Προβλημα με εγκατασταση

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Προβλημα με εγκατασταση

Δημοσίευσηαπό giwrgossp » 20 Ιαν 2015, 21:51

Παιδιά καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum και εχω το εξης προβλημα. Αγορασα ενα λαπτοπ το οποιο είχε απο μόνο του ubuntu δεν θυμαμαι καλα πια εκδοση την 12.κατι μου φαινεται δεν τα ξερω καλα. Ωστοσο μολις τον ανοιξα για πρωτη φορα μου ζητησε να κανω update την εκδοση την τελευταια .Την εβαλα λοιπον να την κανει και μολις γυρισα σπιτι μου ειχε κλεισει το laptop οποτε λεω θα εκανε επανεκινηση αλλα μολις το ξαναανοιξα μου κολλαει στο πρωτο Ubuntu που εμφανιζεται στην αρχη και δεν προχωραει. Μηπως εγινε τιποτα κατα το update? υπαρχει τροπος να το γυρισω στην πρωτη εκδοση ? ( δεν ξερω αμα κολλαει η ερωτηση μου σε αυτο το θεμα , εαν οχι παρακαλω να μεταφερθει και ζητω συγγνωμη εκ των προτερων)
giwrgossp
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Ιαν 2015, 21:42
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με εγκατασταση

Δημοσίευσηαπό the_eye » 20 Ιαν 2015, 22:45

Αφού είναι καινούριο το laptop και δεν έχεις αρχεία μέσα. Κατέβασε σε έναν άλλο υπολογιστή την έκδοση ubuntu 14.04 64bit που έχει υποστήριξη 5 χρόνια.
Κάνε φορμάτ και εγκατέστησε την.
viewtopic.php?f=9&t=8535
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11673
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με εγκατασταση

Δημοσίευσηαπό giwrgossp » 20 Ιαν 2015, 23:05

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Επειτα απο λιγο ψαξιμο βρηκα μια επιλογη "recovery to factory state" Και το εχω βαλει τωρα να το εκτελεσει και ως τωρα φαινεται να πηγαινει καλα( ειναι λες και ανοιξα πρωτα φορα το Pc) . Εαν δεν δουλεψει θα κανω αυτο που μου λες εσυ!
giwrgossp
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Ιαν 2015, 21:42
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials