Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό spigoku » 27 Νοέμ 2008, 16:52

Ναι αλλα τωρα εγω εχω κανει ομως την εγκατασταση κανονικα τι θα κανω; Θα κανω απεγκατασταση του ubuntu με καποιον τροπο κ θα κανω το nstall απο την αρχη; Η θα βαλω το cd μεσα κ θα κανω κατι απο εκει μεσα για επιδιορθωση;
spigoku
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 05:30
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό ftso » 27 Νοέμ 2008, 17:11

Έχω την εντύπωση ότι μέσα απο windows εγκατέστησε μόνο τον grub_for_dos που φαίνεται στα screenshots.
Δεν είμαι απόλυτος σε αυτό και μπορεί να λέω μπούρδες...

Αλλά το έχω ξανα ακούσει αυτό...
Βοηθητικό πρόγραμμα για την εκκίνηση του cd χωρίς να ασχοληθείς με το bios...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό spigoku » 27 Νοέμ 2008, 17:26

Ναι βασικα αυτο μονο εκανα γιατι δεν μπορουσε να μου κανει boot from cd με αλλον τροπο.Το ξαναδοκιμασα τωρα χωρις αυτο το προγραμμα κ δεν μπορει να μου εκκινησει το ubuntu.Βαζω για πρωτο boot device το cd-rom αλλα κ παλι δεν μου κανει τιποτα κ μου εκκινει με την μια τα windows. Κ εχω την εντυπωση οτι ακριβως για αυτον τον λογο υπαρχει αυτο το βοηθητικο προγραμμα μεσα στο pc για οσους δεν μπορουν να κανουν το cd boot με αλλον τροπο. Αφου εγκατεστησα το προγραμμα δεν πηγα μετα στην επιλογη εγκατασταση μεσα απο τα windows αλλα συνεχισα κανονικα με τις οδηγιες.To θεμα ειναι τι κανω τωρα για να εκκινησω κανονικα το ubuntu εφοσον εχει γινει κανονικα η εγκατασταση κ μαλλον απο οτι καταλαβα η θελει να δωσω καποιες εντολες για να εκκινησουν η υπαρχει καποιο προβλημα κ δεν μου αναγνωριζει τους δισκους που δημιουργησα. Ξερεις κανεις κατι πανω σε αυτο;
spigoku
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 05:30
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό logari81 » 27 Νοέμ 2008, 18:02

εγώ θα προτεινα να μπεις ξανα στο LiveCD όπως οταν εκανες την εγκατασταση αλλα αντι να κανεις εγκατασταση εφαρμοσε τις παρακατω οδηγιες:
viewtopic.php?f=9&t=574#p4535
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό spigoku » 27 Νοέμ 2008, 18:11

Δηλαδη να κανω παλι εκκινηση των ubuntu μαζι με το cd η χωρις; To θεμα ειναι οτι χωρις το προγραμμα για boot που εχει το cd δεν μπορει να μου διαβασει το cd,αρα ο μονος τροπος ειναι ετσι.
spigoku
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 05:30
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό spigoku » 27 Νοέμ 2008, 18:43

Βασικα εκανα επαναφορα των grub συμφωνα με τις οδηγιες:
sudo grub

grub> find /boot/grub/stage1 ( θα μας εμφανίσει τα παρακάτω )
π.χ. (hd0,X) όπου το Χ είναι δίσκος που θα κάνει boot , μπορεί να είναι 4,5,6 κτλ.)
στην συνέχεια θα δώσουμε
grub> root (hd0,X)
grub> setup (hd0)

αλλα δεν μου εβγαλε ακριβως οτι λεει στην εικονα αυτη:Εικόνα μου εβγαλε σε ενα σημειο error αλλα μετα εκανε κατι αλλο κ στο τελος εγραψε success. εκανα παλι επανεκκινηση χωρις το cd αλλα μου εκανε παλι το ιδιο πραγμα,που εχω αναφερει κ προηγουμενως κ εχω δειξει κ με εικονες.... :(
spigoku
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 05:30
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό linuxman » 27 Νοέμ 2008, 19:27

spigoku έγραψε:Βασικα εκανα επαναφορα των grub συμφωνα με τις οδηγιες:
sudo grub

grub> find /boot/grub/stage1 ( θα μας εμφανίσει τα παρακάτω )
π.χ. (hd0,X) όπου το Χ είναι δίσκος που θα κάνει boot , μπορεί να είναι 4,5,6 κτλ.)
στην συνέχεια θα δώσουμε
grub> root (hd0,X)
grub> setup (hd0)

αλλα δεν μου εβγαλε ακριβως οτι λεει στην εικονα αυτη:Εικόνα μου εβγαλε σε ενα σημειο error αλλα μετα εκανε κατι αλλο κ στο τελος εγραψε success. εκανα παλι επανεκκινηση χωρις το cd αλλα μου εκανε παλι το ιδιο πραγμα,που εχω αναφερει κ προηγουμενως κ εχω δειξει κ με εικονες.... :(

Λοιπών , βλέπω ότι προσπαθείς να στίσεις το λίνουξ μέσα από τα παράθυρα , σου έβγαλε πρόβλημα , γιατί δεν δοκιμάζεις να το κάνεις κανονικά ? Κανονική εγκατάσταση ?
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό logari81 » 27 Νοέμ 2008, 19:33

δειξε μας τι ακριβως σου βγαζει οταν πας να κανεις την διαδικασια επαναφορας του grub. Αν δεν μας πεις το ακριβες σφαλμα δεν μπορουμε να βοηθησουμε. Βγαλε ενα screenshot καλυτερα.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό giorgio » 04 Δεκ 2008, 22:22

grub error 21 :oops: :D μετα απο ψαξιμο μιας εβδομαδας κανοντας ολα οσα εχω διαβασει σε forums κλπ ανακαλυψα το προβλημα τυχαια και χωρις να ξερω γιατι λυθηκε απλα αλλαζοντας την θεση του καλοδιου του σκληρου μου στη μυτρικη ισως τελικα ηταν πολυ απλο για να ειναι αληθινο
giorgio
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Δεκ 2008, 21:52
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό ftso » 05 Δεκ 2008, 03:58

Αν έχει δυο δίσκους πάνω στο pc και κάνεις εγκατάσταση στον δεύτερο συνδεδεμένο, ο grub μερεύεται νομίζω ή by default μπαίνει στον πρώτο ή μπαίνει στον δεύτερο και μετά νομίζει οτι το λειτουργικό είναι στον πρώτο.
Βασικά και εγώ μπερδεύομαι με το τι γίνετε...και δεν το έχω ψάξει :D
Το σίγουρο είναι ότι αν υπάρξει ξανά τέτοιο πρόβλημα...
1)Την ώρα που είμαστε στο boot menu πηγαίνουμε στην πρώτη επιλογή και πατάμε δυο φορές: e
2)θα δούμε κάτι σαν : hd(1,0) ή hd(0.0) και γενικά hd(X,Y)...
3)Με τα βελάκια του πληκτρολογίου θα μετακινήσουμε τον κέρσορα αριστερά και θα αλλάξουμε την τιμή του Χ.
Πρώτα βάζοντας την στο 0, μετά στο 1, μετά στο 2...ανάλογα με πόσους δίσκους έχουμε.
Κάθε φορά που αλλάζουμε την τιμή του X , πατάμε Enter και μετά b μέχρι να μην πάρουμε error και το σύστημα bootάρει κανονικά...

Αυτά τα ολίγα μπακαλίστικα για να φύγουμε απο το πρόβλημα...
Μετά μπορούμε να πάμε στο menu.lst και να αλλάξουμε και εκεί τις τιμές.

.....
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αν πάμε στο bios και αλλάξουμε την σειρά των δίσκων θα δουλέψει σωστά...αλλά μετά θα έχουμε άλλο πρόβλημα....δεν θα φορτώσει ο grub :P
Τι λέω πάλι βραδιάτικα :lol:
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials