Υπηκοότητα των μεταναστών (Πολιτική συζήτηση)

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Να μπορούν να πάρουν ελληνική υπηκοότητα οι μετανάστες που ζουν χρόνια στην Ελλάδα;

Ναι
34
72%
Οχι
11
23%
Δεν ξερω / δεν απαντω
2
4%
 
Σύνολο ψήφων : 47

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 20 Ιαν 2010, 03:21

Sorry, αλλα θα μακρυγορησω...

Τι ειναι Ελληνας; Απο που προηλθε ο ορος;

Απο τους αρχαιους ημων προγονους, οι οποιοι ηταν ΠΟΛΙΤΕΣ διαφορετικων (πολεων) κρατων, αλλα ειχαν συνηδειτοποιησει οτι τους ενωνε κοινη θρησκεια, κοινη (λιγο-πολυ) γλωσσα (διαλεκτοι απο τα 4 Ελληνικα φυλλα) και κοινα ηθη και εθιμα. Αθηναιοι, Θηβαιοι, Κορινθιοι, Σπαρτιατες, Μιλησιοι, Συρακουσιοι, Μασσαλιωτες κατ' αρχην, Ελληνες σε γενικωτερο επιπεδο ολοι.

"Πας μη Ελλην βαρβαρος" η λεξη βαρβαρος απο τον ακαταληπτο ηχο βαρ-βαρ (μια ξενη και ακαταληπτη γλωσσα...). Δεν ξερω ποσο ρατσιστικο ηταν απο τους προγονους μας να αποκαλουν βαρβαρους τους Αιγυπτιους, Εβραιους, Περσες που ειχαν και κουλτουρα και πολιτισμο και μαλιστα πριν απο τους δικους μας...

Ξερουμε ολοι μας τον Ξενιο Δια, την αρχη της φιλοξενιας...

Αλλοδαποι, μεταναστες, ξενοι... τι ειναι δαυτοι; Γιατι ειναι παρακατιανοι; Ειναι οντως παρακατιανοι, η μηπως ειναι οι προκαταληψεις μας που μας κανουν να τους βλεπουμε ετσι;

Καλησπερα σας!

Λεγομαι Γερασιμος Μονοπολις, Πολιτικος Μηχανικος ΕΜΠ, PhD απο το University of California Berkeley.

Ειμαι μεταναστης.

Απο γενια μεταναστων.

5 γενιες πισω, ο γεναρχης του κλαδου της οικογενειας μας (Κεφαλονιτης, πριν ενσωματωθουν τα Ιονια στην Ελλαδα, τον θεωρουμε γεναρχη γιατι οι Ιταλοι καψαν τα αρχεια με τις ληξιαρχικες πραξεις και δεν μπορεσαμε να παμε πιο πισω) Μαρης Βεργωτης, μεταναστης καραβοκυρης κατοικος Οδησσου. Ρωσσος υπηκοος. Μετεφερε αλληλογραφια της Φιλικης Εταιρειας στον τοτε κυβερνητη Ιονιων Καποδιστρια και εθεσε το πλοιο του στην υπηρεσια του Επαναστατικου Αγωνα. Μετα θανατον τιμηθηκε με το βαθμο του ανθυποπλοιαρχου και απενεμηθη συνταξη απο το Ελληνικο Δημοσιο στη χηρα του. Αλλοδαπος μεταναστης.

4 γενιες πισω ο Γερασιμος Μονοπολις-Βεργωτης μετεφερε Φιλικους με το μπρικι του απο την Οδησσο στην Ελλαδα και την Ευρωπη. Τον καρφωσανε, και για να περασει το Βοσπορο, εβαψε το μπρικι του με αλλα χρωματα, αλλαξε ονομα και χαρτια στο πλοιο του και τον εαυτο του και πηρε το ονομα της γυναικας του Ζωης Μονοπολι. Στην Ελλαδα δεν εζησε ποτε, παρα μονο οταν συνελληφθη για καποιο διαστημα επειδη μετεφερε Φιλικους, αλλα τον αφησανε... Αλλοδαπος μεταναστης.

2 γενιες πισω, ο πατερας μου Μαρινος Μονοπολις, γεννηθεις στη Θεοδοσια Ρωσσιας (Κριμαια-Ουκρανια σημερα) παρασημοφορηθηκε για τις υπηρεσιες του σαν εφεδρος ανθυπολοχαγος του Ελληνικου Στρατου. Κατα καποιους απο δω μεσα, δεν θα επρεπε καν να του γινει η τιμη να στρατευθει. Πολιτογραφηθηκε Ελληνας οταν εφτασε στον Πειραια προσφυγας.

Εγω γεννηθηκα σε Ελληνικο εδαφος. Πηγα ΕΜΠ 1971-1976. Εγω απλως εφαγα ξυλο... Μεταναστευσα ομως για μεταπτυχιακα στην Αμερικη και παντρευτηκα μια συμμαθητρια μου απο τη Νεα Ζηλανδια. Αγαπηθηκαμε βλεπετε... μεταναστες και οι δυο... Δηλαδη ειχε το προνομιο να αγαπησει ενα φυλετικα ανωτερο της θα ελεγαν καποιοι απο δω μεσα... :problem:

Μεταξυ μας παντα μιλαμε Αγγλικα. Ειναι η κοινη μας γλωσσα, μας εκφραζει, σ'αυτη τη γλωσσα γνωριστηκαμε, αγαπηθηκαμε, μιλησαμε, καναμε ονειρα. Ομως ξεκινησε να μαθει και Ελληνικα (δυσκολη γλωσσα, δεν την μιλαει καλα, οπως αλλωστε την κακοποιει και ενα σεβαστο μερος των μελων του φορουμ...). Διαβασε και εμαθε Ελληνικη Ιστορια, καποιους απο τους αρχαιους συγγραφεις, καποιους απο τους νεους (εχουμε ολα τα εργα του Καζαντζακη στα Αγγλικα στη βιβλιοθηκη μας). Παραγγειλε και εφτιαξε στολη Αμαλιας στα μετρα της, ωστε με την Ομαδα Ελληνικου Χορου που ηταν μελος να μεταδωσει την Ελληνικη παραδοση και κουλτουρα στο μακρινο Τεξας. Τοσο στα Ελληνοπουλα (μεταναστες, γιοι μεταναστων...) οσο και σε οσους Αμερικανους ειχαν ενδιαφερον να γνωρισουν τους χορους της μακρινης Ελλαδας.

Το 93 καναμε ενα γιο. Το παιδι πηγε να μαθει Ελληνικα στο κατηχητικο στο Houston, Texas. Καποια στιγμη αποφασισαμε οτι επρεπε να αφιερωσουμε περισσοτερο χρονο στην ανατροφη του παιδιου μας και παραιτηθηκαμε απο τις δουλειες μας (αφησαμε αθροιστικα $250000 μισθους τοτε, με το δολλαριο πανω απο ενα Ευρω, που δεν ειχε εκδοθει το 2001) για να ερθουμε στην Ελλαδα, ωστε να γνωρισει ο μικρος την Ελληνικη γλωσσα, κουλτουρα, το σοϊ του. Το αποφασισα και εγω και η συζυγος μου.

Και ηρθαμε στην Ελλαδα... Μεταναστες! Αλλοδαποι!

Κι εγω; Γεννηθεις εν Καστορια;

Και γω! Γιατι ειμαι 30 χρονια μεγαλυτερος απο τοτε που εφυγα. Ολη μου την ενηλικη ζωη την εζησα στην Αμερικη και στην Νορβηγια. Δεν εχω την ιδια νοοτροπια με τους παλιους μου φιλους, με τους συγγενεις μου, με τους συμμαθητες μου. Ειμαι πολιτης δυο χωρων. Ειμαι υπερηφανος και για τις δυο. Σε καποια θεματα ντρεπομαι και για τις δυο (αλλα θεματα τα ιδια, αλλα διαφορετικα).

Μεταναστης και εδω...

Και συμφωνα με την φιλοσοφια ορισμενων ο γιος μου και η γυναικα μου δεν δικαιουνται της Ελληνικης υπηκοοτητας...

Αντιμετωπιζουμε ρατσισμο;

Καθημερινα!

Παρακατιανοι; Ουτε στα πιο τρελλα σας ονειρα!

Θελετε αλλα παραδειγματα αλλοδαπων; Καθηγητρια Δημοσιογραφιας στο Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης. Γερμανιδα απο Γερμανους γονεις. Συζυγος παιδικου μου φιλου που σπουδασε στη Γερμανια Αγγειοχειρουργος. Παρακατιανη;

Σημερα το βραδυ ειχαμε τραπεζι μια φιλη μας υποψηφια διδακτορικου. Γεννημενη στη Γερμανια απο δυο Ελληνες γονεις. Της εχουν πει στα μουτρα της Ελληναρες οτι δεν ειναι Ελληνιδα...

Μην τα πολυλογω, τα περισσοτερα ζευγαρια που κανουμε παρεα ειναι κατα το ημισυ τουλαχιστον γεννημενοι εκτος των οριων της χωρας. Θα δυσκολευτειτε πολυ να δειτε εστω και ενα απο αυτους σαν κατωτερο, απο πλευρα μορφωσης, επαγγελματικη, κουλτουρας, ηθους. Και ο λογος ειναι απλος... μονο με αυτους... τους μεταναστες εχουμε κοινο εδαφος.

Ααα μα δεν μιλαμε γι'αυτους τους αλλοδαπους... (το εχω ακουσει επι λεξει οταν πηρα τηλεφωνο την ασφαλιστικη εταιρεια εκ μερους φιλης μου Εγγλεζας που ηταν εδω με τα Ηνωμενα Εθνη και της κοψαν την ασφαλιση γιατι ηταν... αλλοδαπη. Μετα μου εξηγησαν οτι οι.... αλλοι αλλοδαποι, ειναι απατεωνες και κοστιζουν χασουρες στην εταιρεια και βεβαιως της ανανεωσαν το συμβολαιο...).

Μηπως μιλαμε για τους αλλους αλλοδαπους; Τους 'οικονομικους μεταναστες'; Μηπως αυτοι οι γενικολογοι ευφημισμοι καλυπτουν ενα βαθεια ριζωμενο ρατσισμο;

Περιμενω αποψεις...

Φιλικα

ΜακηςΜ

ΥΓ: Για να κλεισω σε ενα ευθυμο τονο. Μετα απο μια ...αλμυρη λεκτικη αψιμαχια στο εστιατοριο του γραφειου στην Αμερικη, καποιος redneck (Τεξανος καραβλαχος θα το περιεγραφα) γυριζει και μου λεει δημοσιως και με πολυ στομφο, 'εγω ομως ειμαι γεννημενος στις ΗΠΑ', ενω εγω φυσικα δεν... παρακατιανος...

Του απαντησα οτι εγω ειμαι Αμερικανος απο επιλογη μου σαν ενηλικας, οχι τυχαιο γεγονος που καρποφορησε μετα 9 μηνες σε καποιο νοσοκομειο στο Τεξας...

Ρομπα! Κανεις απο τους αλλους αυτοχθονες δεν σηκωσε τα ματια του απο το πιατο...
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό siropio » 20 Ιαν 2010, 08:11

Μακη πολυ ωραιο ποστ.
(ασχετο αν μπορεις πες μου τη διαδικασια για να ρωτησω και εγω στο ληξιαρχειο για το γενεαλογικο μου δεντρο)

Εγω θα πω οτι εν αντιθεση με εσενα οι περισσοτεροι δεν κυνηγουν να παρουν την υπηκοοτητα αλλα μονο οι γονοι τους
ετσι ωστε αυτοι να γλιτωσουν οι φορολογησεις και οι γονοι τους να γινουν δωρεαν(χωρις γραφειοκρατια~χρηματα) Ελληνοποιημενοι.

Οπότε απο μεριας μου ολοι ειναι ευπροσδεκτοι.Τα συνορα ειναι τεχνητα μεσα για να διατηρουν τις πορωσεις.Οπως ειπες και εσυ
στην Αρχαια Ελλαδα ειδαν οτι τους ενωναν αλλα πραγματα(Γλωσσα,Θρησκεια,Παραδοση και η αποδοχη αυτων) και οχι τα γεωμετρικα
ορια(αλλωστε αυτα αυξομειωνονται απο τη μια στιγμη στην αλλη).

Η μονη προυποθεση που θα ηθελα απλα να τηρειται ειναι να ειναι Νομιμοι(ή οσο περισσοτερο γινεται τεσπα).Οτι πληρωνει ενας Ελληνας να πληρωνει και αυτος που θελει να γινει ενας.
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι καποιος παρακατιανος που προσπαθει να ζησει την οικογενεια του και να δει μια καλυτερη μερα.
Αλλα και οσοι ειναι μεσα στην Ελλαδα και αυτοι παλευουν να ζησουν και να πραγματοποιησουν τα ονειρα τους.Οποτε ολοι επι ισοις οροις.
siropio
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 14:06
IRC: siropio
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 20 Ιαν 2010, 10:35

Μια που το νήμα έχει τη δυναμική του και την κίνησή του, ίσως αξίζει να κάνει κανείς κάποιες βασικές επισημάνσεις, για να είμαστε όλοι σίγουροι ότι μιλάμε για τα ίδια πράγματα...

1.Οσοι γράφουμε εδώ, κινούμαστε σε πολύ ολισθηρό έδαφος για τον απλό λόγο ότι η κουβέντα περί υπηκοότητας είναι αυστηρά νομική => επιστημονική. Αρα συζητάμε με όρους καθημερινότητας ένα «τεχνικό» ζήτημα που χρειάζεται υψηλή ειδίκευση για να το αντιληφθεί κανείς σε όλες του τις διαστάσεις... Από συζητήσεις που κατά καιρούς έχω κάνει με νομικούς, ή έχω ακούσει ως τρίτος μεταξύ νομικών, πρέπει να πω ότι επειδή η επιστημονική τους «αργκό», ως διάλεκτος κοινωνικής επιστήμης αντλεί τους επιστημονικούς όρους από την καθομιλουμένη (χωρίς να ανάγεται, όπως πχ τα μαθηματικά σε ένα φτιαχτό κώδικα στοιχείων με ειδικές συμβάσεις) πολλές φορές η νομική έννοια μιας λέξης που νομίζουμε ότι ξέρουμε από την καθημερινή της χρήση είναι διαφορετική. Αυτό μπορεί να μας φέρει μπροστά στο ότι μια λέξη που ξέρουμε και χρησιμοποιούμε σημαίνει με τη νομική της έννοια κάτι άλλο από αυτό που νομίζουμε ή στο ότι σημαίνει, νομικά, πολύ περισσότερα από αυτό που νομίζουμε.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί ο καθένας να έχει άποψη για τεχνικά θέματα. Σημαίνει όμως ότι μπορεί να συζητάμε με όρους φιλοσοφικούς (κυριολεκτικά, όσο και με την έννοια της ατομικής κοσμοθεωρίας και προσανατολισμού-πρακτικής) ένα θέμα που δεν είναι φιλοσοφικό (το επισήμανε πολύ έντονα ο/η kriti κάπου παραπάνω). Αρα, μπορεί να κινούμαστε όλοι σε ένα άλλο «σύμπαν» σε σχέση με το θέμα, παράλληλο ή και όχι... Με αυτό το πρίσμα, η ελευθερία του λογισμικού και η φιλοσοφική τοποθέτηση απέναντι στους κάθε λογής περιορισμούς μπορεί να είναι αρκετά άστοχη. Θέλω να πω, αν υποθέσουμε ότι κάποιος άνοιγε ένα νήμα με ιατρικό θέμα, με την ίδια φιλοσοφική διάθεση θα είχαμε έγκυρη ή έστω εντός θέματος άποψη για τις εγχειρίσεις, την ομοιοπαθητική, την άσκηση της ιατρικής από οποιονδήποτε κλπ κλπ; Λίγο χοντρό το παράδειγμα αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

2.Ακόμα και λεξιλογικά, μου φαίνεται ότι κάπου έχουμε χαθεί στη μετάφραση... Πολλοί από τους φίλους που γράφουν παραπάνω αναφέρονται σε ατομικά δικαιώματα. Από τα λίγα που ξέρω, αυτά περιλαμβάνουν κάποιες γενικές αξίες που μπορούν να εφαρμοστούν σε όλους τους ανθρώπους (δικαίωμα της ζωής, ελευθερίας κλπ) ή άλλα πιο εξειδικευμένα δικαιώματα. Δεν είμαι σίγουρος ότι η ελληνική υπηκοότητα είναι τέτοιου είδους πράγμα. Σε κάθε περίπτωση, αυτό το ξέρω σίγουρα όλα σχεδόν τα δικαιώματα (εκτός από αυτό της ζωής) είναι δεκτικά περιορισμών και δεν είναι απόλυτα. Ξέρουμε για τους περιορισμούς της ελευθερίας (υπάρχουν άνθρωποι που βρίσκονται νόμιμα στη φυλακή), της ιδιοκτησίας κλπ κλπ. Δύσκολα θα καταλάβαινα την υπηκοότητα ως δικαίωμα, και μάλιστα απεριόριστο. Μάλλον θα την αντιλαμβανόμουν ως μια κατάσταση, ένα δεσμό (όπως η συγγένεια) με το κράτος, το κάθε κράτος. Πχ είναι δικαίωμα η συγγένεια; Μπορεί να υποστηρίξω ότι έχω δικαίωμα να είμαι συγγενής σας επειδή μένω κοντά σας ή μαζί σας; Εσάς θα σας πέφτει λόγος; Εχουμε ακούσει ιστορίες με διάφορα περιεχόμενα γι'αυτό. Τελικά δεν έχω καταλάβει κάτι καλά; Για να ζω αρμονικά μαζί σας πρέπει να είμαι συγγενής σας; Αν είμαι εκτός οικογένειας δεν μπορώ να είμαι ΟΚ; Μόνο με τη συγγένεια εξασφαλίζομαι; Και αντίστροφα: όλοι οι συγγενείς είναι πάντα εντάξει; Πόσα και πόσα ακούμε για τους ξεχωριστούς και πετυχημένους Ελληνες επιστήμονες/ επιχειρηματίες/ κλπκλπ του εξωτερικού; Είτε είναι αλήθεια είτε υπερβολή, έγιναν ξένοι υπήκοοι για να πετύχουν; Στην Ελλάδα δεν έχουμε ξένους που είναι πετυχημένοι; Ο δρόμος της επιτυχίας/επιβίωσης περνάει από την προϋπόθεση της υπηκοότητας; Λίγο χλωμό το ακούω...

Αλλά το θέμα δεν είναι καν εκεί, εκτός αν κάποιος μας πει ότι είναι ιδεολογικά αναρχικός, οπότε όμως θα πήγαινε πέρα από την έλληνική υπηκοότητα στο θέμα της παγκοσμιοποίησης και το αν πρέπει να υπάρχουν καθόλου υπηκοότητες (ή συγγένειες).

3.Σέβομαι απεριόριστα τις προσωπικές εμπειρίες. Αυτές μας διαμορφώνουν. Με γέμισε νοσταλγία το post του/της sparus παραπάνω, το οποίο και υποστηρίζω ένθερμα. Είχα την τύχη να ζήσω μερικά χρόνια στη μεσογειακή Γαλλία και νομίζω ότι η εμπειρία με χάραξε για πάντα. Μπορώ να πω ότι οι ορίζοντές μου δεν ήταν ποτέ πια οι ίδιοι όταν ήρθα πίσω, αν και πρέπει να πω ότι ποτέ δε ζήλεψα ή θέλησα να αλλάξω υπηκοότητα, αντίθετα προσπαθούσα να δείχνω ένα καλό πρόσωπο γιατί αισθανόμουν ότι προβάλλω την εικόνα μας έξω. Σέβομαι και τις γνώμες ή αποφάσεις σε ατομικό επίπεδο που βασίζονται σε εμπειρίες. Για ένα θέμα γενικό, όμως, που μας επηρεάζει όλους πιστεύω ότι πρέπει να βγαίνει κανείς από το πετσί του και να βλέπει την κατάσταση σφαιρικά. Για κάθε έναν από εμάς που έχει μια θετική εμπειρία με κάτι υπάρχει και κάποιος με αρνητική εμπειρία με το ίδιο κάτι, και το αντίστροφο. Συνεπώς, ο γενικός μέσος όρος είναι -φαντάζομαι- ίσα βάρκα ίσα νερά. Από κει και πέρα τι; Κάτι θα υπάρχει που δεν εξαρτάται από τις εμπειρίες μου/σου μας/των σχετικά με το θέμα. Μάλλον εκεί θα πρέπει να κοιτάξουμε.

Κυρίως όμως, μάλλον πρέπει να εξασκηθούμε να βλέπουμε πέρα από το τυράκι. Ενα θέμα είναι το ζήτημα της υπηκοότητας. Ενα άλλο θέμα είναι γιατί πρέπει να συζητάμε αυτή τη στιγμή για τα θέματα της υπηκοότητας; Ενα άλλο είναι : υπάρχει πρόβλημα που ζητά λύση; Γιατί όπως έχει γραφτεί και αλλού if it ain't broke, don't fix it. Μπορεί να παει κανείς για τα -θεμα προς συζήτηση- καλύτερα και να βγει κουρεμένος.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό pkst » 20 Ιαν 2010, 11:37

kzlazy έγραψε:Ακόμα και λεξιλογικά, μου φαίνεται ότι κάπου έχουμε χαθεί στη μετάφραση... Πολλοί από τους φίλους που γράφουν παραπάνω αναφέρονται σε ατομικά δικαιώματα. Από τα λίγα που ξέρω, αυτά περιλαμβάνουν κάποιες γενικές αξίες που μπορούν να εφαρμοστούν σε όλους τους ανθρώπους (δικαίωμα της ζωής, ελευθερίας κλπ) ή άλλα πιο εξειδικευμένα δικαιώματα. Δεν είμαι σίγουρος ότι η ελληνική υπηκοότητα είναι τέτοιου είδους πράγμα


Εδώ είναι που κάνεις το λάθος: Χωρίς την υπηκοοότητα ένας κάτοικος της Ελλάδας: Δεν μπορεί να ταξιδέψει, δεν μπορεί να ψηφίσει, είναι αποκλεισμένος από ένα μεγάλο μέρος της αγοράς εργασίας (με αποτέλεσμα να είναι θύμα της μαύρης ανασφάλιστης εργασίας ή να μην εχει καθόλου εργασιακά δικαιώματα). Αυτά και άλλα πολλά είναι βασικά ανθρώπινα δικαιώματα που θεωρούνται δεδομένα σε όλη την ευρώπη από το 19ο αιώνα.
Κάτι άλλο που ξεχνάμε είναι ότι κάθε σύγχρονο έθνος-κράτος, έχει ιδρυθεί, μετασχηματιστεί και εξελιχθεί μέσα από συγκλίσεις διαφορετικών τοπικών και περιφερειακών πολιτισμικών ταυτοτήτων (και όχι βασιζόμενο σε συγγένειες αίματος που εσύ αναφέρεις) Για παράδειγμα μπορεί οι προ-προ-πάπποι μας να ανήκαν σε διαφορετικές πολιτισμικές και γλωσσικές κοινότητες (π.χ Βλάχοι- Αρβανίτες- Πρόσφυγες από περιοχές εκτός ελληηνικών συνόρων κοκ) και με τη λογική σου να μην είχαμε ούτε εμείς τα παραπάνω δικαιώματα.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις σαφώς και διαφωνούμε. Δεν υπάρχουν διαχωρισμοί και στεγανά σε μια δημοκρατική δημόσια σφαίρα , έτσι ώστε να εχουν αποκλειστική πρόσβαση στη γνώση και την άποψη μόνο οι "αυθεντίες" (Και ιδιαίτερα σε θέματα που αγγίζουν βασικά δικαιώματα συνανθρώπων μας)
And the beast shall be made legion. Its numbers shall be increased a thousand thousand fold. The din of a million keyboards like unto a great storm shall cover the earth, and the followers of Mammon shall tremble.
Άβαταρ μέλους
pkst
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 19:45
Τοποθεσία: Nea Makri
IRC: pkst
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 20 Ιαν 2010, 12:09

pkst έγραψε:
kzlazy έγραψε:Ακόμα και λεξιλογικά, μου φαίνεται ότι κάπου έχουμε χαθεί στη μετάφραση... Πολλοί από τους φίλους που γράφουν παραπάνω αναφέρονται σε ατομικά δικαιώματα. Από τα λίγα που ξέρω, αυτά περιλαμβάνουν κάποιες γενικές αξίες που μπορούν να εφαρμοστούν σε όλους τους ανθρώπους (δικαίωμα της ζωής, ελευθερίας κλπ) ή άλλα πιο εξειδικευμένα δικαιώματα. Δεν είμαι σίγουρος ότι η ελληνική υπηκοότητα είναι τέτοιου είδους πράγμα


Εδώ είναι που κάνεις το λάθος: Χωρίς την υπηκοοότητα ένας κάτοικος της Ελλάδας: Δεν μπορεί να ταξιδέψει, δεν μπορεί να ψηφίσει, είναι αποκλεισμένος από ένα μεγάλο μέρος της αγοράς εργασίας (με αποτέλεσμα να είναι θύμα της μαύρης ανασφάλιστης εργασίας ή να μην εχει καθόλου εργασιακά δικαιώματα). Αυτά και άλλα πολλά είναι βασικά ανθρώπινα δικαιώματα που θεωρούνται δεδομένα σε όλη την ευρώπη από το 19ο αιώνα.
Κάτι άλλο που ξεχνάμε είναι ότι κάθε σύγχρονο έθνος-κράτος, έχει ιδρυθεί, μετασχηματιστεί και εξελιχθεί μέσα από συγκλίσεις διαφορετικών τοπικών και περιφερειακών πολιτισμικών ταυτοτήτων (και όχι βασιζόμενο σε συγγένειες αίματος που εσύ αναφέρεις) Για παράδειγμα μπορεί οι προ-προ-πάπποι μας να ανήκαν σε διαφορετικές πολιτισμικές και γλωσσικές κοινότητες (π.χ Βλάχοι- Αρβανίτες- Πρόσφυγες από περιοχές εκτός ελληηνικών συνόρων κοκ) και με τη λογική σου να μην είχαμε ούτε εμείς τα παραπάνω δικαιώματα.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις σαφώς και διαφωνούμε. Δεν υπάρχουν διαχωρισμοί και στεγανά σε μια δημοκρατική δημόσια σφαίρα , έτσι ώστε να εχουν αποκλειστική πρόσβαση στη γνώση και την άποψη μόνο οι "αυθεντίες" (Και ιδιαίτερα σε θέματα που αγγίζουν βασικά δικαιώματα συνανθρώπων μας)


Δεν κάνω λάθος, μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Απλά αυτά όλα που λες δεν είναι αλληλένδετα. Και εξηγώ:

Χωρίς υπηκοότητα ένας κάτοικος της Ελλάδας μπορεί να ταξιδέψει παντού (εντός Ελλάδας και εκτός Ελλάδας) αν έχει ταξιδιωτικά έγγραφα (διαβατήριο ή ταυτότητα) και ένα εισιτήριο. Αν είναι ξένος -φαντάζομαι αυτό εννοείς χωρίς υπηκοότητα- πρέπει απλά να δείχνει ότι βρίσκεται νόμιμα στη χώρα, άρα απλά χρειάζεται άδεια παραμονής αν μένει πολύ καιρό, ή βίζα αν είναι τουρίστας -όπως χρειαζεται κι ένας Ελληνας που πάει στην Αμερική- ή ούτε καν βίζα αν είναι κοινοτικός υπήκοος Ιταλός, Γάλλος κλπ. Τι σχέση έχει αυτό;

Ενας αλλοδαπός κάτοικος Ελλάδας δεν ψηφίζει στις βουλευτικές εκλογές (so what? Και αρκετοί Ελληνες δεν μπορούν να ψηφίσουν στις εκλογές αυτές, κατάδικοι κλπ). Μπορεί όμως να ψηφίσει υπό προϋποθέσεις στις δημοτικές εκλογές, αν γραφτεί εγκαίρως στους εκλογικούς καταλόγους (όσοι έχετε πάει εφορευτική επιτροπή θα το έχετε δει φαντάζομαι) και τις ευρωεκλογές.

Μπορεί να δουλέψει μια χαρά ως ξένος νόμιμα, κατέχοντας άδεια εργασίας. By the way, πολλοί Ελληνες που ξέρω δουλεύουν ανασφάλιστοι (γκαρσόνια, οικοδόμοι, τεχνίτες κλπ). Πως συνδέεις την υπηκοότητα με τις σκληρές εργασιακές συνθήκες που είναι αποτέλεσμα της κρίσης και άλλων παραγόντων, δεν το αντιλαμβάνομαι...

Η μέγιστη των παρανοήσεων όμως είναι αυτό το περί «αυθεντίας». Υποθέτω ότι δεν διάβασες το post μου πολύ προσεκτικά γιατί λέω το αντίθετο (αντιγράφω από την πρώτη πρόταση στην τρίτη παράγραφο : ... Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί ο καθένας να έχει άποψη για τεχνικά θέματα...). Το μόνο που επισήμανα είναι ότι οι απόψεις μας, με γενικούς όρους, πάνω σε θέματα που χρειάζονται ειδικές γνώσεις, μπορεί και να είναι ελαφρώς άστοχες ή να αφορούν μικρό μόνο μέρος του συνολικού ζητήματος, και μάλιστα όχι το πιο σπουδαίο.

Τέλος, τα περί συγγένειας ήταν ένα παράδειγμα. Μπορεί να ήταν άστοχο. Μακριά από μένα θεωρίες περί αίματος και άλλα βλακώδη. Επιχείρησα να μεταφέρω τον προβληματισμό σε ένα άλλο πεδίο. Μπορεί και να ατύχησα στο παράδειγμα, αλλά δεν είπα τίποτα για αίματα στο θέμα της υπηκοότητας. Να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε.

Το μόνο που συμφωνώ μαζί σου είναι αυτό. Δεν υπάρχουν φυλετικές καθαρότητες σε κράτη που προέκυψαν με τη σημερινή δομή και λειτουργία τους τους 2-3 τελευταίους αιώνες. Και είδαμε ποιοι ήταν αυτοί που υποστήριξαν το αντίθετο. Αλλά πουθενά στο post μου δεν είπα κάτι τέτοιο. Ξεκάθαρα πράγματα.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 20 Ιαν 2010, 12:42

kzlazy έγραψε:...
Χωρίς υπηκοότητα ένας κάτοικος της Ελλάδας μπορεί να ταξιδέψει παντού (εντός Ελλάδας και εκτός Ελλάδας) αν έχει ταξιδιωτικά έγγραφα (διαβατήριο ή ταυτότητα) και ένα εισιτήριο. Αν είναι ξένος -φαντάζομαι αυτό εννοείς χωρίς υπηκοότητα- πρέπει απλά να δείχνει ότι βρίσκεται νόμιμα στη χώρα, άρα απλά χρειάζεται άδεια παραμονής αν μένει πολύ καιρό, ή βίζα αν είναι τουρίστας -όπως χρειαζεται κι ένας Ελληνας που πάει στην Αμερική- ή ούτε καν βίζα αν είναι κοινοτικός υπήκοος Ιταλός, Γάλλος κλπ. Τι σχέση έχει αυτό;


Η προσωπικη εμπειρια που σου λειπει κανει τις 'τεχνικες' σου θεσεις ανυποστατες (νομικος φανταζομαι;...).

Το θεμα δεν ειναι να ταξιδεψει... το θεμα ειναι να ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕΙ ελευθερα στο σπιτι/νοικοκυριο/δουλεια που εστησε με τοσο κοπο στην Ελλαδα. Και η γραφειοκρατεια φροντιζει να το κανει (συννομα ε;...) δαμοκλεια σπαθη πανω απο το κεφαλι του μεταναστη. Οταν η γυναικα μου εκανε αιτηση για να της χορηγηθει 5ετης βιζα παραμονης (καλα το τι περασαμε, ουτε ελληνικη κωμωδια δεν το φτανει...) ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΗΚΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ Η ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ. Ναι, μπορουσε να ταξιδεψει, αλλα η διαδικασια που τραβηξε εναμισυ χρονο, θα ξαναρχιζε απο την αρχη.

Την εποχη εκεινη πεθαινε η μανα της απο καρκινο. Υπηρχε η σκεψη να την φερουν απο την Ν.Ζηλανδια στην Αγγλια για καποια θεραπεια. Ετεθη το θεμα αν μπορουσε η γυναικα μου να παει στην Αγγλια να την φροντισει για 3 μηνες. Ναι, μπορουσε, αλλα... φτου κι απ'την αρχη. Προλαβε και πεθανε η μακαριτισσα και μας εβγαλε απο το διλλημα.

Αυτο μπορουσε να το παθει, ενας Νιγηριανος, Σουδανος, Ουκρανεζα... Με καταστροφικες συνεπειες για την παραμονη τους στην Ελλαδα. Πολλοι απο αυτους, αποκτουν ετησια βιζα (γιατι τοτε τουλαχιστον το παραβολο για την 5ετη βιζα ηταν απαγορευτικο για τους 'οικονομικους'...) Μεχρι να παρουν τη βιζα ειχε ηδη ληξει δυο μηνες πριν... αντε παλι απο την αρχη.. ερμαια... ομηροι!

Ειμαστε 8 χρονια στην Ελλαδα και υπηκοοτητα γιοκ... (εκτος απο μενα φυσικα, γιατι την ειχα...) Μεταναστες! Με 5ετη βιζα, γιατι μπορουμε να πληρωσουμε το παραβολο. Με 'αδεια παραμονης', με 'αδεια εργασιας'. Τα αυτονοητα δηλαδη... Χωρις δικαιωμα εκλεγειν και εκλεγεσθαι στον τοπο που ζουμε. Με ολες τις υποχρεωσεις του Ελληνα πολιτη, αλλα με σκοντο στα δικαιωματα...

Ελα μεγαλε να μου πεις ποση αξιοπρεπεια εχει να υποβαλεις τις ληξιαρχικες πραξεις γεννησεως και γαμου και να πρεπει να παρουσιασθεις ενωπιον επιτροπης για να αποδειξεις οτι μετα 20 χρονια εισαι ακομη παντρεμενος με τη γυναικα σου. Η επιτροπη αποφασιζει αν ο γαμος σου ειναι 'γνησιος' μετα 20 χρονια και σαν αλλη διαλογη στο Αουσβιτς δειχνει δεξια η αριστερα αν θα ζησεις η οχι... Στην Ελλαδα...

Προς τιμην του ο Προεδρος της επιτροπης, μετα τις συστασεις ψελισε 'ποιος μ@λ@κας σας κουβαλησε εδω; Ντροπη...' και περασανε ενα τεταρτακι ρωτωντας τη γυναικα μου για το πως της φαινεται η Ελλαδα... η μανα της ειχε ηδη αποβιωσει...

Εαν δεν το'χετε καταλαβει, προβαλλω την δικη μου ιστορια, που ειναι καραμπινατη, για να δειτε λιγο, ποσο βαθεια ριζωμενος ειναι ο ρατσισμος μας.

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 20 Ιαν 2010, 13:32

Παιδιά, τελικά μάλλον κάτι αντιλαμβάνομαι εγώ στραβά...

Κάποιος συζητά για το θέμα του αν πρέπει να παίρνει κανείς γενικά και αόριστα υπηκοότητα. Επισημαίνω ήρεμα και μάλλον με αρκετές κουβέντες (ίσως φλύαρα) ότι το θέμα είναι βαθύ, και o pskt μου αντιτάσσει ότι η υπηκοότητα είναι κάτι σαν πασπαρτού ή πανάκεια για κάθε ασθένεια, και μετά ο Μakis με προσφωνεί «μεγάλο», αναρωτιέται αν είμαι νομικός και παραθέτει την ιστορία που του έτυχε παραπονούμενος για τα κακά της γραφειοκρατείας. Δεν έχει σχέση αν (δεν) είμαι νομικός. Μπορεί όντως να μην έχω προσωπική πείρα (ναι δεν έχω, σχολίασα όμως τα περί προσωπικών εμπειριών και πόσο τις σέβομαι) και πραγματικά στεναχωριέμαι που έπρεπε να έχεις κι εσύ αυτήν την εμπειρία. Το καταλαβαίνω περισσότερο από ότι φαντάζεσαι. Ισως όμως δεν είναι αυτό το θέμα.

Δεν φαντάζομαι ότι αν ήμουν στη Νέα Ζηλανδία στη θέση της γυναίκας σου θα μου έστρωναν χαλί. Αν όμως μου έστρωναν (είναι πιθανό) αυτό θα έδειχνε ότι έχουν ένα καλύτερο τρόπο να διαχειρίζονται τις αντίστοιχες καταστάσεις, εκεί στο μακρινό νησί τους. Κατ'επέκταση μπορεί και να είναι πολύ καλύτεροι ως κράτος από εμάς, όπως και πολλοί άλλοι (Σουηδοί, Αμερικάνοι you name it). Σε τι μας βοηθάει αυτό στο αρχικό ερώτημα : Εσεις τι γνωμη εχετε για τους ξενους που θελουν να ζησουν στην ελλαδα... Ειναι καλο ενας που ειναι αλλοδαποπος να ζει στην ελλαδα εστω και απο μωρο να ονομαζεται Ελληνας;

Το αν είναι καλό ή σκόπιμο έχει να κάνει κάτι με το ότι είναι αναξιοπρεπές να υποβάλλεις τις ληξιαρχικές πράξεις; Αν είχε άλλη διαδικασία θα άλλαζε η απάντησή σου;

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Είμαι μεγάλος και έμπρακτος υποστηρικτής της ανθρώπινης αλληλεγγύης, ανεξάρτητα από φυλές, χρώματα, θρησκείες και άλλα τέτοια. Είμαι οπαδός της ενσωμάτωσης και πολέμιος των διακρίσεων. Απλά, υποστήριξα ότι δεν λύνονται τα προβλήματα, ούτε επιτυγχάνεται ο στόχος της αρμονικής συνύπαρξης και υποδοχής των αλλοδαπών, απαραίτητα με αυτόν τον τρόπο (δεν το απέκλεισα καν, απλά είπα ότι έιναι πιο σύνθετο από ότι φαίνεται). Και δεν είπα ότι οι διαδικασίες του ελληνικού κράτους είναι ΟΚ. Συζητούσαμε γενικά για την υπηκοότητα. Δεν θέλω να πιστέψετε ότι προκαλώ ή troll-άρω ούτε να θυμώνω κανέναν από εσάς που γράψατε προηγουμένως. Απλά, μάλλον εστίασα πολύ σε κάτι συγκεκριμένο, δηλαδή το αρχικό ερώτημα.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 20 Ιαν 2010, 14:06

Κατ'αρχην να ζητησω συγνωμη για το 'μεγαλε', οπως καταλαβαινεις αυτα που παρεθεσα για το θανατο της Μargaret και την εμπειρια Αουσβιτς με ψιλοφορτισαν. Οχι γιατι μου ζητηθηκε να υποβαλλω τις ληξιαρχικες πραξεις! Και ειναι και τοσα αλλα...

Σε καμμια χωρα δεν σου στρωνουν χαλι. Εχω εμπειρια απο 4 χωρες (Ν. Ζηλανδια, ΗΠΑ, Νορβηγια, Ελλαδα) και μαντεψε ποια ηταν η χειροτερη, η πιο αυθαιρετη και η πιο ρατσιστικη...

Ολες οι χωρες εχουν λογικες (και αυστηρες θα ελεγα) διαδικασιες για την εκδοση τουριστικης βιζας, πολυετους βιζας (με αδεια εργασιας εξυπακουεται), βιζας μονιμου κατοικου της χωρας (η περιφημη 'πρασινη καρτα', που ειναι λευκη στις ΗΠΑ), ενταξης στη χωρα σαν πολιτη. Η Ελλαδα ειναι η μονη που δεν εχει, ειναι αυθαιρετη και περισσοτερο ρατσιστικη (οχι πως οι αλλες ειναι λευκες περιστερες, αλλα οχι και τοσο μαυρες οπως οι ντοπιες περιστερες...). Πραττουν κατα το δοκουν και κραταν τα παντα σε εκκρεμοτητα.

Να σου παραθεσω την απαντηση του Διευθυντη της Υπηρεσιας Ληξιαρχειου Αλλοδαπων, οταν αυθαιρετα μου ζητησαν επιπλεον χαρτια (apostille) για τις ληξιαρχικες πραξεις γαμου και γεννησης του γιου μου. Του παρουσιασα φωτοαντιγραφο ΦΕΚ το οποιο λεει καθαρα οτι εξαιρουνται οι 'πολιτισμενες χωρες' (ΕΕ, πρωην Σοβιετικη Ενωση, ολη σχεδον η λιστα, δεν θυμαμαι για το Τατζικισταν, ΗΠΑ και αλλες) απο αυτην την απαιτηση.

'Εγω αυτο (το ΦΕΚ) δεν το δεχομαι! Τους ειπα οτι ηταν λαθος να περασουν αυτο το νομο και δεν με ακουσαν. Για μενα δεν υπαρχει...'


Στο αρχικο μου ποστ παραθεσα το τι και πως του να εισαι Ελληνας κατα τους αρχαιους μας προγονους. Αν και τοτε οι Ελληνες ηταν λαος ταξιδιαρης, αποικιακος, μεταναστευτικος, η μετοικηση δεν γινοταν με την ιδια ευκολια οσο σημερα. Ετσι ηταν ευκολο να συνδυασεις θρησκεια, μορφωση, κουλτουρα με τον τοπο γεννησης.

Πιστευω οτι η συνηδειτη επιλογη του να θελεις να εισαι πολιτης μιας χωρας ειναι πολυ πιο εντιμη απο το αν το νοσοκομειο/μερος που γεννηθηκες ειναι εντος των οριων της επικρατειας.

Σου ειπα την ιστορια μου. Θεωρεις οτι η γυναικα μου και ο γιος μου δεν εχουν δικαιωμα να ειναι Ελληνες πολιτες η και Ελληνες χωρις το πολιτες;

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 20 Ιαν 2010, 14:27

Λοιπόν έπειδή τα έχω βρει μπαστούνια με τις πολλαπλές παραθέσεις τα γράφω flat:

Λες :

Κατ'αρχην να ζητησω συγνωμη για το 'μεγαλε', οπως καταλαβαινεις αυτα που παρεθεσα για το θανατο της Μargaret και την εμπειρια Αουσβιτς με ψιλοφορτισαν. Οχι γιατι μου ζητηθηκε να υποβαλλω τις ληξιαρχικες πραξεις! Και ειναι και τοσα αλλα...

Απαντώ:

Κανένα πρόβλημα. Καταλαβαίνω. Εκτιμώ απεριόριστα και τη συγγνώμη, δείχνειπραγματική μαγκιά. Το σέβομαι αυτό.

Λες παρακάτω:

...Να σου παραθεσω την απαντηση του Διευθυντη της Υπηρεσιας Ληξιαρχειου Αλλοδαπων, οταν αυθαιρετα μου ζητησαν επιπλεον χαρτια (apostille) για τις ληξιαρχικες πραξεις γαμου και γεννησης του γιου μου. Του παρουσιασα φωτοαντιγραφο ΦΕΚ το οποιο λεει καθαρα οτι εξαιρουνται οι 'πολιτισμενες χωρες' (ΕΕ, πρωην Σοβιετικη Ενωση, ολη σχεδον η λιστα, δεν θυμαμαι για το Τατζικισταν, ΗΠΑ και αλλες) απο αυτην την απαιτηση.

'Εγω αυτο (το ΦΕΚ) δεν το δεχομαι! Τους ειπα οτι ηταν λαθος να περασουν αυτο το νομο και δεν με ακουσαν. Για μενα δεν υπαρχει...'


Απαντώ :

Κάφρος υπάλληλος. Μακάρι να μπορούσε κανείς να τον ξηλώσει εκείνη την ώρα. Χωρίς έλεος. Αλλο βλακεία, άλλο άγνοια και άλλο παρανομία. Οταν βρίσκεις 3 σε 1, πρέπει να γίνεται παράδειγμα προς σταύρωση

Λες:

Σου ειπα την ιστορια μου. Θεωρεις οτι η γυναικα μου και ο γιος μου δεν εχουν δικαιωμα να ειναι Ελληνες πολιτες η και Ελληνες χωρις το πολιτες;
Φιλικα
ΜακηςΜ

Απαντώ :

Φίλε Μάκη, με όλα αυτά τα δεδομένα, ποιός θα έλεγε όχι και πόσο χαζός θα ήταν; Ας έχουμε όμως πάντα κατά νου ότι δεν είναι όλοι σαν και σένα. Σκοπός είναι να βρεθεί ένας τρόπος ωστε μπορούν να γινουν Ελληνες όσοι έχουν σοβαρούς δεσμούς με τον τόπο (το πως καθορίζεται το «σοβαρούς» παίρνει πολύ νερό και οι πολιτικοί δεν είναι παντα στο ύψος των περιστάσεων). Ως τότε όμως, σίγουρα πολλά μπορούν να γίνουν και από ανθρώπους που ζουν εδώ και είναι ζωντανά κομμάτια αυτού του τόπου, ακόμα και αν ο τόπος δεν τους χαρακτηρίζει Ελληνες. Από μόνο του αυτό, δεν τους στερεί πάρα πολλά. Η βλακεία και η αρτηριοσκλήρωση ανθρώπων και μηχανισμών τους στερούν πολύ περισσότερα.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Περι ..... μεταναστες

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 20 Ιαν 2010, 14:52

Λοιπον, επειδη το πας... εκει που το παω και γω... :D ας περιμενουμε λιγο, αν θελει κανεις να καταθεσει τις αποψεις του, γιατι τους πηραμε φαλαγγι... :D

Λοιπον καλοι μου συμφορουμιτες, ειδατε μια ιστορια, ειδατε ορισμενες αποψεις, εκανα και ενα ερωτημα στο τελος που απαντησε ο φιλος kzlazy για λογαριασμο του (και τον ευχαριστω).

Θελετε να καταθεσετε τη δικη σας αποψη; Η να αναθεωρησετε/διευκρινησετε μια θεση που ηδη εχετε εκθεσει;

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων