Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημένα)

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό perian » 03 Οκτ 2013, 09:02

eliasps έγραψε:Kαλησπέρα.

Αν έχεις ακολουθήσει τα βήματα σωστά, τότε δεν θα έχει δημιουργηθεί πρόβλημα στις κατατμήσεις των Windows, άρα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Θα βοηθούσε να δοκιμάσεις να φτιάξεις ένα LiveUSB της 12.04 και να δεις αν στην εγκατάσταση σου εμφανίζει πρόβλημα στο ίδιο σημείο.


Kαλησπέρα.

Αν έχεις ακολουθήσει τα βήματα σωστά, τότε δεν θα έχει δημιουργηθεί πρόβλημα στις κατατμήσεις των Windows, άρα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Θα βοηθούσε να δοκιμάσεις να φτιάξεις ένα LiveUSB της 12.04 και να δεις αν στην εγκατάσταση σου εμφανίζει πρόβλημα στο ίδιο σημείο.[/quote]

Καλημερα... το οδηγο τον ειδα και τον ξαναειδα μην τυχον και μου εχει ξεφυγει κατι σε βαθμο να τον εχω μαθει σχεδον απ'εξω :)
εφτιαξα 2 LiveUSB, 1 με τα 13,04 και ενα με 12,04. Δηστυχως και τα 2 σταματουσαν στο ιδιο σημειο.
Η μονη λυση που μπορεσα να εκτελεσω ειναι να εγκαταστησω τα 11.04 και τωρα να εχω αυτα.
Αν και εχει σταματησει η ενημερωση του τουλαχιστον μπορεσα και εγκατεστησα το ubuntu.
Νιωθω μια σιγουρια σερφαροντας μεσα απο εδω ;)
Θα ψαξω στο φορουμ να δω πως μπορω να συνεχισω απο δω και περα.

edit:
τελικα δημιουργησα ενα LiveCD της εκδοσης 12.04 LTS και εκανα εγκατασταση πανω στην παλια εκδοση
(ευτυχως ειχε επιλογη κατα την εγκατασταση για αναβαθμιση στην νεοτερη εκδοση χωρις να κανω καμια αλλαγη στα partisions )
ακομα και τωρα δεν μπορω να καταλλαβω για ποιο λογο δεν αναγνωριζονταν τα liveusb και των δυο εκδοσεων (13.04/12.04) που δημιουργησα παρολο που μπηκα στο bios και εκανα τις προβλεπομενες αλλαγες.
τουλαχιστον τωρα δεν χρειαζεται να αλλαξω την υπογραφη μου 8-)
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.8.0-32-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 4036 MiB ‖ MSI MS-7345
4 nVidia G94 [GeForce 9600 GT] [10de:0622] {nouveau}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 01) ⋮ wlan0: Ralink RT2561/RT61 802.11g PCI [1814:0301]
Άβαταρ μέλους
perian
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 25 Ιουν 2009, 16:03
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό eliasps » 14 Οκτ 2013, 19:18

Διαχώρισα τα θέματα για να μην γεμίσει το νήμα του οδηγού με απαντήσεις και γίνει χαοτικό, το νέο θέμα βρίσκεται εδώ.
Για να το αποφύγουμε αυτό, αν κάποιος ακολουθήσει τον οδηγό και συναντήσει προβλήματα, να ανοίξει ένα νέο νήμα στην ενότητα Λειτουργικό Σύστημα, όπου θα περιγράφει το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό eliasps » 05 Νοέμ 2013, 18:59

Οι δημοσιεύσεις διασπάστηκαν, το νέο θέμα βρίσκεται εδώ.


Ο λόγος στην παραπάνω απάντηση.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό zenz » 29 Ιαν 2014, 03:06

thanks foverh douleia bravo :D
⇛ Linux: ★★☆☆☆┃Προγραμματισμός: ★★☆☆☆┃Αγγλικά: ★★★★☆
⇛ Win 7 64bit Home
⇛ Ubuntu 13.1 64bit up 18.04 64bit
⇛ Win 10 64bit Home
Desktop


Notebook
⇛ Toshiba L750-1LG┃i5-2430M @ 2.4GHZ-2.4GHz┃6GB DDR3 1333 MHz┃NVIDIA GeForce Cuda GT 525M 2048MB┃15.4" LED┃480GB SSD┃
⇛ Lenovo 330┃i3-7020U @ 2.3GHZ-2.3GHz┃4GB DDR4 2133MHz┃intelHD Graphics 620┃15.6" LED┃500GB┃
⇛ Samsung Note GT-N5100┃Exynos 4412 Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 GPU Mali-400MP4┃2GB┃16GB+16GB mSD┃3G┃ Android 4.4┃
⇛ Samsung A5 2017┃Exynos 7880 Octa-core 1.9 GHz Cortex-A53 GPU Mali-T830MP3┃3GB┃32GB┃4G+┃Android 8.0.0┃iP68
zenz
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 25 Οκτ 2013, 23:22
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσ/νίκη
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό Crappy_Nukem_3D » 03 Φεβ 2014, 05:59

Καλησπερα παιδια!
Ειμαι νεος στο forum και γενικοτερα νεος στα συστηματα τυπου linux!
Θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις σχετικα με τον οδηγο αυτο,γιατι δεν χρησημοποιεις το Universal USB Installer που προτηνει στο επισημο site της η εταιρια και χρησημοποιεις το UNetbootin?
Επισης για πιο ακριβος λογο χρησημοποιεις εσυ το VirtualBox?
Crappy_Nukem_3D
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 03 Φεβ 2014, 05:47
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό dim459 » 03 Φεβ 2014, 16:47

Crappy_Nukem_3D έγραψε:Καλησπερα παιδια!
Ειμαι νεος στο forum και γενικοτερα νεος στα συστηματα τυπου linux!
Θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις σχετικα με τον οδηγο αυτο,γιατι δεν χρησημοποιεις το Universal USB Installer που προτηνει στο επισημο site της η εταιρια και χρησημοποιεις το UNetbootin?
Επισης για πιο ακριβος λογο χρησημοποιεις εσυ το VirtualBox?


Αν και δεν είμαι ο συντάκτης του οδηγού, μπορώ να κάνω κάποιες υποθέσεις.
Το unetbootin είναι εύκολο στη χρήση, αξιόπιστο και μέχρι σήμερα δίνει γενικώς καλά αποτελέσματα στη δημιουργία live usb του ubuntu. Διατίθεται και για windows και για linux (υπάρχει στα αποθετήρια του ubuntu).
Όσον αφορά στο virtualbox, υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους μπορεί να χρησιμεύει σε κάποιον.
Πχ στην περίπτωση που είναι αναγκαία η χρήση μιας εφαρμογής windows, είναι πιο βολικό τρέχοντας ήδη linux να ξεκινάς μια εικονική μηχανή με κάποια έκδοση windows παρά να διατηρείς ένα dual boot σύστημα και να αναγκάζεσαι να κάνεις reboot κάθε φορά που θες να τρέξεις την εφαρμογή σου.
Επίσης είναι χρήσιμο στις περιπτώσεις δοκιμών. Ένα από τα κουσούρια που αποκτούμε οι περισσότεροι χρήστες linux είναι να δοκιμάζουμε διάφορες διανομές ή ακόμα και εκδόσεις της ίδιας της διανομής μας, οι οποίες βρίσκονται σε δοκιμαστικό στάδιο και δεν έχουν κυκλοφορήσει επίσημα. Η εγκατάστασή τους σε μια εικονική μηχανή, μας δίνει τη δυνατότητα δοκιμών χωρίς επεμβάσεις στο σύστημα.
Φαντάζομαι ανάλογα με το τι ενδιαφέρει τον καθένα, μπορεί να προτείνει διάφορες χρήσεις του virtualbox, αν ενδιαφέρεσαι για κάτι συγκεκριμένο ρώτα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό eliasps » 03 Φεβ 2014, 20:54

@Crappy_Nukem_3D αν και ο dim459 με κάλυψε απόλυτα με την απάντησή του, ας αναφέρω και δύο πράγματα.
  1. Στον οδηγό προτείνω το UNetbootin επειδή το χρησιμοποιώ προσωπικά. Έχω χρησιμοποιήσει και άλλες αντίστοιχες εφαρμογές αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των LiveUSB που έχω δημιουργήσει, είναι με το UNetbootin. Αυτό ξέρω, αυτό εμπιστεύομαι, που λέει και η διαφήμιση. Δεν μπορώ να προτείνω κάποια άλλη εφαρμογή την οποία δεν έχω χρησιμοποιήσει εκτενώς, διότι δεν ξέρω τι ιδιαιτερότητες μπορεί να υπάρχουν. Ή πιο ορθά, μπορώ να το κάνω αλλά όχι όταν υπάρχει άλλη επιλογή.
  2. Στον υπολογιστή μου αυτή τη στιγμή υπάρχει multiboot διανομών Linux. Αυτό σημαίνει πως έχω πολλά συστήματα εγκατεστημένα στον υπολογιστή, όλα Linux, κανένα Windows.
    Δεν θυμάμαι τι είχα εγκατεστημένο όταν έφτιαξα αυτόν τον οδηγό, αλλά σίγουρα πάλι δεν υπήρχε Windows. Οπότε για να φτιάξει κάποιος έναν οδηγό που εξηγεί πως μπορεί να κάνει κάποιος Dual Boot Windows-Ubuntu με προεγκατεστημένο Windows, θα πρέπει να έχει προεγκατεστημένο το Windows. Οπότε για να το κάνω είχα δύο επιλογές:
    1. Nα εγκαταστήσω Windows στον υπολογιστή μου και μετά να εγκαταστήσω και Ubuntu για να περιγράψω τα βήματα του οδηγού.
    2. Να εγκαταστήσω Windows στο VirtualBox μέσα στο Ubuntu και στην συνέχεια να κάνω το Dual Boot στον εικονικό δίσκο, αντί του κανονικού.
    Δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω το πρώτο, διότι θα έπρεπε να διαγράψω κάποιο από τα συστήματα που χρησιμοποιούσα τότε, ώστε να εγκαταστήσω Windows και Ubuntu και όταν τελείωνα, να έπρεπε να επαναφέρω το multiboot που είχα στην αρχική του κατάσταση.
    Το δεύτερο ήταν η εύκολη λύση. Γιατί τα βήματα της διαδικασίας του dual boot είναι ακριβώς ίδια, πράγμα που σημαίνει πως η διαδικασία δεν επηρεάζεται. Με άλλα λόγια, αν δεν ανέφερα στον οδηγό πως έχω χρησιμοποιήσει το VirtualBox, δεν θα το καταλάβαινε κανείς (εκτός ίσως αν πρόσεχε την ανάλυση των εικόνων). Και με το τέλος της διαδικασίας, απλά θα διέγραφα τον εικονικό δίσκο.
    Αν εννοείς γενικά γιατί χρησιμοποιώ το VirtualBox, όπως είπε ο dim459, για λόγους δοκιμών χωρίς να επεμβαίνω στο σύστημα.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό Crappy_Nukem_3D » 05 Φεβ 2014, 06:38

Ενδιαφέρον παιδιά..Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας!
Crappy_Nukem_3D
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 03 Φεβ 2014, 05:47
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό Crappy_Nukem_3D » 06 Φεβ 2014, 10:20

Εαν εχουμε 8 GB RAM ακομα βαζουμε το swap?
Στο grub πως αλαζουμε την πρωτη επιλογη ωστε να ειναι τα windows? :P
Crappy_Nukem_3D
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 03 Φεβ 2014, 05:47
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 06 Φεβ 2014, 11:33

Crappy_Nukem_3D έγραψε:Εαν εχουμε 8 GB RAM ακομα βαζουμε το swap?

Άμα θες την αδρανοποίηση σαν λειτουργία πρέπει.
Επίσης μπορεί να κρασάρει μια εφαρμογή και να φάει όλη την μνήμη(μου έχει τύχη μια φορά στα 6 χρόνια)
Στο grub πως αλαζουμε την πρωτη επιλογη ωστε να ειναι τα windows?

https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=23519
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials