Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό linuxman » 15 Νοέμ 2008, 14:50

exelix έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό, αλλά ρε παιδιά συγγνώμη αν δεν καταλαβαίνω κάτι, άλλωστε είναι η πρώτη μου προσπάθεια για να εγκαταστήσω Linux, αλλά σε πιο σημείο αυτού του οδηγού περιγράφεται το dual boot? Αυτή τη στιγμή (είχα τα XP) και απλά έχω εγκατεστημένο και το Linux σε ένα partition, σε ένα το swap και εννοείται πως μπαίνω μόνο στα XP με το Linux να κάααααθεται! Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Δες εδώ πως είναι
Video Οδηγός βασικής εγκατάστασης UBUNTU 8.04.1 LTS Desktop
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό ftso » 15 Νοέμ 2008, 15:53

exelix έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό, αλλά ρε παιδιά συγγνώμη αν δεν καταλαβαίνω κάτι, άλλωστε είναι η πρώτη μου προσπάθεια για να εγκαταστήσω Linux, αλλά σε πιο σημείο αυτού του οδηγού περιγράφεται το dual boot? Αυτή τη στιγμή (είχα τα XP) και απλά έχω εγκατεστημένο και το Linux σε ένα partition, σε ένα το swap και εννοείται πως μπαίνω μόνο στα XP με το Linux να κάααααθεται! Μπορείτε να με βοηθήσετε;



Καλώς ήρθες :)

Όταν λέμε dualboot εννοούμε ότι έχει εγκατεστημένα δυο λειτουργικά και κατά την εκκίνηση επιλέγεις σε πιο θα ξεκινήσεις.
Εσύ ακολούθησες τον οδηγό και δεν σου εμφανίστηκε μενού που επιλέγεις σε ποιο Λ.Σ. θα μπείς και μπαίνεις μόνο σε windows?
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό exelix » 15 Νοέμ 2008, 16:51

Φίλε μου σε ευχαριστώ, αλλά αυτά ακριβώς έχω κάνει 3-4 φορές (άλλη μία μόλις ξαναέκανα), αλλά και πάλι μπαίνουν κατευθείαν τα XP. Δεν μου δίνεται πουθενά η επιλογή να ξεκινήσω από Ubuntu. Και δεν ξέρω τι να κάνω. Μόνο να υποψιάζομαι λύσεις μπορώ, αλλά όντας τελείως πρωτάρης θέλω μια βοήθεια.

edit: Τώρα είδα την επόμενη απάντηση. Ακριβώς, κανείς δεν με ρωτάει! Από τον XP bootloader μόνο μία επιλογή έχω... τα XP. Με απλά λόγια είναι σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα στο σύστημά μου (αν εξαιρέσουμε το χαμένο σκληρό βέβαια!).
exelix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 14:17
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό ftso » 15 Νοέμ 2008, 17:35

Κατά την εγκατάσταση σου βγάζει μήνυμα (αν θυμάμαι καλά) για το που θα εγκαταστήσει τον grub.
Μήπως πειράζεις κάτι εκεί ή δεν αποδέχεσαι την εγκατάστασή του?
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό logari81 » 15 Νοέμ 2008, 17:41

βασικα δεν σε ρωταει, πρεπει να πας στο advanced για να ορισεις να εγκατασταθει ο grub καπου αλλου εκτος της προεπιλογης. Βλ. βηματα 4 και 5 στον παρακατω οδηγο:
viewtopic.php?f=9&t=417

Παντως αν εχεις κανει ηδη την εγκατασταση και λειπει μονο ο boot loader (grub) μπορεις να τον εγκαταστησεις εκ των υστερων
viewtopic.php?f=9&t=574#p4535
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό exelix » 15 Νοέμ 2008, 17:48

Βάλτε το ρε παιδιά στον οδηγό και για τους άσχετους!!! Έχει σημασία το που θα εγκατασταθεί ο Grub; Αυτή τη στιγμή έχω 2 partitions XP, 1 Ubuntu και 1 swap. Μήπως δε θα το βλέπει αν το βάλω σε αυτό των Ubuntu για να bootάρει από εκεί;
exelix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 14:17
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό logari81 » 15 Νοέμ 2008, 18:00

οχι ο grub μπαινει κανονικα στην αρχη (MBR) του πρωτου σκληρου. Και κανονικα δεν χρειαζεται να το πειραξεις. Υπαρχουν ελαχιστες περιπτωσεις στις οποιες ο installer μπερδευεται απο το BIOS και κανει κατι άλλο απο το προβλεπομενο. Με το δευτερο λινκ που σου εδωσα πρεπει λογικα να μπορεις να λυσεις το προβλημα σου. Εχεις μονο εναν σκληρο δισκο; Εχεις καποιο usb stick ή εξωτερικο σκληρο συνδεμενο τωρα ή και κατα την εγκαταταση;
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό exelix » 15 Νοέμ 2008, 18:09

Έχω έναν IDE 80GB ο οποίος έχει κατά σειρά τα εξής partitions: 1 primary ntfs 30GB (XP), 1 extended με logical ntfs 30GB, 1 primary ext3 13GB (Ubuntu), 1 swap 1,5GB. Επίσης, έχω ένα SATA 320GB, ο οποίος όμως είναι πάνω σε PCI controller χωρίς ενσωματωμένο BIOS chip και δεν κατάφερα να τον φορτώσω κατά την εγκατάσταση (βέβαια το live cd τον βλέπει κανονικά) ο οποίος είναι χωρισμένος σε 2 partitions σε ntfs. Να το βάλω να εγκαταστήσει τον Grub στο partition με το ubuntu;
exelix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 14:17
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό ftso » 15 Νοέμ 2008, 18:23

ίσως ο grub εγκαταστάθηκε στον usb δίσκο. :?

Αφαίρεσε όλους του δίσκους εκτός απο αυτόν που θα γίνει η εγκατάσταση και ξανάκανε εγκατάσταση.
Αυτήν την φορά τα partitions θα είναι έτοιμα απο την προηγούμενη εγκατάσταση.
Το μόνο που έχει να κάνει είναι να τα επιλέξεις και να κάνεις tick εκεί που λέει για φορματ.
*προσοχή μην πειράξεις τα υπόλοιπα που έχουν windows και φορμαριστούν και εκείνα...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

Δημοσίευσηαπό exelix » 15 Νοέμ 2008, 18:31

Δεν έχω πάνω usb δίσκο, μήπως εννοείς τον SATA; Τρελάκι, αλλά να το δοκιμάσω άμα πιστεύεις ότι μπορεί να παίχτηκε κάτι τέτοιο. Σίγουρα να μη δοκιμάω κατευθείαν να περάσω τον Grub σε αυτόν με το ubuntu;
exelix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 14:17
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron