Εγκατάσταση Linphone για Ubuntu 16.04 και παλαιότερες

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Εγκατάσταση Linphone για Ubuntu 16.04 και παλαιότερες

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 06 Ιαν 2017, 21:48

Με την χαμηλή υποστήριξη του skype σε αρκετά θέματα (πέραν ότι έχει το μέγιστο bug του ιδιοταγούς λογισμικού) σε GNU/Linux πολοί ψάχνουν εναλλακτικές λύσεις. Μια εξ' αυτών είναι η χρήση του πρωτοκόλλου sip. Όμως η χρήση SIP client ουκ ολίγες φορές είναι κάπως εκνευριστική.

Αυτή που χρησιμοποίησα πρόσφατα είναι η Linphone η οποία εγκαθιστάτε ως εξής (σε ubuntu 16.04):
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo add-apt-repository ppa:linphone/release
sudo apt-get update
sudo apt-get install linphone


H έκδοση σε ppa είναι η ποιο λειτουργική από αυτή που υπάρχει στα στάνταρτ αποθετήρια έτσι προτείνω αυτή. Το εν λόγο προγραμματάκι το χρησιμοποίησα με τον λογαριασμό που έκανα στην σελίδα: https://www.linphone.org/free-sip-service.html
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Linphone για Ubuntu 16.04 και παλαιότερες

Δημοσίευσηαπό Th P » 07 Ιαν 2017, 11:20

Το πρόβλημα για μένα με όλες αυτές τις εφαρμογές (ανοικτες - κλειστές),
είναι ότι δεν μπορείς να διαλέξεις και να χρησιμοποιείς μόνο μία,
από την στιγμή που οι επαφές σου (ειδικά αυτές που βρίσκονται στο εξωτερικό)
χρησιμοποιούν η κάθε μία και διαφορετική εφαρμογή και έτσι βρίσκεσαι φορτωμένος με 2-3 (ή και περισσότερες).
Θα συμφωνήσω μαζί σου για το skype που μου έχει σπάσει τα νεύρα εδώ και αρκετό καιρό......
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Linphone για Ubuntu 16.04 και παλαιότερες

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 07 Ιαν 2017, 14:47

Th P έγραψε:Το πρόβλημα για μένα με όλες αυτές τις εφαρμογές (ανοικτες - κλειστές),
είναι ότι δεν μπορείς να διαλέξεις και να χρησιμοποιείς μόνο μία,
από την στιγμή που οι επαφές σου (ειδικά αυτές που βρίσκονται στο εξωτερικό)
χρησιμοποιούν η κάθε μία και διαφορετική εφαρμογή και έτσι βρίσκεσαι φορτωμένος με 2-3 (ή και περισσότερες).
Θα συμφωνήσω μαζί σου για το skype που μου έχει σπάσει τα νεύρα εδώ και αρκετό καιρό......

Να μην πω ότι σε επαγγελματικό επίπεδο ΔΕΝ βοηθά να έχεις skype σε GNU/Linux. Κατ αρχάς θες να κάνεις ένα remote conference και δεν μπορείς.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron