Πρακτικά ζητήματα ασφάλειας

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Πρακτικά ζητήματα ασφάλειας

Δημοσίευσηαπό greatst » 25 Μαρ 2009, 18:11

ftso έγραψε:
greatst έγραψε:αλλά εάν τον χρησιμοποιήσεις για δικό σου πρότζεκτ αυτό πρέπει να είναι με την ίδια ή με μια "ισοδύναμη" άδεια (σωστά?).

Μπορείς να έχεις και dual license... Βλέπε virtual box...

...


Μάλλον δεν το διευκρίνισα επαρκώς: δεν αναφέρομαι σε εφαρμογές που φτιάξαμε οι ίδιοι (οπότε εκεί επιλέγουμε εμείς το σχήμα αδειοδότησης)! Αναφέρομαι σε εφαρμογές που έφτιαξαν άλλοι και τις βρίσκουμε υπό μία "μολυσματική" άδεια.
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Πρακτικά ζητήματα ασφάλειας

Δημοσίευσηαπό greatst » 25 Μαρ 2009, 18:23

ktogias έγραψε:...
Η δέσμευση ισχύει μόνο στην περίπτωση ανάδιανομής και μόνο για όποιον δεν έχει το πλήρες copyright του έργου.
...
Τα παραπάνω φυσικά δεν ισχύουν για σένα, αν είσαι ο αρχικός δημιουργός του έργου και κατέχεις το copyright όλης της έκτασής του. Τότε μπορείς να το δώσεις σε εμένα μαζί με τον κώδικα ως ΕΛΛΑΚ, και να το πουλήσεις σε ένα άλλο ως κλειστό λογισμικό χωρίς κώδικα και με όρο να το τρέχει μόνο από 3 με 5 κάθε απόγευμα. Οι άδειες χρήσης δηλ. δεν δεσμέυουν τον δημιουργό, αλλά αυτόν που θα λάβει το έργο κάτω από τη συγκεκριμένη άδεια.
...


Αναφέρομαι στην περίπτωση όπου ο Χ φτιάχνει μια εφαρμογή και την διανέμει με μια "μολυσματική" άδεια, υπό την οποία χρησιμοποιεί ο Υ την εφαρμογή: για τους "περιορισμούς" του Υ έλεγα. (δεν αναφέρομαι στον δημιουργό αλλά σε όσους λαμβάνουν την εφαρμογή)

ktogias έγραψε:...
Κατ' εμέ, η ποιο αλτρουιστική και ελεύθερη άδεια είναι η BSD. Δίνεις χωρίς όρους, χωρίς απαίτηση ανταλλάγματος. Η GPL πάλι είναι πιο πρακτική, ρεαλιστική και επαναστατική. Αν ζούσαμε σε μια ποιο εξελιγμένη και συνειδητοποιημένη κοινωνία δεν θα είχε λόγο ύπραξης, αλλά σήμερα δίνει κίνητρο, προστατεύει όσους θέλουν να μοιράζονται, και ασκεί έμμεσες πιέσεις προς αποδοχή και ιυοθέτηση της ανοικτότητας, σε ένα εχθρικό περιβάλλον που όλοι κοιτάνε να αρπάξουν, να κρύψουν και να καταχραστούν.


Κοίτα, κι εγώ το ψάχνω το θέμα (είχα ανοίξει στο φόρουμ και μια σχετική συζήτηση και ίσως θα ήταν καλύτερα να συνεχίζαμε εκεί?) και προβληματίζομαι. Νομίζω ότι η Apache Licence 2.0 προσεγγίζει αρκετά αυτό που εγώ θέλω από μια εφαρμογή ΕΛ/ΛΑΚ. Δηλαδή, όταν είμαι ο δημιουργός της, να μπορεί ο καθένας να την χρησιμοποιήσει και εάν φτιάξει ένα έργο χρησιμοποιώντας την να μην του επιβάλω με ποια άδεια θα διανέμει το παράγωγο έργο του. Από την άλλη, όταν είμαι ο χρήστης μιας τέτοιας εφαρμογής, να μπορώ να φτιάξω ένα παράγωγο έργο χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να το διανέμω με μια συγκεκριμένη άδεια.
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Πρακτικά ζητήματα ασφάλειας

Δημοσίευσηαπό ktogias » 25 Μαρ 2009, 18:40

greatst έγραψε:Αναφέρομαι στην περίπτωση όπου ο Χ φτιάχνει μια εφαρμογή και την διανέμει με μια "μολυσματική" άδεια, υπό την οποία χρησιμοποιεί ο Υ την εφαρμογή: για τους "περιορισμούς" του Υ έλεγα. (δεν αναφέρομαι στον δημιουργό αλλά σε όσους λαμβάνουν την εφαρμογή)


Αυτό που λέω και στο προηγούμενο post είναι ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στον Υ όσον αφορά τη χρήση της εφαρμογής. Μόνο όσον αφορά τους όρους με τους οποίους ο Υ θα αναδιανείμει την εφαρμογή ή παράγωγα έργα στον Ζ. Αν δεν υπάρχει αναδιανομή δεν τίθενται σε ισχύ οι αντίστοιχοι όροι της άδειας. Κοινώς, η άδεια δεν σε υποχρεώνει να αναδιανείμεις, αλλά αν το κάνεις πρέπει να ακολουθήσεις τους κανόνες που επιβάλλει η άδεια.

greatst έγραψε:Κοίτα, κι εγώ το ψάχνω το θέμα (είχα ανοίξει στο φόρουμ και μια σχετική συζήτηση και ίσως θα ήταν καλύτερα να συνεχίζαμε εκεί?) και προβληματίζομαι. Νομίζω ότι η Apache Licence 2.0 προσεγγίζει αρκετά αυτό που εγώ θέλω από μια εφαρμογή ΕΛ/ΛΑΚ. Δηλαδή, όταν είμαι ο δημιουργός της, να μπορεί ο καθένας να την χρησιμοποιήσει και εάν φτιάξει ένα έργο χρησιμοποιώντας την να μην του επιβάλω με ποια άδεια θα διανέμει το παράγωγο έργο του. Από την άλλη, όταν είμαι ο χρήστης μιας τέτοιας εφαρμογής, να μπορώ να φτιάξω ένα παράγωγο έργο χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να το διανέμω με μια συγκεκριμένη άδεια.


Και πάλι νομίζω ότι συγχέεις χρήση και διανομή. Η χρήση είναι ελεύθερη ανεφ όρων. Στη διανομή επιβάλλονται κανόνες ανάλογα με την άδεια, αν και εφόσον αποφασίσεις να διανείμεις.

Τώρα για το αν πρέπει να υπάρχουν κανόνες στην (ανα)διανομή και ποιοι πρέπει να είναι αυτοί, είναι μεγάλο θέμα, φιλοσοφικό θα έλεγα...Γι' αυτό υπάρχουν και τόσες άδειες ΕΛΛΑΚ... Διαλέγεις αυτή που σου ταιριάζει.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Πρακτικά ζητήματα ασφάλειας

Δημοσίευσηαπό greatst » 25 Μαρ 2009, 18:48

ktogias έγραψε:
greatst έγραψε:Αναφέρομαι στην περίπτωση όπου ο Χ φτιάχνει μια εφαρμογή και την διανέμει με μια "μολυσματική" άδεια, υπό την οποία χρησιμοποιεί ο Υ την εφαρμογή: για τους "περιορισμούς" του Υ έλεγα. (δεν αναφέρομαι στον δημιουργό αλλά σε όσους λαμβάνουν την εφαρμογή)


Αυτό που λέω και στο προηγούμενο post είναι ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στον Υ όσον αφορά τη χρήση της εφαρμογής. Μόνο όσον αφορά τους όρους με τους οποίους ο Υ θα αναδιανείμει την εφαρμογή ή παράγωγα έργα στον Ζ. Αν δεν υπάρχει αναδιανομή δεν τίθενται σε ισχύ οι αντίστοιχοι όροι της άδειας. Κοινώς, η άδεια δεν σε υποχρεώνει να αναδιανείμεις, αλλά αν το κάνεις πρέπει να ακολουθήσεις τους κανόνες που επιβάλλει η άδεια.

greatst έγραψε:Κοίτα, κι εγώ το ψάχνω το θέμα (είχα ανοίξει στο φόρουμ και μια σχετική συζήτηση και ίσως θα ήταν καλύτερα να συνεχίζαμε εκεί?) και προβληματίζομαι. Νομίζω ότι η Apache Licence 2.0 προσεγγίζει αρκετά αυτό που εγώ θέλω από μια εφαρμογή ΕΛ/ΛΑΚ. Δηλαδή, όταν είμαι ο δημιουργός της, να μπορεί ο καθένας να την χρησιμοποιήσει και εάν φτιάξει ένα έργο χρησιμοποιώντας την να μην του επιβάλω με ποια άδεια θα διανέμει το παράγωγο έργο του. Από την άλλη, όταν είμαι ο χρήστης μιας τέτοιας εφαρμογής, να μπορώ να φτιάξω ένα παράγωγο έργο χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να το διανέμω με μια συγκεκριμένη άδεια.


Και πάλι νομίζω ότι συγχέεις χρήση και διανομή. Η χρήση είναι ελεύθερη ανεφ όρων. Στη διανομή επιβάλλονται κανόνες ανάλογα με την άδεια, αν και εφόσον αποφασίσεις να διανείμεις.

Τώρα για το αν πρέπει να υπάρχουν κανόνες στην (ανα)διανομή και ποιοι πρέπει να είναι αυτοί, είναι μεγάλο θέμα, φιλοσοφικό θα έλεγα...Γι' αυτό υπάρχουν και τόσες άδειες ΕΛΛΑΚ... Διαλέγεις αυτή που σου ταιριάζει.


Τίποτα δεν συγχέω, ίσως δεν κατάλαβες τι λέω:

Γράφεις εσύ μια εφαρμογή και μου την διανέμεις υπό μία "μολυσματική" άδεια. Τροποποιώ εγώ την εφαρμογή σου προσθέτοντας και νέα στοιχεία (ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΠΛΗ ΧΡΗΣΗ!) και θέλω την δικιά μου εφαρμογή να την διανέμω. Γιατί "με υποχρεώνεις" να την διανέμω με συγκεκριμένη άδεια?
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Πρακτικά ζητήματα ασφάλειας

Δημοσίευσηαπό ktogias » 25 Μαρ 2009, 19:25

ΟΚ το ίδιο λέμε... Και η απάντηση είναι: Γιατί έγραψα αυτό το κομμάτι κώδικα με σκοπό να είναι ελεύθερη χρήση και αναδιανομή αυτού και τυχών τροποποιήσεων σε όλους, προκειμένου να βοηθήσει στη συνεργατική και εξελλικτική κατασκευή εφαρμογών που θα είναι ελεύθερα διαθέσιμες, ωστε όλοι να μπορούμε να οφεληθούμε από αυτή χωρίς διακρύσεις. Συνεπώς δεν θέλω εσύ να "καταχραστείς" τη διαθεσιμότητά του χτίζοντας πάνω του και διανέμοντας το αποτέλεσμα με όρους που περιορίζουν την ελευθερία χρήσης, τροποίησης ή αναδιανομής. Θέλω όποιος παίρνει στα χέρια του μια εφαρμογή που περιέχει αυτόν τον κώδικά μου, να έχει πρόσβαση στον κώδικά της και μην έχει κανένα περιορισμό στη χρήση της και αναδιανομή της. Βασικά το κάνω προκειμένου να προστατευτώ. Θέλω να μοιράζομαι μόνο με όσους θέλουν επίσης να μοιράζονται. Αν θες να "αρπάξεις" και όχι να μοιραστείς η μολυσματική άδεια θα σε εμποδίσει. Συνεπώς ή μοιράζεσαι ακολουθώντας τους κανόνες ή δεν χρησιμοποιείς τον κώδικά μου.

Το αν είναι λογική, σωστή η ηθική αυτή η στάση είναι μεγάλη κουβέντα. Εγώ πάντως της βρίσκω ένα δίκαιο. Τουλ. μεγαλύτερο από ότι σε αυτόν που θα ήθελε να πάρει τον κωδικά μου, να βάλει όμορφα εικονίδια και 2-3 κλειστά features που παίζουν μόνο στο δικό του σύστημα και να φτιάξει με αυτόν μια μονοπωλιακή αυτοκρατορία, κερδίζοντας υπέρλογα ποσά από τον κώδικα έγραψα εγώ προκειμένου να βοηθήσω να χτιστεί ένα ελεύθερο υπολογιστικό σύστημα. Μάλιστα αν δεν του θέσω περιορισμούς μπορεί μέχρι και να πολεμίσει το ελεύθερο αυτό σύστημα που θέλω συνεργατικά να κατασκευάσω προμοτάροντας κλειστά προϊόντα που περιέχουν τον ίδιο αυτόν τον κώδικά μου. Οι freeBSD developers βέβαια έχουν εντελώς αντίθετη άποψη :-)
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Πρακτικά ζητήματα ασφάλειας

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 25 Μαρ 2009, 19:34

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τον όρο "μολυσματική" άδεια. Ως επίθετο το μολυσματικό που κολλάει, γιατί εμένα αλλού πάει ο νους μου (ιοοί κτλ.), αλλά προφανώς δεν εννοείς αυτό. Εκτός κι αν θεωρούμε ο,τιδήποτε δεν είναι ανοικτού κώδικα μολυσματικό, οπότε ας ξηλώσω τον οδηγό της κάρτας γραφικών μου γιατί είναι μολυσμένος. Το ζήτημα των αδειών είναι και/ή κυρίως ζήτημα συγγραφικών δικαιωμάτων. Αν πάρω εγώ π.χ. μια εφαρμογή ανοικτού κώδικα και απλά προσθέσω μια γραμμή δικαιούμαι συγγραφικά δικαιώματα ακριβώς γι' αυτή την μία γραμμή. Άλλωστε νομίζω πήρε κάτι το μάτι μου ότι ό,τι κι αν κατεβάσεις σε ανοικτό κώδικα συνοδεύεται και από μια αρχική άδεια χρήσης την οποία ρητά ή σιωπηρά αποδέχεσαι, κι ένας όρος του αρχικού συγγραφέα μπορέι (και συχνά είναι) να μην αλλάζει η άδεια διανομής μετά από τροποιποίηση μιας εφαρμογής ανοικτού κώδικα.
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Πρακτικά ζητήματα ασφάλειας

Δημοσίευσηαπό ktogias » 25 Μαρ 2009, 19:47

Ως "μολυσματική" αναφέρεται μια άδεια χρήσης που υποχρεώνει όποιο παράγωγο έργο τρίτου περιέχει έστω και μια γραμμή από τον κώδικά σου να διανέμεται μόνο υπό αυτή την άδεια. Η GPL είναι "μολυσματική" άδεια. Δεν έχει να κάνει ο όρος με το κλειστό λογισμικό, και δεν έχει (πάντα) την αρνητική έννοια της αρχικής λέξης "μολύνω". Στα αγγλικά είναι "infective". Εξαπλώνεται αυτόματα σε ότι ενσωματώνει κώδικα που διανέμεται κάτω από αυτή.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Πρακτικά ζητήματα ασφάλειας

Δημοσίευσηαπό greatst » 25 Μαρ 2009, 19:52

ktogias έγραψε:ΟΚ το ίδιο λέμε... Και η απάντηση είναι: Γιατί έγραψα αυτό το κομμάτι κώδικα με σκοπό να είναι ελεύθερη χρήση και αναδιανομή αυτού και τυχών τροποποιήσεων σε όλους, προκειμένου να βοηθήσει στη συνεργατική και εξελλικτική κατασκευή εφαρμογών που θα είναι ελεύθερα διαθέσιμες, ωστε όλοι να μπορούμε να οφεληθούμε από αυτή χωρίς διακρύσεις. Συνεπώς δεν θέλω εσύ να "καταχραστείς" τη διαθεσιμότητά του χτίζοντας πάνω του και διανέμοντας το αποτέλεσμα με όρους που περιορίζουν την ελευθερία χρήσης, τροποίησης ή αναδιανομής. Θέλω όποιος παίρνει στα χέρια του μια εφαρμογή που περιέχει αυτόν τον κώδικά μου, να έχει πρόσβαση στον κώδικά της και μην έχει κανένα περιορισμό στη χρήση της και αναδιανομή της. Βασικά το κάνω προκειμένου να προστατευτώ. Θέλω να μοιράζομαι μόνο με όσους θέλουν επίσης να μοιράζονται. Αν θες να "αρπάξεις" και όχι να μοιραστείς η μολυσματική άδεια θα σε εμποδίσει. Συνεπώς ή μοιράζεσαι ακολουθώντας τους κανόνες ή δεν χρησιμοποιείς τον κώδικά μου.

Το αν είναι λογική, σωστή η ηθική αυτή η στάση είναι μεγάλη κουβέντα. Εγώ πάντως της βρίσκω ένα δίκαιο. Τουλ. μεγαλύτερο από ότι σε αυτόν που θα ήθελε να πάρει τον κωδικά μου, να βάλει όμορφα εικονίδια και 2-3 κλειστά features που παίζουν μόνο στο δικό του σύστημα και να φτιάξει με αυτόν μια μονοπωλιακή αυτοκρατορία, κερδίζοντας υπέρλογα ποσά από τον κώδικα έγραψα εγώ προκειμένου να βοηθήσω να χτιστεί ένα ελεύθερο υπολογιστικό σύστημα. Μάλιστα αν δεν του θέσω περιορισμούς μπορεί μέχρι και να πολεμίσει το ελεύθερο αυτό σύστημα που θέλω συνεργατικά να κατασκευάσω προμοτάροντας κλειστά προϊόντα που περιέχουν τον ίδιο αυτόν τον κώδικά μου. Οι freeBSD developers βέβαια έχουν εντελώς αντίθετη άποψη :-) Είχα ανοίξει το θέμα


Επειδή η συζήτηση είναι πράγματι φιλοσοφικού ενδιαφέροντος και μιας το παρόν θέμα επιγράφεται "Πρακτικά ζητήματα ασφάλειας" ας μην το αναλύσουμε παραπάνω εδώ. ;) Είχα ανοίξει το θέμα "Περί αδειών ανοικτού λογισμικού" (viewtopic.php?f=7&t=3671) και μπορούμε να συνεχίσουμε εκεί τη συζήτηση. 8-)
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Πρακτικά ζητήματα ασφάλειας

Δημοσίευσηαπό VoyageЯ » 04 Απρ 2009, 16:08

Παλικάρια μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Πρόκριτε για P/C που προορίζεται για μαθητή Δημοτικού.
Τι πρέπει να κάνει κανείς για να μην ανοίγουν σελίδες sex & βίας (Ubuntu 8.10) ?

Ελπίζω ότι γράφω στο σωστό μέρος (topic)
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό | Προγραμματισμός: Όχι | Αγγλικά: Όχι
Λειτουργικό σε P/C: ⇛ Ubuntu 9.10 (32-bit) σε AMD Athlon(tm) Processor
Προδιαγραφές ⇛ P/C CPU 1.11GHz | RAM 512 | nVidia [GeForce2 MX/MX 400]
Άβαταρ μέλους
VoyageЯ
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 06 Ιαν 2009, 17:19
Εκτύπωση

Re: Πρακτικά ζητήματα ασφάλειας

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 04 Απρ 2009, 16:28

VoyageЯ έγραψε:Παλικάρια μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Πρόκριτε για P/C που προορίζεται για μαθητή Δημοτικού.
Τι πρέπει να κάνει κανείς για να μην ανοίγουν σελίδες sex & βίας (Ubuntu 8.10) ?

Ελπίζω ότι γράφω στο σωστό μέρος (topic)


άνοιξε νέο θέμα φίλε μου και θα απαντήσουμε ευχαρίστως!!
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials