Πως γλιτώνω/σώζω το Ubuntu και το χρόνο μου

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Πως γλιτώνω/σώζω το Ubuntu και το χρόνο μου

Δημοσίευσηαπό lepidas » 10 Μαρ 2018, 09:54

Ακολουθεί, οχι αναλυτικός, οδηγός για το πως πρέπει να γίνει η εγκατάσταση του Ubuntu ώστε να μπορούμε να γυρίζουμε το χρόνο πίσω σε περίπτωση "βλάβης" που η επανεγκατάσταση του συστήματος είναι επιβεβλημένη και να γλιτώσουμε να ξάνουμε ρυθμίσεις απο την αρχη κλπ κλπ.
Έτσι ειναι το σύστημα μου εδω και ενα χρονο περίπου.
Θα πρέπει να υπάρξει ένα κόστος για αγορά 2ου δίσκου (προτείνω ssd), ενα usb stick με ive usb Ubuntu, και ενα καπάκι dvd Caddy για οσους εχουν λαπτοπ με dvd.
Τα παρακατω ισχύουν μονο αν ο υπολογιστής μπορεί με κάποιο τρόπο να δεχτεί 2 δίσκους(hdd,ssd,m.2,nvme) με οποιοδήποτε συνδιασμό.
Δε φέρω καμία ευθύνη αν κατι πάει στραβά
Δεν θα γράψω step by step αλλά την κεντρική ιδέα, οποιος σκαλώσει κάπου ή δε ξέρει πως να ξεκινήσει θα απαντήσω σύντομα, αν οχι εγώ ελπίζω κάποιος να δει το ερώτημα.

Αρχή.
Υπολογιστής με 2 δίσκους, Ο ένας δισκος θα κρατάει το λειτουργικό(ο ssd) και τιποτα αλλο, ο 2ος δίσκος(hdd ή ssd) θα κρατάει μόνο τα προσωπικά αρχεία (downloads,documents, etc), μεσω softlinks θα συνδέεται στο λειτουργικό.
Ολικη κρυπτογράφηση και των 2 δισκων. (LVM+LUKS)
Ενα διαμέρισμα του δίσκου που θα κρατάει τους κλώνους του συστήματος.
Προαιρετικά lxd linux containers, ακόμα ενα διαμέρισμα του ενος δισκου ωστε ενα μικρο κοματι να χρησιμοποιείται απο τα containers. Το 2ο πιο σημαντικό πράγμα στο Linux για μένα είναι τα containers ειδικά να μπορούν να παίρνουν ip απο το τοπικο δικτυο. πχ θελω να δοκιμάσω κάτι, φτιάχνω ενα container, κανω οτι θελω και αν κατι δε μου αρεσει απλα το σβηνω, ή μεσω snapshot το κανω οπως ηταν πριν.

Το ζουμί. Κάθε τόσο(πχ κάθε μήνα) εναρξη υπολογιστή με το live usb και εξαγωγή μέσω dd του λειτουργικού δίσκου προς το διαμέρισμα που θα φιλοξενεί τους κλώνους.
Η επαναφορά. Αν κάτι πάει στραβά τοτε μέσω live usb εξαγωγή του κλώνου προς τον κεντρικό δίσκο.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials