξης error

Το πακέτο βρίσκεται σε αντιφατική κατάσταση

The package 'vmware-server' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Please reinstall the package manually or remove it from the system.

Προσπαθησα να το κανω uninstall με το sudo apt-get romove και το sudo apt-get autoremove αλλα τιποτα μου βγαζει αυτο

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων
Reading state information... Ολοκληρώθηκε
E: Το πακέτο 'vmware-server' χρειάζεται να επανεγκατασταθεί, αλλά είναι αδύνατη η εύρεση κάποιας κατάλληλης αρχείοθήκης.


Εψαξα στο internet και δεν βρηκα κατι.Αν μπορει καπιος ας βοηθησει.
tas_rous
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 21:34
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό linuxman » 27 Νοέμ 2008, 00:01

Δοκίμασε με το
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get remove --purge vmware-server

Άλλα πες μου τι είδους Server κατέβασες , δηλαδή πακέτο σε τι μορφή είναι ?
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό tas_rous » 27 Νοέμ 2008, 01:01

εκανα αυτο που ειπες και μου εβγαλε αυτα

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων
Reading state information... Ολοκληρώθηκε
E: Το πακέτο 'vmware-server' χρειάζεται να επανεγκατασταθεί, αλλά είναι αδύνατη η εύρεση κάποιας κατάλληλης αρχείοθήκης.

Κατεβασα το vmware-server_2.0.0-122957_i386.rpm
tas_rous
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 21:34
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό tas_rous » 27 Νοέμ 2008, 02:28

ολα οκ βρηκα την λυση εδω http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=5100702
tas_rous
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 21:34
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό linuxman » 27 Νοέμ 2008, 04:01

tas_rous έγραψε:ολα οκ βρηκα την λυση εδω http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=5100702

Μπράβο , πάντως εγώ θα κατέβαζα από την αρχή το πακέτο άλλο όχι rpm .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό sorolop » 01 Δεκ 2008, 22:07

Γεια χαρα!
Μολις εκτελεσα τα βηματα του αδηγου.
καθως ανοιγω το vmware μολις παω να "αναψω" τη μηχανη μου βγαζει το εξης μηνυμα
Κώδικας: Επιλογή όλων
The Microsoft Windows XP product activation feature creates a key based on the virtual hardware in the virtual machine where it is installed. Changes in the virtual machine configuration may require you to reactivate the guest operating system. To minimize those changes, be sure to set the final memory size for the virtual machine and install VMware Tools before you activate Windows XP.
For more information about Windows XP product activation and virtual machines see our Web site at "http://vmware.com/info?id=50".

επειτα καθως εχω μεσα το cd απο τα xp φτανοντας στο σημειο να πατησω enter για να τα εγκαταστησω μου βγαζει ενα μηνυμα οτι δεν μπορει να βρει τους σκληρους για να κανει το install.
Βασικα επειδη πατησα αρκετα κουμπακια μεσα στην αγνοια μου υπαρχει καποιος τροπος να το απεγκαταστησω ολοκληρωτικα και επειτα να το κανω απο την αρχη?
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Desktop
Λειτουργικό σε Η/Υ: Ubuntu 9.10 (karmic)
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8200 @ 2.66GHz │ RAM 4021 MB │ Nvidia GeForce 8800 GT │ Κάρτα ήχου: Intel 82801G HD
Άβαταρ μέλους
sorolop
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 17:43
Τοποθεσία: Δομοκός
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση VMware

Δημοσίευσηαπό wlan » 01 Δεκ 2008, 23:50

Βασικα επειδη πατησα αρκετα κουμπακια μεσα στην αγνοια μου υπαρχει καποιος τροπος να το απεγκαταστησω ολοκληρωτικα και επειτα να το κανω απο την αρχη?

Αφου εχει εγκατασταθει το VMware τοτε:
Δοκιμασε να φτιαζεις μια καινουρια Virtual Machine, επιλλεγοντας σαν λειτουγικο Win XP και ολες τισ ρυθμισεις default.
Μετα δοκιμασε να κανεις εγκατασταση ξανα τα XP.
Ubuntu 10.04, 64 Bit,
INTEL CORE 2 QUAD Q6600 2.40 GHZ, Gigabyte GA-P35-DQ6,
RAM:4GB, nVidia 8600-512GB, Intel 80GB SSD
Οι καλυτερες εφαρμογες για Ubuntu βρισκονται στο http://www.getdeb.net/
wlan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2008, 03:51
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron