Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημένα)

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό topmar » 02 Νοέμ 2014, 00:51

Καλησπέρα παιδιά,

έχω το laptop της υπογραφής, με μια αλλαγή μόνο ως προς την ποσότητα της μνήμης, που από 4GB την έκανα 8GB.

Επειδή είχα κάποια κολλήματα (δεν άνοιγε καθόλου και έκανε restart), αποφάσισα να επαναφέρω ένα image που είχα πάρει παλιά και το οποίο είχε μόνο τα Win7 Ultimate x64 μέσα, οπότε χάθηκε η Dual Boot εγκατάσταση που είχα με την έκδοση Ubuntu 14.04 LTS.

Τώρα, σκέφτομαι να την ξαναπεράσω ως Dual Boot στο Laptop μου και θα ήθελα μια καθοδήγηση στα παρακάτω:

1) Έχω ήδη 2 partition ήδη στον σκληρό, ένα 90GB ("C") που τρέχουν τα Win7 x64 και ένα 388GB ("D") που αποθηκεύω όλα τα αρχεία μου (έγγραφα, εικόνες, βίντεο κλπ). Έκανα resize τον 388GB ("D") και δημιούργησα ένα νέο unallocated κομμάτι 88GB για να περάσω το ubuntu 14.04LTS. Είναι αρκετό?

2) Γράφετε στον οδηγό: "Σε αυτό το free space, θα δημιουργήσουμε τις τρεις κατατμήσεις για τον ριζικό κατάλογο /, το /home και την εικονική μνήμη (swap)".

α) Στον ριζικό κατάλογο / , λέτε ότι το μέγεθος θα είναι από 15GB έως 30GB, ρωτήστε ανά περίπτωση. Πόσο να βάλω εγώ?

β) Στην εικονική μνήμη (swap), λέτε ότι το μέγεθος εξαρτάται από την μνήμη RAM του υπολογιστή μας. Οι απόψεις ποικίλουν, πολλοί βάζουν ίδια τιμή με το μέγεθος της RAM, άλλοι το μισό και άλλοι το διπλάσιο. Ρωτήστε ανά περίπτωση. Δεδομένου ότι έχω πλέον 8GB στο laptop, πόσο να βάλω εγώ?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 6.2.0-34-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu), Ubuntu 6.2.0-32-generic
3 Intel Core i5-2520M CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 7838 MiB ‖ LENOVO KL5 - LENOVO IdeaPad Z370
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0126] {i915}
5 wlp6s0: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01) ⋮ enp5s0: Realtek RTL810xE Ethernet [10ec:8136] (rev 05)
topmar
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 01:34
Τοποθεσία: Σέρρες
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό eliasps » 02 Νοέμ 2014, 00:59

topmar έγραψε:1) Έχω ήδη 2 partition ήδη στον σκληρό, ένα 90GB ("C") που τρέχουν τα Win7 x64 και ένα 388GB ("D") που αποθηκεύω όλα τα αρχεία μου (έγγραφα, εικόνες, βίντεο κλπ). Έκανα resize τον 388GB ("D") και δημιούργησα ένα νέο unallocated κομμάτι 88GB για να περάσω το ubuntu 14.04LTS. Είναι αρκετό?

Είναι υπεραρκετά τα 88GB.

topmar έγραψε:) Στον ριζικό κατάλογο / , λέτε ότι το μέγεθος θα είναι από 15GB έως 30GB, ρωτήστε ανά περίπτωση. Πόσο να βάλω εγώ?

Πιστεύω 25 είναι μιά χαρά, αν θες να έχεις και ξεχωριστό partition με το /home όπως περιγράφει ο οδηγός. Δεν γεμίζει εύκολα ο ριζικός κατάλογος.
Αφού έχεις και partition όπου βάζεις προσωπικά αρχεία, εικόνες κλπ. τότε μπορείς να μην φτιάξεις καθόλου partition για το /home.
Αν αποφασίσεις να φτιάξεις ξεχωριστό partition για το /home, τότε πιστεύω πως μπορείς να δώσεις 25GB για το / και τα υπόλοιπα για το /home και τη swap.
Aν αποφασίσεις να μην φτιάξεις ξεχωριστό partition /home τότε απλά παραλείπεις το βήμα που περιγράφει την δημιουργία του και φτιάχνεις μόνο αυτό για το / (με 88GB μείον όσο χώρο αφήσεις για τη swap).

topmar έγραψε:β) Στην εικονική μνήμη (swap), λέτε ότι το μέγεθος εξαρτάται από την μνήμη RAM του υπολογιστή μας. Οι απόψεις ποικίλουν, πολλοί βάζουν ίδια τιμή με το μέγεθος της RAM, άλλοι το μισό και άλλοι το διπλάσιο. Ρωτήστε ανά περίπτωση. Δεδομένου ότι έχω πλέον 8GB στο laptop, πόσο να βάλω εγώ?

Αφού ο υπολογιστής σου έχει ήδη μεγάλη RAM, τότε εγώ θα πρότεινα να κάνεις τη swap 2GB, το πολύ 4GB (αν και είναι πολλά).
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό topmar » 02 Νοέμ 2014, 01:08

eliasps έγραψε:
topmar έγραψε:1) Έχω ήδη 2 partition ήδη στον σκληρό, ένα 90GB ("C") που τρέχουν τα Win7 x64 και ένα 388GB ("D") που αποθηκεύω όλα τα αρχεία μου (έγγραφα, εικόνες, βίντεο κλπ). Έκανα resize τον 388GB ("D") και δημιούργησα ένα νέο unallocated κομμάτι 88GB για να περάσω το ubuntu 14.04LTS. Είναι αρκετό?

Είναι υπεραρκετά τα 88GB.

topmar έγραψε:) Στον ριζικό κατάλογο / , λέτε ότι το μέγεθος θα είναι από 15GB έως 30GB, ρωτήστε ανά περίπτωση. Πόσο να βάλω εγώ?

Πιστεύω 25 είναι μιά χαρά, αν θες να έχεις και ξεχωριστό partition με το /home όπως περιγράφει ο οδηγός. Δεν γεμίζει εύκολα ο ριζικός κατάλογος.
Αφού έχεις και partition όπου βάζεις προσωπικά αρχεία, εικόνες κλπ. τότε μπορείς να μην φτιάξεις καθόλου partition για το /home.
Αν αποφασίσεις να φτιάξεις ξεχωριστό partition για το /home, τότε πιστεύω πως μπορείς να δώσεις 25GB για το / και τα υπόλοιπα για το /home και τη swap.
Aν αποφασίσεις να μην φτιάξεις ξεχωριστό partition /home τότε απλά παραλείπεις το βήμα που περιγράφει την δημιουργία του και φτιάχνεις μόνο αυτό για το / (με 88GB μείον όσο χώρο αφήσεις για τη swap).

topmar έγραψε:β) Στην εικονική μνήμη (swap), λέτε ότι το μέγεθος εξαρτάται από την μνήμη RAM του υπολογιστή μας. Οι απόψεις ποικίλουν, πολλοί βάζουν ίδια τιμή με το μέγεθος της RAM, άλλοι το μισό και άλλοι το διπλάσιο. Ρωτήστε ανά περίπτωση. Δεδομένου ότι έχω πλέον 8GB στο laptop, πόσο να βάλω εγώ?

Αφού ο υπολογιστής σου έχει ήδη μεγάλη RAM, τότε εγώ θα πρότεινα να κάνεις τη swap 2GB, το πολύ 4GB (αν και είναι πολλά).


Πιο γρήγορη απάντηση, δεν έχω πάρει σε κανένα άλλο φόρουμ!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Οπότε, παραλείπω το βήμα 3 για την δημιουργία του /home και συνεχίζω με τα υπόλοιπα χωρίς πρόβλημα. Όσο για τη swap, θα βάλω 4GB......

Επειδή είναι αργά, θα ξεκινήσω τη διαδικασία αύριο βράδυ, ελπίζω να μην έχω κάποιο θέμα και "τραβιέμαι" μετά.....α, και κάτι άλλο: Να βάλω την 14.04LTS x64 (που έχω ήδη σε DVD) ή να κατεβάσω την νέα έκδοση 14.10 χ64 ?? Νομίζω για αρχάριο σαν εμένα, η LTS είναι προτιμότερη.....
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 6.2.0-34-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu), Ubuntu 6.2.0-32-generic
3 Intel Core i5-2520M CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 7838 MiB ‖ LENOVO KL5 - LENOVO IdeaPad Z370
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0126] {i915}
5 wlp6s0: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01) ⋮ enp5s0: Realtek RTL810xE Ethernet [10ec:8136] (rev 05)
topmar
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 01:34
Τοποθεσία: Σέρρες
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό eliasps » 02 Νοέμ 2014, 01:45

topmar έγραψε:α, και κάτι άλλο: Να βάλω την 14.04LTS x64 (που έχω ήδη σε DVD) ή να κατεβάσω την νέα έκδοση 14.10 χ64 ?? Νομίζω για αρχάριο σαν εμένα, η LTS είναι προτιμότερη.....

Δεν είναι θέμα αρχαρίου ή προχωρημένου το θέμα επιλογής LTS ή non-LTS έκδοσης. ;)
Ο μοναδικός λόγος για να επιλέξει κάποιος την LTS έκδοση είναι η διάρκεια υποστήριξής της. Η LTS θα υποστηρίζεται για 5 χρόνια, ενώ μία non-LTS θα υποστηρίζεται μόλις για 9 μήνες. Νέες εκδόσεις του Ubuntu βγαίνουν κάθε 6 μήνες, οπότε αν βάλεις την 14.10 τότε το πολύ σε 9 μήνες θα αναγκαστείς να αναβαθμίσεις ή να εγκαταστήσεις εκ νέου την 15.04 που θα κυκλοφορήσει τον Απρίλιο του '15, γιατί τον Ιούλιο του 15' θα σταματήσει η υποστήριξη της 14.10, δηλαδή δεν θα δέχεται ενημερώσεις, διορθώσεις κλπ.
Αν όμως εγκαταστήσεις την LTS, μπορείς κάλλιστα να την κρατήσεις για 5 χρόνια, ή δύο τουλάχιστον, μέχρι να κυκλοφορήσει η επόμενη LTS. Οπότε έχεις αυτή τη σταθερότητα επιλέγοντας την LTS.

Συνοψίζοντας, αν δεν έχεις όρεξη για αναβαθμίσεις ή νέες εγκαταστάσεις νεότερων εκδόσεων μέσα στους επόμενους μήνες, τότε βάλε την 14.04 LTS καλύτερα.
Προσωπικά αυτό σου προτείνω (την 14.04 LTS), άσε που η 14.04 LTS και η 14.10 έχουν ελάχιστες διαφορές.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό topmar » 02 Νοέμ 2014, 02:00

eliasps έγραψε:
topmar έγραψε:α, και κάτι άλλο: Να βάλω την 14.04LTS x64 (που έχω ήδη σε DVD) ή να κατεβάσω την νέα έκδοση 14.10 χ64 ?? Νομίζω για αρχάριο σαν εμένα, η LTS είναι προτιμότερη.....

Δεν είναι θέμα αρχαρίου ή προχωρημένου το θέμα επιλογής LTS ή non-LTS έκδοσης. ;)
Ο μοναδικός λόγος για να επιλέξει κάποιος την LTS έκδοση είναι η διάρκεια υποστήριξής της. Η LTS θα υποστηρίζεται για 5 χρόνια, ενώ μία non-LTS θα υποστηρίζεται μόλις για 9 μήνες. Νέες εκδόσεις του Ubuntu βγαίνουν κάθε 6 μήνες, οπότε αν βάλεις την 14.10 τότε το πολύ σε 9 μήνες θα αναγκαστείς να αναβαθμίσεις ή να εγκαταστήσεις εκ νέου την 15.04 που θα κυκλοφορήσει τον Απρίλιο του '15, γιατί τον Ιούλιο του 15' θα σταματήσει η υποστήριξη της 14.10, δηλαδή δεν θα δέχεται ενημερώσεις, διορθώσεις κλπ.
Αν όμως εγκαταστήσεις την LTS, μπορείς κάλλιστα να την κρατήσεις για 5 χρόνια, ή δύο τουλάχιστον, μέχρι να κυκλοφορήσει η επόμενη LTS. Οπότε έχεις αυτή τη σταθερότητα επιλέγοντας την LTS.

Συνοψίζοντας, αν δεν έχεις όρεξη για αναβαθμίσεις ή νέες εγκαταστάσεις νεότερων εκδόσεων μέσα στους επόμενους μήνες, τότε βάλε την 14.04 LTS καλύτερα.
Προσωπικά αυτό σου προτείνω (την 14.04 LTS), άσε που η 14.04 LTS και η 14.10 έχουν ελάχιστες διαφορές.


Τελικά δεν άντεξα και κάνω την εγκατάσταση τώρα.. ...για να δούμε. ....

UPDATE: Σας γράφω από το Ubuntu 14.04LTS τώρα..... :thumbup:
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 6.2.0-34-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu), Ubuntu 6.2.0-32-generic
3 Intel Core i5-2520M CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 7838 MiB ‖ LENOVO KL5 - LENOVO IdeaPad Z370
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0126] {i915}
5 wlp6s0: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01) ⋮ enp5s0: Realtek RTL810xE Ethernet [10ec:8136] (rev 05)
topmar
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 01:34
Τοποθεσία: Σέρρες
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό eliasps » 02 Νοέμ 2014, 03:00

topmar έγραψε:UPDATE: Σας γράφω από το Ubuntu 14.04LTS τώρα..... :thumbup:

:thumbup:
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό yorke » 26 Νοέμ 2014, 03:20

Προφανώς για να έχουμε dual boot , πρέπει τα partitions του UBuntu και των Win7 να βρίσκονται στον ίδιο δίσκο. Σωστα ;
yorke
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2014, 17:13
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό eliasps » 26 Νοέμ 2014, 03:21

yorke έγραψε:Προφανώς για να έχουμε dual boot , πρέπει τα partitions του UBuntu και των Win7 να βρίσκονται στον ίδιο δίσκο. Σωστα ;

Όχι απαραίτητα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2 διαφορετικούς δίσκους.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό yorke » 26 Νοέμ 2014, 13:35

eliasps έγραψε:
yorke έγραψε:Προφανώς για να έχουμε dual boot , πρέπει τα partitions του UBuntu και των Win7 να βρίσκονται στον ίδιο δίσκο. Σωστα ;

Όχι απαραίτητα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2 διαφορετικούς δίσκους.


Άρα απλά η διαφορά είναι ότι κάνω τα partitions ( / , /boot , /home ) του Ubuntu στον δίσκο που θέλω να χρησιμοποιήσω . Σωστά ;
yorke
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2014, 17:13
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό eliasps » 26 Νοέμ 2014, 13:40

yorke έγραψε:Άρα απλά η διαφορά είναι ότι κάνω τα partitions ( / , /boot , /home ) του Ubuntu στον δίσκο που θέλω να χρησιμοποιήσω . Σωστά ;

Ναι, αλλά δεν χρειάζεται να κάνεις partition με /boot στον δίσκο με το Ubuntu. /,/home και swap αρκούν.
Απλά να είσαι προσεκτικός στην δημιουργία των κατατμήσεων. Μην πειράξεις τίποτα στον δίσκο όπου υπάρχουν τα Windows. Επίσης, αφού πρόκειται για διαφορετικούς δίσκους, θα αλλάζει και ο συμβολισμός τους (/dev/sda, /dev/sdb). Ακόμα, επέλεξε να γίνει εγκατάσταση του grub (όταν φτάσεις σε αυτό το βήμα) στον πρώτο δίσκο (που είναι τα Windows) ή εγκατέστησέ τον σε όποιον δίσκο θες και επέλεξε αυτόν τον δίσκο να εκκινεί πρώτος από το BIOS.
Αν συναντήσεις οποιοδήποτε πρόβλημα ή έχεις απορίες, μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα στην ενότητα "Λειτουργικό Σύστημα".
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials