Πώς να μεταγλωτίσετε εύκολα C/C++ στο Ubuntu

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Πώς να μεταγλωτίσετε εύκολα C/C++ στο Ubuntu

Δημοσίευσηαπό lefteris » 31 Ιούλ 2009, 00:22

Παιδιά ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω και τα ξαναλέμε.
lefteris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 00:25
Εκτύπωση

Re: Πώς να μεταγλωτίσετε εύκολα C/C++ στο Ubuntu

Δημοσίευσηαπό johnny87 » 22 Δεκ 2010, 04:33

παιδιά θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση, πρώτα πολλά τώρα μόλις θα ξεκινήσω να μαθαίνω την c++ (δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό) και θέλω αρχικά να καταλάβω την όλη ιδέα.
Λοιπόν ως τώρα έχω καταλάβει πως θέλω έναν editor για να γράψω τον κώδικα ένα compliler για να "μεταφράσω" αυτά που εγράψα...
Mετά για να τρέξω όμως αυτό το πρόγραμμα πρέπει να μπω από terminal και να δώσω την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
./to_onoma_pou_exei


Η ερώτηση μου είναι η εξής: για να το φτιάξω σαν ένα εικονίδιο που θα του κάνω διπλό κλικ και να τρέχει το πρόγραμμα (και όχι να το τρέχω από terminal) θα χρειαστώ κάποια εφαρμογή IDE? Όπως πχ το qtcreator?
γιατί το κατέβασα αλλα δεν κατάλαβα ακριβώς πως να μεταφέρω το αρχείο .c η το .cpp μέσα στο πρόγραμμα αυτό
αν τελικά ισχύει αυτό με το qtcreator τότε να συνεχίσω να ψάχνω αλλιώς να μην παιδεύομαι άδικα
ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας!!
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: Ubuntu 10.10
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής INTEL: T8100 │ Μνήμη 3GB │ Κάρτα Γραφικών GeForce 8400M GS
Αυτός είναι ο υπολογιστής μου
johnny87
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 19:23
Εκτύπωση

Re: Πώς να μεταγλωτίσετε εύκολα C/C++ στο Ubuntu

Δημοσίευσηαπό miro2 » 18 Φεβ 2011, 14:29

chazisop έγραψε:Το
Κώδικας: Επιλογή όλων
using namespace std;
χρειάζεται ούτως ή άλλως για να αναγνωρίζονται τα cin , cout κλπ ... ουσιαστικά φορτώνει μια συγκεκριμένη ονοματολογία ...


Το iostream δεν ειναι για αυτες τις εντολες??
τουλαχιστον στη σχολη αυτο χρησιμοποιουσαμε, το namespace ουτε καν το διδαχτηκαμε ως απαραιτητο...
Γνώσεις-Linux: Εντελώς Αρχάρια ┃ Προγραμματισμός:Κάποιες γνώσεις Pascal & C++ ┃ Αγγλικά:Πολύ καλά

Ubuntu 10.10
laptop acer aspire 6930G
Intel Core 2 Duo processor P8600┃2.4GHz, 3 MB L2 cache)┃4 GB DDR2┃500 GB HDD┃16'' HD
miro2
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 07 Φεβ 2011, 18:59
Εκτύπωση

Re: Πώς να μεταγλωτίσετε εύκολα C/C++ στο Ubuntu

Δημοσίευσηαπό simosx » 18 Φεβ 2011, 15:51

miro2 έγραψε:
chazisop έγραψε:Το
Κώδικας: Επιλογή όλων
using namespace std;
χρειάζεται ούτως ή άλλως για να αναγνωρίζονται τα cin , cout κλπ ... ουσιαστικά φορτώνει μια συγκεκριμένη ονοματολογία ...


Το iostream δεν ειναι για αυτες τις εντολες??
τουλαχιστον στη σχολη αυτο χρησιμοποιουσαμε, το namespace ουτε καν το διδαχτηκαμε ως απαραιτητο...


Χωρίς το «using namespace std», κάθε φορά που θα ήθελες να γράψεις cin, cout, κτλ, θα έπρεπε να γράψεις std::cin, std::cout, κτλ. Δηλώνοντας το namespace σε std, μπορείς να παρακάμψεις το 'std::'.
Μερικοί μεταγλωττιστές είναι ελαστικοί, και επιτρέπει να χειρίζεσαι τα cin, cout δίχως να βάλεις το std:: μπροστά. Το σωστόσ είναι όμω ς να κάνεις το σωστό.

johnny87 έγραψε:Η ερώτηση μου είναι η εξής: για να το φτιάξω σαν ένα εικονίδιο που θα του κάνω διπλό κλικ και να τρέχει το πρόγραμμα (και όχι να το τρέχω από terminal) θα χρειαστώ κάποια εφαρμογή IDE? Όπως πχ το qtcreator?
γιατί το κατέβασα αλλα δεν κατάλαβα ακριβώς πως να μεταφέρω το αρχείο .c η το .cpp μέσα στο πρόγραμμα αυτό
αν τελικά ισχύει αυτό με το qtcreator τότε να συνεχίσω να ψάχνω αλλιώς να μην παιδεύομαι άδικα
ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας!!


Το QCreator είναι ένα από τα πολλά περιβάλλοντα ανάπτυξης. Κατά την εκτέλεση εμφανίζει το αποτέλεσμα σε ειδικό παράθυρο και είναι πολύ βολικό.
Για το GNOME χρησιμοποιούμε το Anjuta, http://projects.gnome.org/anjuta/

Το τυπικό είναι να παιδευτείς με τη γραμμή εντολών για λίγες ώρες ώστε να μάθεις την παράδοση, και μετά να πας σε ένα καλό περιβάλλον ανάπτυξης.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron