Πρόταση-Λύση γιά PC με δύο κάρτες ήχου

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Πρόταση-Λύση γιά PC με δύο κάρτες ήχου

Δημοσίευσηαπό aggelis6 » 30 Αύγ 2008, 16:39

Έχω διαβάσει και ακούσει παράπονα από πολλούς, που έχουν δύο κάρτες ήχου στον υπολογιστή τους.
Μία της μητρικής κάρτας και μία extra...
Το πρόβλημα που συνήθως αντιμετωπίζουν είναι οτι σε κάθε εκκίνηση του υπολογιστή, ή σε αλλαγή
χρήστη,αλλάζουν οι ρυθμίσεις στίς επιλογές του ήχου...ή έχουν χαμηλή στάθμη έντασης...
Η παρακάτω λύση που προτείνω αφορά σε όποιον χρησιμοποιεί μόνο την extra κάρτα ήχου(π.χ.audigy)
και όχι της κάρτα της μητρικής.
Λοιπον:
Κάνουμε επανεκκίνηση τον υπολογιστή,και πριν 'φορτώσει' το λειτουργικό πατάμε το Del...
Έτσι μπαίνουμε στο BIOS και απενεργοποιούμε την κάρτα ήχου της μητρικής επιλέγοντας OFF...
Όταν φορτωθεί μετά το λειτουργικό, δέν χρειάζεται να κάνουμε καμμία ρύθμιση,γιατί 'βλέπει' μόνο την extra
κάρτα ήχου...
Το έχω εφαρμόσει στό υπολογιστή μου και διαπίστωσα οτι χωρίς καμμία ρύθμιση έχουν δυνατό ήχο τα πάντα...
Από clips του YouTube μέχρι το πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου Audacity πού χρησιμοποιώ...
Βέβαια έχω 'θυσιάσει' την κάρτα της μητρικής,αλλά ούτως ή άλλως δέν την χρησιμοποιούσα καθόλου..
Και πάλι άν ποτέ την χρειαστώ μπορώ με τον ίδιο τρόπο να την ενεργοποιήσω....
Τελευταία επεξεργασία από aggelis6 και 02 Μάιος 2010, 15:57, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Debian, 64bit
Προδιαγραφές ⇛ Dell OptiPlex 5050 Intel i5-7500 (4) @ 3.800GHz │ RAM 32GB │ Intel HD Graphics 630 │ DELL 19"
Άβαταρ μέλους
aggelis6
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2008, 12:48
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Πρόταση-Λύση γιά PC με δύο κάρτες ήχου

Δημοσίευσηαπό Mihos4u » 02 Φεβ 2009, 15:31

Συγνωμη που θα το πω αλλα δεν ειναι λυση αυτο που γραφεις. Και ΑΝ λεμε ΑΝ εχεισ 2 λειτουργικα και γουσταρεις να ακους απο την soundcard της μητρικης και την audigy μονο για συγκεκριμενα πραγματα τι θα κανεις? θα ξηλωνεις την audigy απο το case? Και ας υποθεσουμε οτι ολα μας βολευουνε και ειναι οπως τα λες και για καποιο "κακο" λογο θελω να ακουσω και απο την αλλη καρτα ηχου (της μητρικης δλδ) τι θα κανω;; restart? και αν οταν κανει το boot διαβασει το linuxaki οτι ναναι παλι restart? Δε το λεω με κακια ουτε να σε μειωσω ουτε επισης να μειωσω αυτο που ειπες αλλα ΔΕΝ ειναι λυση να απενεργοποιεις κατι για να δουλεψει κατι αλλο εκτος και αν ειναι καθαρα hardware προβλημα και υπαρχει ασυμβατοτητα. Βεβαια μιλαω εξω απο το χωρο μιας και δεν εχω τη λυση αλλα ειμαι new και υποσχομαι να προσπαθησω να ξανακανω reply εδω μεσα με λυση.
Mihos4u
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2008, 23:10
Εκτύπωση

Re: Πρόταση-Λύση γιά PC με δύο κάρτες ήχου

Δημοσίευσηαπό aggelis6 » 29 Απρ 2009, 15:32

Εναλλακτικά μπορείτε να επιλέγετε ποιά κάρτα θέλετε από Σύστημα->Προτιμήσεις->Ήχος




Καλές ακροάσεις....
Τελευταία επεξεργασία από aggelis6 και 02 Μάιος 2010, 15:56, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Debian, 64bit
Προδιαγραφές ⇛ Dell OptiPlex 5050 Intel i5-7500 (4) @ 3.800GHz │ RAM 32GB │ Intel HD Graphics 630 │ DELL 19"
Άβαταρ μέλους
aggelis6
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2008, 12:48
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Πρόταση-Λύση γιά PC με δύο κάρτες ήχου

Δημοσίευσηαπό linuxman » 29 Απρ 2009, 15:49

Μπράβο , μιας και το έγραψες και βρήκες και κάτι άλλο δεν βάζεις και καμία εικόνα από το προγραμματάκη να το βλέπουν και άλλοι και να ξέρουν πως λειτουργεί .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials