Ρύθμιση διαμεσολαβητή (web proxy) με πρόσθετο του Firefox

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Ρύθμιση διαμεσολαβητή (web proxy) με πρόσθετο του Firefo

Δημοσίευσηαπό klaipelas » 13 Ιαν 2011, 23:26

http://hidemyass.com/ εγω αυτο χρησιμοποιω για αλλαγη ip και την https://ssl.scroogle.org/ η οποία χρησιμοποιεί ssl για να στείλει το αίτημα μας για αναζήτηση (search request) στην Google χωρίς όμως να παίρνουμε το cookie και έτσι δεν θα μπορούν να βλέπουν τις κινήσεις μας στο διαδίκτυο και για ποια πράγματα ψάχνουμε ακριβώς....... σε συνδιασμο με προσθετα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu U.E 3.4 (12.04) 64bit - (Windows 7 Ultimate) VMWare Workstation
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Core(TM) i7 CPU 920 @ 2.67GHz ┃ MSI Eclipse SLI ┃ Gainward GTX-285 2 GB ┃ Ram 6GB ┃ HD Audio ┃ TFT 22'' 1680Χ1050
Άβαταρ μέλους
klaipelas
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: 19 Μαρ 2009, 16:48
Τοποθεσία: Αγρινιο Αιτωλοακαρνανιας
Εκτύπωση

Re: Ρύθμιση διαμεσολαβητή (web proxy) με πρόσθετο του Firefo

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 14 Απρ 2011, 22:57

Καλησπέρα παιδιά , εβαλα και εγώ αυτο το πρόσθετο... καταρχήν πολυ καλός οδηγός , μπράβο στον vagrale (αν θυμαμαι καλα αυτος ειναι ο θεματοθετης :P)

Λοιπον θα σταθώ σε 2 πράγματα... καταρχήν δοκιμασα 2-3 προξυ απο ελεύθερες λίστες στο ιντερνετ

και ολοι τους εκαναν ping timeout , θα ψαξω και μονος αλλα αν εχει κανεις μια λιστα με transparent που δουλεύουν σταντέ και δεν σέρνονται ας μας δωσει.

δευτερον... καποιο στην 2η σελιδα νομιζω ο Phantomas μιλησε για το αν σε κυνηγησει ας πουμε η CIA σιγα μην δεν σε βρει... ναι οκ φυσικα και θα σε βρει.... ειναι οπως και με την ασφαλεια.... ασφαλεια δεν μπορεις να εχεις 100% ποτε.... ετσι και εδω ανωνυμια δεν μπορεις να εχεις 100% ποτε... ειναι στο δικο σου χερι νομιζω... να κανεις ελιγμους και να μην εισαι ευκολα ανιχνευσιμος... Παντως για να προστατευεσαι απο τιποτα κρακεραδες και χρηστες που ψαχνονται μεν αλλα δεν εχουν τρομερες γνωσεις .. μια χαρα προφυλασσουν αυτα.... για αρχη ειναι καλα... οσο το ψαχνεις και μαθαινεις πας και παρακατω.
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: Ρύθμιση διαμεσολαβητή (web proxy) με πρόσθετο του Firefo

Δημοσίευσηαπό jim137 » 14 Απρ 2011, 23:03

Star_Light έγραψε:αν εχει κανεις μια λιστα με transparent που δουλεύουν σταντέ και δεν σέρνονται ας μας δωσει.


Proxy Server
Κώδικας: Επιλογή όλων
proxy.otenet.gr

Port
Κώδικας: Επιλογή όλων
8080


Και δεν κάνω διαφήμιση τον ΟΤΕ :P
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛GNU/Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος┃ Αγγλικά: Σκράπας
Ubuntu 12.04 (el_GR.UTF-8),
Intel Atom CPU D525 1.80GHz ‖ RAM 3945 MiB ‖ Intel D525MW -
Intel N10 Family Integrated Graphics Controller [8086:a001] (rev 02)
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 06)
Άβαταρ μέλους
jim137
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: 15 Φεβ 2010, 14:27
Τοποθεσία: /usr/local/bin/bash
IRC: jim137
Εκτύπωση

Re: Ρύθμιση διαμεσολαβητή (web proxy) με πρόσθετο του Firefo

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 14 Απρ 2011, 23:05

@Star_Light
Αν θελεις, καλυτερα κανε αυτο εδω Εγκατασταση-ρυθμιση Tor στον Firefox
Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Re: Ρύθμιση διαμεσολαβητή (web proxy) με πρόσθετο του Firefo

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 14 Απρ 2011, 23:20

jim137 έγραψε:
Star_Light έγραψε:αν εχει κανεις μια λιστα με transparent που δουλεύουν σταντέ και δεν σέρνονται ας μας δωσει.


Proxy Server
Κώδικας: Επιλογή όλων
proxy.otenet.gr

Port
Κώδικας: Επιλογή όλων
8080


Και δεν κάνω διαφήμιση τον ΟΤΕ :P


Οχι οκ!!! ΑΠλα εκεινο που μετραει ειναι να ειναι οντως ανωνυμος ο προξυ... Διοτι ορισμενοι λενε πως ειναι ανωνυμοι αλλα εν τω προκειμενω δεν ειναι.... οκ δειχνει αλλη διευθυνση και οχι αυτη του παροχου μου... αλλα τι να το κανω εγω αν δειχνει φατσα φορα την εκδοση του περιηγητη που χρησιμοποιω και το λειτουργικο μου συστημα πχ???

ΣΤο τερματικο μπορουμε να δωσουμε

Κώδικας: Επιλογή όλων
telnet <ip_proxy> <port_proxy>


αν επιτραπει κανονικα η συνδεση.. τοτε ειναι ανοικτος και δεν ειναι ανωνυμος...

διαφορετικα αν ειναι οντως ανωνυμος θα δωσει ενα connection refused.
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: Ρύθμιση διαμεσολαβητή (web proxy) με πρόσθετο του Firefo

Δημοσίευσηαπό learne/hack » 25 Ιαν 2013, 22:49

Για καθε αλλη αλλαγη δεν φερνω την ευθηνη ουτε εγω, ουτε κανενας ,
παραμονο ο ιδιος που θα το κανει!!


Τι εννοείς, τι αλλαγή;

Και επίσης, ένα ακόμη πολύ σοβαρό ζήτημα εδώ που τίθεται είναι : Και που μπορώ να βρω αξιόλογους proxy servers, που να μη "παρακολουθούνται" ας πούμε ή κρατάνε logs..κτλπ που μπορεί αν θελήσει κάποιος πολύ..., τελικά να φθάσει σε εμένα;

Επίσης, γίνεται να χρησιμοποιήσει κανείς, πολλούς proxy servers που από τον ένα στον επόμενο να αλλάζει η ip ;;
Δημιουργώντας έτσι ας πούμε μια αλυσίδα από διαφορετικές ip's;
Και ακόμη καλύτερο και κορυφαίο νομίζω, αν γίνεται. Γίνεται να αλλάζουν και αυτές οι ips ανά τακτά και διαφορετικά χρονικά διαστήματα όμως! ;;

Με τον τρόπο παραπάνω δυσκολεύεται ακόμη ποιο πολύ το έργο κάποιο που θέλει να μάθει από που προέρχεται η ip έτσι;

(Θα σας ευχαριστούσα πολύ για τις απαντήσεις - οδηγίες σας ειλικρινά. Αν γίνεται, πάντως πείτε μου ότι θέλετε, αλλά αν θέλετε να δώσετε έμφαση στην τελική ταχύτητα που μπορεί να είναι πολύ αργή, ας είναι το τελευταίο πράγμα. Το θέμα είναι άλλο. )
Ευχαριστώ πολύ! :)
Spoiler: show
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Αρχάριος ┃ Αγγλικά: Αρχάριος
2 Ubuntu 11.10 oneiric 64bit (el_GR.UTF-8), Ubuntu 3.0.0-14-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3963 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] (rev a2)
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
learne/hack
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 09 Οκτ 2009, 16:40
Εκτύπωση

Re: Ρύθμιση διαμεσολαβητή (web proxy) με πρόσθετο του Firefo

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 23 Φεβ 2013, 16:10

learne/hack έγραψε:
Για καθε αλλη αλλαγη δεν φερνω την ευθηνη ουτε εγω, ουτε κανενας ,
παραμονο ο ιδιος που θα το κανει!!


Τι εννοείς, τι αλλαγή;

Και επίσης, ένα ακόμη πολύ σοβαρό ζήτημα εδώ που τίθεται είναι : Και που μπορώ να βρω αξιόλογους proxy servers, που να μη "παρακολουθούνται" ας πούμε ή κρατάνε logs..κτλπ που μπορεί αν θελήσει κάποιος πολύ..., τελικά να φθάσει σε εμένα;

Επίσης, γίνεται να χρησιμοποιήσει κανείς, πολλούς proxy servers που από τον ένα στον επόμενο να αλλάζει η ip ;;
Δημιουργώντας έτσι ας πούμε μια αλυσίδα από διαφορετικές ip's;
Και ακόμη καλύτερο και κορυφαίο νομίζω, αν γίνεται. Γίνεται να αλλάζουν και αυτές οι ips ανά τακτά και διαφορετικά χρονικά διαστήματα όμως! ;;

Με τον τρόπο παραπάνω δυσκολεύεται ακόμη ποιο πολύ το έργο κάποιο που θέλει να μάθει από που προέρχεται η ip έτσι;

(Θα σας ευχαριστούσα πολύ για τις απαντήσεις - οδηγίες σας ειλικρινά. Αν γίνεται, πάντως πείτε μου ότι θέλετε, αλλά αν θέλετε να δώσετε έμφαση στην τελική ταχύτητα που μπορεί να είναι πολύ αργή, ας είναι το τελευταίο πράγμα. Το θέμα είναι άλλο. )
Ευχαριστώ πολύ! :)

Κανεις δεν μπορει να σε διασφαλισει ποσο αξιολογος ειναι καποιος proxy server, απο μονος σου το παιρνεις το ρισκο αυτο.
Επισης, το να αλλαζεις ip, δεν σημαινει πως θα πετυχεις και αυτο που ισως ψαχνεις. Η χρηση του tor, και οι server που χρησιμοποιει, διατηρουν logs.
Για την ταχυτητα, δεν μπορει να γινει κατι.
Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials