TexLive 2008 + GreekTex + Export to HTML and OpenOffice

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: TexLive 2008 + GreekTex + Export to HTML and OpenOffice

Δημοσίευσηαπό eumetaxas » 30 Μαρ 2009, 23:31

Μόλις διαπίστωσα ότι για να φτιάξω το greektex χάλασα το xetex :o
Αν τα έχει καποιος να δουελύουν και τα 2 μαζί ας βοηθήσει!
Ευχαριστώ

Άκυρο - λάθος δικό μου στη ρύθμιση του Texmaker. Συνυπαρχουν τέλεια μαζί :D
eumetaxas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Μαρ 2009, 18:30
Εκτύπωση

Re: TexLive 2008 + GreekTex + Export to HTML and OpenOffice

Δημοσίευσηαπό Reinach » 08 Σεπ 2009, 23:46

Φίλε eumetaxas (ή οποιοσδήποτε άλλος) αν μπορείς κάνε μερικές διευκρινίσεις γιατί κόλλησα στο...ξεκίνημα :(

Γράφεις:

2. Προσωπικά απεγκατάστησα το TExlive 2007 - δεν ξέρω αν χρειάζεται


Εδώ εννοείς ότι γράφω στο τερματικό:

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install texlive
ή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install texlive-greek-lang
???

Επίσης πιο κάτω:

4. αποσυμπίεση και άνοιγμα του φακέλου σε τερματικό

και
6:
Κώδικας: Επιλογή όλων
Κώδικας: Επιλογή όλων
./install-tl -gui


Δλδ χρησιμοποιώ την εντολή tar? Και πού αποσυμπιέζω το αρχείο? Κατά την αποσυμπίεση νομίζω δημιουργεί τον φάκελλο /install-tl και όχι ./install-tl
Για αυτό το λόγο όταν τρέχω την εντολή [6] που δίνεις μου βγάζει "command not found" ή κάτι τέτοιο??


Εφόσον το παραπάνω δεν λειτουργεί, δεν μπορώ να μπώ στο γραφικό περιβάλλον και να κάνω τις περαιτέρω ρυθμίσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση

Re: TexLive 2008 + GreekTex + Export to HTML and OpenOffice

Δημοσίευσηαπό eumetaxas » 18 Σεπ 2009, 19:50

Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά τώρα το είδα

Γράφεις:
2. Προσωπικά απεγκατάστησα το TExlive 2007 - δεν ξέρω αν χρειάζεται
Εδώ εννοείς ότι γράφω στο τερματικό:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install texlive
ή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install texlive-greek-lang
???


Μπήκα στο Synaptic και απεγκατέστησα ότι είχε σχέση με texlive 2007

αποσυμπίεση και άνοιγμα του φακέλου σε τερματικό


Εννοώ"δεξί click k extract here" για αποσυμπίεση και "δεξί click open in terminal" πάνω στο φάκελο που δημιουργείται για άνοιγμα του φακέλου σε τερματικό. Εκεί μέσα (στο φάκελο) υπάρχει το αρχείο install-tl -gui. Άλλη επιλογή να ανοίξεις το φάκελο στο nautilus (file browser), κάνε δεξί κλικ στο αρχείο και στα permissions βάλε κλικ στο "allow executing as program" να κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο install-tl -gui και διάλεξε την επιλογή "run in terminal".

Ελπίζω να βοήθησα
Ευγένιος
eumetaxas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Μαρ 2009, 18:30
Εκτύπωση

Re: TexLive 2008 + GreekTex + Export to HTML and OpenOffice

Δημοσίευσηαπό Reinach » 19 Σεπ 2009, 21:47

Ευχαριστώ φίλε! Μερικές διευκρινήσεις ακόμη. Γράφεις:

eumetaxas έγραψε:Μπήκα στο Synaptic και απεγκατέστησα ότι είχε σχέση με texlive 2007


Ωραία, σε μένα δεν υπάρχει τίποτα εγκατεστημένο που να έχει σχέση με texlive. Εγκαθιστώ όμως κάποιο texlive από το synaptic ή η εγκατάσταση γίνεται μέσω της διαδικασίας που περιγράφεις στη συνέχεια?


Επίσης:
αποσυμπίεση και άνοιγμα του φακέλου σε τερματικό

Εννοώ"δεξί click k extract here" για αποσυμπίεση και "δεξί click open in terminal" πάνω στο φάκελο που δημιουργείται για άνοιγμα του φακέλου σε τερματικό. Εκεί μέσα (στο φάκελο) υπάρχει το αρχείο install-tl -gui. Άλλη επιλογή να ανοίξεις το φάκελο στο nautilus (file browser), κάνε δεξί κλικ στο αρχείο και στα permissions βάλε κλικ στο "allow executing as program" να κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο install-tl -gui και διάλεξε την επιλογή "run in terminal".


Από τον αποσυμπιεσμένο φάκελλο, διάλεξα το αρχείο install-tl (και ΟΧΙ install-tl -gui που γράφεις-δεν υπάρχει τέτοιο), του έκανα δεξί κλικ και το εκτέλεσα σε τερματικό. Άνοιξε σύντομα η οθόνη του τερματικού αλλά δεν είδα να γράφει τίποτα. Περιμένω να δω κάτι?
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση

Re: TexLive 2008 + GreekTex + Export to HTML and OpenOffice

Δημοσίευσηαπό eumetaxas » 19 Σεπ 2009, 22:47

Ωραία, σε μένα δεν υπάρχει τίποτα εγκατεστημένο που να έχει σχέση με texlive. Εγκαθιστώ όμως κάποιο texlive από το synaptic ή η εγκατάσταση γίνεται μέσω της διαδικασίας που περιγράφεις στη συνέχεια?


Τότε δεν εγκαθστάς τίποτα

Μετά απόλογουμαι έκανα εγώ λάθος.
Το αρχείο είναι αυτό που βλέπεις (install-tl) το -gui είναι η επιλογή που βάζεις στο τερματικό.
Οπότε: δεξί click "open in terminal" πάνω στο φάκελο install-tl για άνοιγμα του φακέλου σε τερματικό.
Μπορεί να μην έχεις την επιλογή "open in terminal" στο δεξί click εάν δεν έχεις εγκατεστημένο το πακέτο "nautilus-open-terminal" από το synaptic ή από τερματικό (sudo aptitude install nautilus-open-terminal). Σκοπός είναι να να ανοίξεις το φάκελο install-tl σε τερματικό/κονσόλα.

Οπότε στο τερματικό γράψε την εντολή ./install-tl -gui (μεταξύ install-tl και -gui έχει space!)

Καλή επιτυχία
Ευγένιος
eumetaxas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Μαρ 2009, 18:30
Εκτύπωση

Re: TexLive 2008 + GreekTex + Export to HTML and OpenOffice

Δημοσίευσηαπό Reinach » 20 Σεπ 2009, 23:32

Κάποιες διαφορές:

8. Στο home folder βρείτε το φάκελο ~/.texlive2008/texmf-var/fonts και δημιουργείστε μέσα ένα φάκελο με όνομα source και μέσα σε αυτόν ένα φάκελο με το όνομα public έτσι ώστε η διαδρομή να είναι
~/.texlive2008/texmf-var/fonts/source/public


Σε μένα δεν δημιουργήθηκε κανένας φάκελλος ~/.texlive2008/... στο home folder. Αντίθετα, υπάρχει το usr/local/texlive/2008/texmf-var/fonts/source/ όπου και δημιούργησα το /public. Υπάρχει πρόβλημα???

Επίσης,

11. Αντιγράψτε το αρχείο greektex.sty από
/usr/local/texlive/2008/texmf-dist/tex/latex/greektex/greektex.sty στο φάκελο
/usr/local/texlive/2008/texmf/tex/latex/greektex


Σε μένα δεν υπήρχε φάκελλος greektex κάτω από τον /latex/ και τον έφτιαξα εγώ και έβαλα μέσα το αρχείο greektex.sty Υπάρχει πρόβλημα?

Ακόμη, μετά το tlmgr -gui όπου και άνοιξε το γραφικό περιβάλλον, έκανα load όπως λες και μετά αντί για το refresh που αναφέρεις, υπήρχε κάτι σε "initialize database" ή κάτι τέτοιο, το οποίο και πάτησα. Αυτό είναι, ή έγινε κάποιο λάθος??

Τα υπόλοιπα τα έκανα όπως στον οδηγό σου. Δεν έχω πιάσει όμως την "εικόνα" :? . Πρέπει μετά να εγκαταστήσω το texmaker για να έχω γραφικό περιβάλλον? Και αν ναι, πώς θα γίνει αυτό? όπως περιγράφεται στο http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=930 ??? Και πώς το texmaker "δει" τις ρυθμίσεις για τα ελληνικά που κάναμε προηγουμένως?

Αλλιώς, αν δλδ δεν πρέπει να εγκαταστήσω τίποτα άλλο, πώς θα τρέξω την LateX για να μπορέσω να γράψω κείμενο??
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση

Re: TexLive 2008 + GreekTex + Export to HTML and OpenOffice

Δημοσίευσηαπό eumetaxas » 21 Σεπ 2009, 00:16

. Στο home folder βρείτε το φάκελο ~/.texlive2008/texmf-var/fonts και δημιουργείστε μέσα ένα φάκελο με όνομα source και μέσα σε αυτόν ένα φάκελο με το όνομα public έτσι ώστε η διαδρομή να είναι
~/.texlive2008/texmf-var/fonts/source/public


Ο φάκελος εάν πρόσεξες έχει μία τελεία μπροστά το οποίο σημαίνει ότι είναι "κρυφός".
Πρέπει να πας στο Nautilus "view hidden files" για να δεις τα κρυμμένα αρχεία και φακέλους.
http://www.greek-chater.com/forum/showthread.php?t=7431


11. Αντιγράψτε το αρχείο greektex.sty από
/usr/local/texlive/2008/texmf-dist/tex/latex/greektex/greektex.sty στο φάκελο
/usr/local/texlive/2008/texmf/tex/latex/greektex
Σε μένα δεν υπήρχε φάκελλος greektex κάτω από τον /latex/ και τον έφτιαξα εγώ και έβαλα μέσα το αρχείο greektex.sty Υπάρχει πρόβλημα?


Κανένα πρόβλημα

Τα υπόλοιπα τα έκανα όπως στον οδηγό σου. Δεν έχω πιάσει όμως την "εικόνα" . Πρέπει μετά να εγκαταστήσω το texmaker για να έχω γραφικό περιβάλλον? Και αν ναι, πώς θα γίνει αυτό? όπως περιγράφεται στο viewtopic.php?f=9&t=930 ??? Και πώς το texmaker "δει" τις ρυθμίσεις για τα ελληνικά που κάναμε προηγουμένως?


Οπωσδήποτε θα θες έναν editor και προσωπικά προτιμώ texmaker.
Τις ρυθμίσεις τις βρίσκει μην ανησυχείς.
Σου προτείνω όμως εάν θα γράψεις ελληνικά με greektex και άρα iso-88597 κωδικοποίηση να ρυθμίσεις τον texmaker με βάση αυτή εδώ την δημοσίευση
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=810301
και όχι αυτήν που αναφέρεις γιατί θα βάλεις άλλη κωδικοποίηση και τρέχα γύρευε. Εάν γράψεις ελληνικά με xetex και άρα UTF8 κωδικοποίηση τότε χρησιμοποίησε τη δημοσίευση που αναφέρεις. Αν γράψεις με xetex δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο πέραν της εγκατάστασης του texlive όπως γράφω στο βήμα Α.

Για υπέρ και κατά greektex - xetex θα βρεις ένα σωρό δημοσιεύσεις .

Είτε για το ένα είτε για το άλλο βρες ένα καλό έτοιμο preamble (σύνολο εντολών που τρέχουν στην αρχή πριν το κείμενο) να κάνεις copy paste από κάποια δημοσίευση.
Αν όπως καταλαβαίνω είναι η αρχή σου με το latex, θα είναι λίγο δύσκολη αλλά μετά αξίζει
eumetaxas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Μαρ 2009, 18:30
Εκτύπωση

Re: TexLive 2008 + GreekTex + Export to HTML and OpenOffice

Δημοσίευσηαπό Reinach » 21 Σεπ 2009, 12:47

Ευχαριστώ για την υπομονή σου. Πρέπει να σου πω ότι είχα ήδη ενεργοποιημένη την "εμφάνιση κρυφών αρχείων" στον nautilus και δεν βρήκα κανένα φάκελλο που να έχει σχέση με /.texlive2008 ή οτιδήποτε σχετικό μετά την εγκατάσταση :( . Τί γίνεται με αυτό?


Επίσης εγκατέστησα τον texmaker και ανοίγει κανονικά. Και φαντάζομαι όπως λες ότι θα έχει δει τις ρυθμίσεις. Στη δημοσίευση http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=810301 όπου με παραπέμπεις για την ρύθμιση του texmaker, εφαρμόζω όλα αυτά που λέει ο χρήστης tekkenlord από την αρχή(δλδ βήματα 1-2-3-4-5)? Γιατί κάποια μοιάζουν ίδια με τα βήματα που γράφεις και εσύ σε αυτόν εδώ τον οδηγό και ήδη έχω εφαρμόσει επομένως.

Στον texmaker πήγα Options>Configure Texmaker>Editor και στο Editor Font Encoding διάλεξα ISO-8859-7 Σωστός??

Αυτό το preamble που αναφέρεις είναι για τη ρύθμιση εμφάνισης του κειμένου;; (παράγραφοι κλπ για να μην το φτιάχνω κάθε φορά??) Και ψάχνω στο google και βρίσκω ένα έτοιμο preamble? Και το κάνω paste πού?? Στην αρχή κάθε κειμένου που θέλω να φτιάξω?


Off topic:
Ούτε ιδιαίτερο μάθημα να μου έκανες :mrgreen:


Επίσης, τώρα που το είδα: ανοίγοντας τον texmaker, και ενώ όρισα όπως έγραψα πιο πάνω στο Confifuration το ISO-8859-7 ως Font Encoding, πηγαίνοντας στο μενού Wizard>Quick Start>Encoding δεν υπάρχει καμία επιλογή στη λίστα που να έχει σχέση με ελληνικά, και για αυτό σε ένα δοκιμαστικό κειμενάκι που έγραψα, τα ελληνικά δεν τα βλέπει καθόλου. Άρα να υποθέσω ότι δεν έχω ρυθμίσει τον texmaker για να βλέπει ελληνικά? Χρειάζεται λοιπόν ολόκληρη η διαδικασία του http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=810301 ??
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση

Re: TexLive 2008 + GreekTex + Export to HTML and OpenOffice

Δημοσίευσηαπό eumetaxas » 21 Σεπ 2009, 18:18

Ευχαριστώ για την υπομονή σου. Πρέπει να σου πω ότι είχα ήδη ενεργοποιημένη την "εμφάνιση κρυφών αρχείων" στον nautilus και δεν βρήκα κανένα φάκελλο που να έχει σχέση με /.texlive2008 ή οτιδήποτε σχετικό μετά την εγκατάσταση :( . Τί γίνεται με αυτό?


Δεν έχω ιδέα!θα δείξει.

εφαρμόζω όλα αυτά που λέει ο χρήστης tekkenlord από την αρχή(δλδ βήματα 1-2-3-4-5)? Γιατί κάποια μοιάζουν ίδια με τα βήματα που γράφεις και εσύ σε αυτόν εδώ τον οδηγό και ήδη έχω εφαρμόσει επομένως.


Όχι δεν εφαρμόζεις τίποτα από βήματα 1-4, είναι για texlive 2007. Εφαρμόζεις το 5 το οποίο είναι το refresh που δεν βρήκες κάπου πιο πάνω.

Στον texmaker πήγα Options>Configure Texmaker>Editor και στο Editor Font Encoding διάλεξα ISO-8859-7 Σωστός??


Σωστός!

Στείλε μου ένα mail να σου στείλω ένα πρότυπο

Off topic:
Ούτε ιδιαίτερο μάθημα να μου έκανες :mrgreen:


Όλοι από κάπου μαθαίνουμε.
Φρόντισε να μάθεις τον επομενο!
eumetaxas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Μαρ 2009, 18:30
Εκτύπωση

Re: TexLive 2008 + GreekTex + Export to HTML and OpenOffice

Δημοσίευσηαπό Reinach » 21 Σεπ 2009, 22:11

Στον texmaker πήγα Options>Configure Texmaker>Editor και στο Editor Font Encoding διάλεξα ISO-8859-7 Σωστός??


Σωστός!



Το θέμα είναι ότι ενώ εκεί υπάρχει η επιλογή ISO--8859-7, στις επιλογές για την δημιουργία του preamble, δεν περιέχει καμία κωδικοποίηση που να σχετίζεται με ελληνικά. Έτσι, αν γράψω κάτι που να έχει ελληνικά ή και ελληνικά μέσα, το γραμμένο στα ελληνικά δεν το βλέπει καθόλου.


Στείλε μου ένα mail να σου στείλω ένα πρότυπο


Σου έχω στείλει σε pm το e-mail μου.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials