Εγκατάσταση Ubuntu σε SSD και παραμετροποίηση

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε SSD και παραμετροποίηση

Δημοσίευσηαπό Learner » 01 Δεκ 2013, 05:00

Πάρτε οπωσδήποτε backup όλα σας τα αρχεία από το Ubuntu One σε έναν εξωτερικό δίσκο, πριν κάνετε οτιδήποτε από τα παρακάτω.


Σε ότι αφορά το Ubuntu One , επειδή το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά και ανεβοκατεβάζω αρχεία συνέχεια.

Το Ubuntu One δεν υποστηρίζει symlinks. Αυτό που θέλουμε να καταφέρουμε είναι να μην γίνονται καθόλου εγγραφές στο /home αν το έχουμε δημιουργήσει στον SSD (ακολουθώντας τον οδηγό). Αν το έχουμε δημιουργήσει στον HDD , τότε δεν μας ενδιαφέρει τίποτε από τα παρακάτω.

Το Ubuntu One έχει το «κακό συνήθειο» να δημιουργεί μόνο του links με φακέλους που έχετε κάνει συγχρονισμό. Αυτό σημαίνει πως αν έχετε συγχρονίσει τον φάκελο Music , τότε όταν τον επιλέξετε για να συγχρονιστεί στον νέο SSD δίσκο, θα συγχρονιστεί με το έτσι θέλω στον κατάλογο /home/Music. Αν δεν υπάρχει ο φάκελος θα τον δημιουργήσει. Αυτό δεν μπορείτε να το αλλάξετε. Δεν μπορείτε δηλαδή να του πείτε , «συγχρόνισε τον φάκελο Music μέσα στο /home/HDD/Music».

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να αντιγράψουμε όλους τους φακέλους από ένα ήδη συγχρονισμένο μηχάνημα, μέσα στον φάκελο Ubuntu One. Αφού το κάνουμε αυτό, αποσυνδέουμε όλους τους link συγχρονισμένους φακέλους. Θα τους δείτε στην σελίδα του Ubuntu One. Θα είναι σαν links. Πατάτε το More και Stop syncing this folder.

Το παρακάτω που βρίσκεται μέσα στο Spoiler πιθανότατα δεν χρειάζεται. Αν μετακινήσετε όλους τους φακέλους σας μέσα στον φάκελο Ubuntu One, τότε μπορείτε να τον κάνετε symlink προς άλλη διαδρομή/partition. Διαβάστε τα παρακάτω ποστ.
Spoiler: show
Στον SSD τώρα.
Αφού φτιάξουμε τα παραπάνω, πριν ανοίξουμε το Ubuntu One για να το ρυθμίσουμε, θα πρέπει να επεξεργαστούμε ένα αρχείο για να του πούμε να δημιουργήσει τον φάκελο Ubuntu One , όχι στο /home (του SSD) , αλλά όπου θέλουμε εμείς. (στον HDD δηλαδή).
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo nano /etc/xdg/ubuntuone/syncdaemon.conf

και αλλάζουμε την γραμμή
root_dir.default = ~/Ubuntu One
σε
root_dir.default = η διαδρομή που θέλουμε/Ubuntu One
Προσοχή να είναι το path σωστό.

Η παραπάνω ενέργεια πιθανών να επηρεάσει όλους τους χρήστες του λειτουργικού. Οπότε μην το κάνετε αν έχετε και άλλον χρήστη στον υπολογιστή γιατί ίσως του «χαλάσετε» τον default φάκελο συγχρονισμού.

Αφού αποθηκεύσουμε, ανοίγουμε το Ubuntu One και μόλις το ρυθμίσουμε θα δούμε κάτι σαν το παρακάτω.


Εγώ έχω βάλει την διαδρομή /home/common/Ubuntu One η οποία βρίσκεται στον HDD. Φυσικά και ο HDD γίνεται auto-mount μέσω του fstab.
Τώρα αντί για Music (που συγχρονίζεται με το Ubuntu One) θα έχουμε τον φάκελο /Ubuntu One/Music (που θα βρίσκεται μέσα στον Ubuntu One φάκελο).

Αν θέλετε να κάνετε την αλλαγή local , χωρίς να επηρεάσετε άλλους χρήστες, τότε θα πρέπει να βάλετε μια δίεση μπροστά από την γραμμή root_dir.default = ~/Ubuntu One , μετά να αντιγράψετε το /etc/xdg/ubuntuone/syncdaemon.conf στον προσωπικό σας φάκελο ως ~/.config/ubuntuone/syncdaemon.conf
και να αλλάξετε το root_dir.default = ~/Ubuntu One σε ότι θέλετε.
Την διαδικασία για local αλλαγή δεν την έχω δοκιμάσει. Η πηγή είναι εδώ
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε SSD και παραμετροποίηση

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 01 Δεκ 2013, 09:23

Learner έγραψε:Σε ότι αφορά το Ubuntu One , επειδή το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά και ανεβοκατεβάζω αρχεία συνέχεια.

Το Ubuntu One δεν υποστηρίζει symlinks.

Δεν κατάλαβα πως ακριβώς το εννοούν αυτό, ο δικός μου φάκελος Ubuntu One είναι ο ίδιος ένα symlink πάντως και λειτουργεί κανονικά.
Δίνω δηλαδή για όλες τις Ubuntu-based εγκαταστάσεις την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
rmdir ~/Ubuntu\ One ; ln -sf /Files/Ubuntu\ One ~/Ubuntu\ One

όπου /Files είναι ξεχωριστό διαμέρισμα-αποθήκη.
Έτσι, όλες οι διανομές συγχρονίζουν τον ίδιο φάκελο και δεν υπάρχει πρόβλημα.
Δεν έχω επεξεργαστεί κανένα αρχείο ρύθμισης, μόνο τον σύνδεσμο έχω κάνει.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε SSD και παραμετροποίηση

Δημοσίευσηαπό Learner » 01 Δεκ 2013, 18:13

fkol k4 έγραψε:Δεν κατάλαβα πως ακριβώς το εννοούν αυτό, ο δικός μου φάκελος Ubuntu One είναι ο ίδιος ένα symlink πάντως και λειτουργεί κανονικά.

Όταν έφτιαξα symlink τον φάκελο π.χ Pictures και μετά προσπάθησα να συγχρονίσω ήταν αδύνατο. Μου πέταγε συνέχεια error.
Με τον φάκελο Ubuntu One μάλλον γίνεται (όπως και στο dropbox δεν υπάρχει πρόβλημα). Με τους υπόλοιπους φακέλους δεν κατάφερα να το κάνω. Δεν συγχρόνιζε με τίποτα.
Επίσης κοίτα και αυτό , δεν μπορείς να συγχρονίσεις φακέλους οι οποίοι βρίσκονται εκτός του home σου. Γι' αυτούς μιλάω περισσότερο. Για τέτοιους φακέλους οι οποίοι γίνονται κάτι σαν links συγχρονισμού. (Music, Pictures, Documents.. κλπ).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε SSD και παραμετροποίηση

Δημοσίευσηαπό Learner » 01 Δεκ 2013, 22:45

Έκανα μια επεξεργασία στο παραπάνω ποστ μου και έβαλα την διαδικασία μέσα σε spoiler. Αφού μετακίνησα τους φακέλους μέσα στον φάκελο Ubuntu One , τότε (και αφού μου «τα 'σπασε για λίγο) λειτούργησε με την μέθοδο του symlink.
Για να δούμε αν λειτουργεί σωστά, μπορούμε να δώσουμε
Κώδικας: Επιλογή όλων
du -h -c /home/$USER/"Ubuntu One"

Το αποτέλεσμα πρέπει να είναι μηδενικό.

Γιώργος Φιωτάκης έγραψε:Αξίζει το να έχεις και το home σε ssd;
Προσωπικά δεν έχω ssd δίσκο, αλλά με βάση τα λίγα πράγματα που ξέρω (και αυτά που διάβασα στον οδηγό), μου δημιουργείται η εντύπωση πως δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να μπει το home στον ssd αν υπάρχει και συμβατικός σκληρός στο σύστημα, ίσα-ίσα που τον επιβαρύνεις (;)

Ναι αξίζει. Όλα τα αρχεία configuration του χρήστη βρίσκονται στο /home. Οπότε εκεί θα δεις διαφορά στο access. (ταχύτητα).
Ένα μικρό /home για να κρατάει τα configuration αρχεία είναι μια χαρά. Όλα τα υπόλοιπα - μεγάλα αρχεία μπορούν να τοποθετηθούν σε μηχανικό δίσκο (αν υπάρχει).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε SSD και παραμετροποίηση

Δημοσίευσηαπό Learner » 03 Δεκ 2013, 02:51

Είδα ότι στον οδηγό δεν έχουμε μετακινήσει τον κατάλογο /var/cache στο tmpfs. Να το κάνουμε ; Είναι ασφαλές ;
Σε αυτόν τον κατάλογο γράφονται συχνά αρχεία με τον κυρίαρχο όγκο να κατέχει το apt (πολλά .deb).

Σύμφωνα με το FHS είναι deletable.
Επίσης διαβάσετε την σημειωμένη ως σωστή απάντηση εδώ και επίσης την μη σημειωμένη ως σωστή (αλλά με τις περισσότερες ψήφους) εδώ.

Θα το δοκιμάσω και θα αναφέρω ότι προβλήματα αντιμετωπίσω.

EDIT:

Λοιπόν,
1) Δεν αξίζει να κάνεις κάτι τέτοιο, λόγω του ότι με ένα apt-get update όλα τα αρχεία (κάτι .bin - βάση δεδομένων - και ο φάκελος για τα .deb) δημιουργούνται ξανά. Οπότε δώρον άδωρον. Γύρω στα 100MB είναι αυτά.
2) Το software center δεν λειτουργεί. Δεν επαναδημιουργεί τους φακέλους/αρχεία που χρειάζεται (/var/cache/software-center) για να δουλέψει. Προσωπικά δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου το S.C. αλλά λόγω και του 1 δεν έχει νόημα.

Οπότε η λύση και εδώ είναι symlink για όποιον θέλει μηδενικές εγγραφές στον SSD από το /var/cache.
Σε ότι αφορά το Software Center ανέφερα και ένα bug να δούμε τι θα πουν και οι devs , γι' αυτή τη συμπεριφορά. Launchpad bug: #1257124
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε SSD και παραμετροποίηση

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 10 Δεκ 2013, 13:22

Learner έγραψε:Είδα ότι στον οδηγό δεν έχουμε μετακινήσει τον κατάλογο /var/cache στο tmpfs. Να το κάνουμε ; Είναι ασφαλές ;
Σε αυτόν τον κατάλογο γράφονται συχνά αρχεία με τον κυρίαρχο όγκο να κατέχει το apt (πολλά .deb).

Σύμφωνα με το FHS είναι deletable.
Επίσης διαβάσετε την σημειωμένη ως σωστή απάντηση εδώ και επίσης την μη σημειωμένη ως σωστή (αλλά με τις περισσότερες ψήφους) εδώ.

Θα το δοκιμάσω και θα αναφέρω ότι προβλήματα αντιμετωπίσω.

EDIT:

Λοιπόν,
1) Δεν αξίζει να κάνεις κάτι τέτοιο, λόγω του ότι με ένα apt-get update όλα τα αρχεία (κάτι .bin - βάση δεδομένων - και ο φάκελος για τα .deb) δημιουργούνται ξανά. Οπότε δώρον άδωρον. Γύρω στα 100MB είναι αυτά.
2) Το software center δεν λειτουργεί. Δεν επαναδημιουργεί τους φακέλους/αρχεία που χρειάζεται (/var/cache/software-center) για να δουλέψει. Προσωπικά δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου το S.C. αλλά λόγω και του 1 δεν έχει νόημα.

Οπότε η λύση και εδώ είναι symlink για όποιον θέλει μηδενικές εγγραφές στον SSD από το /var/cache.
Σε ότι αφορά το Software Center ανέφερα και ένα bug να δούμε τι θα πουν και οι devs , γι' αυτή τη συμπεριφορά. Launchpad bug: #1257124

Δεν έχω βάλει ολόκληρο το /var/cache στο tmpfs, αλλά μόνο το /var/cache/apt. Συγκεκριμένα, έχω αυτά
Κώδικας: Επιλογή όλων
tmpfs                                     /tmp                   tmpfs defaults  0 0 # Some RAM to /tmp
tmpfs                                     /var/tmp               tmpfs defaults  0 0 # Some RAM to /var/tmp
tmpfs                                     /var/cache/apt         tmpfs defaults  0 0 # Some RAM to /var/cache/apt

και είναι υπέροχη ιδέα, μπράβο!! :bow: :bow: :bow:
Αν είναι μια φορά καλό για έναν SSD, είναι 10 φορές καλό για έναν HDD.
  1. Οι εγκαταστάσεις εφαρμογών και οι ενημερώσεις επιταχύνονται κατά πολύ, γιατί πλέον τα αρχεία .deb διαβάζονται και αποσυμπιέζονται πολύ πιο γρήγορα :clap:
  2. Δεν γεμίζει ο δίσκος με άχρηστα αρχεία .deb κάθε φορά, σε κάθε επανεκκίνηση είναι σαν να έχεις εκτελέσει sudo apt-get clean
Για το [sarcasm] εξαίσιο αυτό δείγμα λογισμικού :P :P που λέγεται Κέντρο λογισμικού Ubuntu [/sarcasm], δεν δοκίμασα καν αν τρέχει, δεν με ενδιαφέρει κιόλας, έτσι κι αλλιώς όλα αυτά τα κάνω με το τερματικό :thumbup:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε SSD και παραμετροποίηση

Δημοσίευσηαπό Learner » 10 Δεκ 2013, 14:04

Σε έναν HDD οκ. Αλλά σε έναν SSD(όπου επιθυμείς να μειώσεις τις εγγραφές) το αποτέλεσμα θα είναι να διαγράφεις και να γράφεις συνεχώς περί τα 100MB σε κάθε εκκίνηση (ή τουλάχιστον όταν τρέχεις apt-get update).

Το συγκεκριμένο το έψαξα για SSD , για να μειώσουμε τις εγγραφές. Με το symlink δουλεύει και το «εξαίσιο» USC ( :P ) , αλλά και αποφεύγεις την αναδημιουργία των αρχείων.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε SSD και παραμετροποίηση

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 10 Δεκ 2013, 14:23

Αν στέλναμε αντί για το /var/cache/apt
το /var/cache/apt/archives ;
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6302
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε SSD και παραμετροποίηση

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 10 Δεκ 2013, 14:24

Learner έγραψε:Σε έναν HDD οκ. Αλλά σε έναν SSD(όπου επιθυμείς να μειώσεις τις εγγραφές) το αποτέλεσμα θα είναι να διαγράφεις και να γράφεις συνεχώς περί τα 100MB σε κάθε εκκίνηση (ή τουλάχιστον όταν τρέχεις apt-get update).

Ναι, αλλά αυτά γίνονται στο tmpfs, δεν μας νοιάζει πόσο συχνά δημιουργούνται...
Learner έγραψε:Με το symlink δουλεύει και το «εξαίσιο» USC ( :P )

Αυτό το εξαίσιο δείγμα λογισμικού :P :P που λέγεται Κέντρο λογισμικού Ubuntu τελικά δουλεύει (και νομίζω και λίγο ταχύτερα) και με την
Κώδικας: Επιλογή όλων
tmpfs                                     /var/cache/apt         tmpfs defaults  0 0 # Some RAM to /var/cache/apt

στο fstab.

Επιμένω πως η ιδέα σου ήταν εξαίσια (όχι με την έννοια του «εξαίσιου αυτού δείγματος λογισμικού :P :P που λέγεται Κέντρο λογισμικού Ubuntu», με την άλλη, την καλή έννοια) και σου αποδίδω ξανά τα εύσημα. :bow:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε SSD και παραμετροποίηση

Δημοσίευσηαπό Learner » 10 Δεκ 2013, 15:54

Φίλιππα, γιατί κοροϊδεύεις το USC ρε φίλε ; :lol:
Αν έχεις βάλει μόνο το /var/cache/apt τότε ναι θα δουλεύει το USC. Αν βάλεις όλο το /var/cache , τότε τα αρχεία και ο φάκελος software-center δεν αναδημιουργούνται (ενώ θα έπρεπε - τουλάχιστον σε μένα).

fkol k4 έγραψε:Ναι, αλλά αυτά γίνονται στο tmpfs, δεν μας νοιάζει πόσο συχνά δημιουργούνται...

Σωστά.
Οπότε ας βάλουμε το /var/cache/apt :)
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials