Οδηγος εγκαταστασης Libre Office 4 μέσω πακέτων .deb

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Οδηγος εγκαταστασης Libre Office 4 μέσω πακέτων .deb

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 09 Ιαν 2019, 18:54

Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για την βαρεμάρα -ίσως και αγανάκτηση-που θα προκαλέσω με τις σίγουρα χιλιοειπωμένες και μάλλον χαζές ερωτήσεις.

Θέλωντας να εγκαταστήσω την καινούργια έκδοση του libreOffice απεγκατέστησα αρχικά την έκδοση που είχα στον υπολογιστή μου (έκανα ό,τι αναφέρθηκε στο αρχικό ποστ) και μετά κατέβασα τα πακέτα απο το αντίστοιχο site. Δυστυχώς για άλλη μια φορά βλέπω αυτό το tar.gz. Ξέρω ότι χρησιμοποιώ λίνουξ κάποια χρόνια αλλά να πω την αλήθεια μου πως ποτέ δεν κατάφερα να εγκαταστήσω αυτό το ρημάδι. Ειλικρινά προσπάθησα διαβάζοντας στο φορουμ διάφορες οδηγίες αλλά και ψάχνοντας στο youtube. Δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να το εγκαταστήσω. Και για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα τόσο δημοφιλές εργαλείο δεν διατίθεται σε .deb ώστε ο απλός χρήστης (όπως είμαι εγώ) να ξεμπερδεύει κάνοντας εύκολα εγκατάσταση με ένα δεξί κλίκ.

Αν θέλετε -και χωρίς να με βρίσετε-δώστε ένα χεράκι βοηθείας γιατί δεν έχω πλέον ούτε το παλιό libreoffice :P
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Οδηγος εγκαταστασης Libre Office 4 μέσω πακέτων .deb

Δημοσίευσηαπό Maras » 09 Ιαν 2019, 22:39

Kατεβάζεις αρχεία εγκατάστασης για Red Hat based διανομές.
Τα σωστά πακέτα είναι εδώ :
https://el.libreoffice.org/download/?version=6.1.4&lang=el&type=deb-x86_64
Ξανα δοκίμασε με βάση τον οδηγό.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Οδηγος εγκαταστασης Libre Office 4 μέσω πακέτων .deb

Δημοσίευσηαπό dim459 » 10 Ιαν 2019, 01:22

Μπορείς επίσης εύκολα να το κάνεις προσθέτοντας το ppa του libreoffice, το δοκίμασα πριν από λίγο, βάζει την έκδοση 6.1.4.2
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
sudo apt-get update

Εάν μεν το libreoffice υπάρχει ήδη στο σύστημα, θα σου εμφανίσει την νέα έκδοση στις ενημερώσεις.
Αν το έχεις ξηλώσει, τότε θα αφού προηγηθεί, ως ανωτέρω, η προσθήκη του ppa και το update, θα προχωρήσεις σε εγκατάσταση, με όποια εφαρμογή χρησιμοποιείς προς τον σκοπό αυτό.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Οδηγος εγκαταστασης Libre Office 4 μέσω πακέτων .deb

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 10 Ιαν 2019, 11:21

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

@Maras
Μα τον ίδιο σύνδεσμο πακέτων δεν είχα παραθέσει κι εγώ;

@dim
Την εφαρμογή την είχα απεγκατηστήσει τελείως. Δεν ήταν τόσο το πρόβλημα να εγκαταστήσω εν τέλη την εφαρμογή· την εγκατέστησα αφού το γύρισα σε unity (χρησιμοποιώ τον gnome) για να κάνω εγκατάσταση μέσω του ubuntu center. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το κάνω αυτό μέσω gnome. Επίσης δεν έχω μάθει να προσθέτω ppa όπως πρότεινες (ναι το ξέρω έχω παραμείνει τραγικά άσχετος :( ). Γενικά η όλη απογοήτευσή μου ήταν επειδή απο ένα επίσημο site μιας διάσημης εφαρμογής, να μην μπορώ να εγκαταστήσω (όντας τόσο καιρό χρήστης λινουξ) αυτά τα πακέτα. Επίσης η αδυναμία μου φαίνεται και στις λύσεις που προτείνετε ενώ εγώ τρώω "σκάλωμα" στο να τις διεκπεραιώσω.

Tώρα πχ ενώ εγκατέστησα το πακέτο, θέλω να περάσω και την ελληνική γλώσσα (υποθέτω το πακέτο που λέει "μετεφρασμένη διεπαφή χρήστη) αφού στις ρυθμίσεις δεν υπάρχουν διαθέσιμα τα ελληνικα. Ε και αυτό το πακέτο πάλι σε αυτό το tar.gz είναι..

Πάντως η έκδοση που εγκαταστάθηκε είναι η καινούργια. Δηλαδή η 6.1.4.2.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Οδηγος εγκαταστασης Libre Office 4 μέσω πακέτων .deb

Δημοσίευσηαπό matthew » 10 Ιαν 2019, 11:59

Τα αρχεία tar.gz είναι συμπιεσμένα αρχεία όπως πχ τα αρχεία rar, zip, 7z κλπ. Με δεξί κλικ επάνω στα αρχεία τα αποσυμπιέζεις και μέσα στο φάκελο που θα δημιουργηθεί (πιθανόν και σε άλλους υποφακέλους) περιέχονται τα αρχεία deb.
https://opensource.com/article/17/7/how ... targz-file
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: Οδηγος εγκαταστασης Libre Office 4 μέσω πακέτων .deb

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 10 Ιαν 2019, 12:53

matthew όντως όταν κατέβασα το πακέτο του libreoffice σε tar.gz, έκανα αυτό που είπες· δηλαδή τα αποσυμπίεσα με δεξί κλικ. Μέσα υπήρχαν δύο φάκελοι. Ο ένας ήταν σχεδόν άδειος (ανύπαρκτη σχεδόν χωρητικότητα), ενώ ο δεύτερος ήταν όλος με συμπιεσμένα αρχεία .deb (σαν αυτά δηλαδή που ξέρω να εγκαθιστώ).

Σκέφτηκα να τα μαρκάρω όλα και μετά να κάνω κανονικά εγκατάσταση με δεξί κλικ αλλά σκέφτηκα μήπως έκανα κάποια πατάτα και δεν προχώρησα..
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Οδηγος εγκαταστασης Libre Office 4 μέσω πακέτων .deb

Δημοσίευσηαπό matthew » 10 Ιαν 2019, 14:57

Γράφει οδηγίες στο αρχείο README για την εγκατάσταση. Ανοίγεις τον φάκελο DEBS και μέσα στο φάκελο κάνεις δεξί κλικ στο κενό (όχι πάνω σε κάποιο από τα αρχεία deb που περιέχει) και επιλέγεις στο μενού "Άνοιγμα στο Τερματικό" (Open in Terminal), και στο τερματικό που θα ανοίξει δίνεις την παρακάτω εντολή και θα εγκατασταθεί ολόκληρη η σουίτα του LibreOffice.

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo dpkg -i *.deb
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: Οδηγος εγκαταστασης Libre Office 4 μέσω πακέτων .deb

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 11 Ιαν 2019, 00:44

Ματθαίε σ'ευχαριστώ.
Απλά είχα την (νοσηρή) περιέργεια να δω "τι θα γίνει" :P
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Οδηγος εγκαταστασης Libre Office 4 μέσω πακέτων .deb

Δημοσίευσηαπό matthew » 11 Ιαν 2019, 11:54

Ok. Εναλλακτικά μετά μπορείς να εγκαταστήσεις τα πακέτα ένα ένα επιλεκτικά, πχ αν δεν θες όλη τη σουίτα.
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: Οδηγος εγκαταστασης Libre Office 4 μέσω πακέτων .deb

Δημοσίευσηαπό abramis » 11 Ιαν 2019, 20:27

υπάρχει και σε snap https://snapcraft.io/libreoffice . αν δεν έχεις θέμα χώρου στο partition (πιάνει περισσότερο χώρο), βάλε αυτή και θα ναι πάντα ενημερωμένη ακόμη κι αν κάνεις αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση.
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron