Διεργασίες σε αρχεία βίντεο και ήχου με πολλαπλά εργαλεία

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Διεργασίες σε αρχεία βίντεο και ήχου με πολλαπλά εργαλεί

Δημοσίευσηαπό andreasm72002 » 09 Ιουν 2010, 23:32

Καλησπέρα σε όλους,είμαι νέος χρήστης του Linux και νέο μέλος στο Forum :-)......Χρησιμοποιω την εκδοση Ubuntu 10.04 και εχω κάνει εγκατάσταση το Kdenlive γιατι πρέπει να κάνω μια εργασία μοντάζ.Εχω γράψει απο κάμερα το βίντεο που θέλω το πέρασα σ ενα DVD και απο κει πέρασα τα αρχεία video στον υπολογιστή μου.(Για κάποιο λόγο μου έλεγε access denied οταν εμπαινα στο Video_TS του DVD οπότε τα πέρασα απο τα windows στην επιφανεια εργασίας....τελοσπαντων).Το προβλημα μου ειναι οτι οταν φορτωνω τα αρχεια που ειναι σε μορφη MPEG στο προγραμμα,κολλαει,μου κλεινει και μου βγαζει το παραθυρακι που λεει για Report Bug....:/....πρεπει να ξανακανω εγκατασταση το προγραμμα??Αν και σε αρχεια τυπου FLV λειτουργει μια χαρα.....
andreasm72002
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 22:14
Εκτύπωση

Re: Διεργασίες σε αρχεία βίντεο και ήχου με πολλαπλά εργαλεί

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 10 Ιουν 2010, 01:58

Καλησπέρα ,
Καλως μας ήλθες :-)
Δοκίμασε πρώτα να το απεγκαταστήσεις και έπειτα
πρίν το εγκαταστήσεις τρέξε πρώτα
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get  build-dep kdenlive

μετά ξαναεγκατέστησε το
αν δεν "φτιάξει" πάμε παρακάτω

ποιά είναι τα έχεις δικαιώματα στα αρχεία ;
κάνε δεξί κλίκ ιδιότητες στα αρχεία και πες μας

τα video παίζουν άμα τα ανοίξεις με κάποιον player;

έχεις εγκατεστημένο κάποιο mpeg codec τουλάχιστον για decoding ;

δες από το synaptic package manager και κάνε search για mpeg
και βλέπουμε

Πάντως καλό είναι να κάνεις report το bug για να το διωρθόσουν αν είναι όντως 'έτσι ( αν έχεις νέα έκδοση και δεν το έχουν διωρθώση)
για το DVD για να σου έλεγε access denied πρέπει να το έκανες mount χωρίς δικαιώματα ανάγνωσης στον χρήστη που έχεις
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Διεργασίες σε αρχεία βίντεο και ήχου με πολλαπλά εργαλεί

Δημοσίευσηαπό andreasm72002 » 10 Ιουν 2010, 16:33

Εκανα αυτο που μου ειπες αρχικα και δεν λυθηκε το προβλημα.....αν τα δικαιωματα που λες για τα αρχεια εννοουσες αυτα που θελω να κανω μονταζ,πηγα στις ιδιοτητες τους και στο Permissions μου λεει Can read and write.Ελπιζω να καταλαβα καλα και να εννοεις αυτο......Τα βιντεο αυτα παιζουν με το Dragon Player και με το VLC ομως με καποιες δυσκολιες βεβαια(μου βγαζει ολο buffering κατω δεξια) .....για το αν εχω καποιο mpeg codec εγκατηστεμενο δεν ειμαι και σιγουρος....χεχε :D.....παντως εψαξα στο Software manager για mpeg codec που μου ειπες,και βρηκα οτι εχω εγκατεστημενο 1)ffmpeg codec library , 2)development files for libavcodec , 3)An open source MPEG-4 video codec(library).....εχει και καποιες αλλες επιλογες που δεν ειναι εγκατεστημενες να τις γραψω κι αυτες?

Να γραψω και κατι που ισως ειναι σημαντικο,δε ξερω,η καταληξη των αρχειων ειναι .VOB
andreasm72002
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 22:14
Εκτύπωση

Re: Διεργασίες σε αρχεία βίντεο και ήχου με πολλαπλά εργαλεί

Δημοσίευσηαπό jim137 » 10 Ιουν 2010, 16:39

andreasm72002 έγραψε:Εκανα αυτο που μου ειπες αρχικα και δεν λυθηκε το προβλημα.....αν τα δικαιωματα που λες για τα αρχεια εννοουσες αυτα που θελω να κανω μονταζ,πηγα στις ιδιοτητες τους και στο Permissions μου λεει Can read and write.Ελπιζω να καταλαβα καλα και να εννοεις αυτο......Τα βιντεο αυτα παιζουν με το Dragon Player και με το VLC ομως με καποιες δυσκολιες βεβαια(μου βγαζει ολο buffering κατω δεξια) .....για το αν εχω καποιο mpeg codec εγκατηστεμενο δεν ειμαι και σιγουρος....χεχε :D.....παντως εψαξα στο Software manager για mpeg codec που μου ειπες,και βρηκα οτι εχω εγκατεστημενο 1)ffmpeg codec library , 2)development files for libavcodec , 3)An open source MPEG-4 video codec(library).....εχει και καποιες αλλες επιλογες που δεν ειναι εγκατεστημενες να τις γραψω κι αυτες?

θέλεις να τα επεξεργαστείς ? η να τα γράψεις σε dvd?
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛GNU/Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος┃ Αγγλικά: Σκράπας
Ubuntu 12.04 (el_GR.UTF-8),
Intel Atom CPU D525 1.80GHz ‖ RAM 3945 MiB ‖ Intel D525MW -
Intel N10 Family Integrated Graphics Controller [8086:a001] (rev 02)
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 06)
Άβαταρ μέλους
jim137
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: 15 Φεβ 2010, 14:27
Τοποθεσία: /usr/local/bin/bash
IRC: jim137
Εκτύπωση

Re: Διεργασίες σε αρχεία βίντεο και ήχου με πολλαπλά εργαλεί

Δημοσίευσηαπό andreasm72002 » 10 Ιουν 2010, 17:05

Να τα επεξεργαστω!Ειναι κατι αρχεια που εχω τραβηξει με την καμερα μου,τα εδωσα σε καποιον να μου τα περασει σ ενα DVD και απο αυτο το DVD τα περασα στον υπολογιστη μου.Θελω να τα κανω μονταζ με το Kdenlive
andreasm72002
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 22:14
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials