Δημιουργία κλώνου σκληρού δίσκου με το Clonezilla

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Δημιουργία κλώνου σκληρού δίσκου με το Clonezilla

Δημοσίευσηαπό jim137 » 01 Μάιος 2010, 22:14

klaipelas έγραψε:Εγω αν και ακολουθησα πιστα τον οδηγο μολις φτασω στο σημειο που σε ρωτα δυο φορες για την επιλογη του δισκου μετα το continue γραφει οτι θα πρεπει να επιλεξω απο επανεκκινηση, τερματισμο, ανοιγμα τερματικου κ.α και σταματα εκει, ξερει κανεις που οφειλεται;

Αν εννοείς το βήμα 8 θέλει να πατήσεις το spase και θα σου βγάλει το αστεράκι ότι το μάρκαρες :clap:
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛GNU/Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος┃ Αγγλικά: Σκράπας
Ubuntu 12.04 (el_GR.UTF-8),
Intel Atom CPU D525 1.80GHz ‖ RAM 3945 MiB ‖ Intel D525MW -
Intel N10 Family Integrated Graphics Controller [8086:a001] (rev 02)
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 06)
Άβαταρ μέλους
jim137
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: 15 Φεβ 2010, 14:27
Τοποθεσία: /usr/local/bin/bash
IRC: jim137
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία κλώνου σκληρού δίσκου με το Clonezilla

Δημοσίευσηαπό jim137 » 01 Μάιος 2010, 22:35

sv9cag έγραψε:Καλημέρα σε όλους

Διάβασα και εγώ τον οδηγό και είναι πολύ καλός, μπράβο.
Θέλω να ρωτήσω πως γίνετε να κάνεις κλώνο κάποιο δίσκο που είναι σε raid, δηλαδή για λόγους ασφαλείας αντιγράφει τον πρώτο δίσκο και σε ένα δεύτερο ίδιο (όχι να γράφει τα μισά δεδομένα στον ένα και τα άλλα μισά στον άλλο).
Πριν από αρκετό καιρό προσπάθησα να κάνω κλωνοποίηση σε ένα server με raid δίσκους αλλά έβγαζε κάποιο μήνυμα, δεν θυμάμαι ακριβώς τι έγραφε αλλά ήταν σαν να έβλεπε ότι ο δίσκος ήταν σε χρήση και δεν μπορούσε να κάνει κλωνοποίηση, κάποιος φίλος μου πρότεινε να αφαιρέσω το δίσκο και να τον βάλω σαν εξωτερικό σε κάποιο άλλο κομπιούτερ για να κάνω την κλωνοποίηση, επειδή αν απενεργοποιήσω το raid μετά ξανακάνει όλη την διαδικασία αντιγραφής του δίσκου από την αρχή και θέλει πολύ χρόνο γι αυτό.
Αλλο ένα ερώτημα είναι αν το image που δημιουργεί το συμπιέζει ώστε να καταλαμβάνει μικρότερο χώρο.
Θυμάμαι ότι μάλλον δεν το συμπιέζει με αποτέλεσμα να θες τουλάχιστον ίδιο σε χωρητικότητα δίσκο για να κάνεις την κλωνοποίηση, ή κάτι δεν κάνω εγώ σωστά.
Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του καλά θα ήταν, πληροφοριακά αν έχει σημασία ο δίσκος που θέλω να κλωνοποιήσω είναι από ένα server με windows 2000.

Ευχαριστώ για την ανοχή σας και προκαταβολικά για την βοήθεια σας

sv9cag - Γιώργος

Υ.Σ. Αν κακώς έβαλα το μήνυμα εδώ ας το μετακινήσει κάποιος Admin.

το Clonezilla είναι live cd και δεν έχει καμιά σχέση με το σύστημα και αντιγράφει από μέταλλο σε μέταλλο δεν θα έχει πρόβλημα με τα παράθυρα 2000 :thumbup: το μόνο πού χρειάζεται είναι ο δίσκος που θα κάνεις να μην είναι μικρότερος από τον πρώτο!
πρόσεξε όλος ο δίσκος όχι μόνο ο δεσμευμένος χώρος
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛GNU/Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος┃ Αγγλικά: Σκράπας
Ubuntu 12.04 (el_GR.UTF-8),
Intel Atom CPU D525 1.80GHz ‖ RAM 3945 MiB ‖ Intel D525MW -
Intel N10 Family Integrated Graphics Controller [8086:a001] (rev 02)
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 06)
Άβαταρ μέλους
jim137
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: 15 Φεβ 2010, 14:27
Τοποθεσία: /usr/local/bin/bash
IRC: jim137
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία κλώνου σκληρού δίσκου με το Clonezilla

Δημοσίευσηαπό klaipelas » 02 Μάιος 2010, 21:25

jim137 έγραψε:
klaipelas έγραψε:Εγω αν και ακολουθησα πιστα τον οδηγο μολις φτασω στο σημειο που σε ρωτα δυο φορες για την επιλογη του δισκου μετα το continue γραφει οτι θα πρεπει να επιλεξω απο επανεκκινηση, τερματισμο, ανοιγμα τερματικου κ.α και σταματα εκει, ξερει κανεις που οφειλεται;

Αν εννοείς το βήμα 8 θέλει να πατήσεις το spase και θα σου βγάλει το αστεράκι ότι το μάρκαρες :clap:

Ναι αυτο εννοω, θα ξαναδοκιμασω κα θα ποσταρω αποτελεσμα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu U.E 3.4 (12.04) 64bit - (Windows 7 Ultimate) VMWare Workstation
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Core(TM) i7 CPU 920 @ 2.67GHz ┃ MSI Eclipse SLI ┃ Gainward GTX-285 2 GB ┃ Ram 6GB ┃ HD Audio ┃ TFT 22'' 1680Χ1050
Άβαταρ μέλους
klaipelas
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: 19 Μαρ 2009, 16:48
Τοποθεσία: Αγρινιο Αιτωλοακαρνανιας
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία κλώνου σκληρού δίσκου με το Clonezilla

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 18 Φεβ 2011, 13:38

Τέλειος οδηγός. Για μια ακόμα φορά σώθηκα από επαπειλούμενα εμφράγματα χάρη στη μεγάλη δουλειά της κοινότητας...
Μετέφερα αυτούσιο το δίσκο μου (ενός παλιού και «στριμωγμένου desktop») σε ένα πολύ μεγαλύτερο, επεξέτεινα όλα τα partitions στο μέγεθος που τα ήθελα και όλα έγιναν τέλεια και άψογα. Τώρα έχω άπλετο χώρο πια. Τα εμφράγματα τα απέφυγα αποκαθιστώντας το δίσκο στην αρχική του μορφή (διότι φυσικά, φρόντισα να κάνω τον νέο και μεγάλο δίσκο ένα σωστό μπάχαλο, παίζοντας με διάφορα την πρώτη κιόλας μέρα, άμα δεν χαλάσεις πως θα μάθεις...).
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία κλώνου σκληρού δίσκου με το Clonezilla

Δημοσίευσηαπό PaPo » 09 Απρ 2012, 16:32

Δοκίμασα να κάνω κλώνο σε MS λειτουργικό και δεν τα κατάφερα..

Εκεί που πιστεύω ότι είναι το λάθος είναι όταν επιλέγεις τα partition που έχει.. Σε μένα είχε 3..
Το 1ο ήταν 400ΜΒ και έλεγε κάτι με system, τα άλλα 2 ήταν από 300GB το καθένα και έλεγαν κάτι για windows και toshiba.. Επέλεξα το 1ο, σύνδεσα ένα φλάσακι, δεν έβγαλε λαθος αλλά δεν έγινε και τίποτα..
Έβαλα το φλασάκι σε άλλο μηχάνημα και δεν υπήρχε τίποτα.. Και διάλεξα σωστά ως προορισμό το φλασάκι για αποθήκευση...
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Προχωρημένος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 12.04 Precise Pangolin 64bit (en_US.UTF-8)
3 Intel Pentium CPU B960 @ 2.20GHz ‖ RAM 5890 MiB ‖ TOSHIBA PWWHA - TOSHIBA SATELLITE C660
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0106] (rev 09)
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 05) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
PaPo
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:20
Τοποθεσία: Εύοσμος/Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials