Εγκατάσταση Ubuntu Trusty Tahr 14.04Lts σε εικόνες

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 9.10 σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό koumis » 29 Απρ 2010, 17:20

Στον οδηγο για dualboot δημιουργειται ενα partition για τα win (το οποιο περιλαμβανει και το C: και το D:) και ξεχωριστο partition για το home το οποιο υποθετω πως δεν ειναι προσβασιμο (λογω του φορμα του ως ext4) απο τα win. Ετσι οπως εχω φτιαξει εγω τα partition εχω τα win στο C: τους και ουσιαστικα το D: των win ειναι κοινος αποθηκευτικος χωρος μεταξυ των 2 συστηματων (με φορμα ntfs).
Φανταζομαι πως το home μου εμενα ειναι στο ιδιο partition με το συστημα, σωστα? (το αντιστοιχο C: -συστημα- και D: -hone- των win)

Σε περιπτωση που δημιουργησω τις κατατμησεις οπως αναφερονται στον οδηγο:
1.Θα μπορω με να εχω προσβαση απο το ενα λειτουργικο στα αρχεια του αλλου?
2.Πρεπει να κανω εκ νεου εγκατασταση των win?

Nα σημειωσω πως δεν με ενδιαφερει να κρατησω κατi απο τη τωρινη εγκατασταση των linux και το μονο που βαριεμαι ειναι η επανεγκατασταση των win. Oπως επισης με ενδιαφερει και να εχω προσβαση απο το ενα συστημα στα αρχεια του αλλου.
Γνωσεις: Linux: Χαμηλό | Προγραμματισμός: Όχι | Αγγλικά: Nαι

Desktop: 10,04 32bit=> MB:Αsus P5GD1 Pro | CPU:P4 3.0 Ghz | RAM:3000MB | HDD:250GB | GPU:NVIDIA GeForce 6600GT (256 B)|MONITOR:LG Flatron L1730S | WebCam: Logitech QuickCam
koumis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:36
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 9.10 σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 29 Απρ 2010, 17:27

Κατσε γιατι μπερδευτηκα! :problem:
Θα εχεις 3 partition για το Ubuntu
1) / (Συστημα αρχειων)
2) /home (home)
3) linux-swap
τα οποια θα μπορεις να βλεπεις μονο απο το ubuntu!
Δες τους οδηγους για το πως και τι! :thumbup:

Αν εχεις καποιο partition ntfs (το :D οπως ανεφερες) θα μπορεις να βλεπεις τα αρχεια και απο το Ubuntu, και απο τα παραθυρα, δεν το πειραζεις καθολου αυτο το partition δηλαδη!

Αν ακολουθησεις τον οδηγο αυτο, θα σβησεις τα παντα, και θα εχεις μονο το Ubuntu!
Για dualboot δες τον Οδηγο-βιντεο

Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 9.10 σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό koumis » 29 Απρ 2010, 17:47

Αναφερω τις υπαρχουσες κατατμησεις:
-27Gb Linux ext3 (εγκατασταση linux)
-26GB Ntfs (εγκατασταση win7)
-6,4GB (Swap Space)
-261GB ntfs (κοινος δισκος/αποθηκη και για τα 2 λειτουργικα).

Aν καταλαβα καλα
1.Το αντιστοιχο δικο μου τελευταιο partition ειναι το home/media που δημιουργειται σε αυτο τον οδηγο και το οποιο δεν βλεποουν τα win.
2. Eγω εχω system, home ΚΑΙ media μαζι.
3. Αν θελω να ξεχωρισω το home απο to system πρεπει να φτιαξω ξεχωριστο partition για το home (το οποιο δεν θα χρειαζεται μελλοντικα να το σβησω για κανω clean install νεας εκδοσης) και αν θελω να ξεχωρισω και τα αρχεια μου πρεπει να φτιαξω και ξεχωριστο partition για το media (το οποιο ουτε αυτο θα χρειαζεται διαγραφει σε μελλοντικο clean install και επισης δεν θα διαβαζεται απο τα win)
4. Aν θελω να ακολουθησω το βημα 3, πρεπει να δημιουργησω και μια ακομη κατατμηση σε ntfs για να μπορω να βλεπω οτι αρχεια ριχνω εκει και απο τα 2 συστηματα. (μια σχετικα μικρη χρειαζομαι για να εχω προσβαση σε ορισμενα σημαντικα εγγραφα και απο τα 2 συστηματα)

Και 2 αποριες για το τελος: Αν ακολουθησω τα 3 και 4, το partition ntfs των win θα εχει C: και D: μαζι? Και πως θα φαινεται η καταμηση #4 που θα κανω για να βλεπω ό,τι αρχεια ριχνω μεσα? (υποθετω οπως φαινεται και τωρα αλλα ειπα να ρωτησω για επιβεβαιωση)

Και επειδη δεν το γλιτωνω το Ban με τη συγχυση που προκαλω....προκαταβολικα Sorry !!!
Γνωσεις: Linux: Χαμηλό | Προγραμματισμός: Όχι | Αγγλικά: Nαι

Desktop: 10,04 32bit=> MB:Αsus P5GD1 Pro | CPU:P4 3.0 Ghz | RAM:3000MB | HDD:250GB | GPU:NVIDIA GeForce 6600GT (256 B)|MONITOR:LG Flatron L1730S | WebCam: Logitech QuickCam
koumis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:36
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 9.10 σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό theo25 » 30 Απρ 2010, 15:59

καλησπερα θα θελα να ρωτησο σχετικα με την εγκατασταση του ubuntu.το εχω κανει εγκατασταση και μολις ετρεξα (οδηγοι υλικου) και μου ζητησε να κανω επανεκκινηση το pc και ηταν μαυρη οι οθονη.μετα ξανα εκανα φορματ το pc και εγκατασταση των ubuntu και δεν εχω τρεξει (οδηγοι υλικου) και ετσι εχω την οθονη μου.τη πρεπει να κανω για να τρεξουν οι (οδηγοι υλικου) και να να μην μαυριση οι οθονη μου ???
Ευχαριστω!
theo25
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 30 Απρ 2010, 15:30
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 9.10 σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 30 Απρ 2010, 16:49

@koumis
Το partition /home δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τα παραθυρα! Εκει ειναι ολες οι ρυθμισεις που κανεις, του user σου!
Το βαζουμε σε ξεχωριστο partition, που σε περιπτωση κανεις κατι λαθος, και υπαρξει καποιο σοβαρο προβλημα, μετα αν χρειαστει να κανεις και παλι εγκατασταση, να εχεις τις οποιες ρυθμισεις των προγραμματων σου! Διαβασε τον οδηγο, για το ποσο χωρο να δωσεις στα partition, και τι διαμορφωση να εχουν! :thumbup:

@theo25
Γεια σου και καλως μας ηρθες! :)
Ανοιξε ενα Νεο θεμα εδω viewforum.php?f=37
και postαρε εκει το αποτελεσμα της εντολης
Κώδικας: Επιλογή όλων
lspci -nn

και πες μας και πως εχεις κανει την εγκατασταση!
Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 9.10 σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό gtsah » 03 Μάιος 2010, 15:02

Εκανα την εγκατασταση συμφωνα με αυτον τον οδηγο.Ολα πηγαν καλα εκτος απο ενα συγκεκριμενο προβλημα.Ολο τον υπολοιπο χωρο στον ''ορισμο διαμερισματων χειροκινητα'' τον εκανα κανονικα οπως λεει ο οδηγος /media/data.συστημα αρχειων ext3 journal.Το προβλημα μου ειναι οτι οταν παω να βαλω καποιο αρχειο σε αυτην την κατατμηση μου βγαινει ενα μηνυμα σφαλματος ''Δεν είναι δυνατή η αντιγραφή του φακέλου ''file'' , διότι δεν έχετε δικαίωμα δημιουργίας του στον προορισμό''.Συν τοις αλλοις εκει μεσα υπαρχει ενας φακελος lost+found που οταν παω να τον ανοιξω μου βγαζει μηνυμα ''Δεν ήταν δυνατή η προβολή των περιεχομένων του φακέλου.''.Πως να βαλω αρχεια που θελω μεσα σε αυτην την κατατμηση?
Επιπεδο linux-->Aρχαριος, Aγγλικα-->Πολυ Καλα, προγραμματισμος-->οχι
laptop ACER Aspire 1350 series.AMD Athlon xp 2,8 GHZ--2GB RAM.
λειτουργικο-->ubuntu 9.10 32bit
gtsah
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2009, 14:02
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 9.10 σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό Apopas » 03 Μάιος 2010, 15:13

Το lost+found είναι φάκελος όπου αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις του σστήματος αρχείων. Δεν μπορείς να τον πειράξεις αυτόν τον φάκελο.
Για να μην μπορείς να γράψεις στο partition που λες, πάει να πει ότι δεν έχεις δικαιώματα πρόσβασης.
Λοιπόν, κάνε το εξής.
1) Άνοιξε ένα τερματικό και μπες στον φάκελο που δεν σε αφήνει να γράψεις. Π.χ cd /media/backup.
2) Όταν είσχαι μέσα δώσε την εντολή pwd για να βεβαιωθείς ότι είσαι στον σωστό φάκελο.
3) Ξαναδώσε την εντολή pwd για να ξαναβεβαιωθείς ότι είσαι εκεί που πρέπει να είσαι ;)
4) Τρέξε την εντολή sudo chmod 777 . (μαζί με την τελεία)
5) Τώρα έχεις δικαιώματα εγγραφής.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 9.10 σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό gtsah » 03 Μάιος 2010, 15:37

Problem solved.. :) :) :) :) :) !!Ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου.. :clap: :clap:
Επιπεδο linux-->Aρχαριος, Aγγλικα-->Πολυ Καλα, προγραμματισμος-->οχι
laptop ACER Aspire 1350 series.AMD Athlon xp 2,8 GHZ--2GB RAM.
λειτουργικο-->ubuntu 9.10 32bit
gtsah
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2009, 14:02
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 9.10 σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό linuxman » 04 Μάιος 2010, 03:12

Apopas έγραψε:Το lost+found είναι φάκελος όπου αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις του σστήματος αρχείων. Δεν μπορείς να τον πειράξεις αυτόν τον φάκελο.
Για να μην μπορείς να γράψεις στο partition που λες, πάει να πει ότι δεν έχεις δικαιώματα πρόσβασης.
Λοιπόν, κάνε το εξής.
1) Άνοιξε ένα τερματικό και μπες στον φάκελο που δεν σε αφήνει να γράψεις. Π.χ cd /media/backup.
2) Όταν είσχαι μέσα δώσε την εντολή pwd για να βεβαιωθείς ότι είσαι στον σωστό φάκελο.
3) Ξαναδώσε την εντολή pwd για να ξαναβεβαιωθείς ότι είσαι εκεί που πρέπει να είσαι ;)
4) Τρέξε την εντολή sudo chmod 777 . (μαζί με την τελεία)
5) Τώρα έχεις δικαιώματα εγγραφής.

777 μπορεί να είναι και πρόβλημα καμία φορά .
Καλύτερα να κάνει το παρακάτω
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo chown username:username  /media/backup
και τέλος μπορεί πλέων να γράψει εκεί κανονικά .
777 να αποφεύγεται καλύτερα .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu 9.10 σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό Billaras » 04 Μάιος 2010, 22:05

Καλησπερα παιδια.προβλημα!!!Κατεβασα χθες το ubuntu 10.04...ολα καλα..κατεβηκε σχετικα γρηγορα αλλα διαπιστωσα οτι το αρχειο δεν ηταν .iso αλλα winrar archive..και δε μπορω να το γραψω σε cd..Τι κανω τωρα?? Tο torrent το κατεβασα απο εδω: http://www.ubuntu.com/getubuntu/downloadmirrors#bt και τοονοματου αρχειου ειναι το " ubuntu-10.04-desktop-amd64.iso.torrent"..Βοηθηστε με! :(
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.66GHz│ 512 KB │ NVIDIA 6600 │ TFT 17''
Billaras
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2009, 22:34
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron