φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 21 Ιαν 2010, 21:17

@mistral
όταν λες συμβατή τι εννοείς ;
να παίζει κάποια προγράμματα που πιθανόν έχει παρελκόμενα η μηχανή ;
να ελέγχεις την μηχανή μέσα από τον υπολογιστή
ή
απλά
να διαβάζει την κάρτα μνήμης και να βάζεις /βγάζεις εικόνες εύκολα
:think: :?:
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό Nisok » 21 Ιαν 2010, 23:16

Πολύ μου αρέσει το thread αυτό...
digibill +1

Παιδία έχω πολλού γνωστούς στο χώρο της γραφιστικής και φωτογραφίας.
Η κοινή άποψη είναι αυτή:

Η μόνη εφαρμογή επιπέδου είναι το inkscape. Όλα τα άλλα είναι μετριότητες.

Ευτυχώς που το maya έχει πλέον έκδοση linux. Και μάλλον και άλλοι θα φιλοτιμηθούν...
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό mistral » 21 Ιαν 2010, 23:37

sokoban4ever έγραψε:@mistral
όταν λες συμβατή τι εννοείς ;
να παίζει κάποια προγράμματα που πιθανόν έχει παρελκόμενα η μηχανή ;
να ελέγχεις την μηχανή μέσα από τον υπολογιστή
ή
απλά
να διαβάζει την κάρτα μνήμης και να βάζεις /βγάζεις εικόνες εύκολα
:think: :?:


Βασικά το λειτουργικό να «βλέπει» την φωτογραφική
και μπορώ να αποθηκεύω τις φωτογραφίες που έχω τραβήξει στον υπολογιστή
έτσι ώστε αν χρειαστεί να μπορώ να τις επεξεργαστώ π.χ. με το gimp.
Και ότι περισσότερο από αυτό ευπρόσδεκτο.

ευχαριστώ για την απάντηση! : :thumbup:
mistral
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009, 01:06
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό Apopas » 22 Ιαν 2010, 00:14

Nisok έγραψε:Πολύ μου αρέσει το thread αυτό...
digibill +1

Παιδία έχω πολλού γνωστούς στο χώρο της γραφιστικής και φωτογραφίας.
Η κοινή άποψη είναι αυτή:

Η μόνη εφαρμογή επιπέδου είναι το inkscape. Όλα τα άλλα είναι μετριότητες.

Οι κοινές απόψεις είναι απλά απόψεις του πλήθους και πολλές φορές δεν συνυπάρχουν με την πραγματικότητα. Εγώ έχω καμιά 50αριά γνωστούς στο χώρο αυτόν και πολλοί χρησιμοποιούν OSX. Όταν τους ρωτάω γιατί όχι Windows (επειδή προσωπικά σιχαίνομαι το OSX) κανείς δεν ξέρει να μου δώσει μια πειστική απάντηση,. Οι περισσότεροι μου λένε ότι τα Windows είναι μπουρδ...λο... Συγνώμη αλλά τέτοιες απαντήσεις εμένα δεν με πείθουν.
Το γεγονός ότι το Photoshop θεωρείται πιο δυνατό, δεν σημαίνει ότι το Gimp είναι αντιεπαγγελματικό ή μέτριο. Αν θεωρήσουμε ότι μετά το Photoshop, το χάος, πάω πάσο...

Ευτυχώς που το maya έχει πλέον έκδοση linux. Και μάλλον και άλλοι θα φιλοτιμηθούν...

Πλέον; Τι εννοείς πλέον;
Εδώ και χρόνια υπάρχει και όχι μόνο αυτό, αλλά τα περισσότερα 3D animation, επαγγελματικά προγράμματα έχουν έκδοση για Linux από πολύ παλιά και κάποια από αυτά μόνο για Linux... Cinema 4D, MASSIVE, Maya 3D, NX, Piranha, SoftImage είναι μερικά από αυτά, ενώ το Autodesk Discreet Smoke που είναι ένα High composition tool και χρησιμοποιείται για τη δημιουργία τρισδιάστατων οντοτήτων σε γρήγορα video, υπήρχε για χρόνια μόνο για Linux ενώ πρόσφατα έγινε port και σε OSX (για windows δεν είμαι σίγουρος).
Οπότε δεν χρειάζεται να φιλοτιμηθούν όπως λες, μια και ήδη η συντριπτική πλειονότητα των εταιρειών που παράγουν γραφικά για ταινίες στηρίζεται σε Linux.

Όμως, παρόλα αυτά... Tί σχέση έχει το Maya με τη φωτογραφία; :eh:

mistral έγραψε:Βασικά το λειτουργικό να «βλέπει» την φωτογραφική
και μπορώ να αποθηκεύω τις φωτογραφίες που έχω τραβήξει στον υπολογιστή
έτσι ώστε αν χρειαστεί να μπορώ να τις επεξεργαστώ π.χ. με το gimp.
Και ότι περισσότερο από αυτό ευπρόσδεκτο.

ευχαριστώ για την απάντηση! : :thumbup:

Τη φωτογραφική θα τη βλέπει το Linux είτε ως mass storage, είτε ως PTP.
Στην πρώτη περίπτωση θα λειτουργεί ως φλασάκι που θα μπορείς να βάζεις και να βγάζεις φωτογραφίες, ενώ στη δεύτερη θα τις κατεβάζει κάποιο πρόγραμμα όπως το Gthumb και το Digikam ή ακόμη μπορείς να βγάζεις την κάρτα μνήμης, να τη συνδέεις σε USB αντάπτορα και να τη χρησιμοποιείς σαν φλασάκι πάλι.
Γενικά μη φοβάσαι, πάρε όποια φωτογραφική μηχανή γουστάρεις (τουλάχιστον εγώ δεν έχω υπ' όψιν μου κάποια τεχνολογία διαφορετική από τις προηγούμενες που να μην δουλεύει σε Linux).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 22 Ιαν 2010, 04:25

@Apopas
Τη φωτογραφική θα τη βλέπει το Linux είτε ως mass storage, είτε ως PTP.
Στην πρώτη περίπτωση θα λειτουργεί ως φλασάκι που θα μπορείς να βάζεις και να βγάζεις φωτογραφίες, ενώ στη δεύτερη θα τις κατεβάζει κάποιο πρόγραμμα όπως το Gthumb και το Digikam ή ακόμη μπορείς να βγάζεις την κάρτα μνήμης, να τη συνδέεις σε USB αντάπτορα και να τη χρησιμοποιείς σαν φλασάκι πάλι.
Γενικά μη φοβάσαι, πάρε όποια φωτογραφική μηχανή γουστάρεις (τουλάχιστον εγώ δεν έχω υπ' όψιν μου κάποια τεχνολογία διαφορετική από τις προηγούμενες που να μην δουλεύει σε Linux).

με κάλυψες thanks :thumbup:
:P
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό digibill » 22 Ιαν 2010, 10:19

Apopas έγραψε:Οι κοινές απόψεις είναι απλά απόψεις του πλήθους και πολλές φορές δεν συνυπάρχουν με την πραγματικότητα. Εγώ έχω καμιά 50αριά γνωστούς στο χώρο αυτόν και πολλοί χρησιμοποιούν OSX. Όταν τους ρωτάω γιατί όχι Windows (επειδή προσωπικά σιχαίνομαι το OSX) κανείς δεν ξέρει να μου δώσει μια πειστική απάντηση,. Οι περισσότεροι μου λένε ότι τα Windows είναι μπουρδ...λο... Συγνώμη αλλά τέτοιες απαντήσεις εμένα δεν με πείθουν.
Το γεγονός ότι το Photoshop θεωρείται πιο δυνατό, δεν σημαίνει ότι το Gimp είναι αντιεπαγγελματικό ή μέτριο. Αν θεωρήσουμε ότι μετά το Photoshop, το χάος, πάω πάσο...


Οι κοινές απόψεις όντως μπορεί να είναι απλά «κοινές«, αλλά συνήθως δεν υπάρχει και καπνός χωρίς καύση.....
Και μην ξεχνάς σημαντικότατους για έναν φωτογράφο παράγοντες, όπως την ευκολία και ταχύτητα χρήσης, το workflow, το να είναι ένα πρόγραμμα σαφες και "ευθύ" (straightforward) στην χρήση του....
Το είπα και πιο πάνω: ναι, μπορεί κανείς να κάνει σοβαρές δουλειές και με το gimp. Ναι, μπορεί να καταλήξει στο ίδιο αποτέλεσμα που θα κατέληγε με το Photoshop μέσω διάφορων συνδυασμών και πατεντών, αφού αναγκαστεί όμως να χρησιμοποιήσει 3 διαφορετικά προγράμματα και να μπλέξει τα μπούτια του!

Ε λοιπόν, ναι, για σοβαρή και επαγγελματική χρήση ΔΥΣΤΥΧΩΣ μετά το Photoshop το χάος....... Δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόγραμμα φωτογραφικής χρήσης (πλην του Adobe lightroom και ίσως του Capture one) που να συνδυάζει δυνατότητες, επαρκές workflow, ποιότητα στο αποτέλεσμα και υποστήριξη όλων των αναγκαίων τεχνολογιών. Είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε, είτε όχι.
Μην ξεχνάμε ότι ένας επαγγελματίας προτιμά να πληρώσει το κατιτίς του και μετά να έχει το κεφάλι του ήσυχο ότι όλα θα δουλεύουν όπως πρέπει και θα κάνει την δουλειά του, παρά να μπλέξει με.. πατέντες!
Κι επίσης δεν είναι καθόλου μα καθόλου τυχαίο ότι τα σοβαρά εκτυπωτικά και φωτογραφικά εργαστήρια (κι αυτό δεν το λέω από φήμη, το έχω δει με τα μάτια μου) δουλεύουν με Mac. Όταν ας πούμε πληρώνεις 25€ ανά φωτογραφία για την εκτύπωση Α3, ο επαγγελματίας "τυπωτής" θέλει το μέγιστο αποτέλεσμα στον συντομότερο χρόνο και με τον ευκολότερο τρόπο.
Ε αυτό, ακόμη (δυστυχώς) δεν συμβαίνει στο Linux.
Αν έχετε αντίθετη άποψη με αυτό, αλλά ασχολείστε με την φωτογραφία (γιατί -ξανατονίζω- ότι ακούγονται υποστηρικτικές προς το Linux απόψεις οι οποίες όμως προέρχονται από φίλους που καμία σχέση με την φωτογραφία δεν έχουν, οπότε αδυνατούν να κατανοήσουν σημαντικές παραμέτρους της φωτογραφικής διαδικασίας), ευχαρίστως να την ακούσουμε........
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό ubuntunoid » 22 Ιαν 2010, 15:34

digibill
Πολύ σωστά και εύστοχα τα όσα αναφέρεις αλλά επέτρεψε μου να επισημάνω 2 λάθη που κατα τη γνώμη μου κάνεις.
1o λάθος είναι οτι επιμένεις στο επαγγελματικό/φωτογραφικό κομμάτι, σωστό αλλά όχι απόλυτο για τις δυνατότητες και τις λειτουργίες τόσο του gimp όσο και του Photoshop. Θα μου πείς με τη φωτογραφία ασχολείσαι αυτό σε νοιάζει. Έλα όμως που το μεγαλύτερο κομμάτι χρηστών photoshop έκει έξω δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις. Αναφέρεις οτι προσπαθούν να σε πείσουν για τις δυνατότητες του gimp και του linux άτομα άσχετα με τη φωτογραφία ( όπως εγώ άλλωστε ). Σκέψου όμως ότι αυτά τα άτομα έχουν δει τα μάτια τους πάρα πολλά και έχουν προσπαθήσει να πείσουν άτομα κάρασχετα για τη χρήση ΕΛΛΑΚ έναντι του Photoshop. Προγράμματα raster επεξεργασίας εικόνων χρησιμοποιούν Αρχιτέκτονες, Γραφίστες, και πολλοι μα πάρα πολλοι που απλά κάνουν την πλάκα τους. Όλους αυτούς τους καλύπτει το gimp 200%. Kι όμως πολλοί απ' αυτούς δε χρησιμοποιούν gimp ή άλλο ΕΛΛΑΚ γιατί του λείπουν λέει δυνατότητες. Ασχετο αν αυτές οι δυνατότητες είναι παντελώς άχρηστες στη χρήση που κάνει αυτός σε ένα τέτοιο. Θα μου πεις οτι με τη βλακεία δε βγάζεις ποτέ άκρη, αλλά πρέπει όμως να βρεθεί ένας τρόπος να περιοριστεί, σωστα;;;
Σκοπός όσων αναφέρω είναι να σου δείξω οτι όλα όσα πολύ σωστά λες είναι μία μόνο από τις πολλές όψεις του θέματος. Οσο όμως λάθος είναι να προσπαθήσω έγω να σε πείσω για τις δυνατότητες του ΕΛΛΑΚ στη φωτογραφία, άλλο τοσο λάθος είναι να υπερθεματίζονται οι όποιες αδυναμίες σε ένα συγκεκριμένο τομέα, οδηγώντας κάποιους που πιθανον να τα διαβάσουν όλα αυτά σε αυθαίρετες γενικεύσεις.
2ο λάθος είναι οτι δεν αναφέρεις κάποια λύση ή κατευθυνση λύσης στις αδυναμίες που πολύ σωστά επισημαίνεις ( αν και το συγκεκριμένο το λες περισσότερο παράλειψη παρά λάθος ). Κοινώς τι πρέπει να γίνει για να σε καλύψει το ΕΛΛΑΚ και το λίνουξ εκεί που θέλεις. Και επίσης και πως θα γίνει αν δε βοηθήσουν την αναπτυξη του ΕΛΛΑΚ οι ενδιαφερόμενοι. Η αναγνώριση των αδυναμιών που πολύ σωστά κάνεις εσυ είναι ένα βήμα. Με τα επόμενα όμως τι γίνεται...
Η άναπτυξη του ΕΛΛΑΚ είναι υπόθεση όλων των ενδιαφερόμενων. Δεν άρκει να αναφέρουμε μόνο τις αδυναμίες αλλά πρέπει να προσπαθούμε και να τις διορθώσουμε. Αυτό σημαίνει οτι όσοι ξέρουν προγραμματισμό θα πρέπει να γράψουν και καμια γραμμή κώδικα, όσοι ενδιαφέρονται να αντικαταστήσουν τα πάνακριβα εμπορικά προγράμματα με ΕΛΛΑΚ να κάνουν και καμια μικρή δωρεά βοηθώντας την ανάπτυξη του, οι φίλοι του ΕΛΛΑΚ να βοηθούν στη διαδοσή του κ.ο.κ. και να μην τα περιμένουμε όλοι έτοιμα στο πιάτο. Αυτή είναι άλλωστε και η φιλοσοφία του ΕΛΛΑΚ. Εκτος αν θεωρούμε όλοι οτι υπάρχουν κάποιοι "δούλοι" που θα υπηρετούν αφιλοκερδώς κάθε ιδιοτροπία μας χωρίς έμεις να κάνουμε το παραμικρό.
Φιλικά πάντα
ΥΓ: Σερφάροντας στο ubuntuforums πήρε το μάτι μου μία έρευνα της Canonical για το ποιές εφαρμογές θα θέλαμε να δούμε στο software center του Lucid. Aνάμεσα τους υπήρχε και η επιλογή του Adobe Photoshop. Λέτε να έχει κάνει καμια μαγκιά ο Shuttleworth και να καταφέρει να βγάλει και να πουλήσει το Photoshop στο Ubuntu (έστω και σαν επίσημα υποστηριζόμενη από την Adobe wine version);;;; Aν είναι έτσι τοτε θα μας πιάσει όλους αδιάβαστους...
Εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες... :problem:
Επίπεδο Linux: Κάτι ψιλά Προγραμματισμός: Όχι Αγγλικά: Μέτρια
AMD Phenom IIx4 945 3,0 GHz | Nvidia 9500 GT | 4 GB DDR3 RAM | SM2333HD 1920x1080
Debian 7 64bit | Ubuntu 11.10 32bit
Άβαταρ μέλους
ubuntunoid
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2009, 00:33
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό digibill » 22 Ιαν 2010, 16:11

Γενικά συμφωνώ σε αυτά που λες φίλε ubuntunoid, όμως νομίζω ότι δεν κατανοούμε ακριβώς τα ίδια πράγματα σε κάποιες περιπτώσεις. Για παράδειγμα:

ubuntunoid έγραψε:1o λάθος είναι οτι επιμένεις στο επαγγελματικό/φωτογραφικό κομμάτι, σωστό αλλά όχι απόλυτο για τις δυνατότητες και τις λειτουργίες τόσο του gimp όσο και του Photoshop. Θα μου πείς με τη φωτογραφία ασχολείσαι αυτό σε νοιάζει. Έλα όμως που το μεγαλύτερο κομμάτι χρηστών photoshop έκει έξω δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις.


Κοίταξε, παντού υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν συναίσθηση, αλλά δε νομίζω ότι όταν προσπαθούμε να συνεννοηθούμε έχοντας αυτούς υπ' όψιν!
Μην ξεχνάς ότι το θέμα αναφέρεται σε φωτογραφική χρήση! Με αυτό υπ'όψιν
  • ο χρήστης που έχει μια μικρούλα ψηφιακή και βγάζει φωτογραφίες τις διακοπές του και μετά τις περνάει στο PC δεν κάνει φωτογραφική χρήση
  • Ο γραφίστας, ο αρχιτέκτονας, ο τυπογράφος δεν κάνουν φωτογραφική χρήση
  • ο χρήστης που φτιάχνει baners και σχέδια στο GIMP δεν κάνει φωτογραφική χρήση
  • ο χρήστης που ανοίγει τις φωτογραφίες του στο GIMP για να αλλάξει λίγο την φωτεινότητα, να βγάλει κόκκινα μάτια και πράσινα χέρια δεν κάνει φωτογραφική χρήση

Αν δεν συμφωνούμε στα παραπάνω, δεν μπορούμε να πάμε παρακάτω.....
Αν λοιπόν αναφερόμαστε σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις οι οποίες δεν είναι φωτογραφικές χρήσεις, το linux μια χαρά μας καλύπτει.

Σκέψου όμως ότι αυτά τα άτομα έχουν δει τα μάτια τους πάρα πολλά και έχουν προσπαθήσει να πείσουν άτομα κάρασχετα για τη χρήση ΕΛΛΑΚ
έναντι του Photoshop.


Κι εγώ επίσης.. Και;
Ο κάθε κολλημένος θα παραμείνει κολλημένος ανεξαρτήτως επιχειρηματολογίας! Εγώ θεωρώ ότι εδώ απευθύνομαι σε ανοιχτόμυαλους, νοήμονες ανθρώπους με τους οποίους μπορώ να συνεννοηθώ. Δεν επιθυμώ να είμαι "politically correct" ώστε να μην φανώ σε έναν κολλημένο ηλίθιο ότι "δυσφημίζω το linux, εγώ ένας linuxας"!

Προγράμματα raster επεξεργασίας εικόνων χρησιμοποιούν Αρχιτέκτονες, Γραφίστες, και πολλοι μα πάρα πολλοι που απλά κάνουν την πλάκα τους. Όλους αυτούς τους καλύπτει το gimp 200%.


...κι αυτό όπως προείπα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΧΡΗΣΗ!

Kι όμως πολλοί απ' αυτούς δε χρησιμοποιούν gimp ή άλλο ΕΛΛΑΚ γιατί του λείπουν λέει δυνατότητες. Ασχετο αν αυτές οι δυνατότητες είναι παντελώς άχρηστες στη χρήση που κάνει αυτός σε ένα τέτοιο.


Και τι φταίω εγώ για αυτό; Θα πρέπει να απολογηθώ ή να τους συμπονέσω;!
Βλαμμένοι / κάγκουρες / ακόλουθοι της μόδας υπάρχουν και θα υπάρχουν. Τι να κάνουμε :lol:

Θα μου πεις οτι με τη βλακεία δε βγάζεις ποτέ άκρη, αλλά πρέπει όμως να βρεθεί ένας τρόπος να περιοριστεί, σωστα;;;


Σωστά, αλλά εμένα αυτό δεν με αφορά. Και νομίζω ότι αν καθόμαστε να συζητάμε με αυτό ως γνώμονα, τότε χαραμίζουμε την ώρα μας αδίκως.....

Οσο όμως λάθος είναι να προσπαθήσω έγω να σε πείσω για τις δυνατότητες του ΕΛΛΑΚ στη φωτογραφία, άλλο τοσο λάθος είναι να υπερθεματίζονται οι όποιες αδυναμίες σε ένα συγκεκριμένο τομέα, οδηγώντας κάποιους που πιθανον να τα διαβάσουν όλα αυτά σε αυθαίρετες γενικεύσεις.


Κατ' αρχάς δεν υπερθεματίζω. Προσπαθώ να κάνω αυτό που μου αρέσει, έχοντας βαθιά συναίσθηση των αναγκών μου και σοβαρή γνώση της τέχνης και τεχνικής μου. Με αυτά στο μυαλό μου, προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το αγαπημένο μου λειτουργικό ώστε να κάνω το χόμπυ μου. Και δυστυχώς το αγαπημένο μου λειτουργικό δεν με διευκολύνει καθόλου σε αυτό!
Αν τώρα θα πρέπει να αυτολογοκριθώ για να μην με παρεξηγήσει ένας ηλίθιος (!!) τι να πω; :crazy: :lol:

2ο λάθος είναι οτι δεν αναφέρεις κάποια λύση ή κατευθυνση λύσης στις αδυναμίες που πολύ σωστά επισημαίνεις ( αν και το συγκεκριμένο το λες περισσότερο παράλειψη παρά λάθος ). Κοινώς τι πρέπει να γίνει για να σε καλύψει το ΕΛΛΑΚ και το λίνουξ εκεί που θέλεις.


Μου λες δηλαδή να κάτσω να μάθω προγραμματισμό για να "διορθώσω" τα κενά??!!
Καταλαβαίνεις φυσικά ότι αυτό δεν γίνεται!

Εκτος αν θεωρούμε όλοι οτι υπάρχουν κάποιοι "δούλοι" που θα υπηρετούν αφιλοκερδώς κάθε ιδιοτροπία μας χωρίς έμεις να κάνουμε το παραμικρό.


Δεν μιλώ για ιδιοτροπίες, μιλώ για ανάγκες!
Οι τομείς στους οποίους υστερεί το ΕΛΛΑΚ επεξεργασίας φωτογραφίας δεν είναι τομείς ιδιοτροπίας, αλλά τομείς ουσίας για έναν φωτογράφο....
Βέβαια, αυτό που συνεχίζω να μην καταλαβαίνω είναι γιατί πολλοί στο παρόν θέμα θεωρείτε ότι αντιτάσσομαι στο ΕΛΛΑΚ, από την στιγμή που τρέχω linux και το 99% των εργασιών μου (πλην ενος μέρους της φωτογραφίας) γίνεται με ΕΛΛΑΚ! :lol:
Δεν είναι κάπως άκυρο όλο αυτό; Ή μπας και δίνω την εντύπωση ότι καλύτερη δουλειά δεν έχω να κάνω, παρά να τρολάρω εναντίον του ΕΛΛΑΚ;;

Για να τελειώνω, αυτό το οποίο εγώ βλέπω σε απαντήσεις σαν την δικιά σου φίλε ubuntunoid (και το λέω μετά πλήροςυ φιλικότητας) είναι μια μεγάλη ανάγκη "να μην ακουστεί τίποτα αρνητικό εναντίον του ΕΛΛΑΚ". (το παραδέχεσαι εξάλλου κι ο ίδιος :) )
Ε λοιπόν αυτή η λογική εμένα δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο και δεν υπάρχει περίπτωση να μην αναφερθώ στα όποια αρνητικά - τα οποία έτσι κι αλλιώς ο κάθε ενεργός χρήστης και νοήμονας άνθρωπος ανακαλύπτει έτσι κι αλλιως μόνος του, ανάλογα με την χρήση και τις ανάγκες του....
Και για να πάω ακόμη παρακάτω, αν εμείς οι ίδιοι οι χρήστες δεν επισημαίνουμε τα αρνητικά / στραβά / λάθος / ελλείψεις, αυτά δεν πρόκειτια να φτιαχτούν ποτέ!

ΥΓ: Σερφάροντας στο ubuntuforums πήρε το μάτι μου μία έρευνα της Canonical για το ποιές εφαρμογές θα θέλαμε να δούμε στο software center του Lucid. Aνάμεσα τους υπήρχε και η επιλογή του Adobe Photoshop. Λέτε να έχει κάνει καμια μαγκιά ο Shuttleworth και να καταφέρει να βγάλει και να πουλήσει το Photoshop στο Ubuntu (έστω και σαν επίσημα υποστηριζόμενη από την Adobe wine version);;;; Aν είναι έτσι τοτε θα μας πιάσει όλους αδιάβαστους...
Εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες... :problem:


Πολύ ενδιαφέρον αυτό, αλλά χλωμό το κόβω....
Ευχαριστούμε για τον σύνδεσμο......

ΥΓ: Αντιλαμβάνεσαι ότι εδώ κάνω σοβαρή κατάθεση γνώσεων και εμπειριών και δεν σπαταλάω απλώς τον χρόνο μας σε άσκοπες συζητήσεις. Θεωρώ όμως εντελώς λάθος τον "πολιτικάντικο" τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζεις την συζήτηση εσύ και όσοι άλλοι τάχθηκαν στο ίδιο με εσένα ύφος...
ΥΓ2: Εννοείται επίσης ότι όαλ τα παραπάνω είναι γραμμένα χωρίς ίχνος εμπάθειας, εντελώς ΦΙΛΙΚΑ και σε ήρεμη κατάσταση :lol:

Φιλικά
Βασίλης...
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό mistral » 22 Ιαν 2010, 17:05

Apopas έγραψε:Τη φωτογραφική θα τη βλέπει το Linux είτε ως mass storage, είτε ως PTP.
Στην πρώτη περίπτωση θα λειτουργεί ως φλασάκι που θα μπορείς να βάζεις και να βγάζεις φωτογραφίες, ενώ στη δεύτερη θα τις κατεβάζει κάποιο πρόγραμμα όπως το Gthumb και το Digikam ή ακόμη μπορείς να βγάζεις την κάρτα μνήμης, να τη συνδέεις σε USB αντάπτορα και να τη χρησιμοποιείς σαν φλασάκι πάλι.
Γενικά μη φοβάσαι, πάρε όποια φωτογραφική μηχανή γουστάρεις (τουλάχιστον εγώ δεν έχω υπ' όψιν μου κάποια τεχνολογία διαφορετική από τις προηγούμενες που να μην δουλεύει σε Linux).


Ευχαριστώ για τις ενθαρρυντικές απαντήσεις σας! :thumbup: :D
mistral
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009, 01:06
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό ubuntunoid » 22 Ιαν 2010, 17:20

digibiil
Ο βασικός πυρήνας της όποιας "διαφωνίας" μας ( το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ουσιαστικά συμφωνούμε σε πολύ μεγάλο βαθμό ) ειναι αποτέλεσμα της φύσης και λειτουργίας του ΕΛΛΑΚ. Οτι δηλαδή ο ίδιος ανθρωπος εχει ταυτόχρονα το ρόλο του χρήστη, του οπαδού , του developer (όσοι μπορούν) και του υπευθυνου προώθησης και marketing :lol: . To ποιό βάρος δίνει ο κάθενας μας σε καθε τι απο αυτά και πως καταφερνει να βρεί τη χρυση τομή είναι απόλυτα προσωπικό και δεν υπάρχει γενική μαγική συνταγή γιατί αν υπήρχε θα τα είχαμε λύσει όλα.
Για να μην τρώω άλλο τον χρόνο σου απλά κάποιες διευκρινήσεις
Μου λες δηλαδή να κάτσω να μάθω προγραμματισμό για να "διορθώσω" τα κενά??!! Καταλαβαίνεις φυσικά ότι αυτό δεν γίνεται!

Oχι φίλε μου. Απλά αυτό που επισημαίνω είναι οτι ενώ εσύ κανεις το πολύ σημαντικό πρωτο βήμα να αναγνωρίσεις και να επισημάνεις τις αδυναμίες. ( αλοίμονο αν εθελοτυφλούσαμε μπροστά στις αδυναμίες μας δεν θα υπήρχε ουτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να πάμε μπροστά και να γίνουμε καλύτεροι) παραλείπεις τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να διορθώσουμε αυτές τις αδυναμίες. Απλά εγώ θεωρώ οτι πρεπει να ειπωθεί και αυτό και το γράφω. ΔΕΝ είναι ουτε προσωπική μομφή ουτε τίποτα απλά θεώρησα σκόπιμο σε αυτή τη δημόσια συζήτηση να αναφερθεί. Πες με πολιτικάντη πες με ό,τι θες, εμένα έτσι μου έκατσε και το ανέφερα θεωρώντας οτί με αυτό τον τρόπο βοηθάω λίγο την κατάσταση και πάω την κουβέντα σε ένα σώστο και σημαντικό -κατά τη γνώμη μου- στοιχείο που της έλειπε.
Για να τελειώνω, αυτό το οποίο εγώ βλέπω σε απαντήσεις σαν την δικιά σου φίλε ubuntunoid (και το λέω μετά πλήροςυ φιλικότητας) είναι μια μεγάλη ανάγκη "να μην ακουστεί τίποτα αρνητικό εναντίον του ΕΛΛΑΚ". (το παραδέχεσαι εξάλλου κι ο ίδιος :) )
Ε λοιπόν αυτή η λογική εμένα δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο και δεν υπάρχει περίπτωση να μην αναφερθώ στα όποια αρνητικά - τα οποία έτσι κι αλλιώς ο κάθε ενεργός χρήστης και νοήμονας άνθρωπος ανακαλύπτει έτσι κι αλλιως μόνος του, ανάλογα με την χρήση και τις ανάγκες του....
Και για να πάω ακόμη παρακάτω, αν εμείς οι ίδιοι οι χρήστες δεν επισημαίνουμε τα αρνητικά / στραβά / λάθος / ελλείψεις, αυτά δεν πρόκειτια να φτιαχτούν ποτέ!

Φίλε digibill εδώ μάλλον δεν έγινα κατανοήτος σε όσα έγραψα πριν. Σε αυτό που αναφέρεις συμφωνούμε απόλυτα. Δεν προσπάθησα να κρύψω κανένα κενό ή αδυναμία. Απλά όπως σου ανέφερα παραπάνω και σε αυτό το ποστ θεωρώ ό,τι αφήνεις το πολύ σωστό πρώτο βήμα που κάνεις ανολοκλήρωτο (τουλάχιστον με βάση τα όσα γράφεις στο συγκεκριμένο τόπικ, δεν έχω τη δυνατότητα να ξέρω τι κάνεις στη ζωή σου και πόσο και με ποιους άλλους τρόπους βοηθάς το ΕΛΛΑΚ στον τομέα φωτογραφία). Και μην παίρνεις και προσωπικά τα πάντα, ο,τι έγραψα αποτελούν γενικές επισημάνσεις και όχι υποδείξεις σε προσωπικό επίπεδο :D
Εννοείται φιλικά πάντα και χωρίς ίχνος παρεξήγησης.
ΥΓ Επειδή είμαι offtopic και άσχετος με τη φωτογραφία δε θα συνεχίσω να γράφω άλλο εδώ. Αν για οποιοδήποτε λόγο θες να συνεχίσουμε την όποια συζήτηση κάνουμε στείλε μου pm να ανοίξω ένα θέμα στο περί ανέμων να συνεχίσουμε εκεί.
Επίπεδο Linux: Κάτι ψιλά Προγραμματισμός: Όχι Αγγλικά: Μέτρια
AMD Phenom IIx4 945 3,0 GHz | Nvidia 9500 GT | 4 GB DDR3 RAM | SM2333HD 1920x1080
Debian 7 64bit | Ubuntu 11.10 32bit
Άβαταρ μέλους
ubuntunoid
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2009, 00:33
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux