Αντικατάσταση λειτουργικού με χειροκίνητη ρύθμιση.

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Αντικατάσταση λειτουργικού με χειροκίνητη ρύθμιση.

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 26 Οκτ 2012, 14:52

Μισό λεπτό.
Έτσι όπως είναι το fstab σου τώρα όλα τα partitions που αναφέρονται δεν προσαρτώνται αυτόματα κατά την εκκίνηση;
Εγώ μιλάω για διαμερίσματα που βρίσκονται σε εσωτερικό δίσκο χωρίς να γίνεται η προσάρτηση αυτόματα κατά την εκκίνηση.
Για το /dev/sda1 δηλαδή (αυτό που δείχνεις στα screenshots) το οποίο δεν βρίσκεται τελικά μέσα στο αρχείο.

PS. Συγγνώμη αν ξεφεύγουμε λίγο απ' το θέμα.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Αντικατάσταση λειτουργικού με χειροκίνητη ρύθμιση.

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 26 Οκτ 2012, 15:10

Ilias95 έγραψε:Έτσι όπως είναι το fstab σου τώρα όλα τα partitions που αναφέρονται δεν προσαρτώνται αυτόματα κατά την εκκίνηση;

Τώρα που τα έχω καταχωρήσει ναι, πριν τα καταχωρήσω ίσχυαν τα εξής:
  • Τα διαμερίσματα που είχα δικαίωμα (χωρίς ιδιοκτήτη ή με ιδιοκτήτη εμένα), προσαρτούνταν στο /media/<το label τους>.
  • Τα διαμερίσματα που ανήκαν στον Root, (όλα όσα βρίσκονται τώρα στο /mnt/...), δεν μπορούσα να τα προσαρτήσω καθόλου με κλικ, ήθελε sudo mount ...

Κατά τα άλλα, παίζει μεγάλο ρόλο και το τι ισχύει για κάθε file manager ή κάθε διανομή όπως γράφει κι ο simosx. Για παράδειγμα, ο dolphin (σε Mint, Sabayon και Fedora) δείχνει στην πλευρική μπάρα οτιδήποτε προσαρτάται σε οποιοδήποτε σημείο προσάρτησης.
Ilias95 έγραψε:Για το /dev/sda1 δηλαδή (αυτό που δείχνεις στα screenshots) το οποίο δεν βρίσκεται τελικά μέσα στο αρχείο.

Tα /dev/sda1 και /dev/sdb1 συγκεκριμένα δεν προσαρτούνται, είναι Unallocated space, απλά τα χρησιμοποιεί ο Grub2 για εκκίνηση σε gpt partition table.
Ilias95 έγραψε:PS. Συγγνώμη αν ξεφεύγουμε λίγο απ' το θέμα.

Καθόλου δεν ξεφεύγουμε, όλος ο οδηγός με τα mount points έχει σχέση.

EDIT:
Ρίξε μια ματιά στο /etc/mtab σου (το δικό μου δεν έχει νόημα, υπάρχουν τα πάντα στο /etc/fstab από πριν)

Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Αντικατάσταση λειτουργικού με χειροκίνητη ρύθμιση.

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 26 Οκτ 2012, 15:22

fkol k4 έγραψε:Tα /dev/sda1 και /dev/sdb1 συγκεκριμένα δεν προσαρτούνται, είναι Unallocated space, απλά τα χρησιμοποιεί ο Grub2 για εκκίνηση σε gpt partition table.

Το σύστημα σου είναι διαφορετικό πλέον από αυτό που είχες όταν έφτιαξες τον οδηγό και τράβηξες τα screenshots;
Γιατί απ' τα screenshots φαίνεται ότι το /dev/sda1 είναι ntfs και περιέχει κάποιο Windows λειτουργικό.

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω τόση ώρα είναι το που βρίσκεται καταγεγραμμένο ότι αυτό το windows partition (το οποίο δεν προσάπτεται αυτόματα κατά την εκκίνηση), όταν πάει να γίνει η προσάρτηση γίνεται στον /mnt/windows-XP.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Αντικατάσταση λειτουργικού με χειροκίνητη ρύθμιση.

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 26 Οκτ 2012, 15:43

Ilias95 έγραψε:Το σύστημα σου είναι διαφορετικό πλέον από αυτό που είχες όταν έφτιαξες τον οδηγό και τράβηξες τα screenshots;
Γιατί απ' τα screenshots φαίνεται ότι το /dev/sda1 είναι ntfs και περιέχει κάποιο Windows λειτουργικό.

Ωπ, σόρρυ, το σύστημα του οδηγού είναι εικονική μηχανή κι εγώ σου απάντησα για το φυσικό μου σύστημα.
Αυτό που έγραψα για τα /dev/sda1 και /dev/sdb1 ισχύει για το /dev/sda7 του οδηγού.

Οπότε, πάμε κατευθείαν στο σύστημα του οδηγού.
Στην 1η εγκατάσταση, αυτή που είναι για να αναβαθμίσουμε, δεν έχω περάσει τίποτα στο fstab, ούτε το NTFS -υποτιθέμενο windows XP- (/dev/sda1) ούτε το FAT32 -υποτιθέμενο Data- (/dev/sda6).
Αν η ερώτηση είναι «Στη συγκεκριμένη περίπτωση σε ποιο configuration file βρίσκονται τα mount points των διαμερισμάτων αυτών;, η απάντηση είναι διπλή:
  • Στην ακριβή συγκεκριμένη περίπτωση (δηλαδή Ubuntu Gnome 10.10), πουθενά. Δεν υπάρχουν mount points, παρά μόνο ένας κανόνας του τύπου «Στο κλικ του Ναυτίλου παίρνουν το mount point /media/<ετικέτα>, ή /media/"XXGB Filesystem" όπου ΧΧGB το μέγεθός τους.
  • Όπως είπε και ο simosx, ανάλογα με την πολιτική της διανομής. Για παράδειγμα, στο Bodhi Linux o παραπάνω κανόνας ισχύει από την εκκίνηση και χωρίς καν κλικ μέσω ενός script αυτόματης προσάρτησης του Bodhi Linux team. Αντίθετα, στο LMDE οποιοδήποτε filesystem υποστηρίζει δικαιώματα (όπως και το NTFS), αν δεν περαστεί στο /etc/fstab, δεν παίρνει mount point παρά μόνο από τον root.

simosx έγραψε:Αυτό πρέπει να το αλλάξεις σε «ό,τι δεν». Αν το «ότι» μπορεί να αντικατασταθεί με το «οτιδήποτε», τότε είναι το άλλο είδος «ότι», και πρέπει να γραφεί ως «ό,τι».

Θα το αφήσω έτσι, για να φαίνεται ότι ούτε ακόμα κι εγώ δεν είμαι απολύτως τέλειος (αν και πλησιάζω... :lol: :lol: :lol: )
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Αντικατάσταση λειτουργικού με χειροκίνητη ρύθμιση.

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 26 Οκτ 2012, 16:09

fkol k4 έγραψε:Αν η ερώτηση είναι «Στη συγκεκριμένη περίπτωση σε ποιο configuration file βρίσκονται τα mount points των διαμερισμάτων αυτών;, η απάντηση είναι διπλή:
  • Στην ακριβή συγκεκριμένη περίπτωση (δηλαδή Ubuntu Gnome 10.10), πουθενά. Δεν υπάρχουν mount points, παρά μόνο ένας κανόνας του τύπου «Στο κλικ του Ναυτίλου παίρνουν το mount point /media/<ετικέτα>, ή /media/"XXGB Filesystem" όπου ΧΧGB το μέγεθός τους.

Ε και τότε τι στο καλό εξυπηρετεί το ότι ορίζεις σαν mount point το /mnt/windows-XP; :problem:
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Αντικατάσταση λειτουργικού με χειροκίνητη ρύθμιση.

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 26 Οκτ 2012, 16:22

Ilias95 έγραψε:Ε και τότε τι στο καλό εξυπηρετεί το ότι ορίζεις σαν mount point το /mnt/windows-XP; :problem:

Εξυπηρετεί από την άποψη πως αν δεν το ορίσω καθόλου, θα φαίνεται αριστερά στο Ναυτίλο και θα περιμένει κλικ.
Αν το βάλω οπουδήποτε αλλού εκτός από το /media, δεν θα φαίνεται αριστερά στο Ναυτίλο.
Αυτό μπορεί να μην κάνει διαφορά με ένα διαμέρισμα, αλλά αν είναι 4-5 (όπως αυτά που βλέπεις στο fstab από τη φυσική μου εγκατάσταση), ή σου πιάνουν όλη την αριστερή μπάρα του Ναυτίλου, ή κάποια απλά δεν θα εμφανίζονται ποτέ και δεν θα μπορείς να τα ανοίξεις.
Ενώ αν είναι όλα στο /mnt, βάζεις μια συντόμευσή του στον Ναυτίλο. πας στο /mnt και ανοίγεις όποιο θέλεις από τον υποφάκελό του ;)
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Αντικατάσταση λειτουργικού με χειροκίνητη ρύθμιση.

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 26 Οκτ 2012, 16:39

fkol k4 έγραψε:
Ilias95 έγραψε:Ε και τότε τι στο καλό εξυπηρετεί το ότι ορίζεις σαν mount point το /mnt/windows-XP; :problem:

Εξυπηρετεί από την άποψη πως αν δεν το ορίσω καθόλου, θα φαίνεται αριστερά στο Ναυτίλο και θα περιμένει κλικ.
Αν το βάλω οπουδήποτε αλλού εκτός από το /media, δεν θα φαίνεται αριστερά στο Ναυτίλο.
Αυτό μπορεί να μην κάνει διαφορά με ένα διαμέρισμα, αλλά αν είναι 4-5 (όπως αυτά που βλέπεις στο fstab από τη φυσική μου εγκατάσταση), ή σου πιάνουν όλη την αριστερή μπάρα του Ναυτίλου, ή κάποια απλά δεν θα εμφανίζονται ποτέ και δεν θα μπορείς να τα ανοίξεις.
Ενώ αν είναι όλα στο /mnt, βάζεις μια συντόμευσή του στον Ναυτίλο. πας στο /mnt και ανοίγεις όποιο θέλεις από τον υποφάκελό του ;)

Ναι αλλά δεν είναι αποθηκευμένη κάπου αυτή η πληροφορία;
Να γίνεται δηλαδή η προσάρτηση στον /mnt/windows-XP και όχι στον /media;
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Αντικατάσταση λειτουργικού με χειροκίνητη ρύθμιση.

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 26 Οκτ 2012, 16:53

Ilias95 έγραψε:Ναι αλλά δεν είναι αποθηκευμένη κάπου αυτή η πληροφορία;
Να γίνεται δηλαδή η προσάρτηση στον /mnt/windows-XP και όχι στον /media;

Όχι, αν δεν το εξαναγκάσεις μέσω του fstab να πάει στο /mnt/windows-XP, τότε το κλικ που θα κάνεις θα στείλει τα πάντα στο /media.
Γι αυτό κάποια στιγμή που είχα βάλει (για δοκιμή) περισσότερες διανομές από ότι τώρα, για να δω όλες τις διαθέσιμες επιλογές σε διαμερίσματα έπρεπε να ανοίγω τον Ναυτίλο σε fullscreen, ή να βάζω σημαία "hidden" σε ότι δεν ήθελα να φαίνεται αριστερά για να μη μου πιάνει όλο το χώρο με τις εγγραφές.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Αντικατάσταση λειτουργικού με χειροκίνητη ρύθμιση.

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 26 Οκτ 2012, 19:09

Μάλιστα.
Ευχαριστώ πολύ! :)
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Αντικατάσταση λειτουργικού με χειροκίνητη ρύθμιση.

Δημοσίευσηαπό freefour » 04 Φεβ 2013, 15:05

ανοίγουμε το τερματικό μας και του δίνουμε την εντολή

Κώδικας: Επιλογή όλων
cat /etc/fstab > diskos.txt

Αυτό, θα δημιουργήσει στον προσωπικό μας φάκελο ένα αρχείο με όνομα diskos.txt που θα περιέχει τις πληροφορίες του αρχείου /etc/fstab που θα χρειαστούμε. Μην κολλήσετε στο όνομα diskos.txt, ένα απλό όνομα αρχείου είναι, βάλτε ότι νομίζετε.

Βρίσκουμε λοιπόν το αρχείο αυτό και κάνοντας 2πλό κλικ επάνω του, ανοίγει με τον επεξεργαστή κειμένων και βλέπουμε κάτι σαν το παρακάτω:

Μπορεί να φαίνονται ακαταλαβίστικα, αλλά στην ουσία δεν είναι κάτι πολύπλοκο. Με ένα «καθάρισμα» των σχολίων (οι γραμμές με το # μπροστά) που δεν χρειάζονται και λίγη αραίωση των πληροφοριών (χωρίς να αλλάξω απολύτως τίποτα), αυτό που παίρνουμε είναι το αρκετά πιο εμφανές

Δεν καταλαβα πως δημιουργηθηκε η δευτερη εικονα που λεει αναλυτικα ολα τα partition που εχουμε μεσα στο συστημα μας.
Το πρωτο αρχειο ''diskos.txt'' το βρηκα μεσα στο home.
Πρεπει να ξεχασα να κανω παραθεση απο fkol k4 σε αυτο το κειμενο, γραψτε λαθος. :P
Τελευταία επεξεργασία από freefour και 04 Φεβ 2013, 15:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πρώτα βήματα
‖‖ Ubuntu 19.04 Gnome 3.32.1 ‖ Windows 10 ‖‖
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz RAM 5969 MiB Gigabyte EX58-DS4
NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760]
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 03) ⋮ eth1: Realtek RTL-8139/8139C/8139C+ [10ec:8139] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
freefour
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 10:32
Τοποθεσία: Κατερινη
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials