Προτάσεις και γενική συζήτηση οδηγών

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Προτάσεις και γενική συζήτηση οδηγών

Δημοσίευσηαπό panligo » 06 Ιούλ 2009, 23:48

Καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ανάλογο αλλά έψαξα και δεν βρήκα κάτι. Επίσης νομίζω ότι το γράφω στην σωστή ενότητα (δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτό), αν όχι παρακαλώ να το μεταφέρετε.

Σκέφτηκα ότι θα ήταν χρήσιμο να δημιουργηθεί ένα νέο θέμα που να είναι αποκλειστικά για τον συντονισμό δημιουργίας οδηγών. Πιο συγκεκριμένα σε αυτό το θέμα θα μπορούν:

1)όσοι δεν ξέρουν πως να κάνουν κάτι, πχ. να ρυθμίσουν/χρησιμοποιήσουν/εγκαταστήσουν ένα πρόγραμμα και δεν υπάρχει ήδη κάποιος διαθέσιμος οδηγός εδώ στο forum (ή portal :?: ) να ζητήσουν να δημιουργηθεί ένας οδηγός για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Και όσοι θέλουν, μπορούν και ξέρουν να προσφέρουν αυτόν τον οδηγό. Κάτι σαν ζήτηση και προσφορά ένα πράγμα (εθελοντικά πάντα :D )

2)Όσοι έχουν σκοπό να δημιουργήσουν ένα οδηγό για κάποιο πρόγραμμα να το αναφέρουν προκειμένου να μην γράψει και κάποιος άλλος οδηγό για το ίδιο πρόγραμμα την ίδια χρονική περίοδο, τσάμπα κόπος θα είναι...

3)Να ενημερώσουν ότι χρειάζεται τροποποίηση κάποιος οδηγός, είτε επειδή είναι δυσνόητος στο ευρύ κοινό είτε επειδή δεν ισχύει πλέον λόγο εξέλιξης του προγράμματος (νεότερης έκδοσης) ή του λειτουργικού συστήματος.

4)Γενικά να γίνεται η συνεννόηση ανάμεσα στα μέλη, στην περίπτωση που χρειάζεται αρκετός κόπος για κάποιο οδηγό και δεν μπορεί να τον αναλάβει ολόκληρο μόνο ένα μέλος του forum, ώστε να μοιράζεται η δημιουργία του οδηγού σε δύο ή και περισσότερα μέλη-εθελοντές. πχ.εγώ θα γράψω για την εγκατάσταση του "τάδε" προγράμματος ζητείτε άτομο να γράψει για την ρύθμισή του.

Με την λειτουργία αυτού του θέματος θα επιτύχουμε τα εξής(αυτά τουλάχιστον μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή):
  1. Την αύξηση της εθελοντικής δουλειάς των μελών(προσφορά στην δική μας κοινότητα ένα πράγμα ;) ) και των ενεργών μελών φυσικά για τους εξής λόγους:
    1. Θα γνωρίζουν τα μέλη για πιο πρόγραμμα χρειάζεται να δημιουργηθεί κάποιος οδηγός που μέχρι στιγμής δεν υπάρχει.
    2. Θα ενημερώνονται τα μέλη που θέλουν και μπορούν να βοηθήσουν αλλά δεν ξέρουν το πως για πιο πρόγραμμα χρειάζεται η βοήθειά τους/ δημιουργία κάποιου οδηγού.
  2. Τον εμπλουτισμό της λίστας με τους οδηγούς του forum μας (δεν λέω πολύ καλή δουλειά αλλά μπορούμε και καλύτερα :!: :!: ) ώστε να προσελκύσουμε περισσότερους στο να χρησιμοποιήσουν Ubuntu και γενικά linux based OS :D
  3. Συνεχή και γρήγορο εκσυχρονισμό και βελτίωση των οδηγών, ώστε να είναι περισσότερο κατανοητοί και αποτελεσματικοί.
  4. Γενικά την περαιτέρω βελτίωση του forum.

Αντί για την συνεχή τροποποίηση/εξέλιξη των οδηγών θα μπορούσε να γίνει και το εξής:
Να χωριστούν σε δύο κατηγορίες παλαιούς και νέους, για την περίπτωση που σε κάποιον δουλεύει ικανοποιητικά κάποια παλαιότερη έκδοση ενός προγράμματος ενώ με την νέα έχει προβλήματα που δεν μπορεί να λύσει.

Συμφωνείτε η διαφωνείτε; Έχετε κάτι να προτείνετε;
Αυτά είχα να πω. Περιμένω και τις δικές σας σκέψεις πάνω στο θέμα.....
Τελευταία επεξεργασία από panligo και 07 Ιούλ 2009, 13:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Συντονισμός Δημιουργίας Οδηγών (How to....)

Δημοσίευσηαπό Μάριος Ζηντίλης » 07 Ιούλ 2009, 10:14

1. Ναι! στη ζήτηση οδηγών.

3. Αυτό μπορεί να γίνει στη συζήτηση κάθε οδηγού.

Για τα υπόλοιπα, αναρωτιέμαι μήπως ένα φόρουμ δεν είναι η καταλληλότερη πλατφόρμα για μια συλλογή οδηγών, αλλά προς το παρόν δεν έχω κάτι καλύτερο να προτείνω.
Άβαταρ μέλους
Μάριος Ζηντίλης
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 25 Σεπ 2008, 11:16
Εκτύπωση

Re: Συντονισμός Δημιουργίας Οδηγών (How to....)

Δημοσίευσηαπό panligo » 07 Ιούλ 2009, 10:47

Μάριος Ζηντίλης έγραψε:1. Ναι! στη ζήτηση οδηγών.

3. Αυτό μπορεί να γίνει στη συζήτηση κάθε οδηγού.


Δεν λέω ορισμένα από αυτά που προτείνω ίσως και να γίνονται ήδη σε κάποιο βαθμό. Απλά αν ήταν περισσότερο οργανωμένο το όλο θέμα με τους οδηγούς νομίζω πως θα μπορούσαν περισσότερα άτομα, που το θέλουν, να προσφέρουν στο forum και στην κοινότητα...

Απλά την άποψή μου έθεσα. Τώρα αν γίνει αποδεκτή και πραγματοποιηθεί κάτι ανάλογο η όχι δεν το ξέρω....

Μάριος Ζηντίλης έγραψε:Για τα υπόλοιπα, αναρωτιέμαι μήπως ένα φόρουμ δεν είναι η καταλληλότερη πλατφόρμα για μια συλλογή οδηγών, αλλά προς το παρόν δεν έχω κάτι καλύτερο να προτείνω.


Σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ, ίσως η δημιουργία ενός site αποκλειστικά με οδηγούς να ήταν το ιδανικό αλλά πάλι από κάπου πρέπει να γίνει μία αρχή....
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Συντονισμός Δημιουργίας Οδηγών (How to....)

Δημοσίευσηαπό ftso » 07 Ιούλ 2009, 13:33

Εκτός από το forum υπάρχει και το wiki (http://wiki.ubuntu-gr.org/Help/) όπου μπορούν να γραφτούν οι οδηγοί.
Το πρόβλημα είναι ότι είναι δύσκολο στην χρήση (συγγραφή) και δεν υπάρχει δυνατότητα συζήτησης του οδηγού.

Το φόρουμ με τα bbcode tags νομίζω ότι εκτός απο εξαιρετικά εύκολο στην χρήση, προσφέρει την δυνατότητα άμεσης συζήτησης πάνω στον οδηγό, για την βελτίωση ή την αντιμετώπιση προβλήματος κατα την εφαρμογή.


panagiotis20 έγραψε:1)όσοι δεν ξέρουν πως να κάνουν κάτι, πχ. να ρυθμίσουν/χρησιμοποιήσουν/εγκαταστήσουν ένα πρόγραμμα και δεν υπάρχει ήδη κάποιος διαθέσιμος οδηγός εδώ στο forum (ή portal :?: ) να ζητήσουν να δημιουργηθεί ένας οδηγός για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Και όσοι θέλουν, μπορούν και ξέρουν να προσφέρουν αυτόν τον οδηγό. Κάτι σαν ζήτηση και προσφορά ένα πράγμα (εθελοντικά πάντα :D )

Σαν "προτάσεις οδηγών" νομίζω ότι είναι ΟΚ.
Θα ήταν καλύτερα όμως, αντί να κάνει κάποιος μια πρόταση, να διαβάσει και να φτιάξει ο ίδιος τον οδηγό.


panagiotis20 έγραψε:2)Όσοι έχουν σκοπό να δημιουργήσουν ένα οδηγό για κάποιο πρόγραμμα να το αναφέρουν προκειμένου να μην γράψει και κάποιος άλλος οδηγό για το ίδιο πρόγραμμα την ίδια χρονική περίοδο, τσάμπα κόπος θα είναι...

Αυτό είναι πολύ δύσκολο να συμβεί. Εδώ και ένα χρόνο δεν ξανάγινε.
Συνήθως οι οδηγοί γράφονται ως εξής:
1)κάποιος αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα και ανοίγει θέμα στο φόρουμ.
2)Μετά την συζήτηση ή γράφεται οδηγός επίλυσης του προβλήματος ή λύνεται το πρόβλημα και μετά γράφετε ο οδηγός με βάση τα στοιχεία που παρατέθηκαν στις απαντήσεις...


panagiotis20 έγραψε:3)Να ενημερώσουν ότι χρειάζεται τροποποίηση κάποιος οδηγός, είτε επειδή είναι δυσνόητος στο ευρύ κοινό είτε επειδή δεν ισχύει πλέον λόγο εξέλιξης του προγράμματος (νεότερης έκδοσης) ή του λειτουργικού συστήματος.

Αυτό μπορεί να γίνει και στο ίδιο τον οδηγό (στο θέμα το δηλαδή).


panagiotis20 έγραψε:4)Γενικά να γίνεται η συνεννόηση ανάμεσα στα μέλη, στην περίπτωση που χρειάζεται αρκετός κόπος για κάποιο οδηγό και δεν μπορεί να τον αναλάβει ολόκληρο μόνο ένα μέλος του forum, ώστε να μοιράζεται η δημιουργία του οδηγού σε δύο ή και περισσότερα μέλη-εθελοντές. πχ.εγώ θα γράψω για την εγκατάσταση του "τάδε" προγράμματος ζητείτε άτομο να γράψει για την ρύθμισή του.

Αυτό αν και μπορεί να γίνει πάλι στον ίδιο τον οδηγό, νομίζω πως ένα θέμα για αυτήν την δουλειά θα ήταν καλύτερο...


panagiotis20 έγραψε:Την αύξηση της εθελοντικής δουλειάς των μελών(προσφορά στην δική μας κοινότητα ένα πράγμα ;) ) και των ενεργών μελών φυσικά για τους εξής λόγους:

1. Θα γνωρίζουν τα μέλη για πιο πρόγραμμα χρειάζεται να δημιουργηθεί κάποιος οδηγός που μέχρι στιγμής δεν υπάρχει.
2. Θα ενημερώνονται τα μέλη που θέλουν και μπορούν να βοηθήσουν αλλά δεν ξέρουν το πως για πιο πρόγραμμα χρειάζεται η βοήθειά τους/ δημιουργία κάποιου οδηγού.

Δεν χρειάζεται τίποτα. Γνώση των bbcode tags και πρόγραμμα για screenshots χρειάζεται μόνο.


panagiotis20 έγραψε:Τον εμπλουτισμό της λίστας με τους οδηγούς του forum μας (δεν λέω πολύ καλή δουλειά αλλά μπορούμε και καλύτερα :!: :!: ) ώστε να προσελκύσουμε περισσότερους στο να χρησιμοποιήσουν Ubuntu και γενικά linux based OS :D

Με 180+ οδηγούς σε ένα χρόνο νομίζω πως πάμε πάρα πολύ καλά. Για αυτό που υπάρχει ανάγκη είναι για οδηγούς εκμάθησης. Όχι για να μαζέψουμε περισσότερο κόσμο, αλλά για να εκπαιδεύσουμε τον υπάρχον.

panagiotis20 έγραψε:Αντί για την συνεχή τροποποίηση/εξέλιξη των οδηγών θα μπορούσε να γίνει και το εξής:
Να χωριστούν σε δύο κατηγορίες παλαιούς και νέους, για την περίπτωση που σε κάποιον δουλεύει ικανοποιητικά κάποια παλαιότερη έκδοση ενός προγράμματος ενώ με την νέα έχει προβλήματα που δεν μπορεί να λύσει.

Καλό είναι ο κάθε οδηγός να είναι όσο πιο δυνατόν γίνετε γενικός. Να μην αφορά δηλαδή κάποια συγκεκριμένη έκδοση του ubuntu, του DE ή και ακόμα καλύτερα μόνο το ubuntu σαν διανομή.
Αυτό υπάρχουν οδηγοί που το επιτυγχάνουν και άλλοι όχι.
Αν κάποιος οδηγός παλιώσει και δεν εφαρμόζεται πλέον, ο συντάκτης του μπορεί να τον ανανεώσει. Αν όχι ο ίδιος, μπορεί κάποιος άλλος να τον βελτιώσει ή να γράψει ένα νεο οδηγό και ο παλιός απλά να κλειδωθεί με μια αναφορά.


Για να συνοψίσω, το παρόν θέμα θα ήταν χρηστικό για προτάσεις και συζήτηση νέων οδηγών.
Προτείνω να αλλαχθεί ο τίτλος σε "Προτάσεις και γενική συζήτηση οδηγών" και να μπει σαν ανακοίνωση.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Συντονισμός Δημιουργίας Οδηγών (How to....)

Δημοσίευσηαπό panligo » 07 Ιούλ 2009, 13:56

Ευχαριστώ που έκατσες και μου απάντησες σε όλα τα θέματα που έθεσα :thumbup:

ftso έγραψε:Για να συνοψίσω, το παρόν θέμα θα ήταν χρηστικό για προτάσεις και συζήτηση νέων οδηγών.
Προτείνω να αλλαχθεί ο τίτλος σε "Προτάσεις και γενική συζήτηση οδηγών" και να μπει σαν ανακοίνωση.



Οκ, συμφωνώ και εγώ να γίνει έτσι. Τώρα κιόλας θα αλλάξω τον τίτλο. Αλλά σαν ανακοίνωση πως θα το βάλω; δεν χρειάζεται κάποιος συντονιστής για αυτό; εσύ ας πούμε;
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Συντονισμός Δημιουργίας Οδηγών (How to....)

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 08 Ιούλ 2009, 02:08

panagiotis20 έγραψε:Ευχαριστώ που έκατσες και μου απάντησες σε όλα τα θέματα που έθεσα :thumbup:

ftso έγραψε:Για να συνοψίσω, το παρόν θέμα θα ήταν χρηστικό για προτάσεις και συζήτηση νέων οδηγών.
Προτείνω να αλλαχθεί ο τίτλος σε "Προτάσεις και γενική συζήτηση οδηγών" και να μπει σαν ανακοίνωση.



Οκ, συμφωνώ και εγώ να γίνει έτσι. Τώρα κιόλας θα αλλάξω τον τίτλο. Αλλά σαν ανακοίνωση πως θα το βάλω; δεν χρειάζεται κάποιος συντονιστής για αυτό; εσύ ας πούμε;


Οπότε μπορώ να κάνω πρόταση έναν οδηγό για δημιουργία ε;
Δεν βρήκα κάποιον οδηγό που να λέει πως μπορεί κάποιος να δημιουργήσει userbars εάν θέλει και προτείνω να δημιουργηθεί ένας.
Βασικά βρήκα αυτόν http://www.gimptalk.com/forum/topic/Make-A-Userbar-In-The-Gimp-9605-1.html αλλά είναι για το Gimp στα Windows, δεν ξέρω αν λειτουργεί το ίδο σε Ubuntu και η εικόνες είναι από Windows. Δεν ασχολούμε με το Gimp βασικά, όχι ότι δεν είναι καλό πρόγραμμα.. ίσα ίσα από αυτά που έχω ακούσει είναι θαυμάσιο. Με έναν τέτοιο οδηγό θα μπορούσε ο καθένας να φτιάξει userbars για Ubuntu, Linux, Ubuntu-gr, Gnome, ΕΛ/ΛΑΚ, Firefox και και και... καταλαβαίνεται. ;)
Καλό είναι αν υπάρχει ένας τέτοιος οδηγός εδώ στο φόρουμ στα ελληνικά και με εικόνες από το Gimp σε Ubuntu.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις και γενική συζήτηση οδηγών

Δημοσίευσηαπό ftso » 08 Ιούλ 2009, 02:19

έχουμε ήδη ένα οδηγό, αλλά όχι για κλασσικού τύπου υπογραφές...
viewtopic.php?f=9&t=4064
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις και γενική συζήτηση οδηγών

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 08 Ιούλ 2009, 02:25

ftso έγραψε:έχουμε ήδη ένα οδηγό, αλλά όχι για κλασσικού τύπου υπογραφές...
viewtopic.php?f=9&t=4064


Χμ, καλός ο οδηγός :thumbup: αλλά περισσότερο με banner μοιάζει το αποτέλεσμα παρά userbars.
Όπως είπες και εσύ δεν είναι για κλασσικού τύπου υπογραφές, userbars.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις και γενική συζήτηση οδηγών

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 11 Ιούλ 2009, 18:18

Εαν εχει καποιος την ορεξη.....και το χρονο.... :roll:
ας κανει εναν αναλυτικο οδηγο για το APTonCD!!!
Γιατι εψαξα και δεν εχει τιποτα, για το τι και το πως..... :?
Thanks εκ τον πρωτερον!!!
Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Re: Προτάσεις και γενική συζήτηση οδηγών

Δημοσίευσηαπό ftso » 11 Ιούλ 2009, 18:22

vagrale13 έγραψε:Γιατι εψαξα και δεν εχει τιποτα, για το τι και το πως..... :?

viewtopic.php?f=9&t=472&hilit=APTonCD
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron