Εγκατάσταση flash10 σε Ubuntu 64bit

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Εγκατάσταση flash10 σε Ubuntu 64bit

Δημοσίευσηαπό Nisok » 26 Δεκ 2009, 15:49

@ftso
Ok Διόρθωσα το link ... sorry :-)
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση flash10 σε Ubuntu 64bit

Δημοσίευσηαπό Dimitra » 08 Ιαν 2010, 18:14

Καλησπέρα,

είμαι νέα στο ubuntu. Και πρέπει να σας πώ ότι τα τέχνικά δεν είναι το φόρτε μου, εδώ τουλάχιστον. Γίνομαι λίγο κουραστική αυτές τις μέρες τονίζοντας συνέχεια το ίδιο αλλά το κάνω γιατί κάτι αυτονόητο για εσάς στην ορογολογία, δέν είναι κ για μένα. Κάνω αυτόν τοω πρόλογο γιατί φυσικά δέν μπορώ να εγκαταστήσω τον flash player, Αυτός που έχει ο synaptic να υποθέσω ότι δέν κάνει? Μάλλον γιατί δέν μπορώ να δώ video.
Κάτι σε πιο απλές οδηγίες υπάρχει ? (στράτα.... στρατούλα ας πούμε) :oops:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Dimitra
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 02:21
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση flash10 σε Ubuntu 64bit

Δημοσίευσηαπό linuxman » 08 Ιαν 2010, 19:36

Dimitra έγραψε:Καλησπέρα,

είμαι νέα στο ubuntu. Και πρέπει να σας πώ ότι τα τέχνικά δεν είναι το φόρτε μου, εδώ τουλάχιστον. Γίνομαι λίγο κουραστική αυτές τις μέρες τονίζοντας συνέχεια το ίδιο αλλά το κάνω γιατί κάτι αυτονόητο για εσάς στην ορογολογία, δέν είναι κ για μένα. Κάνω αυτόν τοω πρόλογο γιατί φυσικά δέν μπορώ να εγκαταστήσω τον flash player, Αυτός που έχει ο synaptic να υποθέσω ότι δέν κάνει? Μάλλον γιατί δέν μπορώ να δώ video.
Κάτι σε πιο απλές οδηγίες υπάρχει ? (στράτα.... στρατούλα ας πούμε) :oops:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Βγάλε αυτό που έχεις βάλει και κάνε αναζήτηση για adobe-flash-plugin αυτό θα πρέπει να κάνει .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση flash10 σε Ubuntu 64bit

Δημοσίευσηαπό ftso » 09 Ιαν 2010, 02:01

κλείνεις τον firefox, κατεβάζεις το plugin,το αποσυμπιέζεις (είναι ένα αρχείο .so) και μετά το βάζεις μέσα στον φάκελο plugins τον οποίο πρέπει να δημιουργήσεις αν δεν υπάρχει μέσα στον κρυφό φάκελο .mozilla που θα βρεις μέσα στο home του user σου.
Στην συνέχεια σβήνοντας το αρχείο pluginreg.dat μέσα απο το φάκελο του profile που έχεις στον firefox και ξανα ανοίγοντας τον πρέπει να είναι ΟΚ.

Ή εναλλακτικά εκτελείς την παρακάτω εντολή που κάνει όλα τα παραπάνω :mrgreen:
Κώδικας: Επιλογή όλων
killall firefox ; mkdir ~/.mozilla/plugins  ; cd /tmp ; wget http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/libflashplayer-10.0.42.34.linux-x86_64.so.tar.gz ; cd ~/.mozilla/plugins ; tar zxf /tmp/libflashplayer*gz ; rm /tmp/libflashplayer*gz ; rm ~/.mozilla/firefox/*/pluginreg.dat
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση flash10 σε Ubuntu 64bit

Δημοσίευσηαπό Dimitra » 09 Ιαν 2010, 19:46

Ευχαριστώ,
θα δοκιμάσω και θα σας πώ τι απο τα δύο λειτούργησε. ;)
Dimitra
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 02:21
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση flash10 σε Ubuntu 64bit

Δημοσίευσηαπό Dimitra » 09 Ιαν 2010, 19:59

linuxman έγραψε:
Dimitra έγραψε:Καλησπέρα,

είμαι νέα στο ubuntu. Και πρέπει να σας πώ ότι τα τέχνικά δεν είναι το φόρτε μου, εδώ τουλάχιστον. Γίνομαι λίγο κουραστική αυτές τις μέρες τονίζοντας συνέχεια το ίδιο αλλά το κάνω γιατί κάτι αυτονόητο για εσάς στην ορογολογία, δέν είναι κ για μένα. Κάνω αυτόν τοω πρόλογο γιατί φυσικά δέν μπορώ να εγκαταστήσω τον flash player, Αυτός που έχει ο synaptic να υποθέσω ότι δέν κάνει? Μάλλον γιατί δέν μπορώ να δώ video.
Κάτι σε πιο απλές οδηγίες υπάρχει ? (στράτα.... στρατούλα ας πούμε) :oops:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Βγάλε αυτό που έχεις βάλει και κάνε αναζήτηση για adobe-flash-plugin αυτό θα πρέπει να κάνει .


Λειτουργεί κανονικά με το adobe-flashplugin (ετσι είναι στο synaptic) :)
Dimitra
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 02:21
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση flash10 σε Ubuntu 64bit

Δημοσίευσηαπό ftso » 10 Ιαν 2010, 12:51

Dimitra έγραψε:Λειτουργεί κανονικά με το adobe-flashplugin (ετσι είναι στο synaptic) :)

Αυτό είναι το 32bit και έχει μερικά προβλήματα σε 64bit εκδόσεις λόγο του ότι παίζει με την βοήθεια άλλου plugin.
Εσύ μάλλον 32bit τρέχεις τελικά, οπότε αυτό που έχεις βάλει σου κάνει...
Αν όχι τότε βγάζεις αυτό που έβαλες και εκτελείς την εντολή που σου είπα που είναι για το 64bit.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση flash10 σε Ubuntu 64bit

Δημοσίευσηαπό mixalns » 15 Φεβ 2010, 16:21

ftso έγραψε:Το πιο απλό αν χρησιμοποιούμε firefox πάντως είναι απλά να εκτελέσουμε σε τερματικό:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo aptitude -y purge flashplugin-nonfree


Μετά εκτελούμε σε τερματικό:
Κώδικας: Επιλογή όλων
mkdir ~/.mozilla/plugins


Μετά να κατεβάσουμε το αρχείο tar.gz απο εδώ http://get.adobe.com/flashplayer/?promoid=BUIGP

Μετά κλείνουμε τον firefox.

Μετά αποσυμπιέζουμε στον κρυφό κατάλογο: ~/.mozilla/plugins το αρχείο tar.gz που κατεβάσαμε πριν.

Στην συνέχεια κάνουμε log-out και ξανά log-in και είμαστε έτοιμοι.

Προσοχή! Με τα παραπάνω, το plugin θα παίζει μόνο για τον χρήστη μας.
Επίσης θα πρέπει να πούμε στους άλλους browsers αν θέλουμε να παίζουν flash σε ποιον κατάλογο βρίσκεται...



χίλια ευχαριστώ :bow: :bow:
Άβαταρ μέλους
mixalns
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 20:01
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση flash10 σε Ubuntu 64bit

Δημοσίευσηαπό vista killer » 16 Φεβ 2010, 16:50

Εγώ το πέταξα απλά στον κρυφό φάκελο του .mozzila και μετά το ειδαν όλοι άλλοι broswer.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση flash10 σε Ubuntu 64bit

Δημοσίευσηαπό vista killer » 18 Μαρ 2010, 15:23

Παιδιά προσπαθώ να εγκαταστήσω την τελευταία έκδοση beta 3 του flash 64 αλλά δεν γίνετε τίποτα. Εβγάλα την παλιά, έσβησα και το αρχειό με τις ρυθμίσεις αλλά όταν βάζω στον φάκελο plugin την καινούργια έκδοση που έχω κατεβάσει δεν δουλεύει ο flash μετά στους broswer. Αν ξαναβάλω την παλιά έκδοση που έχω στον φάκελο plugin δουλεύει κανονικά μετά ο flash. Μήπως υπάρχει κάποιος δεσμός ακόμα με τον παλιό flash και γιαυτό δεν επιτρέπει να τρέξει η καινούργια έκδοση.
Ο κύριος broswer μου είναι ο chrome μήπως έχει κάμια σχέση και αυτό?
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials