Χειροκίνητη αναβάθμιση κάρτας γραφικών Nvidia

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Χειροκίνητη αναβάθμιση κάρτας γραφικών Nvidia

Δημοσίευσηαπό Konstantinos.Ch » 19 Μάιος 2012, 19:30

Χειροκίνητη αναβάθμιση κάρτας γραφικών Nvidia


Κάνοντας εγκατάσταση το ubuntu αυτόματα το λειτουργικό διαλέγει,κατεβάζει και εγκαθιστεί τους κατάλληλους drivers για την κάρτα γραφικών που χρησιμοποιούμε.
Μερικές φορές τα συγκεκριμένα drivers βγάζουν προβλήματα (μου έτυχε στο Kubuntu 12.04) και τότε πρέπει να κάνουμε 1-2 πραγματάκια για να τους αναβαθμίσουμε μόνοι μας.

Καταρχήν τρέχουμε το πρόγραμμα Additional drivers για να δούμε αν έχουμε Activate τους Recommended drivers για την κάρτα γραφικών μας.
Εικόνα


Στην συνέχεια κάνουμε τα εξής βήματα:

1.Ανοίγουμε τερματικό.
2.Δίνουμε την εντολή: sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
3.Πληκτρολογούμε το password μας και στην συνέχεια πατάμε ENTER όταν μας ζητηθεί.
4.Δίνουμε την εντολή: sudo apt-get update **Εδώ λογικά θα βγει ένα notification ότι υπάρχουν διαθέσιμες αναβαθμίσεις** (Αν δεν βγει,δεν πειράζει.Συνεχίζουμε στο 5ο βήμα όπως και να έχει)
5.Δίνουμε την εντολή: sudo apt-get upgrade

Ουσιαστικά έχοντας installed τον recommended (από το ubuntu) driver ζητάμε update από την συγκεκριμένη διεύθυνση και στην συνέχεια τον κατεβάζουμε και τον κάνουμε εγκατάσταση.
Μην μπερδεύεις τον χαρακτήρα μου με την συμπεριφορά μου.Ο χαρακτήρας μου είμαι εγώ,η συμπεριφορά μου εξαρτάτε από εσένα..

Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.04 precise 64bit (en_US.UTF-8), Ubuntu 3.2.0-23-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Quad CPU Q9300 2.50GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ PEGATRON CORPORATION Benicia - HP-Pavilion KX617AA-B1A m9345.gr
4 NVIDIA Corporation G96 [GeForce 9500 GS]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ wlan0: 15a9:0004 Gemtek WUBR-177G [Ralink RT2571W]
Konstantinos.Ch
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Μάιος 2012, 19:19
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron