Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό ellas » 12 Ιαν 2009, 00:50

φίλε "ftso" καταρχάς να σε ευχαριστήσω θερμά για την εργασία σου, με έχει βοηθήσει αρκετά ώστε να καταλάβω για αρχή βασικά βήματα.
κατά την εγκατάσταση "dual doot ubuntu-windows" συνάντησα κάποια προβλήματα-απορίες.
θα τα παραθέσω ώστε να λυθούν οι απορίες μου,
είμαι άνθρωπος του τύπου "για κάθε σου πρόβλημα κανε format" και τον τελευταίο καιρώ σε πληροφορώ ότι έχω κάνει 8 φορές την εγκατάσταση dual boot.

1) Παρατήρησα ότι όταν κάνω "partition με το live cd ubuntu 8.04".. μετά βάλω πρώτα τα "winXP" μετά το ubuntu 8.o4...
Όταν θα κάνω επανεκκίνηση του "pc" δεν θα με βάλει στην διαδικασία να διαλέξω ποιο λειτουργικό σύστημα, να βάλω.....
Αλλά με περνάει κατευθείαν στα "winXP"..
Το έκανα αρκετές φορές επανεκκίνηση και δεν έγινε τίποτα.. Και αναγκάστηκα να ξανά κάνω format- εγκατάσταση.
θα ήθελα μια γνώμη για αυτό...

2) Όταν βεβαία έβαλα πρώτα το ubuntu 8.04 και μετά τα winXP όλα πήγαν πολύ καλά.. δεν σταματάω εδώ....
Κάποια στιγμή ενώ είχα τα winXP στα αγγλικά, αποφάσισα να βάλω τα ελληνικά, οπότε έκανα format το partition f: για να ξανά εγκαταστήσω τα winXP greek... ε σας πληροφορώ ότι και πάλι δεν ανταποκρίθηκε το ubuntu 8.04.. Και αναγκάστηκα ξανά όπως πάντα στο γνωστό format-εγκατάσταση...
δηλαδή κάθε φορά που θα θέλω να αλλάξω ένα από τα λειτουργικά συστήματα θα πρέπει να κάνω format και να χάνω όλες της ρυθμίσεις??

3) + ότι μετά από την εγκατάσταση τον winXP το ubuntu 8.04 είναι ποιο αργό στον "firefox-διαδίκτυο και στην κάρτα γραφικών" από ότι όταν είναι μόνο του.

4) Ενώ είχα το ubuntu 8.04 + winXP, έκανα αναβάθμιση αυτόματα σε ubuntu 8.10, εκεί τα βρήκα σκούρα με κάποιες ρυθμίσεις και δεν μπόρεσα να γυρίσω πάλι στο ubuntu 8.04, και καταλαβαίνετε ότι πάλι έκανα format-εγκατάσταση,
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ, ΒΑΛΆΝΤΩΣΑ :evil: :evil: :evil:
ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ pc ΝΑ ΜΕ ΚΥΝΗΓΆΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ FORMAT: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! :o :o :o

Για εδώ έχω μόνο αυτές τις απορίες, ελπίζω να μπορεί κάποιος να ανταποκριθεί στα ερωτήματα μου...
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι┃ Αγγλικά:Λίγα.
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.04
Προδιαγραφές ⇛ AMD ATHLON II X2 250 3.0GHZ │ 2GB DDR3 1600MHz│ ASUS, 512MB DDR2 στα 64-bit │ TFT 22" LG 1024x768 75Hz
ellas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:25
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό ftso » 12 Ιαν 2009, 01:27

ellas έγραψε:φίλε "ftso" καταρχάς να σε ευχαριστήσω θερμά για την εργασία σου, με έχει βοηθήσει αρκετά ώστε να καταλάβω για αρχή βασικά βήματα.
κατά την εγκατάσταση "dual doot ubuntu-windows" συνάντησα κάποια προβλήματα-απορίες.
θα τα παραθέσω ώστε να λυθούν οι απορίες μου,
είμαι άνθρωπος του τύπου "για κάθε σου πρόβλημα κανε format" και τον τελευταίο καιρώ σε πληροφορώ ότι έχω κάνει 8 φορές την εγκατάσταση dual boot.

1) Παρατήρησα ότι όταν κάνω "partition με το live cd ubuntu 8.04".. μετά βάλω πρώτα τα "winXP" μετά το ubuntu 8.o4...
Όταν θα κάνω επανεκκίνηση του "pc" δεν θα με βάλει στην διαδικασία να διαλέξω ποιο λειτουργικό σύστημα, να βάλω.....
Αλλά με περνάει κατευθείαν στα "winXP"..
Το έκανα αρκετές φορές επανεκκίνηση και δεν έγινε τίποτα.. Και αναγκάστηκα να ξανά κάνω format- εγκατάσταση.
θα ήθελα μια γνώμη για αυτό...


Προφανώς έχεις παραπάνω απο1 δίσκους στο μηχάνημα και γίνετε κάποιο μπέρδεμα.
Αν δώσεις περισσότερες πληροφορίες θα το ξεκαθαρίσουμε...

ellas έγραψε:2) Όταν βεβαία έβαλα πρώτα το ubuntu 8.04 και μετά τα winXP όλα πήγαν πολύ καλά.. δεν σταματάω εδώ....
Κάποια στιγμή ενώ είχα τα winXP στα αγγλικά, αποφάσισα να βάλω τα ελληνικά, οπότε έκανα format το partition f: για να ξανά εγκαταστήσω τα winXP greek... ε σας πληροφορώ ότι και πάλι δεν ανταποκρίθηκε το ubuntu 8.04.. Και αναγκάστηκα ξανά όπως πάντα στο γνωστό format-εγκατάσταση...
δηλαδή κάθε φορά που θα θέλω να αλλάξω ένα από τα λειτουργικά συστήματα θα πρέπει να κάνω format και να χάνω όλες της ρυθμίσεις??

Αυτό είναι φυσικό. Τα windows μετά την εγκατάσταση σβήσαν τον bootloader Grub απο το MBR.
Γιατί όμως αυτό δεν συνέβη στην πρώτη περίπτωση?
Κάτι άλλαξες μήπως στην σειρά boot-σύνδεσης των δίσκων?

ellas έγραψε:3) + ότι μετά από την εγκατάσταση τον winXP το ubuntu 8.04 είναι ποιο αργό στον "firefox-διαδίκτυο και στην κάρτα γραφικών" από ότι όταν είναι μόνο του.

Δεν έχει σχέση...εκτός και αν έκανες κάποιο λάθος στην εγκατάσταση των windows και πείραξες το linux. Παράδειγμα, διαγραφή του swap partition.

ellas έγραψε:4) Ενώ είχα το ubuntu 8.04 + winXP, έκανα αναβάθμιση αυτόματα σε ubuntu 8.10, εκεί τα βρήκα σκούρα με κάποιες ρυθμίσεις και δεν μπόρεσα να γυρίσω πάλι στο ubuntu 8.04, και καταλαβαίνετε ότι πάλι έκανα format-εγκατάσταση,
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ, ΒΑΛΆΝΤΩΣΑ :evil: :evil: :evil:
ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ pc ΝΑ ΜΕ ΚΥΝΗΓΆΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ FORMAT: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! :o :o :o

Για εδώ έχω μόνο αυτές τις απορίες, ελπίζω να μπορεί κάποιος να ανταποκριθεί στα ερωτήματα μου...


Το πόσο σκούρα είναι κάποια πράγματα είναι σχετικό :D
Μπορεί να ήταν απλές ρυθμίσεις και όλα θα ήταν ΟΚ.

Αυτά :)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό logari81 » 12 Ιαν 2009, 01:55

εγω για την περιπτωση σου συνιστω:
http://ubuntu.opengr.net/viewtopic.php?f=9&t=727
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό ellas » 12 Ιαν 2009, 02:09

φίλε ftso,
έχω έναν σκληρό δίσκο 80GB που τον βλέπει 76gb, τον έχω χωρίσει σε 30gb ext3 ubuntu, 30gb ntfs winxp, 1.100mb linux-swup, 15gb ntfs free.

1) δηλαδή προτείνεις, να κάνω την εγκατάσταση όπως την έχεις κάνει, πρώτα ubuntu και μετά winxp ok "πολύ σωστό"
2) όταν θα θέλω να απεγκαταστήσω ένα από τα λειτουργικά τι πρέπει να κάνω ώστε να μην ξανά περνάω αυτό το μαρτύριο?

3) ή όταν θα κάνω μια αναβάθμιση από το 8.04 σε 8.10 και μετά το μετανιώνω, πως θα γυρίζω πίσω στο 8.04? "αυτό είναι πολύ σημαντικό"
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι┃ Αγγλικά:Λίγα.
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.04
Προδιαγραφές ⇛ AMD ATHLON II X2 250 3.0GHZ │ 2GB DDR3 1600MHz│ ASUS, 512MB DDR2 στα 64-bit │ TFT 22" LG 1024x768 75Hz
ellas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:25
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό ftso » 12 Ιαν 2009, 02:21

ellas έγραψε:φίλε ftso,
έχω έναν σκληρό δίσκο 80GB που τον βλέπει 76gb, τον έχω χωρίσει σε 30gb ext3 ubuntu, 30gb ntfs winxp, 1.100mb linux-swup, 15gb ntfs free.

1) δηλαδή προτείνεις, να κάνω την εγκατάσταση όπως την έχεις κάνει, πρώτα ubuntu και μετά winxp ok "πολύ σωστό"
2) όταν θα θέλω να απεγκαταστήσω ένα από τα λειτουργικά τι πρέπει να κάνω ώστε να μην ξανά περνάω αυτό το μαρτύριο?

3) ή όταν θα κάνω μια αναβάθμιση από το 8.04 σε 8.10 και μετά το μετανιώνω, πως θα γυρίζω πίσω στο 8.04? "αυτό είναι πολύ σημαντικό"


H καλύτερη λύση είναι για εσένα αυτήν που προτείνει ο @logari81!
Ακολούθησε την και δεν θα χάσεις :D

1)Τα βήματα του οδηγού νομίζω είναι σαφή.
2)Δες εδώ viewtopic.php?f=9&t=574
3)Δυστυχώς το downgrade δεν προβλέπεται...
Για αυτό υπάρχει και το virtualbox... Δοκιμάζεις και μετά εγκαθιστάς.
Αν σου τύχει πρόβλημα, ή το λύνεις (χάνεις χρόνο αλλά μαθαίνεις) ή format :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό ellas » 12 Ιαν 2009, 02:46

logari81 έγραψε:εγω για την περιπτωση σου συνιστω:
http://ubuntu.opengr.net/viewtopic.php?f=9&t=727


μέχρι εδώ φτάνω και μετά κολλάω..... αν ήταν και αυτά σε φώτο, κάτι θα γινόταν,

"είμαι τελικά ανεπίδεκτος μαθήσεως"

Εεεπ.. δεν τελειώσαμε... Πρέπει να δηλώσετε το ψευδώνυμο σας μην τυχόν σας το ''κλέψουν''....
Για να γίνει αυτό πρέπει να γράψετε στο παράθυρο του NickServ κάποιες εντολές...

1. /query NickServ
Στο παράθυρο που θα ανοίξει συνεχίζετε με τις ακόλουθες εντολές

2. /msg nickserv register ο_κωδικός_σας το_email_σας
π.χ. /msg nickserv register abcd0123 someone@gmail.com

3. Θα σας πει το bot του server πως το ψευδώνυμό σας είναι κατοχυρωμένο στο email σας και με τον κωδικό που βάλατε. Αν σας πει οτι το ψευδώνυμο αυτό χρησιμοποιείται απο άλλον χρήστη θα πρέπει να επιλέξετε ένα άλλο... δίνοντας την εντολή /nick καινούργιο ψευδώνυμο και επαναλαμβάνετε το πρώτο βήμα.

4. Αφού το δηλώσατε θα πρέπει να επιβεβαιώσετε την δήλωση σας πηγαίνοντας στα εισερχόμενα του e-mail λογαριασμού σας θα δείτε ένα μήνυμα με τίτλο "freenode Nickname Registration", το ανοίγετε και βλέπετε μια γραμμή που λέει

"In order to complete your registration, you must send the following
command on IRC:"
/msg nickserv verify register το_ψευδώνυμό_σας κωδικός_επιβεβαίωσης
π.χ. /msg nickserv verify register Giorgos 161803399

Πατάτε enter και είστε αναγνωρισμένοι σε ολόκληρο το freenode :o
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι┃ Αγγλικά:Λίγα.
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.04
Προδιαγραφές ⇛ AMD ATHLON II X2 250 3.0GHZ │ 2GB DDR3 1600MHz│ ASUS, 512MB DDR2 στα 64-bit │ TFT 22" LG 1024x768 75Hz
ellas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:25
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό logari81 » 12 Ιαν 2009, 02:47

το registration δεν το χρειαζεσαι σε πρωτη φαση. Συνδεσου απλως χωρις να κανεις Registration.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό ellas » 12 Ιαν 2009, 02:49

ftso έγραψε:
ellas έγραψε:φίλε ftso,
έχω έναν σκληρό δίσκο 80GB που τον βλέπει 76gb, τον έχω χωρίσει σε 30gb ext3 ubuntu, 30gb ntfs winxp, 1.100mb linux-swup, 15gb ntfs free.

1) δηλαδή προτείνεις, να κάνω την εγκατάσταση όπως την έχεις κάνει, πρώτα ubuntu και μετά winxp ok "πολύ σωστό"
2) όταν θα θέλω να απεγκαταστήσω ένα από τα λειτουργικά τι πρέπει να κάνω ώστε να μην ξανά περνάω αυτό το μαρτύριο?

3) ή όταν θα κάνω μια αναβάθμιση από το 8.04 σε 8.10 και μετά το μετανιώνω, πως θα γυρίζω πίσω στο 8.04? "αυτό είναι πολύ σημαντικό"


H καλύτερη λύση είναι για εσένα αυτήν που προτείνει ο @logari81!
Ακολούθησε την και δεν θα χάσεις :D

1)Τα βήματα του οδηγού νομίζω είναι σαφή.
2)Δες εδώ viewtopic.php?f=9&t=574
3)Δυστυχώς το downgrade δεν προβλέπεται...
Για αυτό υπάρχει και το virtualbox... Δοκιμάζεις και μετά εγκαθιστάς.
Αν σου τύχει πρόβλημα, ή το λύνεις (χάνεις χρόνο αλλά μαθαίνεις) ή format :mrgreen:


θα το δοκιμάσω, αν και όχι σύντομα, να χαλαρώσω λίγο και μετά θα ξανά αρχίσω τα format..
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι┃ Αγγλικά:Λίγα.
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.04
Προδιαγραφές ⇛ AMD ATHLON II X2 250 3.0GHZ │ 2GB DDR3 1600MHz│ ASUS, 512MB DDR2 στα 64-bit │ TFT 22" LG 1024x768 75Hz
ellas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:25
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό ellas » 12 Ιαν 2009, 02:51

logari81 έγραψε:το registration δεν το χρειαζεσαι σε πρωτη φαση. Συνδεσου απλως χωρις να κανεις Registration.

εντάξει ευχαριστώ,
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι┃ Αγγλικά:Λίγα.
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.04
Προδιαγραφές ⇛ AMD ATHLON II X2 250 3.0GHZ │ 2GB DDR3 1600MHz│ ASUS, 512MB DDR2 στα 64-bit │ TFT 22" LG 1024x768 75Hz
ellas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 16:25
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν !

Δημοσίευσηαπό axristos » 18 Ιαν 2009, 07:34

Παιδια ειστε απιστευτει-καταπληκτικοι-απιαστει..με βοηθυσε πολυ απο το θεμα.......
Επίπεδο Γνώσεων⇛ Linux: Σχεδον καθολου ┃ Προγραμματισμός: ΟΧΙ┃ Αγγλικά: Καλά
Στοιχεία: Ubuntu 8.10 σε πυργο στα 3,2Ghz,Pentium 4 (μιλαμε για 6 χρονια PC) μονο-πυρηνο.GForce 5700..
Καρτα ηχο:1)creative soundblaster Audigy 2,2)realtek AC'97 απο την μητρικη
axristos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 05:44
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron