Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό ftso » 26 Ιούλ 2009, 15:33

Μετά απο κάποιο λάθος ο οδηγός είχε διαγραφεί στο μεγαλύτερο μέρος του και είχε παραμείνει έτσι περίπου ένα μήνα :?
Το καλό είναι ότι είχα πάρει ένα back up και είναι πάλι ΟΚ.
Αν δείτε κάποιο λαθάκι ενημερώστε με... :)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό Tumer » 10 Οκτ 2009, 15:26

Aν και λιγο αργά ενα μεγάλο μπράβο και ενα μεγάλο ευχαριστώ και από μένα ftso..
Tumer
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Αύγ 2008, 14:50
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό sotosagrinio » 29 Οκτ 2009, 17:16

Ένα μεγαλό ευχαριστώ κι απο την πλευρά μου. Περιμένω να κατεβασω το 9.10 και μετα θα ακολουθήσω τον οδηγο βημα βημα!! Συγχαρητηρια ftso!!
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό σε Η/Υ Ubuntu 11.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core 2 Duo 6400@2.13 │ RAM 4 GB │ ATI RADEON HD 5670 1 GB │ C-Media CMI8768 │LG 42LC3R-ZH στα 1360Χ768 │ Wireless USB Adapter TP-Link TL-WN722NC
Άβαταρ μέλους
sotosagrinio
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 09 Ιουν 2009, 13:19
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό dream21 » 12 Δεκ 2009, 22:30

Σε ευχαριστω για τον οδηγο.εγω εκανα εγκατασταση με win7 μιας και δεν αλλαζει τιποτα απο την εγκατασταση τον vista.
Γνώσεις ⇛ Linux:Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.10 32bit σε Acer 5920G
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core 2 Duo T7100 1,80 GHZ │ 2GB │NVidia GeForce 8600M 256MB │Intel PRO/Wireless 4965│ Buetooth │ HD Audio │ TFT 15.4" WXGA TFT LCD
dream21
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009, 02:16
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό Jacob » 23 Μαρ 2010, 19:49

Γεια σας.Μερικές ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω:

1) Λέω να ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό για εγκατάσταση xp-ubuntu σε Η/Υ με προυπάρχον xp. Το κάνω αυτό για να κάνω ταυτόχρονα και format. Θα δουλέψει?

2) Αν κατάλαβα καλα,με το κοινό ntfs partition θα έχουμε ένα τμήμα του δίσκου όπου ένα αρχείο π.χ. ήχου,κειμένου θα το "βλέπουν" και θα το επεξεργάζονται και τα δυο λειτουργικά, χωρίς να χρειάζεται να το έχουμε εις διπλούν. Ισχύει αυτό;

Επίσης, στοην αρχή του οδηγού αναφέρεται το παρακάτω:

Το linux μπορεί να γράφει και να διαβάζει σε ntfs όχι όμως χωρίς την πιθανότητα λάθους που μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα απώλεια δεδομένων.
Αυτό συμβαίνει γιατί ο μηχανισμός του ntfs είναι "κλειστός" και έτσι οι προγραμματιστές του linux δεν γνωρίζουν όλες τις λεπτομέρειες.
Στην ανάγνωση δεδομένων δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην αντιγραφή ίσως υπάρξει και για αυτό την χρησιμοποιείτε όσο το δυνατόν λιγότερο και όχι για σημαντικά δεδομένα


Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος αυτό; Θα έχω πρόβλημα να διαβάζω και γράφω ένα αρχείο κειμένου ανεξάρτητα από το λειτουργικό που εγώ θέλω να δουλέψω τη συγκεκριμένη μέρα;
Jacob
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Μαρ 2010, 18:29
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό ftso » 23 Μαρ 2010, 20:11

@Jacob
Καλώς ήρθες

Jacob έγραψε:1) Λέω να ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό για εγκατάσταση xp-ubuntu σε Η/Υ με προυπάρχον xp. Το κάνω αυτό για να κάνω ταυτόχρονα και format. Θα δουλέψει?

Δεν σε καταλαβαίνω. Ο οδηγός λέει πως να εγκαταστήσεις και τα δυο εκ νέου απο το μηδέν.
Αν εσύ θες να κρατήσεις την υπάρχουσα XP εγκατάσταση δες κάποιον άλλο οδηγό απο την λίστα.

Jacob έγραψε:2) Αν κατάλαβα καλα,με το κοινό ntfs partition θα έχουμε ένα τμήμα του δίσκου όπου ένα αρχείο π.χ. ήχου,κειμένου θα το "βλέπουν" και θα το επεξεργάζονται και τα δυο λειτουργικά, χωρίς να χρειάζεται να το έχουμε εις διπλούν. Ισχύει αυτό;

Ναι ισχύει.

Jacob έγραψε:Το linux μπορεί να γράφει και να διαβάζει σε ntfs όχι όμως χωρίς την πιθανότητα λάθους που μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα απώλεια δεδομένων.
Αυτό συμβαίνει γιατί ο μηχανισμός του ntfs είναι "κλειστός" και έτσι οι προγραμματιστές του linux δεν γνωρίζουν όλες τις λεπτομέρειες.
Στην ανάγνωση δεδομένων δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην αντιγραφή ίσως υπάρξει και για αυτό την χρησιμοποιείτε όσο το δυνατόν λιγότερο και όχι για σημαντικά δεδομένα

Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος αυτό; Θα έχω πρόβλημα να διαβάζω και γράφω ένα αρχείο κειμένου ανεξάρτητα από το λειτουργικό που εγώ θέλω να δουλέψω τη συγκεκριμένη μέρα;

Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο. Γράφω πως μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.
Συνήθως αν είμαστε αναγκασμένοι να έχουμε δυο λειτουργικά τότε η καλύτερη λύση είναι να κάνουμε το σύστημα αρχείων ενός παρτίσιον native στο περιβάλλον που θα χρησιμοποιούμε πιο πολύ και να δώσουμε μόνο δικαίωμα ανάγνωσης στο άλλο περιβάλλον για να μην έχουμε κάποιο κίνδυνο για απώλεια δεδομένων.
Ο οδηγός εδώ δίνει πλεονέκτημα στην windows εγκατάσταση λόγο του ότι το linux μπορεί πιο εύκολα χωρίς εγκατάσταση επιπλέον λογισμικού να διαβάσει και να γράψει σε ntfs.
Απο την άλλη τα windows απαιτουν κάποιον driver για να μπορέσουν τουλάχιστον να διαβάσουν μερικά απο τα συστήματα αρχείων που υποστηρίζονται native στο linux.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό Jacob » 24 Μαρ 2010, 20:44

ftso έγραψε:@Jacob
Καλώς ήρθες

Jacob έγραψε:1) Λέω να ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό για εγκατάσταση xp-ubuntu σε Η/Υ με προυπάρχον xp. Το κάνω αυτό για να κάνω ταυτόχρονα και format. Θα δουλέψει?

Δεν σε καταλαβαίνω. Ο οδηγός λέει πως να εγκαταστήσεις και τα δυο εκ νέου απο το μηδέν.
Αν εσύ θες να κρατήσεις την υπάρχουσα XP εγκατάσταση δες κάποιον άλλο οδηγό απο την λίστα.


Καλώς...Κατάλαβα.

Jacob έγραψε:2) Αν κατάλαβα καλα,με το κοινό ntfs partition θα έχουμε ένα τμήμα του δίσκου όπου ένα αρχείο π.χ. ήχου,κειμένου θα το "βλέπουν" και θα το επεξεργάζονται και τα δυο λειτουργικά, χωρίς να χρειάζεται να το έχουμε εις διπλούν. Ισχύει αυτό;

Ναι ισχύει.

Jacob έγραψε:Το linux μπορεί να γράφει και να διαβάζει σε ntfs όχι όμως χωρίς την πιθανότητα λάθους που μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα απώλεια δεδομένων.
Αυτό συμβαίνει γιατί ο μηχανισμός του ntfs είναι "κλειστός" και έτσι οι προγραμματιστές του linux δεν γνωρίζουν όλες τις λεπτομέρειες.
Στην ανάγνωση δεδομένων δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην αντιγραφή ίσως υπάρξει και για αυτό την χρησιμοποιείτε όσο το δυνατόν λιγότερο και όχι για σημαντικά δεδομένα

Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος αυτό; Θα έχω πρόβλημα να διαβάζω και γράφω ένα αρχείο κειμένου ανεξάρτητα από το λειτουργικό που εγώ θέλω να δουλέψω τη συγκεκριμένη μέρα;

Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο. Γράφω πως μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.
Συνήθως αν είμαστε αναγκασμένοι να έχουμε δυο λειτουργικά τότε η καλύτερη λύση είναι να κάνουμε το σύστημα αρχείων ενός παρτίσιον native στο περιβάλλον που θα χρησιμοποιούμε πιο πολύ και να δώσουμε μόνο δικαίωμα ανάγνωσης στο άλλο περιβάλλον για να μην έχουμε κάποιο κίνδυνο για απώλεια δεδομένων.
Ο οδηγός εδώ δίνει πλεονέκτημα στην windows εγκατάσταση λόγο του ότι το linux μπορεί πιο εύκολα χωρίς εγκατάσταση επιπλέον λογισμικού να διαβάσει και να γράψει σε ntfs.
Απο την άλλη τα windows απαιτουν κάποιον driver για να μπορέσουν τουλάχιστον να διαβάσουν μερικά απο τα συστήματα αρχείων που υποστηρίζονται native στο linux.


Δεν είναι ότι είμαι αναγκασμένος να το κάνω αυτό απλά θέλω να το δοκιμάσω(τα δυο λειτουργικά).Και επειδή ο δίσκος μου δεν είναι μεγάλος, και ταυτόχρονα για λόγους ευχρηστίας, δε θέλω να έχω τα διάφορα αρχεία εις διπλούν. Απλά με ανησυχεί το γεγονός ότι λες πως μπορεί να έχω πρόβλημα συμαβότητας καθώς θα "κινούμαι" μεταξύ των δύο λειτουργικών.
Το "μπορεί να υπάρξει πρόβλημα" σημαίνει ότι δεν είμαστε σίγουροι 100%,ε?
Αυτό που θέλω είναι να δουλεύω και τα 2 λειτουργικά,ίσως 50% -50%,και να εκμεταλευτώ αυτό που λέει ο οδηγός για το 4ο παρτίτιον. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις ...
Jacob
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Μαρ 2010, 18:29
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό ftso » 25 Μαρ 2010, 00:38

Jacob έγραψε:Το "μπορεί να υπάρξει πρόβλημα" σημαίνει ότι δεν είμαστε σίγουροι 100%,ε?

Ακριβώς.

Jacob έγραψε:Αυτό που θέλω είναι να δουλεύω και τα 2 λειτουργικά,ίσως 50% -50%,και να εκμεταλευτώ αυτό που λέει ο οδηγός για το 4ο παρτίτιον. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις ...

Τότε προχώρα παίρνοντας ένα backup αρχεία που δεν πρόκειται να ξαναβρείς ποτέ όπως προσωπικές φωτογραφίες κτλ...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό mariosdaf » 30 Μαρ 2010, 18:44

Πολύ καλός οδηγός.Να σας ρωτήσω και κάτι.Πώς μπορώ να κάνω την επιλογή boot να είναι κάπως έτσι;

http://cache.lifehacker.com/assets/2006 ... -thumb.jpg
Γνώσεις ⇛ Linux:Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 LTS
Προδιαγραφές ⇛ Intel core2quad 2.4ghz │4gb ddr2 │Nvidia geforce 9600gt│Samsung syncmaster 2343NW 2048x1152
mariosdaf
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 01 Φεβ 2010, 22:19
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό ftso » 30 Μαρ 2010, 19:29

Αυτός είναι ο bootloader των windows και δεν υποστιρίζει άλλα λειτουργικά.
Αν σε ενδιαφέρει η εμφάνιση δες αυτό viewtopic.php?f=45&t=11011
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials