Raspberry Pi: Μινιμαλιστικό Raspbian βήμα - βήμα +

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Raspberry Pi: Μινιμαλιστικό Raspbian βήμα - βήμα +

Δημοσίευσηαπό xXx » 23 Νοέμ 2014, 02:51

Μινιμαλιστική εγκατάσταση Raspbian
και ρύθμιση ως: torrentbox, file-server, dhcp, dns και wireless access point

Το Raspberry Pi είναι ένα εξαιρετικά αδύναμο credit card sized computer (συνήθως το αποκαλώ crapberry), και γι' αυτό το λόγο δεν με συμφέρει να εγκαταστήσω καμμία διανομή από τις γνωστές. Αυτές ως γνωστόν, τείνουν να έχουν προεγκατεστημένο γραφικό περιβάλλον, κάτι που κάνει το μικρό αυτό pc να γονατίζει ηττημένο από τα αλλεπάλληλα χτυπήματα κάτω από τη ζώνη.
Στον οδηγό αυτό, θα χρησιμοποιήσω ένα Raspberry Pi Model B το οποίο μου το χάρισε ένας φίλος, αφού όπως του προέκυψε, δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στην χρήση που το προόριζε. Δεν ξέρω αν αυτός ο οδηγός μπορεί να σταθεί για το παλιότερο μοντέλο, δεν είχα ποτέ ένα τέτοιο. Για να λέω την αλήθεια, ούτε και αυτό δεν θα είχα αν δεν ήταν ο φίλος. Τον ευχαριστώ πολύ.
Ξεκινώντας:
Θα εγκαταστήσω ένα πολύ-πολύ μικροσκοπικό Raspbian.
Για να το επιτύχω αυτό, θα χρησιμοποιήσω το raspbian-ua-netinst από τον Diederik de Haas, ο οποίος με σώνει από απίστευτες περιπέτειες αν προσπαθούσα να το επιτύχω χωρίς την βοήθεια του.
Κατεβάζω λοιπόν το αρχείο raspbian-ua-netinst-v1.0.5.img.xz (κατά την συγγραφή) από τον ιστότοπο github του Diederik https://github.com/debian-pi/raspbian-u ... ses/latest
Προετοιμάζω μία MiniSD κάρτα με το Gparted και φροντίζω να σβήσω τυχόν υπάρχοντα διαμερίσματα, και κατόπιν δημιουργώ ένα νέο πίνακα διαμερισμάτων msdos (MBR) στην κάρτα MiniSD. Κάνω ασφαλή κατάργηση της κάρτας, και την τοποθετώ ξανά στο σύστημα. Χρησιμοποιώ USB Card Reader οπότε η κάρτα μου είναι αναγνωρισμένη ως /dev/sdc. Στην δική σας περίπτωση η διαδρομή μπορεί να διαφέρει. Φροντίστε να έχετε σιγουρευτεί ότι χρησιμοποιείτε την σωστή διαδρομή για την κάρτα σας.
Εγγράφω λοιπόν τον installer στην MiniSD κάρτα μου:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo su
xzcat  raspbian-ua-netinst-v1.0.5.img.xz /dev/sd# (c στην δική μου περίπτωση).
sync

Κάνω ασφαλή αφαίρεση της κάρτας ξανά, και ξανά εισαγωγή εκ νέου στο σύστημα.
Τώρα βλέπω τα περιεχόμενα του μοναδικού (προς το παρόν) διαμερίσματος της κάρτας μου. Φτιάχνω ένα αρχείο με όνομα installer-config.txt στο ριζικό κατάλογο της MiniSD
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano installer-config.txt

και θα του δώσω τα κάτωθι περιεχόμενα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
preset=minimal
packages=dialog,locales,nano
release=wheezy (αυτό θα αλλάξει κάποια στιγμή σε jessie)
hostname=ras (δώστε το δικό σας)
domainname=linux.lan (δώστε το δικό σας)
rootpw=mycomplexpassword (δώστε το δικό σας)
bootsize=+90M

Αποθηκεύω το αρχείο, και κάνω ασφαλή αφαίρεση της κάρτας MiniSD από το σύστημα μου.
Στο σημείο αυτό ίσως χρειαστεί να εργαστώ (για λίγο) από το ίδιο το raspberry pi. Ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχω ή ανάλογα με το υλικό που έχω στη διάθεση μου.
Αν θέλω να παρακολουθώ την πρόοδο της εγκατάστασης για τυχόν σφάλματα θα χρειαστώ:
Α) Στην πιό συχνή περίπτωση:
1) Σύνδεση με το διαδίκτυο
2) Καλώδιο δικτύου
3) Οθόνη
4) Πληκτρολόγιο (μόνο αν κάτι πάει σταβά)
Β) Ή αν έχω μία κάρτα σύλληψης βίντεο:
1) Σύνδεση με το διαδίκτυο
2) Καλώδιο δικτύου
3) Κάρτα σύλληψης βίντεο (Kworld USB στη δική μου περίπτωση)
4) Καλώδιο RCA (έξοδος composite του raspberry → κάρτα σύλληψης βίντεο)
5) TVTime (ή όποιο άλλο πρόγραμμα προτιμώ)
6) Πληκτρολόγιο (μόνο αν κάτι πάει σταβά)
Γ) Ή αν υπάρχει μία τηλεόραση κοντά:
1) Σύνδεση με το διαδίκτυο
2) Καλώδιο δικτύου
3) Καλώδιο RCA (έξοδος composite του raspberry → Τηλεόραση)
4) Τηλεόραση
5) Πληκτρολόγιο (μόνο αν κάτι πάει σταβά)
Αν είμαι φιλόδοξος ότι όλα θα πάνε καλά, και δεν θέλω να παρακολουθώ την πρόοδο της εγκατάστασης, από καποια οθόνη, τότε θα χρειαστώ μόνο:
1) Σύνδεση με το διαδίκτυο
2) Καλώδιο δικτύου
και θα παρακολουθώ την πρόοδο της εγκατάστασης από τα led του Raspberry Pi μου.
Αφού έχω ετοιμάσει το έδαφος ανάλογα με την περίσταση, τοποθετώ την κάρτα MiniSD στο Raspberry Pi μου, το καλώδιο δικτύου στον δρομολογητή μου από την μία, και στο Raspberry Pi από την άλλη, και του δίνω ρεύμα.
Μετά από 15 έως 30 λεπτά, ανάλογα με την σύνδεση μου στο διαδίκτυο, και την ταχύτητα της κάρτας MiniSD μου, και αν όλα πάνε καλά, θα είμαι έτοιμος να κάνω εισαγωγή στο σύστημα μέσω ασφαλούς κελυφους SSH.
Στο σημείο αυτό (υποθέτω πως) έχουν όλα πάει καλά, και θα κάνω την πρώτη είσοδο μου στο νεοσυσταθέν μίνι Raspbian σύστημα. Αρχικά βρίσκω την διεύθυνση IP που πήρε το raspberry μου:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo nmap -sP 192.168.0.0/24

Ο δρομολογητής μου δίνει διευθύνσεις της σειράς 192.168.0.x και έχω εγκατεστημένο το nmap. Αλλάξτε την εντολή σύμφωνα με την δική σας περίπτωση. Αφού έχω βρεί την διεύθυνση του raspbian μου κάνω απομακρυσμένη σύνδεση στο σύστημα μέσω ασφαλούς κελύφους SSH:
Κώδικας: Επιλογή όλων
ssh root@192.168.0.67

Αν ο δρομολογητής σας πληρεί τα βασικά, μπορείτε να κάνετε είσοδο απλά ως εξής:
ssh root@ras (όπου ras το hostname που έδωσα στο installer-config.txt)
Στο σημείο αυτό θα δώσω το password που έχω ορίσει στο αρχείο installer-config.txt
Μετά την πρώτη επιτυχή είσοδο στο Raspbian
Βασικές ρυθμίσεις:
Τα δύο πρώτα βήματα που θα κάνω είναι τα εξής:
Κώδικας: Επιλογή όλων
dpkg-reconfigure locales (επιλέγω en_US.UTF-8)
dpkg-reconfigure tzdata (επιλέγω Europe/Athens)

Επειδή όπως προείπα το Raspberry Pi είναι ένα πολύ χαμηλών επιδόσεων μικρο-κομπιούτερ, το δεύτερο πράγμα που θα κάνω θα είναι να κλείσω την στρόφιγγα εισροής προτεινώμενων και συνιστώμενων πακέτων στο σύστημα. Με αυτό τον τρόπο ελπίζω να το κρατήσω σε καλύτερη “φόρμα”. Με την ευκαιρία, θα σταματήσω και τις προσπάθειες ανάκτησης μεταγλωτίσεων, για γρηγορότερες ενημερώσεις των αποθετηρίων. Τρέχω λοιπόν:
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/apt/apt.conf

και φτιάχνω το αρχείο όπως φαίνεται παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
APT::Install-Recommends "false";
APT::Install-Suggests "false";
Acquire::Languages "none";

Αμέσως μετά ρυθμίζω τα αποθετήρια:
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/apt/sources.list

και φτιάχνω το αρχείο όπως φαίνεται παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
deb http://mirrordirector.raspbian.org/raspbian wheezy main contrib non-free firmware
deb http://archive.raspberrypi.org/debian wheezy main

Για καλύτερη απόκριση του συστήματος κατά την εγκατάσταση πακέτων, θα κάνω και μία τελευταία ρύθμιση σε ότι αφορά τον advanced package manager (apt):
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/apt/apt.conf.d/70debconf

και το διαμορφώνω όπως φαίνεται παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
// Pre-configure all packages with debconf before they are installed.
// If you don't like it, comment it out.
// DPkg::Pre-Install-Pkgs {"/usr/sbin/dpkg-preconfigure --apt || true";};

απλά δηλαδή απενεργοποιώ την μία και μοναδική οδηγία, βάζοντας της ένα πρόσημο σχολίου (//) ώστε να μη λαμβάνει χώρα κατά την εγκατάσταση πακέτων.
Τώρα μπορώ να κάνω μία ανανέωση των διαθέσιμων πακέτων στα αποθετήρια:
Κώδικας: Επιλογή όλων
apt-get update

και είμαι έτοιμος να εγκαταστήσω πακέτα κατά βούλησιν.
Επέκταση διαθέσιμου χώρου
Επειδή το σύστημα θα είναι (μεταξύ άλλων) πελάτης torrent (torrentbox), θα χρειαστεί να επεκτείνω τον διαθέσιμο χώρο μου. Δεν θέλω να χρησιμοποιώ την κάρτα MiniSD για τα downloads μου, ώστε να επιμηκύνω τον χρόνο ζωής της (και να αποφύγω να κάνω όλη τη διακασία από την αρχή σε περίπτωση που αυτή χαλάσει). Επίσης θέλω να κρατώ την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέγειας στο ελάχιστο δυνατό, οπότε η λύση μου εδώ είναι ένα USB στικ.
Πρώτα όμως θα δημιουργήσω έναν χρήστη στο σύστημα, ώστε να προσαρτήσω μόνιμα το στικ στο Raspberry Pi, για λογαριασμό του χρήστη αυτού (uid 1000). Με τον τρόπο αυτό θα διευκολυνθώ στο μέλλον, όταν θα κόβω τα κατεβασμένα αρχεία από το USB του RPi στα άλλα συστήματα μου.
Φτιάχνω λοιπόν τον χρήστη xxx:
Κώδικας: Επιλογή όλων
useradd xxx
passwd xxx

Απαντώ εις διπλούν στην ερώτηση, και ουσιαστικά oρίζω τον κωδικό για τον χρήστη xxx.
Τώρα μπορώ να δημιουργήσω την διεύθυνση προσάρτησης:
Κώδικας: Επιλογή όλων
mkdir -p /home/xxx/downloads

Ορίζω τα δικαιώματα της διαδρομής:
Κώδικας: Επιλογή όλων
chown xxx:xxx /home/xxx/downloads

Φορμάρω ένα (όσο το δυνατόν μεγαλύτερο) στικ USB που μπορώ να διαθέσω γι' αυτή τη δουλειά στον κανονικού μεγέθους υπολογιστή μου σε ext4 (8,16 ή ακόμη καλυτερα 32GB).
Τοποθετώ το στικ σε μία θύρα USB του RPi μου, και βρίσκω πως αυτό αναγνωρίστηκε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
dmesg | grep sd

Για το δικό μου (8GB) πήρα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
[    8.444087] sd 0:0:0:0: [sda] 15308799 512-byte logical blocks: (7.83 GB/7.29 GiB)
[    8.458618] sd 0:0:0:0: [sda] Write Protect is off
[    8.465248] sd 0:0:0:0: [sda] Mode Sense: 23 00 00 00
[    8.467731] sd 0:0:0:0: [sda] No Caching mode page found
[    8.474862] sd 0:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
[    8.498607] sd 0:0:0:0: [sda] No Caching mode page found
[    8.505813] sd 0:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
[    8.537406]  sda: sda1
[    8.554054] sd 0:0:0:0: [sda] No Caching mode page found
[    8.561214] sd 0:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
[    8.569032] sd 0:0:0:0: [sda] Attached SCSI removable disk

Άρα το USB στικ μου αναγνωρίστηκε ως sda1 όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε. Ρυθμίζω λοιπόν τις παραμέτρους προσάρτησης του USB μου στον πίνακα συστημάτων αρχείων (fstab):
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/fstab

και το διαμορφώνω όπως φαίνεται παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
/dev/mmcblk0p1 /boot vfat defaults 0 2
/dev/mmcblk0p2 / ext4 errors=remount-ro,noatime 0 1
/dev/sda1 /home/xxx/downloads ext4 auto,rw 0 0

Τώρα με κάθε νέα εκκίνηση το στικ μου θα προσαρτάται αυτόματα στο σημείο /home/xxx/downloads, και μπορώ πλέον να αποθηκεύω ότι θέλω σε αυτό, και επίσης μπορώ να το ορίσω ως το σημείο αποθήκευσης για τον πελάτη torrent που θα εγκαταστήσω σε λίγο.
Προς το παρόν το προσαρτώ στο σύστημα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
mount -a

και ελέγχω αν όλα πήγαν καλά:
Κώδικας: Επιλογή όλων
dmesg | grep EXT4

Στην δική μου περίπτωση πήρα μεταξύ άλλων:
Κώδικας: Επιλογή όλων
[ 2797.588143] EXT4-fs (sda1): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)

Οπότε το στικ μου προσαρτήθηκε χωρίς πρόβλημα.
Εγκατάσταση και ρύθμιση πελάτη torrent
Τώρα που έχω μία χαμηλής κατανάλωσης συσκευή στη διάθεση μου, καιρός είναι να τη βάλω να κάνει κάτι χρήσιμο. Τι πιό χρήσιμο λοιπόν από το να μου κατεβάζει τις νέες διανομές λίνουξ που θέλω να δοκιμάζω, και συνάμα να τις μεταδίδει και σε άλλους χρήστες όταν εγώ κοιμάμαι, και ιδιαίτερα όταν ο κανονικού μεγέθους υπολογιστής μου είναι κλειστός. Μπορώ να αφήνω αυτή τη συσκευή ενεργή 24/7/365 πολύ ευκολότερα από ότι τα άλλα μηχανήματα μου.
Σαν πρόγραμμα-πελάτη torrent θα χρησιμοποιήσω το transmission, καθώς είναι το πιό ελαφρύ, και παρασύρει τα λιγότερα πακέτα στο σύστημα από οποιαδήποτε άλλη λύση. Δεν είναι το πιό εμπεριστατωμένο πρόγραμμα γι' αυτή τη δουλειά, αλλά την φέρνει εις πέρας ικανοποιητικά.
Εγκαθιστώ το πρόγραμμα λοιπόν:
Κώδικας: Επιλογή όλων
apt-get install transmission-daemon

Μετά την εγκατάσταση το πρόγραμμα θα ξεκινήσει αυτόματα. Επειδή θέλω να κάνω ριζικές αλλαγές στις ρυθμίσεις του, θα το σταματήσω πρώτα. Αν θέλω να κάνω μικρο-αλλαγές μπορώ πάντα να το τρέξω με την παράμετρο reload, αλλά σε αυτή την περίπτωση πρέπει να σταματήσει:
Κώδικας: Επιλογή όλων
service transmission-daemon stop

Τώρα μπορώ να προβώ στις αλλαγές που χρειάζομαι
Πρώτα θα φτιάξω μία διεύθυνση που θα κρατά τις ρυθμίσεις του προγράμματος, αλλά και τα αρχεία .torrent σε τοποθεσία προσβάσιμη από τον εξυπηρετητή samba που θα εγκαταστήσω αργότερα. Έτσι θα έχω εύκολη πρόσβαση στα αρχεία αυτά από τον κανονικού μεγέθους υπολογιστή μου. Θα μπορώ λοιπόν εύκολα να επαληθεύω τα αρχεία που θα αντιγράφω από το RPi στους άλλους υπολογιστές μου, απλά δίνοντας τα αρχεία (.torrent) ξανά σε έναν πελάτη torrent που έχω πάντα εγκατεστημένο σε κάθε υπολογιστή μου.
Φτιάχνω λοιπόν την νέα διεύθυνση:
Κώδικας: Επιλογή όλων
mkdir -p /home/xxx/downloads/transmission

και ρυθμίζω τα δικαιώματα αυτής:
Κώδικας: Επιλογή όλων
chown xxx:xxx /home/xxx/downloads/transmission
chmod a+rwx /home/xxx/downloads/transmission

Αντιγράφω τα αυθεντικά αρχεία ρυθμίσεων του προγράμματος στη νέα διεύθυνση:
Κώδικας: Επιλογή όλων
cp /etc/transmission-daemon/* /home/xxx/downloads/transmission/

ρυθμίζω τα διακιώματα αυτών:
Κώδικας: Επιλογή όλων
chown xxx:xxx /home/xxx/downloads/transmission/*
chmod u+rwx /home/xxx/downloads/transmission/*

και ρυθμίζω το βασικό αρχείο οδηγιών του προγράμματος:
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /home/xxx/downloads/transmission-daemon/settings.json

φροντίζω στα περιεχόμενα του να περιέχονται μεταξύ άλλων τα εξής:
Κώδικας: Επιλογή όλων
{
    "download-dir": "/home/xxx/downloads/",
    "rpc-password": "acomplexpasswd",
    "rpc-username": "xxx",
    "rpc-whitelist": "127.0.0.1,192.168.*.*",
    "rpc-whitelist-enabled": true,
}

Αυτές οι ρυθμίσεις ίσως δεν είναι ιδανικές για εσάς, αλλά να γνωρίζετε ότι μπορείτε να τις αλλάξετε ανά πάσα στιγμή από την διεπαφή ιστού του προγράμματος, και αφού αυτό θα έχει πρώτα ξεκινήσει σωστά με αυτές τις ρυθίσεις. Άν αλλάξετε τις ρυθμίσεις από την διεπαφή ιστού, θυμηθείτε να κάνετε reload το πρόγραμμα, ώστε οι αλλαγές να αποθηκευθούν σε περίπτωση κολλήματος του RPi σας ( service transmission-daemon reload).
Είμαι σχεδόν έτοιμος. Μία προ-τελευταία ρύθμιση και ξεκινώ να κατεβάζω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/default/transmission-daemon

και διαμορφώνω το αρχείο ως εξής:
Κώδικας: Επιλογή όλων
ENABLE_DAEMON=1
#CONFIG_DIR="/var/lib/transmission-daemon/info"
CONFIG_DIR="/home/xxx/downloads/transmission"
OPTIONS="--config-dir $CONFIG_DIR"

Η τελευταία ρύθμιση που μένει να γίνει είναι να αλλάξω το χρήστη, υπό τον οποίον θα τρέχει το πρόγραμμα. Αυτό με σώνει από έξτρα κόπο κατά την αντιγραφή των κατεβασμένων αρχείων, λόγω δικαιωμάτων. Το πρόγραμμα κανονικά τρέχει υπό τον χρήστη debian-transmission. Εγώ θα αλλάξω τον χρήστη, σε αυτόν που είχα δημιουργήσει πρωτύτερα (xxx):
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/init.d/transmission-daemon

Και αλλάζω την οδηγία:
Κώδικας: Επιλογή όλων
USER=debian-transmission

σε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
USER=xxx

Στο σημείο αυτό είμαι έτοιμος να ξεκινήσω το πρόγραμμα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
service transmission-daemon start

Αν δεν πάρω μήνυμα σφάλματος, και αν το πρόγραμμα εξακολουθεί να τρέχει:
Κώδικας: Επιλογή όλων
ps -A | grep transmiss

θα πρέπει να δίνει κάτι σαν:
Κώδικας: Επιλογή όλων
2657 ?        00:53:51 transmission-da

τότε είμαι έτοιμος να ελέγξω το πρόγραμμα από τον φυλλομετρητή μου, και να προσθέτω εργασίες, καθώς και να παρακολουθώ την εξέλιξη τους. Επίσης το πρόγραμμα transmission remote μας δίνει λίγες παραπάνω δυνατότητες από ότι η διεπαφή ιστού. Σε ubuntu - debian εγκαθίσταται απλά και γρήγορα με την εντολή sudo apt-get install transmission-remote-gtk
Βάζω λοιπόν μερικά LiveCD να κατεβαίνουν, και προχωρώ σε περαιτέρω ρύθμιση του RPi μου ως εξυπηρετητή διαμοιρασμού (διακομιστή) αρχείων (smb), (εις την Λίνουξικήν samba).
Εγκατάσταση και ρύθμιση file-server
Τώρα που το RPi μου έχει αρχίσει να προσφέρει έργο, και κατεβάζει ένα σωρό αρχεία, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μπορώ να παίρνω αυτά τα αρχεία στον κανονικού μεγέθους υπολογιστή μου. Αυτό σίγουρα μπορεί να γίνει χωρίς περαιτέρω προγράμματα που επιβαρύνουν το RPi μου (scp, mucommander, gftp, filezilla), αλλά επειδή εγώ θέλω τον παραδοσιακό, τεμπέλικο και κάπως πιό οπτικό τρόπο για την διαχείρηση των αρχείων αυτών, θα εγκαταστήσω έναν εξυπηρετητή αρχείων στο RPi μου, ονόματι samba:
Κώδικας: Επιλογή όλων
apt-get install samba samba-common-bin

Μετά την επιτυχή εγκατάσταση, ο εξυπηρετητής θα εκκινήσει αυτόματα, αλλά αυτό δεν θα με εμποδίσει να τον ρυθμίσω στα μέτρα μου:
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/samba/smb.conf

και τροποποιώ το αρχείο ως εξής:
Κώδικας: Επιλογή όλων
[global]
   workgroup = LINUX
   server string = ""
   dns proxy = no
;   interfaces = 127.0.0.0/8 eth0
;   bind interfaces only = yes
   log file = /var/log/samba/log.%m
   max log size = 1000
   syslog = 0
   panic action = /usr/share/samba/panic-action %d

   security = user
   encrypt passwords = true
   passdb backend = tdbsam
   obey pam restrictions = yes
   unix password sync = yes
   passwd program = /usr/bin/passwd %u
   passwd chat = *Enter\snew\s*\spassword:* %n\n *Retype\snew\s*\spassword:* %n\n *password\supdated\ssuccessfully* .
   pam password change = yes
   map to guest = bad user

[usbstick]
   path = /home/xxx/downloads
   comment = My precious USB stick
   browseable = yes
   read only = no
   create mask = 0775
   directory mask = 0775
   valid users = xxx

Τροποποιήστε το αρχείο σύμφωνα με τις δικές σας ρυθμίσεις, δηλαδή αλλάξτε τα εξής:
workgroup = LINUX,server string = "",[usbstick],path = /home/xxx/downloads,comment = My precious USB stick,valid users = xxx με αυτά που σας αντιπροσωπεύουν.
Σημείωση:
Οι οδηγίες που έχω αφήσει με το πρόσημο (;) είναι για να τις χρησιμοποιήσω αργότερα, όταν θα ρυθμίσω το RPi μου ως σημείο ασύρματης πρόσβασης (wireless access point), και θα θέλω να περιορίσω την πρόσβαση στα αρχεία του εξυπηρετητή αρχείων μου από συγκεκριμένες συσκευές δικτύου (π.χ. ασύρματους πελάτες).
Τώρα θα πρέπει να προσθέσω τον χρήστη xxx που έφτιαξα πρωτύτερα, στην αρχή σχεδόν αυτού του οδηγού, στην βάση χρηστών του εξυπηρετητή αρχείων, για να μπορώ να εισέρχομαι στον εξυπηρετητή αρχείων ως αυτός, και να επεξεργάζομαι-χρησιμοποιώ τα αρχεία του (μου).
Εκτελώ λοιπόν:
Κώδικας: Επιλογή όλων
smbpasswd -a xxx

παραθέτω τον κωδικό πρόσβασης εις διπλούν (όπως θα μου ζητηθεί), και είμαι έτοιμος.
Μπορώ τώρα να επανεκκινήσω τον εξυπηρετητή αρχείων:
Κώδικας: Επιλογή όλων
service samba restart

Από τον κανονικού μεγέθους υπολογιστή μου, ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή στο τοπικό μου δίκτυο, μπορώ τώρα να περιηγηθώ στα αρχεία που βίσκονται στο USB στικ, το οποίο είναι προσαρτημένο στο RPi μου (τα κατεβασμένα iso δηλαδή και ότι άλλο θέλω ίσως να έχω εκεί).
Υλικό και προϋποθέσεις
Η αλήθεια είναι ότι τώρα το RPi μου κάνει ήδη αρκετή δουλειά, αλλά εγώ είμαι άπληστος:
Αφού είναι που είναι σε λειτουργία 24 ώρες το μηχάνημα, γιατί να μην μου κάνει και ακόμη μία, σημαντική δουλειά; Θέλω λοιπόν να μου δίνει ασύρματο ίντερνετ, σε χώρους που πιό πριν δεν είχα καλό, ή και καθόλου σήμα. Στο υπόγειο δηλαδή, και στην αυλή. Στη δική σας περίπτωση μπορεί να είναι άλλος ο λόγος, και εντελώς διαφορετική η υλοποίηση (π.χ. να μετατρέψετε σε ασύματο το ενσύρματο) και θα χρειαστεί να προσαρμόσετε τα όσα αναφέρονται διαφορετικά σε επίπεδο υλικού και λογισμικού. Όπως και νά 'χει ο οδηγός αυτός θα σας δώσει τις βάσεις για να ξεκινήσετε. Ο δρομολογητής μου βρίσκεται στον επάνω όροφο. Θα μεταφέρω το RPi στον κάτω όροφο (ισόγειο), και θα αναμεταδίδω το σήμα από εκεί, στο υπόγειο και στην αυλή. Πριν μεταφέρω το RPi όμως, θα φροντίσω να εγκαταστήσω μερικά πακέτα λογισμικού, γιατί μετά την μεταφορά δεν θα έχω ενσύρματο πλέον, και θα μείνω εκτός διαδικτύου:
Κώδικας: Επιλογή όλων
apt-get install wireless-tools wpasupplicant firmware-ralink firmware-atheros hostapd

Θα χρησιμοποιήσω δύο USB προσαρμογείς δικτύου επιπλέον:
1) TP-Link TL-WN722N (Atheros AR9271) (Πελάτης στον δρομολογητή μου)
2) Intellinet (Ralink RT3070) (Ασύρματο σημείο πρόσβασης)
Αυτή η αλλαγή καθιστά απαραίτητη τη χρήση ενός USB HUB με εξωτερική τροφοδοσία. Πρώτον γιατί δεν μου φτάνουν οι ελεύθερες USB θύρες του RPi, και δεύτερον γιατί δεν μου φτάνει η ισχύς. Το μοναδικό που βρήκα για αγορά στο (δύσκολο) σημείο που βρίσκομαι ήταν ένα:
3) Belkin 4-Port Ultra-Slim Desktop Hub
πάραυτα έκανε άψογα την δουλειά, και τροφοδότησα και το RPi μου από το ίδιο το HUB.
Ένα ακόμη πράγμα που θα πρέπει να κάνω προτού μετακινήσω το Raspbery Pi στον κάτω όροφο, θα είναι να το ρυθμίσω ώστε να συνδεθεί ασύρματα στον δρομολογητή μου. Θα ρυθμίσω επίσης και τον ενσύρματο προσαρμογέα δικτύου (eth0) σε στατική διεύθυνση δικτύου, ώστε να γλιτώσω χρόνο εκκίνησης προς το παρόν (αργότερα θα δίνει και αυτός ενσύρματες διευθύνσεις).
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/network/interfaces

Προς το παρόν θα το ρυθμίσω ως εξής:
Κώδικας: Επιλογή όλων
iface lo inet loopback

auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.66.1
netmask 255.255.255.0

auto wlan0
iface wlan0 inet dhcp
wpa-essid DontMessWithMe
wpa-key myreallycomplexkey

Είμαι ακόμη συνδεδεμένος στο RPi μέσω ασφαλούς κελυφους SSH. Στο σημείο αυτό θα κλείσω το RPi ώστε να το μεταφέρω στο σημείο που θα γίνει η νέα του τοποθεσία:
Κώδικας: Επιλογή όλων
shutdown -h now && exit

Περιμένω να σταματήσει κάθε δραστηριότητα στις λυχνίες της συσκευής, και να μείνει αναμμένη μόνο η κόκκινη λυχνία της τροφοδοσίας. Αφαιρώ το καλώδιο τροφοδοσίας από την συσκευή, το καλώδιο δικτύου, και την μεταφέρω στη νέα της τοποθεσία.
Στη νέα τοποθεσία πλέον συνδέω:
Στην μία θύρα USB του RPi το USB στικ με τον έξτρα χώρο αποθήκευσης.
Στην δεύτερη θύρα USB του RPi το Bekin 4-Port USB Hub.
Το καλώδιο τροφοδοσίας USB του RPi σε μία θύρα USB στο Belkin.
Τον προσαρμογέα δικτύου USB TL-WN722N (πελάτης) σε μία θύρα του Belkin.
Το καλώδιο τροφοδοσίας του Belkin στο Belkin.
Συνδέω το τροφοδοτικό του Belkin USB HUB στην πρίζα του ρεύματος.
Το RPi ξεκινά, και σε λίγο θα είναι έτοιμο να με δεχθεί μέσω SSH, ασύρματα αυτή την φορά.
Εγκατάσταση και ρύθμιση DNS και DHCP
Θέλω να έχω αυτόματη διευθυνσιοδότηση στο δίκτυο μου, και για να το επιτύχω αυτό θα χρειαστώ έναν εξυπηρετητή. Μου αρέσει να χρησιμοποιώ τον dnsmasq αλλά σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα θα μπορούσα να το επιτύχω και με τον isc-dhcp-server. Το θετικό είναι ότι ο dnsmasq θα τελεί και χρέη DNS στο τοπικό μου δίκτυο. Έτσι δεν θα χρειαστώ έξτρα εξυπηρετητή (BIND) για ένα τόσο μικρό δίκτυο. Η επίλυση ονομάτων σε διευθύνσεις θα αναληφθεί και αυτή από τον dnsmasq:
Κώδικας: Επιλογή όλων
apt-get install dnsmasq resolvconf

Μετά την εγκατάσταση ο εξυπηρετητής θα εκκινήσει, αλλά αυτό δεν με ενοχλεί. Θα ξεκινήσω λοιπόν να τον ρυθμίζω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/default/dnsmasq

και τροποποιώ το αρχείο όπως παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
DOMAIN_SUFFIX=`dnsdomainname`
ENABLED=1

μετά θα ρυθμίσω και το κυρίως αρχείο του εξυπηρετητή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/dnsmasq.conf

και θα το τροποποιήσω και αυτό όπως παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
dhcp-leasefile=/var/log/dnsmasq.txt
dhcp-authoritative
server=208.67.220.220
server=208.67.222.222
server=8.8.8.8
server=8.8.4.4
interface=eth0
interface=wlan1
expand-hosts
domain=linux.lan
dhcp-range=eth1,192.168.66.66,192.168.66.77,12h
dhcp-range=wlan1,192.168.77.77,192.168.77.88,4h
dhcp-option=vendor:MSFT,2,1i

Στο παραπάνω παράδειγμα ρυθμίζω και το ενσύρματο δίκτυο (eth0), ώστε αν κάτι δεν πάει καλά σε κάποια στιγμή, να μπορώ να συνδεθώ ενσύρματα και να διορθώσω ότι χαίρει επιδιόρθωσης.
Αφού έχω βάλει σε τάξη λοιπόν τον dnasmasq, πάω να προρρυθμίσω και τους προσαρμογείς των δικτύων μου ώστε να συνεργάζονται, και να συμβαδίζουν με ότι έχω ορίσει στον εξυπηρετητή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/network/interfaces

Θα χρειαστεί να προσθέσω απλά τον νέο προσαρμογέα ασύρματου δικτύου (wlan1), γιατί αν θυμόσατε τον eth0 τον είχα ρυθμίσει από πριν για να μή χάνω άδικα χρόνο κατά την εκκίνηση, και τον wlan0 τον χρησιμοποιώ ήδη για να συνδέομαι με τον δρομολογητή μου και να αποκτώ μέσω αυτού πρόσβαση στο διαδίκτυο. Το αρχείο λοιπόν θα γίνει τώρα όπως φαίνεται παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
auto lo
iface lo inet loopback

auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.66.1
netmask 255.255.255.0

auto wlan0
iface wlan0 inet dhcp
wpa-ssid DontMessWithMe
wpa-key myreallycomplexkey

auto wlan1
iface wlan1 inet static
address 192.168.77.1
netmask 255.255.255.0
wireless-channel 7

Αφού έχω και όλα τα απαραίτητα προ-εγκατεστημένα (wireless-tools, firmware-ralink), δεν μου μένει παρά να εισάγω τον προσαρμογέα (Intellinet) σε μία ελεύθερη θύρα USB του Belkin, και να εξετάσω άν όλα πήγαν καλά:
Κώδικας: Επιλογή όλων
dmesg | grep usbcore

πήρα μεταξύ άλλων:
Κώδικας: Επιλογή όλων
[ ] usbcore: registered new interface driver rt2800usb

και:
Κώδικας: Επιλογή όλων
dmesg | grep -i firmware

πήρα μεταξύ άλλων:
Κώδικας: Επιλογή όλων
[ ] ieee80211 phy1: rt2x00lib_request_firmware: Info - Loading firmware file 'rt2870.bin'
[ ] rt2800usb 1-1.3.4:1.0: firmware: direct-loading firmware rt2870.bin
[ ] ieee80211 phy1: rt2x00lib_request_firmware: Info - Firmware detected - version: 0.29

και τελικά εκτελώντας:
Κώδικας: Επιλογή όλων
iwconfig

θα πρέπει να δώ να υπάρχει ένας προσαρμογέας ονόματι wlan1.
Ο δεύτερος προσαρμογέας ασύρματου δικτύου μου αναγνωρίστηκε και είναι έτοιμος για χρήση.
Θα κάνω μία τελευταία ρύθμιση για να λειτουργεί η επίλυση ονομάτων σε διευθύνσεις ip:
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/hosts

και θα πρέπει να είναι κάπως έτσι:
Κώδικας: Επιλογή όλων
127.0.0.1       localhost
127.0.1.1       ras.linux.lan ras
192.168.66.1    ras.linux.lan ras
192.168.77.1    ras.linux.lan ras

Έχω λοιπόν προετοιμάσει το έδαφος για τον εξυπηρετητή dnsmasq, και είμαι έτοιμος να τον επανεκκινήσω ώστε να αρχίσω να έχω αυτόματη διευθυνσιοδότηση από το RPi σύστημα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
service dnsmasq restart

πήρα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
[ ok ] Restarting DNS forwarder and DHCP server: dnsmasq.

Οπότε όλα καλά μέχρι εδώ. Τώρα μπορώ να συνδέομαι στο Raspberry Pi είτε ενσύρματα είτε ασύρματα (σε λίγο και από το υπόγειο ή την αυλή...) χρησιμοποιώντας απλά το hostname και όχι την ip (π.χ. ssh root@ras) από όποιο σύστημα στο τοπικό μου δίκτυο και αν έχω συνδεθεί. Και το ίδιο θα ισχύει και για οποιοδήποτε άλλο σύστημα θέλω να εισέλθω στο τοπικό μου δίκτυο π.χ:
ssh xxx@pl θα με συνδέει στο σύστημα μου με pointlinux που έχει την τυχαία ip 192.168.77.78
ssh xxx@gb θα με συνδέει στο σύστημα μου με ghostbsd που έχει την τυχαία ip 192.168.77.82
και ούτω καθεξής, αφού βέβαια ενεργοποιήσω και τον εξυπηρετητή hostapd στον wlan1.
Εγκατάσταση και ρύθμιση hostapd
Τώρα λοιπόν δεν μου μένει παρά να ρυθμίσω και τον εξυπηρετητή ασύρματης πρόσβασης hostapd.
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/default/hostapd

και τροποποιώ το αρχείο όπως φαίνεται παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
DAEMON_CONF="/etc/hostapd/hostapd.conf"

και μετά δημιουργώ και το αρχείο που έχω ορίσει παραπάνω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/hostapd/hostapd.conf

και το τροποποιώ ως εξής:
Κώδικας: Επιλογή όλων
interface=wlan1
driver=nl80211
ssid=RasAP
hw_mode=g
channel=7
macaddr_acl=0
auth_algs=1
ignore_broadcast_ssid=0
wpa=2
wpa_passphrase=anothercompexpassword
wpa_key_mgmt=WPA-PSK
wpa_pairwise=TKIP
rsn_pairwise=CCMP

Στο σημείο αυτό μπορώ να σταματήσω τον προσαρμογέα wlan1:
Κώδικας: Επιλογή όλων
ifdown wlan1

και να εκκινήσω τον εξυπηρετητή ασύρματης πρόσβασης hostapd:
Κώδικας: Επιλογή όλων
service hostapd restart

Απο εδώ και στο εξής μπορώ να συνδεθώ ασύρματα με οποιαδήποτε συσκευή μου (smartphone, tablet, laptop, pc, OpenELEC) στο τοπικό μου δίκτυο προσκολλώντας την στο RasAP και δίνοντας τον κωδικό πρόσβασης που έχω ορίσει, από οποιοδήποτε σημείο του σπιτιού μου.
Πρόσβαση πελατών στο διαδίκτυο
Βέβαια, δεν έχω ακόμη ορίσει πρόσβαση στο διαδίκτυο από το access point μου (RasAP), αλλά αυτό είναι κάτι που θα το κάνω αμέσως τώρα. Για να έχουν πρόσβαση οι πελάτες του RasAP στο διαδίκτυο, θα πρέπει πρώτα απ' όλα ο πυρήνας του RPi μου να μπορεί να προωθεί πακέτα από έναν προσαρμογέα σε έναν άλλο (π.χ. από wlan1 ή eth0 σε wlan0). Ο πυρήνας που χρησιμοποιεί το RPi μου αυτή τη στιγμή, έχει αυτή την δυνατότητα, αλλά είναι απενεργοποιημένη από προεπιλογή, για λόγους ασφαλείας. Για να την ενεργοποιήσω λοιπόν:
Κώδικας: Επιλογή όλων
echo net.ipv4.ip_forward=1 >> /etc/sysctl.conf

Η οδηγία αυτή κανονικά θα λάβει χώρα με την επόμενη επανεκκίνηση, αλλά επειδή το Raspberry Pi μας κάνει αρκετή ώρα να επανεκκινήσει, και επειδή έχω ήδη συνδεδεμένους πελάτες επάνω του, δεν θα περιμένω, και θα το αναγκάσω να ασπαστεί αυτή τη νέα οδηγία άμεσα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sysctl -p

Εντάξει, ενεργοποίησα την προώθηση. Αυτό όμως δεν αρκεί. Διότι τώρα ο πυρήνας έχει τη δυνατότητα να προωθεί πακέτα μεν, αλλά κανείς δεν του λέει να το κάνει. Θα χρειαστεί λοιπόν να τον καθοδηγήσω. Αυτό θα το κάνω με ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα γι' αυτή την δουλειά το iptables. Επειδή έχω κάνει πολύ μινιμαλιστική εγκατάσταση, το πρόγραμμα δεν είναι εγκατεστημένο αυτή την στιγμή, και θα το εγκαταστήσω τώρα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
apt-get install iptables

Τώρα που έχω το εργαλείο στη διάθεση μου, θα καθοδηγήσω τον πυρήνα έτσι ώστε: Ότι πακέτα φτάνουν στο τοπικό μου δίκτυο, με προορισμό που δεν μπορεί να καλύψει το ίδιο, να τα στέλνει στον έξω κόσμο να βρούν την τύχη τους. Ο μόνος προσαρμογέας μου που έχει πρόσβαση στον έξω κόσμο είναι ο wlan0. Άρα ότι έρχεται από όλους τους άλλους προσαρμογείς δικτύου μου, θα πρέπει να προωθείται σε αυτόν αν δεν μπορούν τοπικά να καλύψουν τις ανάγκες τους:
Κώδικας: Επιλογή όλων
iptables -t nat -A POSTROUTING -o wlan0 -j MASQUERADE

Τώρα όλοι οι πελάτες στο RPi, ενσύρματοι και ασύρματοι, έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο.
Αυτή η οδηγία, όπως την έδωσα, είναι προσωρινή, και θα ξεχνιέται με κάθε επανεκκίνηση. Για να σιγουρευτώ ότι θα λαμβάνει χώρα και μετά από κάθε επανεκκίνηση, θα την παραθέσω σε ένα ειδικό αρχείο, το οποίο εκτελείται προς το τέλος κάθε νέας εκκίνησης του συστήματος, τότε δηλαδή που ότι διεργασίες χρειάζονται για να εισακουστεί η οδηγία μου είναι ενεργοποιημένες:
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano /etc/rc.local

και θα τροποποιήσω το αρχείο ως εξής:
Κώδικας: Επιλογή όλων
#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.
iptables -t nat -A POSTROUTING -o wlan0 -j MASQUERADE
exit 0

Σε αυτό το σημείο το RPi μου είναι έτοιμο να εξυπηρετήσει, είναι ελαφρύ, και λειτουργεί απρόσκοπτα και χωρίς προβλήματα. Θα μπορούσα να του προσθέσω πολλές ακόμη υπηρεσίες, ίσως χρήσιμες, ίσως απλά για έχω πληροφορίες για το πως τα φέρνει βόλτα, ίσως υπερβολικές. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα το αντέξει, και θα αρχίσω να έχω προβλήματα. Οπότε λέω να μείνω με ότι έχω.
Θα ήθελα να έχω έναν ελαφρύ εξυπηρετητή ιστοσελίδων (π.χ. lighttpd) με υποστήριξη php και να τρέχω το phpsysinfo ώστε να έχω μία καλή εικόνα του Raspberry Pi μου, αλλά δεν θα το τολμήσω.
Αν κάποιος το τολμήσει, ή το έχει τολμήσει ήδη, παρακαλώ ας μας πει εντυπώσεις. Καλό θα ήταν φυσικά το φόρτο να ήταν ανάλογο με αυτό του οδηγού, αν όχι ακριβώς το ίδιο :-).
Επίλογος
Ελπίζω να βρείτε αυτόν τον οδηγό κατατοπιστικό και χρήσιμο. Σημειώστε ότι αυτός ο οδηγός δεν έχει ως γνώμωνα την ασφάλεια του δικτύου σας, αλλά την γρήγορη επίτευξη του στόχου. Μία “αξιοπρεπής” θωράκιση δικτύου θα ήθελε πολύ διάβασμα, πολλές επιπλέον σελίδες σε αυτόν τον οδηγό, και πολύ περισσότερες γνώσεις από μέρους μου, τις οποίες δεν διαθέτω. Ένα τείχος προστασίας χωρίς σφάλματα, τρύπες ασφαλείας και παραλείψεις, με όρους υπό προϋποθέσεις και αποφάσεις κατόπιν συμβάντων χωρίς να στέκεται εμπόδιο σε οτιδήποτε ωφέλιμο, απαιτεί πολύ δουλειά και βαθειά γνώση. Συμπέρασμα: Δεν είναι για εμένα.
Μία κοινή τακτική είναι να αποκλείουμε κάθε εισερχόμενη επικοινωνία, και να επιτρέπουμε όπου σκοντάφτουμε στην πορεία. Αυτή είναι μία χρονοβόρα διαδικασία, και κανείς δεν μας εγγυάται ότι το κάναμε “έξυπνα” αν δεν έχουμε τη γνώση. Κλείνοντας, να προτείνω και δύο “διανομές” για το Raspberry Pi σας, με τις οποίες μπορούμε να επιτύχουμε ότι πραγματεύτηκε αυτός ο οδηγός με γραφική απεικόνιση ιστού, και συνάμα να μας βοηθήσουν κάπως, στην επίτευξη “αξιοπρεπούς” τείχους προστασίας:
1) IPFire
2) OpenWRT

Αν παρατηρήσετε σε αυτόν τον οδηγό:
Λάθη
Ανακρίβειες
Κακώς κείμενα
Εσφαλμένη καθοδήγηση
μη διστάσετε να τα αναφέρετε και θα φροντίσω να τα διορθώσω.
Αν ακολουθήσετε αυτόν τον οδηγό, πείτε μας πως λειτούργησε για εσάς.
Φιλικά: xXx
Τελευταία επεξεργασία από xXx και 24 Νοέμ 2014, 04:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Raspberry Pi: Μινιμαλιστικό Raspbian βήμα - βήμα +

Δημοσίευσηαπό eliasps » 23 Νοέμ 2014, 03:33


Μπράβο για τον οδηγό. Περιεκτικότατος. :clap:
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Raspberry Pi: Μινιμαλιστικό Raspbian βήμα - βήμα +

Δημοσίευσηαπό xXx » 24 Νοέμ 2014, 03:54

Τα χρώματα της ιστοσελίδας διαχείρησης των torrent, μου ενοχλούν τα μάτια, και συνάμα δεν δένουν καλά με το χρωματικό θέμα που χρησιμοποιώ στους υπολογιστές μου. Έχω επεξεργαστεί λοιπόν το θέμα του transmission web interface, ώστε να είναι πιό φιλικό για τα μάτια. Αν σας ενδιαφέρει, μπορείτε να το κατεβάσετε από https://www.dropbox.com/s/2yldx4ulf4osb ... mod.tar.gz

Οδηγίες χρήσης
Απο το Rasperry Pi μας τρέχουμε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
cd /
wget https://www.dropbox.com/s/2yldx4ulf4osbcv/transmission-mod.tar.gz
tar -xzvf transmission-mod.tar.gz
cd transmission-mod
./install
cd ..
rm -rf transmission-mod
Ανανεώνουμε την ιστοσελίδα διαχείρησης των μεταφορτώσεων μας (ras:9091 αν λάβουμε υπόψη το παράδειγμα του οδηγού) για να δούμε τις αλλαγές. Τα αρχεία δεν είναι δικής μου επινοήσεως. Είναι τα ίδια τα αρχεία που έρχονται με το πακέτο transmission-daemon, και απλά έχω αλλάξει το χρωματικό θέμα. Γεγονός που σημαίνει ότι μετά από αναβάθμιση του πακέτου, ίσως χρειαστεί να ξανακάνετε την διαδικασία από την αρχή αν σας βολεύει το νέο θέμα. Επίσης τα αρχεία αυτά διορθώνουν και το πρόβλημα με τα βελάκια (↓)↓ (↑)↑ που δεν φαίνονται σωστά στο interface. Αυτό είναι ένα γνωστό πρόβλημα του transmission web ui, που όμως δεν έχει διορθωθεί στην έκδοση που έρχεται με το Raspbian.
Φιλικά xXx
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials