Αλλάζοντας Χρήστη

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Αλλάζοντας Χρήστη

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 02 Δεκ 2008, 03:41

Δεν ξέρω αν αποτελεί ένα καθαρό howto αλλά προέκυψε από δική μου εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει πολύ κόσμο πιστεύω να γλυτώσει απο κόπο και άγχος.

Πριν μερικές ώρες σκοτώνοντας εγκεφαλικά κύτταρα, χωρίς προφανή λόγο άρχισα να πειραματίζομαι με διάφορα theme, splash screen, icons διάφορα περίεργα αλλά όμορφα πράγματα. Κάποια στιγμή φυσικά και μετά από 1-2 ώρες πειραματισμού, αισθάνθηκα πως το σύστημα ήταν πλέον σχεδόν αδύνατο να χρησιμοποιηθεί αφού είχανε επηρεαστεί σχεδόν τα πάντα... Αλλά φευ!!! Εδώ βρίσκεται η δύναμη του linux.
Το /home folder μου περιείχε περίπου 5gig από εργασίες μου και καμιά 4-5 gig από φωτό, μουσική και βίντεο. Αυτά έπρεπε να σωθούν!!!

Προφανώς υπάρχουν πολλοί τρόποι να γίνει αυτό αλλά εγώ ακολούθησα έναν μη ενδεδειγμένο (καθότι αντιδραστικός) καθώς αποφάσισα να εργαστώ ώς root στο σύστημα και αυτό δεν αποτελεί καλή ιδέα για σχετικά άπειρους χρήστες:

Βήμα 1.

Ενεργοποίησα το root χρήστη δίνοντάς του ένα pass και από το system > administration > login window επέλεξα στην καρτέλα security το Allow local system administrator login (αυτό όπως είπα και παραπάνω, κατά γενική ομολογία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ και μάλλον θα γκρινιάξουν που σαν το προτείνω αλλά όπως είπα... its my way)

Βήμα 2.
Κάνω log out και μπαίνω στο σύστημα σαν root.
Μετά δημιουργώ έναν καινούργιο χρήστη απο το system > administration > users and groups.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Οι χρήστες που δημιουργούνται με αυτόν τον τρόπο δεν ανήκουν στο grous των Admins (κοινός δεν είναι sudoers) με αποτέλεσμα να μην είναι full operational (πχ δεν μπορούν να εκκινήσουν τον synaptic ή ακόμα πιο τρανταχτό παράδειγμα, δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την εντολή sudo).
Για να λύσετε αυτό το θέμα πηγαίνεται στο users and groups και απο τα properties του χρήστη επιλέγετε την τελευταία καρτέλα επιλέγετε allow system administration.

Την στιγμή αυτή τα folders μέσα στο /home δεν έχουν δημιουργηθεί. Πρέπει να κάνετε logout και login με το νέο σας username. Αμέσως θα δείτε πως τα folders δημιουργήθηκαν και είστε έτοιμοι για την μεταφορά των αρχείων σας.

Βήμα 3.
Κάνετε login σαν root και πηγαίνετε με τον nautilus (ή 'οτι χρησιμοποιείται τέλος πάντων) στο /home/palaio_username και μετακινείται όλα σας τα αρχεία στο νέο /home/neo_username folders που έχετε.
Μόλις τελειώσετε πρέπει να αλλάξετε τα permission των αρχείων σαν αφού ακόμα βρίσκονται υπο την ιδιοκτησία του παλαιού σας username. Επομένω εκτελούμε:

Κώδικας: Επιλογή όλων
chown -R neo_username /home/neo_username


για παράδειγμα αν το νέο σας username είναι koubas τότε πρέπει να δώσετε σε κονσόλα

Κώδικας: Επιλογή όλων
chown -R koubas /home/koubas


και αυτό θα αλλάξει ΟΛΑ τα permisions για τα αρχεία που βρίσκονται μέσα στο folder σας καθώς και μέσα στα subfolders...

Μόλις έχουμε τελειώσει... Αν θέλετε κάντε ένα login με το νέο σας username και ελέγξτε αν όλα τα αρχεία σας βρίσκονται εκεί και είναι ΟΚ.
Τώρα μπορείτε να σβήσετε αν θέλετε το παλιό σας folder καθώς και τον παλαιό χρήστη και να κάνετε login με το νέο σας.
Θα έχετε ένα ολόφρεσκο σύστημα για να χαλάσετε ξανά!!!

Τώρα λοιπόν μπορώ να βρω μια ήσυχη γωνιά να κλάψω γιατί ξέχασα να πάρω τα mail μου...
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron