Πώς να εγκαταστήσετε GetDeb/PlayDeb στο Ubuntu 11.10/12.04

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Πώς να εγκαταστήσετε GetDeb/PlayDeb στο Ubuntu 11.10/12

Δημοσίευσηαπό simosx » 19 Απρ 2012, 17:19

Learner έγραψε:Unpacking playdeb (from playdeb_0.3-1~getdeb1_all.deb) ...
Setting up playdeb (0.3-1~getdeb1) ...
--2012-04-19 17:10:26-- http://archive.getdeb.net/getdeb-archive.key


Οπότε, πράγματι το πακέτο .deb περιλαμβάνει κώδικα όπου προσθέτει αυτόματα το κλειδί του αποθετηρίου, κατά την εγκατάσταση.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Πώς να εγκαταστήσετε GetDeb/PlayDeb στο Ubuntu 11.10/12

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 19 Απρ 2012, 17:22

simosx έγραψε:Αυτό σημαίνει ότι η εγκατάσταση του deb, εκτός από το να προσθέτει το αποθετήριο με apt-add-repository, προσθέτει και το κλειδί.
Γενικά, τα .deb δεν τα κάνουν αυτά. Για να επιβεβαιώσεις αν πραγματικά κάνει και τις δύο αλλαγές, τότε ένας νέος χρήστης που δεν έχει εγκαταστήσει τα πακέτα μπορεί να κάνει το dpkg -i και μετά να επιβεβαιώσει με sudo apt-get update αν μπορούν να ληφθούν οι ενημερώσεις. Αν το κλειδί για το νέο αποθετήριο λείπει, τότε θα φανεί, και πρέπει να εκτελεστεί η εντολή για την προσθήκη κλειδιού.

Γενικά τα .deb όντως δεν το κάνουν αυτό, άλλωστε δεν είναι αυτή η δουλειά τους.
Τα δύο συγκεκριμένα πακέτα .deb δεν προσθέτουν κάποια εφαρμογή όπως θα περίμενε κάποιος, αλλά απλά ενεργοποιούν τα δύο αποθετήρια (Getdeb, Playdeb) οπότε ίσως αυτό να είναι η εξήγηση.
Από ότι έχω διαπιστώσει στο δικό μου σύστημα, οι ενημερώσεις γίνονται κανονικά και για τα δύο αυτά αποθετήρια, οπότε υποθέτω πως προσθέτουν και το κλειδί αυτόματα.
Τώρα, γιατί χρειάζεται ένα .deb πακέτο γι αυτό και δεν αρκεί ένα σκριπτάκι, δεν ξέρω.
Ίσως γιατί είναι πιο εύκολο για κάποιον αρχάριο να ανοίξει ένα .deb πακέτο με το Κέντρο λογισμικού ή το Gdebi χωρίς καν να το κατεβάσει, παρά να κατεβάσει ένα σκριπτάκι, να το κάνει εκτελέσιμο και να το τρέξει.

Άλλα πακέτα .deb που έχω συναντήσει και κάνουν το ίδιο (πρόσθεση/ενεργοποίηση αποθετηρίου και λήψη κλειδιού), είναι τα πακέτα .deb των εφαρμογών Google Chrome, Opera browser και Google Earth (όχι μέσω Medibuntu repo, αλλά το .deb από το site).

vagrale13 έγραψε:@fkol k4
Ναι, ακριβως αυτο. Διαλεγεις εναν απο τους 2 τροπους. :thumbup:

Οκ, :thumbup: εγώ κατάλαβα λάθος, νόμισα πως πρότεινες συνδυασμό και των δύο μεθόδων.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials