File sharing ubuntu-ubuntu ή windows-ubuntu με Samba

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: File sharing ubuntu-ubuntu ή windows-ubuntu με Samba

Δημοσίευσηαπό Babis_ECE » 04 Μαρ 2010, 14:24

Σήμερα χρησιμοποίησα κι εγώ τον οδηγό, για να μπορώ να αντιγράφω αρχεία κυρίως από το laptop μου, στο laptop της αδερφής μου που έχει Win XP. Παρατηρώ όμως το εξής: Σχετικά αργή ταχύτητα στην ασύρματη μεταφορά των αρχείων (πχ. ένα αρχείο .mkv 1.1GB θέλει περίπου 13-15 λεπτά..)
Και κάτι άλλο: Από τα Windows για να δω τα folders που έχω κάνει share όλα μια χαρά. Αν όμως πάω Menu-Places-Network και πάω να ανοίξω τον φάκελο (C) πχ του υπολογιστή με τα XP, μου ζητάει ένα password, το οποίο ποιο είναι? Γιατί στην διαδικασία ρύθμισης δεν χρησιμοποίησα κανένα..
Apple MacBook Pro 13.3" Intel i5 2.3GHz (Early 2011)
Άβαταρ μέλους
Babis_ECE
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: 10 Ιουν 2008, 20:09
Τοποθεσία: Behind the Decks
Εκτύπωση

Re: File sharing ubuntu-ubuntu ή windows-ubuntu με Samba

Δημοσίευσηαπό Mitsakos » 04 Μαρ 2010, 21:05

Δοκίμασε να βάλεις οτι έχεις στα χπ (σαν χρήστης των παραθύρων). Νομίζω αυτά είναι.
Γνώσεις ⇛ Linux: Not bad ┃ Προγραμματισμός: Λίγο┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ 18.04 LTS x64
Προδιαγραφές ⇛ SONY VAIO VGN-NW21EF & DELL Inspiron 15 Series
>>Οδηγοί-How To-Tutorials<< && >>Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους<<
Άβαταρ μέλους
Mitsakos
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1705
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 09:05
Τοποθεσία: Πειραιάς/ Νίκαια
Εκτύπωση

Re: File sharing ubuntu-ubuntu ή windows-ubuntu με Samba

Δημοσίευσηαπό teroulas » 03 Μάιος 2011, 15:11

Ο οδηγός ισχύει και για το ubuntu 11.04 ?
Ρωτάω διότι σε καθαρή εγκατάσταση δεν έχω βάλει το samba , αλλά εμφανίζεται στις ρυθμίσεις συστήματος η επιλογή κοινόχρηστοι φάκελοι
Ενεργοποίησα κάποιον φάκελο ως κοινόχρηστο αλλά από το win7 laptop ενώ έβρισκα την τοποθεσία μου έλεγε πως δεν μπορεί να την ανοίξει
Και οι 2 υπολογιστές είναι συνδεμένοι στο ρουτερ netfaster WAD τηs ΗOL με καλώδιο ethernet. Πρέπει να κάνω κάτι ακόμη ?
Διανομή => Ubuntu 12.04 64bit με Unity , μαζί με Windows7 64bit
Γνώσεις: Linux => Αρχάριος | Προγραμματισμός => Κάποτε διδάχτηκα C++, Cobol, Pascal, Basic | Αγγλικά => Lower
PC=> CPU Intel core i5 | VGA1=> AMD Radeon HD 6470M @ 1600 x 900 | VGA2=> Intel | RAM=> 4GB | HDD=> 500GB
teroulas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 16 Μαρ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: File sharing ubuntu-ubuntu ή windows-ubuntu με Samba

Δημοσίευσηαπό teroulas » 04 Μάιος 2011, 11:24

teroulas έγραψε:Ο οδηγός ισχύει και για το ubuntu 11.04 ?
Ρωτάω διότι σε καθαρή εγκατάσταση δεν έχω βάλει το samba , αλλά εμφανίζεται στις ρυθμίσεις συστήματος η επιλογή κοινόχρηστοι φάκελοι
Ενεργοποίησα κάποιον φάκελο ως κοινόχρηστο αλλά από το win7 laptop ενώ έβρισκα την τοποθεσία μου έλεγε πως δεν μπορεί να την ανοίξει
Και οι 2 υπολογιστές είναι συνδεμένοι στο ρουτερ netfaster WAD τηs ΗOL με καλώδιο ethernet. Πρέπει να κάνω κάτι ακόμη ?


Κανείς ?
Διανομή => Ubuntu 12.04 64bit με Unity , μαζί με Windows7 64bit
Γνώσεις: Linux => Αρχάριος | Προγραμματισμός => Κάποτε διδάχτηκα C++, Cobol, Pascal, Basic | Αγγλικά => Lower
PC=> CPU Intel core i5 | VGA1=> AMD Radeon HD 6470M @ 1600 x 900 | VGA2=> Intel | RAM=> 4GB | HDD=> 500GB
teroulas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 16 Μαρ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: File sharing ubuntu-ubuntu ή windows-ubuntu με Samba

Δημοσίευσηαπό medigeek » 05 Μάιος 2011, 20:33

teroulas έγραψε:δεν έχω βάλει το samba

Εγκατέστησε το πακέτο samba, επανεκκίνησε τον υπολογιστή και ξαναδοκίμασε.

teroulas έγραψε:ενώ έβρισκα την τοποθεσία μου έλεγε πως δεν μπορεί να την ανοίξει

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι πως το path προς τον φάκελο (όχι μόνο ο φάκελος, αλλά και οι parent φακέλοι) πρέπει να είναι προσιτό σε τρίτους.

Δοκίμασε να φτιάξεις ένα shared φάκελο που να είναι προσιτός σε τρίτους:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo mkdir -p /media/shared
sudo chown $USER:$USER /media/shared
nautilus /media/shared


Βάλε τα αρχεία σου εκεί.
Μετά πήγαινε με το nautilus στο /media/ και ενεργοποίησε το sharing για το φάκελο shared.

Αν πάλι δε δουλεύει, δώσε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
net usershare list
net usershare info
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Re: File sharing ubuntu-ubuntu ή windows-ubuntu με Samba

Δημοσίευσηαπό gruslo » 06 Σεπ 2011, 11:09

Παιδιά έχω μεγάλο πρόβλημα με το file sharing μεταξύ ενός υπολογιστή που τρέχει kubuntu 11.04 και ενός άλλου με windows 7 ultimate. Έχω ρυθμίσει όλα τα απαραίτητα στα windows, ώστε η κοινή χρήση να είναι για όλα και για τον καθένα (everyone) και με το ubuntu 10.10 δεν είχα πρόβλημα: έκανα το ίδιο για το φάκελο home στις ρυθμίσεις του samba (θέλω να έχω πρόσβαση σε όλο το φάκελο) και τελείωσε: από το δίκτυο μού εμφάνιζε τα windows και έμπαινα κανονικά. Το νέο περιβάλλον unity όμως του ubuntu 11.04 μου φάνηκε πολύ δύσχρηστο, ενώ η επιλογή για επιστροφή στο gnome 2 μου φάνηκε λίγο off, από τη στιγμή που αυτό δεν θα υπάρχει στη νέα έκδοση και το gnome 2 τα 'χει φάει τα ψωμιά του. Μόλις έβαλα kubuntu 11.04 και είδα πόσο όμορφο και σταθερό είναι και με πόσο περισσότερη ευκολία έβρισκα τα προγράμματα και παραμετροποιούσα το όλο περιβάλλον με τα εξαιρετικά plasmoids, έμεινα εκεί... Στο kubuntu όμως ούτε ρυθμίσεις samba υπάρχουν ούτε τίποτα (και γενικώς η υποστήριξη είναι πολύ μικρότερη): στο Kpackagekit βλέπω ότι είναι εγκατεστημένα τα πακέτα samba, smbclient κλπ. (κατέβασα και το GADMIN-SAMBA), επίσης τα kdenetwork και kdenetwork-filesharing, αλλά δεν μπορώ να κάνω καμία ρύθμιση:
- Αν πάω από το Μενού: Εφαρμογές=> Ρυθμίσεις=> Samba, μου πετάει ένα παράθυρο για το system-config-samba και μου ζητάει έναν κωδικό. Ό,τι και να βάλω όμως δεν κάνει τίποτα.
- Αν γράψω στο τερματικό sudo samba μου βγάζει sudo: samba: command not found (επειδή δεν ξέρω καλά από kde, δεν ισχύει στο 11.04 το sudo;). Αν γράψω kdesudo samba μου βγάζει:
Κώδικας: Επιλογή όλων
QInotifyFileSystemWatcherEngine::addPaths: inotify_add_watch failed: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
QFileSystemWatcher: failed to add paths: /home/username/.config/ibus/bus

και μετά μου πετάει πάλι ένα παράθυρο που λέει ότι το samba θέλει administrative privileges, όπου πάλι, όποιον κωδικό και να βάλω (ή και κενό να το αφήσω) δεν κάνει τίποτα.To

To GADMIN-SAMBA ανοίγει μεν, αφού δώσω τον κωδικό μου, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω από κει: στο shares μπορώ να δημιουργήσω ένα νέο share, αλλά θα πρέπει να ορίσω share directory. Το home δείχνει να είναι shared, αλλά δεν το βλέπουν τα windows: αν πάω στο φάκελο home και ρυθμίσω τα Guest OK και Public από το NO στο YES και πατήσω APPLY, μου βγάλει ένα μήνυμα ότι: These default shares cant be changed at the moment. Edit the configuration for now. Κι αν το κλείσω και το ξανανοίξω, οι αλλαγές δεν έχουν σωθεί. Αλλά εμένα με ενδιαφέρει και το αντίστροφο: να βλέπω δηλ. από το kubuntu και τα windows που είναι στον άλλον υπολογιστή. Κι αυτό δεν δείχνει να γίνεται από πουθενά.

Το δε δίκτυο του Dolphin μου δείχνει μόνο τον kubuntu υπολογιστή, το Κοινόχρηστοι πόροι Samba και το Υπηρεσίες δικτύου δεν βγάζει τίποτα, ενώ αν κάνω Προσθήκη δικτυακού φακέλου => Δικτυακός φάκελος Microsoft Windows, μου βγάζει έναν πίνακα που θα πρέπει να εισάγω Όνομα, Εξυπηρετητή και Φάκελο, στα οποία όμως δεν ξέρω τι να βάλω.

Ξέρει κανείς κάποιον απλό τρόπο που με 2-3 κλικ απλές ρυθμίσεις να μπορώ να βλέπω τα windows από kubuntu (και το αντίστροφο), όπως γίνεται στο ubuntu;
gruslo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Οκτ 2008, 20:21
Εκτύπωση

Re: File sharing ubuntu-ubuntu ή windows-ubuntu με Samba

Δημοσίευσηαπό gruslo » 06 Σεπ 2011, 21:20

Επίσης δοκίμασα από konqueror να βάλω smb://192.168.1.5, που είναι η IP του υπολογιστή με τα windows 7, αλλά μου βγάζει πάλι ένα διάλογο για user name και password, όπου ό,τι και να βάλω δεν παίζει. Επίσης ακολούθησα από το επίσημο kubuntuguide 11.04 τις οδηγίες αυτές, το method 2, αλλά και πάλι τίποτα. Φαίνεται ότι το 11.04 έχει προβλήματα στο να δει το δίκτυο, τουλάχιστον το kubuntu. Δεν βλέπω άλλη λύση από το να δοκιμάσω με ubuntu 11.04 ή Linux Mint 11, κι αν έχουν κι αυτά την ίδια τύχη θα βάλω αναγκαστικά είτε το παλιό ubuntu που έπαιζε, είτε Windows XP, που ήταν και το πρώτο λειτουργικό του υπολογιστή, καθώς η επικοινωνία με τον υπολογιστή με τα windows 7 είναι must για μένα, αφού αυτός είναι ο σταθερός υπολογιστής που έχω όλα μου τα αρχεία, ταινίες κλπ. και τραβάω πάντα από εκεί ό,τι θέλω. Αποτυχία λοιπόν το network sharing με 11.04, προς μεγάλη απογοήτευση: αντί να απλοποιούνται τα πράγματα στο linux, έγιναν πιο δύσκολα, ειδικά αν βάλεις μέσα και το Unity...
gruslo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Οκτ 2008, 20:21
Εκτύπωση

Re: File sharing ubuntu-ubuntu ή windows-ubuntu με Samba

Δημοσίευσηαπό gruslo » 07 Σεπ 2011, 13:29

...και το πλέον κουλό: αν εγκαταστήσεις το πακέτο samba και κάνεις κλικ πάνω του από τις Ρυθμίσεις, δεν παίζει. Παίζει μόνο αν κάνεις Alt+F2 και δώσεις kdesudo system-config-samba (και όχι sudo...!!) :shock:
gruslo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Οκτ 2008, 20:21
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials