Ο υπολογιστής μου είναι παλιός / αργός.

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Ο υπολογιστής μου είναι παλιός / αργός.

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 28 Οκτ 2014, 20:22

Πολλές ερωτήσεις μελών έχουν την εξής μορφή ή ανάγονται στην εξής μορφή:
  • Ο υπολογιστής μου είναι αργός τι να κάνω;
  • Τι να βάλω στον υπολογιστή που είναι χ ετών. (χ>5) Ο υπολογιστής μου είναι παλιός.

Συνήθως ο Νο1 υπαίτιος λόγο ότι ο υπολογιστή είναι αργός είναι η σχετικά λίγη διαθέσιμη μνήμη που συναντάται και σε παλαιούς υπολογιστές. Το λειτουργικό (ότι λειτουργικο να είναι) χρησιμοποιεί τον μηχανισμό της εικονικής μνήμης που ουσιαστικά εαν δεν φτάνει η διαθέσιμη μνήμη του υπολογιστή αποθηκεύει μέρος των διεργασιών στον σκληρό δίσκο και εναλλάσσει χώρο μεταξύ μνήμης και σκληρού δίσκου προκειμένου να δώσει μνήμη σε όλες τις διεργασίες (Διεργασία είναι ότι "τρέχει" εκείνη την στιγμή στον υπολογιστή σας). Όμως αυτή η διαδικασία είναι χρονοβόρα και έτσι τρώει χρόνο που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί στο να τρέχουν διεργασίες και αντί να τρέχουν διεργασίες απλά ξοδεύεται χρόνος στο να εναλλάσσεται χώρος μεταξύ μνήμης και σκληρού.

Η λύση σε αυτή την περίπτωση είναι:

  • Να κλείνετε διεργασίες που τρέχουν έτσι ώστε να απελευθερώνεται χώρος στην μνήμη ακόμη.
  • Αλλαγή σε ένα ποιο ελαφρύ περιβάλλον (Ubuntu Fallback Session, Mate, Lxde, Xfce, Fluxbox)
  • Η προσθήκη περισσότερης μνήμης. Εάν πρέπει να τρέχετε μνημοβόρες (που θέλουν πολύ μνήμη) διεργασίες

Πέρα από αυτό ένα σημαντικός τομέας ως πρός την ταχύτητα είναι και η επιτάχυνση γραφικών. Πολλές φορές η εγκατάσταση του ιδιοταγούς driver της κάρτας γραφικών δίνει καλύτερη επιτάχυνση γραφικών (ειδικά Nvidia). Σε παλιούς δε, υπολογιστές μην έχετε και υψηλές απαιτήσεις σε γραφικά (ειδικά με chip γραφικών SiS), ειδικά σε πολύ παλιούς μην παραξενευτείτε το να μην μπορεί να αναπαράξει καθόλου βίντεο. Σε αυτή την περίπτωση η προσθήκη μιας extra κάρτας γραφικών ίσως να βελτιώσει τα πράγματα.

Σε Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu και λοιπά Ubuntu Based διανομές οι ιδιοταγείς οδηγοί εγκαθιστώνται εκτελώντας:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo software-properties-gtk


Και επιλέγουμε την τελευταία καρτέλα σε ελληνικό Περιβάλλον αναγράφει "Πρόσθετοι οδηγοί υλικού". Και από εκεί θα σας βγάλει μια λίστα με τους οδηγούς. Επιλέξτε τους οδηγούς που θέλετε και πατήστε στο "Εφαρμογή Αλλαγών" (Σε Ελληνικό περιβάλλον)

Ακόμη η εγκατάσταση μιας "ελαφράς" διανομής Linux είναι μια λύση. Σύμφωνα διάφορα post έχουν προταθεί από μέλη οι εξής:
  • Xubuntu
  • Lubuntu
  • Cruchbang Linux
  • Bodhi linux

Ακόμη υπάρχουν και οι παρακάτω οι ποιο "ελαφρές" προτάσεις:
  • Puppy Linux
  • SDL Linux
  • Ubuntu Server Edition + manual εγκατάσταση μόνο των προγραμμάτων που θέλετε + Xorg ή Wayland + matchbox ή ratpoison window manager
  • Salix
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Ο υπολογιστής μου είναι παλιός / αργός.

Δημοσίευσηαπό Lionux » 29 Οκτ 2014, 00:26

Σε Kubuntu δεν νομιζω να ειναι εγκατεστημενο το software-properties-gtk! Πολύ καλος οδηγος πάντως!
Spoiler: show
System: TOSHIBA Satellite A300
Distro: Ubuntu 14.04.5 trusty
Kernel: 3.13.0-107-generic
Desktop: KDE 4.13.3
Bios: INSYDE version: 2.20
CPU:Dual core Intel T3400
Graphics Card:[AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470]
Audio Card: Intel 82801
Network Card: Qualcomm Atheros AR928X driver: ath9k
Επιπεδο linux:Μεσο
Aγγλικα:Μετρια
Προγραμματισμος:Oχι
Άβαταρ μέλους
Lionux
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009, 02:26
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials