Ubuntu 9.10, αλλαγή εικόνας εκκίνησης, custom xsplash, gdm

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Ubuntu 9.10, αλλαγή εικόνας εκκίνησης, custom xsplash, gdm

Δημοσίευσηαπό pros » 23 Νοέμ 2009, 23:22

Από την έκδοση Karmic Koala 9.10 του ubuntu,
το xsplash εμφανίζει την αρχική οθόνη κατά την εκκίνηση, αντικαθιστώντας το παλιότερο usplash.
Και στο gdm έχουμε αλλαγή, στην σχετική εφαρμογή.
Τώρα πλέον, μπορούμε να προσαρμόσουμε το θέμα που χρησιμοποιείται στην οθόνη σύνδεσης του gdm.

Ας τα δούμε με την σειρά!



Μετά την αρχική ασπρόμαυρη οθόνη με το σήμα του ubuntu,
προβάλλεται η εικόνα, το λογότυπο και η μπάρα προόδου (throbber)
που βρίσκονται στον φάκελο /usr/share/images/xsplash.

Από εδώ, μπορούμε να ξεκινήσουμε την μετατροπή.

Κρατάμε ένα αντίγραφο του φακέλου xsplash (default_xsplash.backup).
Αφού δημιουργήσουμε ένα καινούργιο φάκελο xsplash, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε
όποια εικόνα, σε μορφή .jpg θέλουμε, αρκεί να την μετονομάσουμε σε bg_2560x1600.jpg,
επίσης, αντιγράφουμε από το φάκελο backup, όλα τα υπόλοιπα αρχεία (logo, throbber) στον νέο xsplash.
Επιπλέον, όπως στο παράδειγμα του βίντεο, μπορούμε να επεξεργαστούμε με το Gimp τα λογότυπα και τα throbber,
ώστε να ταιριάζουν με το καινούργιο παρασκήνιο της αρχικής οθόνης.

Δοκιμάζουμε το αποτέλεσμα χωρίς επανεκκίνηση εκτελώντας...

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo xsplash

σταματάμε την προβολή με esc.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Μπορούμε ν' αρκεστούμε σε αυτή την αλλαγή μόνο. Το gdm θα ενημερωθεί αυτόματα
και η εικόνα που βάλαμε στον φάκελο xsplash θα χρησιμοποιηθεί και στην οθόνη σύνδεσης του gdm.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Στην περίπτωση που θελήσουμε να προχωρήσουμε περισσότερο εκτελούμε...

Κώδικας: Επιλογή όλων
gksudo -u gdm dbus-launch gnome-appearance-properties

Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί, αφού αποθηκεύσουμε την αρχική διαμόρφωση σαν (default_gdm),
θα προσαρμόσουμε την εμφάνιση, κάνοντας τις αλλαγές που θέλουμε σε παρασκήνιο, θέμα, γραμματοσειρά κλπ.
Αν χρησιμοποιούμε κάποιο δικό μας θέμα, για να μπορέσουμε να το ενεργοποιήσουμε,
πρέπει να το έχουμε αντιγράψει νωρίτερα στο /usr/share/themes, κάποιο νέο παρασκήνιο,
το προσθέτουμε, με την επιλογή προσθήκη του παραθύρου των προτιμήσεων εμφάνισης.

Υπάρχει μια μικρή παρενέργεια από αυτή την διαδικασία.
Στις Προτιμήσεις πληκτρολογίου > Προσιτότητα, ενεργοποιείται η επιλογή
«Να επιτρέπεται η απενεργοποίηση των λειτουργιών προσιτότητας από το πληκτρολόγιο».
Την απενεργοποιούμε και είμαστε έτοιμοι!

Creative Commons License
Η εργασία υπάγεται στην άδεια Creative Commons Αναφορά-Μη εμπορική χρήση-Παρόμοια διανομή 3.0 Ελλάδα
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 9.10, αλλαγή εικόνας εκκίνησης, custom xsplash, gdm

Δημοσίευσηαπό pros » 25 Νοέμ 2009, 23:37

Εναλλακτικά, για την προσαρμογή της οθόνης σύνδεσης του gdm, μπορούμε ν' ακολουθήσουμε την εξής διαδικασία...

  • Αποσύνδεση από την συνεδρία.

  • Ενώ βρισκόμαστε στην οθόνη σύνδεσης του gdm, με CTRL+ALT+F1,
    πηγαίνουμε στην κονσόλα και συνδεόμαστε με το όνομα χρήστη και τον κωδικό μας.
    (Στο Karmic λόγω κάποιου bug στην εναλλαγή πληκτρολογίου, μπορεί να χρειαστεί
    ν' αλλάξουμε διάταξη με Alt+Shift για να μπορέσουμε να πληκτρολογήσουμε).

  • Μετά την σύνδεση εκτελούμε...
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    export DISPLAY=:0.0
  • και στην συνέχεια...
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    sudo -u gdm gnome-appearance-properties


  • Με CTRL+ALT+F7 επιστρέφουμε στην οθόνη σύνδεσης στο γραφικό περιβάλλον,
    όπου μας περιμένει το παράθυρο των προτιμήσεων εμφάνισης.

  • Ακολουθούμε τις οδηγίες από την προηγούμενη δημοσίευση.
    Σε αυτή την περίπτωση, δεν υπάρχει το πρόβλημα με την ενεργοποίηση
    της επιλογής στις Προτιμήσεις πληκτρολογίου > Προσιτότητα.

Creative Commons License
Η εργασία υπάγεται στην άδεια Creative Commons Αναφορά-Μη εμπορική χρήση-Παρόμοια διανομή 3.0 Ελλάδα
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 9.10, αλλαγή εικόνας εκκίνησης, custom xsplash, gdm

Δημοσίευσηαπό emmsarris » 30 Νοέμ 2009, 23:37

Για το xsplash υπάρχει και πιο εύκολος (μπακαλίστικος) τρόπος:
Μετονομάζεις το φάκελο xsplash που είναι στο /usr/share/images σε xsplash-1 ή old-xsplash ή ότι θέλει ο καθένας. Μετά βάζεις τα θέματα που έχεις κατεβάσει από το internet ή όπως έκανα εγώ, πήρα το φάκελο του xsplash, αντικατέστησα τις όποιες εικόνες με αυτές της επιλογής μου του έδωσα νέο όνομα (πχ xsplash-2) και τον αντέγραψα στο φάκελο /usr/share/images κι έφτιαξα δικά μου θέματα (12 για την ακρίβεια).
Η διαδικασία τώρα είναι απλή: Δημιουργείς ένα σύνδεσμο (δεξί κλικ στο φάκελο->δημιουργία συνδέσμου) του φακέλου με του θέματος που θες,(η οποία αρχικά θα έχει τον τίτλο πχ "Σύνδεσμος προς το xsplash-7") και τη μετονομάζεις σε xsplash.

Κανονικά αν σε τερματικό δώσεις την εντολή sudo xsplash θα δεις το επιλεγμένο σου θέμα xsplash, και θα το βλέπεις και σε κάθε εκκίνηση.

Τώρα τα παιδιά που ασχολούνται με τον προγραμματισμό ίσως φτιάξουν κι ένα scriptακι που να κάνει τη δουλειά (ν'αλλάζει δηλαδή τη συντόμευση από φάκελο σε φάκελο) αυτόματα...

Αν το κάνει κανείς ας το ανεβάσει στο opendesktop/gnome-look/ubuntu-art.
Spoiler: show
⇛ Linux:Μαθαίνω┃Προγραμματισμός:DVF77 :lol: στη σχολή┃Αγγλικά:Καλά┃Ιταλικά:Μέτρια┃Γαλλικά:Λίγα
Desktop ubuntu 20.04
Intel Celeron G3900@2.8GHz┃8GB RAM(2400MHz)┃AsRock H110M-HDV┃LG 22MT84DFs@1920x1080
Laptop ubuntu 20.04
HP Probook 430 G2: Intel Core i5 4200 @1,7GHz┃Intel HD 4400┃8GB RAM DDR3(1600MHz)┃1TB SSD SAMSUNG 860 EVO
Άβαταρ μέλους
emmsarris
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 15 Ιαν 2009, 21:55
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 9.10, αλλαγή εικόνας εκκίνησης, custom xsplash, gdm

Δημοσίευσηαπό zep » 02 Δεκ 2009, 08:14

Προσπαθόντας να αντιγράψω τις εικόνες που θέλω στο /usr/share/images/xsplash δεν κάνει τίποτα διότι είναι στη δικαιοδοσία του root και το ποστάκι που διάβασα για τα δικαιώματα δεν με βοήθησε κ πάρα πολύ. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ? (άλλα αναλλυτικά διότι είμαι newbi). Ευχαριστώ εκ των προταίρων !
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες εως ανύπαρκτες ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια ┃ Ubuntu 9.10 32bit Desktop
CPU AMD Phenom 8650 Triple Core Processor 1150MHz 64 bits ┃ RAM 2 GB ┃ Mac Keyboard ┃ LG TFT 19''
Άβαταρ μέλους
zep
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2009, 12:31
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 9.10, αλλαγή εικόνας εκκίνησης, custom xsplash, gdm

Δημοσίευσηαπό pros » 02 Δεκ 2009, 15:06

zep έγραψε:Προσπαθόντας να αντιγράψω τις εικόνες που θέλω στο /usr/share/images/xsplash δεν κάνει τίποτα διότι είναι στη δικαιοδοσία του root και το ποστάκι που διάβασα για τα δικαιώματα δεν με βοήθησε κ πάρα πολύ. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ? (άλλα αναλλυτικά διότι είμαι newbi). Ευχαριστώ εκ των προταίρων !

Με ALT+F2 θα εμφανιστεί ο διάλογος «Εκτέλεση εφαρμογής»
πληκτρολογώντας gksu nautilus θα εκτελέσεις τον περιηγητή αρχείων
με δικαιώματα υπερχρήστη και έτσι θα μπορέσεις ν' αντιγράψεις τις εικόνες.

Προσοχή!
Όταν εκτελείς μια εφαρμογή με δικαιώματα root, πρέπει να είσαι προσεκτικός
και να την τερματίζεις μόλις κάνεις την εργασία για την οποία την εκκίνησες.
Μπορεί να καταστρέψεις το σύστημα κάνοντας λανθασμένες ενέργειες.

10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 9.10, αλλαγή εικόνας εκκίνησης, custom xsplash, gdm

Δημοσίευσηαπό zep » 02 Δεκ 2009, 18:06

Ευχαριστώ φίλε μου pros. Όντας άσχετος δεν έχω καταλάβει τον τρόπο λειτουργίας τους και έτρεξα το ναυτίλο μέσα από το τερματικό με την ίδια εντολή (με το ALT+F2 στον δικό μου κόσμο δεν τρέχει καμία εκτέλεση εφαρμογής). Έφτιαξα το xsplash και εγκαταστάθηκε μια χαρά ,άλλα την οθόνη του login αν και έχω κατεβάσει θέματα και ακολούθησα πιστά τον οδηγό δεν μπόρεσα να την αλλάξω όπως επίσης και την οθόνη εκκίνησης .

Είχα βάλει το startup manager άλλα τίποτα και μετά την απεγκατάσταση η ανάλυση έμεινε μεγαλύτερη στο μενού επιλογής os σπάζοντας μου λίγο και τα γραφικά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω η πάω για format ?

1. Στο ναυτίλο από τερματικό δεν χρειάστηκε να κάνω exit μιας και κλείνοντας τον κλείνει αυτόματα κ το τερματικό. Σαφώς κ προσέχω με τα δικαιώματα κ τις εντολές, άσχετος είμαι όχι ανόητος :D

2. Τι είναι το gdm και πως το δουλεύει κάποιος ?

3. To 64bit έχει μεγάλες διαφορές από το 32bit ?

Συγνώμη αν σας κούρασα με την μακρηγορία μου.
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες εως ανύπαρκτες ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια ┃ Ubuntu 9.10 32bit Desktop
CPU AMD Phenom 8650 Triple Core Processor 1150MHz 64 bits ┃ RAM 2 GB ┃ Mac Keyboard ┃ LG TFT 19''
Άβαταρ μέλους
zep
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2009, 12:31
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 9.10, αλλαγή εικόνας εκκίνησης, custom xsplash, gdm

Δημοσίευσηαπό pros » 02 Δεκ 2009, 18:44

zep έγραψε:άλλα την οθόνη του login αν και έχω κατεβάσει θέματα και ακολούθησα πιστά τον οδηγό δεν μπόρεσα να την αλλάξω

Αυτή είναι η οθόνη του gdm που βλέπεις στο ubuntu
(η βοήθεια έχει αναλυτική τεκμηρίωση για το gdm).
Μία μόνο εντολή πρέπει να εκτελέσεις,
για να εμφανιστεί το παράθυρο «Προτιμήσεις εμφάνισης»
στο οποίο θα κάνεις την προσαρμογή του θέματος.
Δοκίμασε ξανά με αντιγραφή και επικόλληση...

zep έγραψε:όπως επίσης και την οθόνη εκκίνησης .

Αν αναφέρεσαι στην αρχική οθόνη με το λευκό λογότυπο του ubuntu
σε μαύρο φόντο, ο συγκεκριμένος οδηγός δεν έχει να κάνει τίποτα με αυτήν.

zep έγραψε:Είχα βάλει το startup manager άλλα τίποτα και μετά την απεγκατάσταση η ανάλυση έμεινε μεγαλύτερη στο μενού επιλογής os σπάζοντας μου λίγο και τα γραφικά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω η πάω για format ?

Αυτό είναι το μενού του Grub.
Για τον startup manager στο Karmic, δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω κάτι.

Με την σειρά όταν ανοίγεις τον υπολογιστή βλέπεις (στην περίπτωση dualboot)
  • Μενού του Grub (επιλογή os κλπ...)
  • usplash (ασπρόμαυρη οθόνη με το λογότυπο...)
  • Xsplash...
  • Οθόνη σύνδεσης (gdm, αν δεν έχεις ενεργοποιήσει την αυτόματη σύνδεση)
  • Xsplash...

Δες προσεκτικά το βίντεο.
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 9.10, αλλαγή εικόνας εκκίνησης, custom xsplash, gdm

Δημοσίευσηαπό emmsarris » 02 Δεκ 2009, 20:42

zep έγραψε:...άλλα την οθόνη του login αν και έχω κατεβάσει θέματα και ακολούθησα πιστά τον οδηγό δεν μπόρεσα να την αλλάξω όπως επίσης και την οθόνη εκκίνησης .

Είχα βάλει το startup manager άλλα τίποτα και μετά την απεγκατάσταση η ανάλυση έμεινε μεγαλύτερη στο μενού επιλογής os σπάζοντας μου λίγο και τα γραφικά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω η πάω για format ? ...


Φαντάζομαι εννοείς θέμετα GDM, τα οποία όμως ήταν για τις προηγούμενες εκδόσεις του ubuntu που χρησιμοποιούσαν το GDM 2.20. Στο karmic έγινε αλλαγή σε 2.28 (να συμβαδίζει με την έκδοση του gnome) οπότε δεν θα δουλέψουν. Τώρα το gdm (login screen) χρησιμοποιεί την ίδια εικόνα με το xsplash.

Τι εννοείς "η ανάλυση έμεινε μεγαλύτερη"?Να υποθέσω ότι στο startup manager ανέβασες την ανάλυση από 640χ480 σε 1024χ768?Αν είναι έτσι ο μόνος τρόπος είναι να ξανακάνεις την ίδια διαδικασία, επιλέγοντας 640χ480.
Spoiler: show
⇛ Linux:Μαθαίνω┃Προγραμματισμός:DVF77 :lol: στη σχολή┃Αγγλικά:Καλά┃Ιταλικά:Μέτρια┃Γαλλικά:Λίγα
Desktop ubuntu 20.04
Intel Celeron G3900@2.8GHz┃8GB RAM(2400MHz)┃AsRock H110M-HDV┃LG 22MT84DFs@1920x1080
Laptop ubuntu 20.04
HP Probook 430 G2: Intel Core i5 4200 @1,7GHz┃Intel HD 4400┃8GB RAM DDR3(1600MHz)┃1TB SSD SAMSUNG 860 EVO
Άβαταρ μέλους
emmsarris
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 15 Ιαν 2009, 21:55
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 9.10, αλλαγή εικόνας εκκίνησης, custom xsplash, gdm

Δημοσίευσηαπό zep » 03 Δεκ 2009, 11:23

Σας ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας, πραγματικά ! Λπν... δοκιμάζοντας να βάλω φόντο στο μενού του Grub δεν έγινε τίποτα, μάλλον κάποια ασυμβατότητα παίζει με τα 9.10 γιατί από ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι μιλάτε με την εμπειρία σας βάση του 9.04. Usplash δεν δοκίμασα να αλλάξω μιας και μου το δείχνει στην εκκίνηση σε αρνητικό λόγο λάθους μάλλον όπως και δεν μπόρεσα να αλλάξω το παράθυρο κωδικού στο gdm.

Μάνο την ανάλυση μπορώ να την αλλάξω ξανά με το startup manager άλλα όπως έλεγα κ νωρίτερα στον pros γενικά ο όλος πειραματισμός μου με το θέμα έχει σαν αποτέλεσμα να μην τρέχει σωστά ο gdm κ το xsplash (σπάνε τα γραφικά).

Πατώντας CTRL+ALT+F1 στην οθόνη σύνδεσης του gdm δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα και το παράθυρο των προτιμήσεων εμφάνισης μπορώ να το ανοίξω μέσα από το γραφικό περιβάλλον άλλα δεν έχει επιλογές για το gfm,xsplash κτλ.

Επειδή το γονάτισα με τόσα πειράματα θα κάνω ένα format και θα επανέλθω !
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες εως ανύπαρκτες ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια ┃ Ubuntu 9.10 32bit Desktop
CPU AMD Phenom 8650 Triple Core Processor 1150MHz 64 bits ┃ RAM 2 GB ┃ Mac Keyboard ┃ LG TFT 19''
Άβαταρ μέλους
zep
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2009, 12:31
Εκτύπωση

Re: Ubuntu 9.10, αλλαγή εικόνας εκκίνησης, custom xsplash, gdm

Δημοσίευσηαπό pros » 03 Δεκ 2009, 12:20

zep έγραψε:... δοκιμάζοντας να βάλω φόντο στο μενού του Grub δεν έγινε τίποτα, μάλλον κάποια ασυμβατότητα παίζει με τα 9.10

Για το Karmic... viewtopic.php?f=9&t=8580
zep έγραψε:Πατώντας CTRL+ALT+F1 στην οθόνη σύνδεσης του gdm δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα

Δεν σε βγάζει στην κονσόλα;
zep έγραψε:και το παράθυρο των προτιμήσεων εμφάνισης μπορώ να το ανοίξω μέσα από το γραφικό περιβάλλον άλλα δεν έχει επιλογές για το gfm,xsplash κτλ.

Ότι αλλαγές κάνεις στο παράθυρο «Προτιμήσεις εμφάνισης» που ανοίγει μετά την εκτέλεση της εντολής
Κώδικας: Επιλογή όλων
gksudo -u gdm dbus-launch gnome-appearance-properties

εφαρμόζονται μόνο στην οθόνη σύνδεσης του gdm. Δεν υπάρχουν ειδικές επιλογές για το gdm...
zep έγραψε:Επειδή το γονάτισα με τόσα πειράματα θα κάνω ένα format και θα επανέλθω !

Δεν είναι windows το linux. Όλα μπορούν να επανέλθουν.
Στην επόμενη προσπάθεια να αποφύγεις τον startup manager, από αυτόν ξεκίνησαν τα προβλήματα σου.
Στο Karmic η μόνη δουλειά που μπορεί να κάνει είναι η αλλαγή usplash,
δηλαδή της αρχικής ασπρόμαυρης οθόνης (λευκό λογότυπο ubuntu μαύρο φόντο).
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron