Μετατροπή encoding αρχείων

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Μετατροπή encoding αρχείων

Δημοσίευσηαπό TzaB » 28 Ιουν 2008, 14:37

Γεια σας, το πρωτο μου post στο forum αλλα και απο τα πρωτα μου σε Linux forums. Εχω εγκαταστησει το ubuntu 8.04 και στην εγκατασταση που ρωτουσε ποια γλωσσα θελω να εχει το συστημα, επελεξα την Αγγλικη.

Εχω ομως μεταφερει αρχεια για υποτιτλους που ειχα στα Windows τα οποια ειναι γραμμενα με ελληνικους χαρακτηρες. Ετσι, τωρα στο ubuntu οταν τα ανοιγω εμφανιζονται σαν κινεζικα. Ομως, μπορω να τα παιξω κανονικα στην ταινια και να τα βλεπω ελληνικα. Προσπαθησα να κανω οτι ειπατε παραπανω, αλλα δεν καταφερα να βλεπω αυτα τα αρχεια οταν τα ανοιγω με ελληνικους χαρακτηρες.

Μπορω ομως να γραφω ελληνικα σε ενα αρχειο και οταν το σωζω και το ξανα ανοιγω, να μου εμφανιζονται κανονικα.
Θα μπορουσατε μηπως να με βοηθησετε λιγο?

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
TzaB
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 28 Ιουν 2008, 01:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Μετατροπή encoding αρχείων

Δημοσίευσηαπό logari81 » 28 Ιουν 2008, 14:48

καλωσηρθες, δες λιγο εδώ

viewtopic.php?f=24&t=332&st=0&sk=t&sd=a

μάλλον θα σου λυσει τις απορίες.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Μετατροπή encoding αρχείων

Δημοσίευσηαπό TzaB » 28 Ιουν 2008, 15:41

Ευχαριστω για το link, το εφτιαξα.
Τελευταία επεξεργασία από TzaB και 22 Σεπ 2008, 21:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
TzaB
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 28 Ιουν 2008, 01:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Μετατροπή encoding αρχείων

Δημοσίευσηαπό nasosnik » 01 Ιούλ 2008, 10:56

eirc έγραψε:εφτιαξα λοιπόν ένα scriptάκι που μπορεί να μπεί στα "open with..." αρχείων όπως txt και srt και μετατρέπει αυτόματα το αρχείο σε ένα καινούριο με utf-8 encoding

Κατέβασα και εγκατέστησα το script αλλά δεν μπορώ να βρω που ακριβώς εμφανίζεται.Στο open with πάντως δεν μου το εμφανίζει.
Άβαταρ μέλους
nasosnik
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2008, 07:38
Εκτύπωση

Re: Μετατροπή encoding αρχείων

Δημοσίευσηαπό vista killer » 01 Ιούλ 2008, 12:58

Η ίδια δουλειά μπορεί να γίνει μέσω gedit και kate αλλά είναι λίγο πιο χρονοβόρα από ένα απλό save as
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Μετατροπή encoding αρχείων

Δημοσίευσηαπό juanjo » 01 Ιούλ 2008, 20:12

nasosnik έγραψε:
eirc έγραψε:εφτιαξα λοιπόν ένα scriptάκι που μπορεί να μπεί στα "open with..." αρχείων όπως txt και srt και μετατρέπει αυτόματα το αρχείο σε ένα καινούριο με utf-8 encoding

Κατέβασα και εγκατέστησα το script αλλά δεν μπορώ να βρω που ακριβώς εμφανίζεται.Στο open with πάντως δεν μου το εμφανίζει.


Λοιπόν κάνε δεξί κλικ στον υπότιτλο.srt με encoding των windows - Άνοιγμα με - Άνοιγμα με άλλη εφαρμογή - Και στο τέλος γραφεις εκει που λεει Χρήση μιας προσαρμοσμένξς εντολής το παρακάτω: utf8convert. Θα σου δημιουργήσει το αρχείο δίπλα σε αυτό που έχεις αλλά τωρα με κωδικοποίηση UTF8....Τις υπόλοιπες φορές το πρόγραμμα θυμάται ότι έχεις ξανανοίξει τέτοιου είδους αρχείου και το κάνει αυτόματα με διπλό κλικ πάνω του ..Ελπίζω να δουλεύει έτσι....

Επίσης, αν θες να παίζει τους υπότιτλους το vlc που ενδιαφέρεσαι, κατευθείαν όπως τους έχεις με κωδικοποίηση windows, τους φορτώνει αυτόματα το πρόγραμμα, αρκεί να έχουν τον ίδιο τίτλο με το βίντεο που παίζεις...Για να φορτώνει και την κωδικοποίησή τους πήγαινε από vlc:
Settings - Preferences - Input/Codecs - Other COdecs - Subtitles - Kαι εκεί που λέει Subtitles text encoding βάλε το ISO-8859-7 ή το CP1253...
Αυτό γίνεται και στο Totem επιλέγοντας Επεξεργασία - Προτιμήσεις - και στην Κωδικοποίηση χαρακτήρων
Προγραμματισμός: Μέτρια | Linux: Σχετικά καλά | Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 11.10 Laptop - Lenovo Thinkpad sl510
Intel® Core™2 Duo CPU T5870 @ 2.00GHz × 2 / 3 GB RAM / Display:Mobile Intel® GM45 Express Chipset x86/MMX/SSE2 / Ήχος: ICH4 - Intel 82801DB-ICH4, SAA7134-SAA7134 / Οθόνη: 1152x864.
juanjo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 02:25
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: juank
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials