Οδηγός ρύθμισης Iptables (Firewall)

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Οδηγός ρύθμισης Iptables (Firewall)

Δημοσίευσηαπό hetaios » 23 Φεβ 2009, 16:16

Bull είσαι τιτανογίγαντας μια χαρά όλα τώρα. Ρολόι τρέχει το τορρεντ μου. Ευχαριστώ και πάλι, έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά και έχω μάθει αρκετά πράγματα από τα topic και γενικά από τον Ελληνικό ιστότοπο του Ubuntu. Συνεχίστε έτσι μάγκες.
Intel(R) Cote(TM)2 Quad CPU Q6600@2.40Ghz, nVidia 8800 GTS 325MB, Asus P5K,2GB Ram, Ubuntu υκλοφορια 8,04 Hardy Πυρήνας Linux 2.6.24-23-Generic GNOME 2.22.3
Άβαταρ μέλους
hetaios
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 17:00
Εκτύπωση

Re: Οδηγός ρύθμισης Iptables (Firewall)

Δημοσίευσηαπό panligo » 29 Ιουν 2009, 22:17

Καλησπέρα

Έχω να κάνω μία πρόταση. Υπάρχουν μερικά προγράμματα στα αποθετήρια που έχουν τη δυνατότητα να ρυθμίσουν το ufw όπως και ο οδηγός εδώ αλλά με πολύ πιο εύκολο τρόπο. Στην ουσία είναι ένα σχετικά απλό (για να μην πω πολύ απλό) γραφικό περιβάλλον για να ρυθμίζεις το ufw.
Τι θα λέγατε αν φτιαχνόταν ένας οδηγός για ένα από αυτά; Μπορώ να τον φτιάξω και εγώ αν δεν σας πειράζει αλλά δεν μπορώ να σας εγγυηθώ το πότε, ίσως απόψε κιόλας ίσως μεθαύριο.
Για να πω την αλήθεια ήθελα από την αρχή που έβαλα ubuntu (όπως πολλοί άλλοι φαντάζομαι) να ρυθμίσω το firewall αλλά με το που είδα το οδηγό...τα έχασα λιγάκι :D (πιο πολύ λόγο της πολυπλοκότητας της ρύθμισης και όχι της ασχετοσύνης μου) και έτσι το άφησα. Μετά από αρκετό καιρό ανακάλυψα τα πολλά και χρήσιμα αυτά προγράμματα.

Νομίζω ότι ένας τέτοιος οδηγός θα βοηθήσει πολλούς νέους χρήστες, όπως θα είχε βοηθήσει εμένα αν υπήρχε.
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Οδηγός ρύθμισης Iptables (Firewall)

Δημοσίευσηαπό digibill » 29 Ιουν 2009, 22:48

panagiotis20 έγραψε:Καλησπέρα

Έχω να κάνω μία πρόταση. Υπάρχουν μερικά προγράμματα στα αποθετήρια που έχουν τη δυνατότητα να ρυθμίσουν το ufw όπως και ο οδηγός εδώ αλλά με πολύ πιο εύκολο τρόπο. Στην ουσία είναι ένα σχετικά απλό (για να μην πω πολύ απλό) γραφικό περιβάλλον για να ρυθμίζεις το ufw.
Τι θα λέγατε αν φτιαχνόταν ένας οδηγός για ένα από αυτά; Μπορώ να τον φτιάξω και εγώ αν δεν σας πειράζει αλλά δεν μπορώ να σας εγγυηθώ το πότε, ίσως απόψε κιόλας ίσως μεθαύριο.
Για να πω την αλήθεια ήθελα από την αρχή που έβαλα ubuntu (όπως πολλοί άλλοι φαντάζομαι) να ρυθμίσω το firewall αλλά με το που είδα το οδηγό...τα έχασα λιγάκι :D (πιο πολύ λόγο της πολυπλοκότητας της ρύθμισης και όχι της ασχετοσύνης μου) και έτσι το άφησα. Μετά από αρκετό καιρό ανακάλυψα τα πολλά και χρήσιμα αυτά προγράμματα.

Νομίζω ότι ένας τέτοιος οδηγός θα βοηθήσει πολλούς νέους χρήστες, όπως θα είχε βοηθήσει εμένα αν υπήρχε.


Ίντα το λες και δεν το κάνεις? :think: :D
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Οδηγός ρύθμισης Iptables (Firewall)

Δημοσίευσηαπό panligo » 29 Ιουν 2009, 22:55

digibill έγραψε:Ίντα το λες και δεν το κάνεις? :think: :D


Είπα να ρωτήσω πρώτα, μωρέ σύντεκνε :!:

Θα αρχίσω τώρα κιόλας, τώρα το πότε θα τελειώσει είναι άλλο θέμα.... :D
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Οδηγός ρύθμισης Iptables (Firewall)

Δημοσίευσηαπό bullgr » 30 Ιουν 2009, 09:44

Ο παρόν οδηγός είναι περισσότερο χρηστικός για ρύθμιση firewall (iptables) σε Ubuntu Server όπου δεν υπάρχει γραφικό περιβάλλον... Με τα συγκεκριμένα script του οδηγού μπορείς εύκολα να ρυθμίζεις το iptables και να τα παραμετροποιήσεις όπως θέλεις στι δικές σου ανάγκες.

Εάν πρόκειται για γραφικό περιβάλλον, ο συνδυασμός ufw+gufw (http://gufw.tuxfamily.org/screenshots.html) είναι η καλύτερη λύση... Πλέον το ufw βρίσκεται και έτοιμο στα repos του ubuntu...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Οδηγός ρύθμισης Iptables (Firewall)

Δημοσίευσηαπό medigeek » 30 Ιουν 2009, 09:51

Ο παρακάτω οδηγός είναι για αυτούς που δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν ή δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν (ubuntu server) προγράμματα ρύθμισης iptables με γραφικό περιβάλλον.


Θαυμάσιος οδηγός! Στον πρόλογο θα μπορούσες να αναφέρεις και την ύπαρξη του ufw :)
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Re: Οδηγός ρύθμισης Iptables (Firewall)

Δημοσίευσηαπό bullgr » 30 Ιουν 2009, 09:56

medigeek έγραψε:Θαυμάσιος οδηγός! Στον πρόλογο θα μπορούσες να αναφέρεις και την ύπαρξη του ufw

Όταν τον έγραψα δεν υπήρχε... Άλλωστε μου αρέσει η "σπαρτιάτικη" προσέγγιση: Εάν μάθεις μια φορά τα iptables, τότε μπορείς να ανταπεξέλθεις παντού και πάντα... Εάν μάθεις μόνο το ufw και τύχει και κάτσεις μπροστά σε έναν ubuntu server ή σε ένα διαφορετικό linux σύστημα, δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτε.

Με τα iptables μπορείς να ρυθμίσεις firewall είτε είσαι σε redhat, suse, debian κλπ... Ενώ με το ufw;
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Οδηγός ρύθμισης Iptables (Firewall)

Δημοσίευσηαπό medigeek » 30 Ιουν 2009, 10:50

bullgr έγραψε:δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτε

Σωστός...

bullgr έγραψε:Ενώ με το ufw;

Απ' ό,τι βλέπω, έχει setup.py και βλέποντας από το README, δε λέει ότι είναι ubuntu-only. Έχει αρκετά dependencies όμως.

http://bazaar.launchpad.net/~jdstrand/u ... %3A/README
What's in a name?
-----------------
What does it mean? It has come to mean 'Uncomplicated Firewall', but you
can change it to something more suitable if you want. If you like it, you might
pick 'Universal Firewall', or 'Ultimate Firewall'. If you are not a fan,
perhaps 'Unbearable Firewall'. Have fun!

Requirements
------------
python 2.5
iptables 1.4*
Linux kernel configured with the following modules (not exhaustive):
addrtype
comment
hl (IPv6)
limit
multiport
recent
state
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Re: Οδηγός ρύθμισης Iptables (Firewall)

Δημοσίευσηαπό bullgr » 30 Ιουν 2009, 11:07

Off topic:
Κοίτα, μπορείς να κάνεις αντίστοιχα scripts αυτού του οδηγού για το ufw είτε με python, είτε με perl, είτε με ruby, είτε με bash, είτε με καθαρή command line, είτε με text γραφικό περιβάλλον (ncurses)... Και ναι, μπορεί το ufw να βρίσκεται και σε άλλα συστήματα linux...

Το ζήτημα δεν είναι όμως τα παραπάνω... Το ζήτημα είναι ότι μαθαίνοντας την σκληρή μέθοδο (iptables) δεν πρόκειται να κολλήσεις πουθενά και ποτέ στη ρύθμιση firewall στο linux άσχετα σε τι σύστημα κάθεσαι... Θα είσαι 100% σίγουρος για το αποτέλεσμα... Ενώ με το ufw δεν μπορείς να το πεις αυτό...

Στο χώρο του linux καλό είναι να συμβουλεύουμε τους χρήστες να χρησιμοποιούν τον δύσκολο δρόμο από τον εύκολο... Γιατί με τον δύσκολο δρόμο θα αποκτήσουν πολύτιμες και ανεκτίμητες γνώσεις.

Καλύτερα να συμβουλεύεις κάποιον να στήσει web server με ubuntu server παρά να του πεις να χρησιμοποιήσει XAMMP... Καλύτερα να του συμβουλεύεις να μάθει τα iptables από το να χρησιμοποιεί μόνο ufw...

Και εγώ χρησιμοποιώ το ufw στο desktop μηχάνημά μου... Το βρίσκω φυσικά πιο εύκολο και πιο γρήγορο στο στήσιμο... Φρόντισα όμως να μάθω τα iptables και να γνωρίζω να τα ρυθμίζω όπου χρειαστεί (servers)...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Οδηγός ρύθμισης Iptables (Firewall)

Δημοσίευσηαπό baker » 30 Ιουν 2009, 11:51

να γίνω λίγο χαζός και να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω;
Από default λέτε το ubuntu έχει κλειστές όλες τις πόρτες, μα τότε γιατί δουλεύουν σε εμέμα όλα τα προγράμματα χωρίς να πειράξω τίποτα;
Πχ με το deluge κατεβάζω αλλά και στέλνω πακέτα, με full speed, χωρίς καν να κάνω forwoard τα ports απο το router...
Msn, skype, VNC, Limeware, Sampa, όλα χρησιμοποιούν τα δικά τους ports και όλα δουλεύουν χωρίς ποτέ να έχω κάνει κάποια ρύθμιση στο firewall του ubuntu...
εφόσον τα ports είναι κλειστά από default, τότε το λογικό δεν θα ήταν να μην δουλεύον τα παραπάνω προγράμματα;
Μήπως εγκαθιστοντας ή τρέχοντας ένα από τα παραπάνω, ανοίγουν και αυτόματα τα ports? ή δεν έχω πιάσει το όλο θέμα και λέω μπαρούφες;
Η μόνη ρύθμιση που έχει χρειαστεί να κάνω, είναι forwarding από το royter στο lan ip του pc μου, για VNC και LAMP...
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό │ Προγραμματισμός: Όχι │ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Dualboot Ubuntu 9.10 & Windows XP SP3 σε Acer Aspire 5920G
Προδιαγραφές ⇛ 2x T5550 @ 1.83GHz │ 3GB DDR2 │ GeForce 8600M GS │ Intel 3945ABG │ HDA Intel │ 15,4" WXGA
Άβαταρ μέλους
baker
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 14:48
IRC: baker_GR
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron