Προβολή φακέλων ως μικρογραφίες στο Ναυτίλο

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Προβολή φακέλων ως μικρογραφίες στο Ναυτίλο

Δημοσίευσηαπό xXx » 06 Μάιος 2010, 18:33

Άν έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ άλλα λειτουργικά, θα προσέξατε ότι έχουν μία χρήσιμη λειτουργία,
στον ενσωματωμένο διαχειριστή αρχείων τους, η οποία μας επιτρέπει να προβάλλουμε τους φακέλλους
μας, που περιέχουν ταινίες μουσική ή φωτογραφίες, ως μικρογραφίες με το εξώφυλλό τους.
Στο ναυτίλο, τον ενσωματωμένο διαχειριστή αρχείων του Gnome/Ubuntu, αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει
εξ αρχής, πιθανόν γιατί οι δημιουργοί του προσπαθούν να τον κρατήσουν απλό και λιτό, ή ίσως γιατί δεν
το σκέφτηκαν, ή ίσως επειδή δεν θεωρούν μία τέτοια δυνατότητα χρήσιμη ή λειτουργική. Δεν ξέρω...
Άν πάντως εσείς θεωρείτε ότι μια τέτοια δυνατότητα θα σας ήταν χρήσιμη, είστε στο σωστό μέρος!
Υπάρχει ένα πρόγραμμα που ονομάζεται Cover Thumbnailer, το οποίο είναι δωρεάν, ενσωματώνεται
στο Ναυτίλο, και κάνει τη δουλειά για εμάς, χωρίς σχεδόν καθόλου κόπο.
Η ιστοσελίδα του προγράμματος είναι αυτή: http://software.flogisoft.com/cover-thumbnailer/en/.
Το πρόγραμμα είναι πολύ απλό στη χρήση και λειτουργεί άμεσα, μετά απο την επόμενη είσοδο στο σύστημα.

######################

1) Πατάμε Ctrl+Alt+T (αυτή η σειρά πλήκτρων ανοίγει το τερματικό από προεπιλογή στο ubuntu 10.04),
ή πατάμε Alt+F2 και στο παραθυράκι που άνοιξε γράφουμε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
gnome-terminal
και πατάμε "Εκτέλεση",
ή από το καταδυόμενο μενού επάνω κλικάρουμε "Εφαρμογές --> Βοηθήματα --> Τερματικό".

2) Στο τερματικό που άνοιξε γράφουμε το παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo add-apt-repository ppa:flozz/flozz && sudo apt-get update && sudo apt-get install cover-thumbnailer


3) Αποσυνδεόμαστε και επανασυνδεόμαστε στο σύστημα.
Τώρα το Cover Thumbnailer έχει ήδη πιάσει δουλειά.

Παραθέτω προεπισκόπηση που μας δείχνει τι κάνει το πρόγραμμα για εμάς:
Πριν:
Εικόνα
Μετά:
Εικόνα

Άν θέλουμε να το παραμετροποιήσουμε περισσότερο, τότε δεν έχουμε παρά να τρέξουμε το πρόγραμμα
και να παίξουμε με τις δυνατότητες ρυθμίσεων που μας δίνονται. Αυτό γίνεται ως εξής:
4) Απο το καταδυόμενο μενού επάνω πατάμε "Σύστημα --> Προτιμήσεις --> Cover Thumnailer" ή
πατάμε Alt+F2 και στο παραθυράκι που άνοιξε γράφουμε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
cover-thumbnailer


Παραθέτω εικόνες για το τι δυνατότητες μας δίνει το Cover Thumnailer στις 5 καρτέλλες που παρέχονται:
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα


####################

Οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι περισσότερο σε αυτόν εδώ τον οδηγό, μιας και το πρόγραμμα έχει και
το δικό του γραφικό προγραμματάκι για περισσότερες ρυθμίσεις. Το έχω χρησιμοποιήσει εκτεταμένα και δεν
έχω εντοπίσει να δημιουργεί προβλήματα στο σύστημα. Το μόνο θέμα είναι ότι αργεί λίγο την πρώτη φορά
που ανοίγουμε ένα φάκελλο (που δεν είχαμε ξανανοίξει μετά την εγκατάστασή του), γιατί δημιουργεί τις
μικρογραφίες για τον Ναυτίλο. Μετά από αυτό, όλα πάνε σφεντόνα.
Ελπίζω να βοήθησα!
Υστερόγραφο:
Είμαι νέος σε αυτό το φόρουμ, και δεν γνωρίζω ακόμη καλά τους κανόνες λειτουργίας. Άν λοιπόν αυτή η
ανακοίνωση δημιουργεί οποιαδήποτε σύγκρουση, μπορείτε να την αφαιρέσετε (οι διαχειριστές), θα ήθελα
απλώς να ενημερωθώ για τους λόγους που τυχόν σας οδήγησαν σε αυτή την απόφαση.
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Προβολή φακέλων ως μικρογραφίες στο Ναυτίλο

Δημοσίευσηαπό ftso » 06 Μάιος 2010, 20:40

Καλή αρχή @xXx

Δεν την σύνταξη των υπόλοιπων οδηγών και προσπάθησε να κάνεις κάτι αντίστοιχο παραθέτοντας όσο πιο πολλές πληροφορίες περιγραφικά και όχι με κατεβατό κείμενο.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Προβολή φακέλων ως μικρογραφίες στο Ναυτίλο

Δημοσίευσηαπό xXx » 07 Μάιος 2010, 00:12

Μιάς και ο διαχειριστής έκανε άψογη δουλειά πιό πάνω σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να καθαρίσουμε λιγάκι το μέρος.
:thumbup:
Τελευταία επεξεργασία από xXx και 09 Μάιος 2010, 17:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Προβολή φακέλων ως μικρογραφίες στο Ναυτίλο

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 08 Μάιος 2010, 12:59

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo add-apt-repository ppa:flozz/flozz && sudo apt-get update && sudo apt-get install cover-thumbnailer


Το κλειδί ποιο είναι και με ποια εντολή το περνάμε;
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Προβολή φακέλων ως μικρογραφίες στο Ναυτίλο

Δημοσίευσηαπό xXx » 09 Μάιος 2010, 17:56

Alexandros έγραψε:Το κλειδί ποιο είναι και με ποια εντολή το περνάμε;

Δεν νομίζω να λαμβάνεις μηνύματα για πακέτα χωρίς πιστοποίηση λόγω του ppa
πού ίσως προσέθεσες απο τον πιό παραπάνω οδηγό. Μάλλον κάποια άλλη πηγή
έχεις προσθέσει στα αποθετήρια σου, και αυτή είναι που χαίρει προσοχής, αν
τελικά λαμβάνεις τέτοια μηνύματα. Αν το λες προκαταβολικά, τότε σου λέω ότι
απλά εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι που να αφορά τα κλειδιά πιστοποίησης.
Όπως φαίνεται στην έξοδο της γραμμής εντολών που παραθέτω πιό κάτω:
root@lucid:~# add-apt-repository ppa:flozz/flozz
Executing: gpg --ignore-time-conflict --no-options --no-default-keyring --secret-keyring /etc/apt/secring.gpg --trustdb-name /etc/apt/trustdb.gpg --keyring /etc/apt/trusted.gpg --primary-keyring /etc/apt/trusted.gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv 879E176037576C38DA61862BD2BF771175034BEC
gpg: requesting key 75034BEC from hkp server keyserver.ubuntu.com
gpg: key 75034BEC: "Launchpad FLOZz's PPA" not changed
gpg: Συνολικός αριθμός που επεξεργάστηκαν: 1
gpg: αμετάβλητα: 1

Το κλειδί περνά αυτόματα κατά την πρόσθεση της πηγής στο σύστημά μας.
Ελπίζω να βοήθησα.
Να είστε όλοι καλά!
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Προβολή φακέλων ως μικρογραφίες στο Ναυτίλο

Δημοσίευσηαπό ftso » 09 Μάιος 2010, 19:08

xXx έγραψε:Άν έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ άλλα λειτουργικά, θα προσέξατε ότι έχουν μία χρήσιμη λειτουργία,
στον ενσωματωμένο διαχειριστή αρχείων τους, η οποία μας επιτρέπει να προβάλλουμε τους φακέλλους
μας, που περιέχουν ταινίες μουσική ή φωτογραφίες, ως μικρογραφίες με το εξώφυλλό τους.

Το feature υπάρχει μόνο σε άλλα λειτουργικά. Υπάρχει και στο kde και μάλιστα με δυνατότητα να αλλάζουν οι εικόνες κάθε φορά που περνά ο κέρσορας απο πάνω ;)
Βέβαια, λίγο διαφορετικό...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Προβολή φακέλων ως μικρογραφίες στο Ναυτίλο

Δημοσίευσηαπό xXx » 09 Μάιος 2010, 20:24

@ftso:
Ναί ναί... καλή δουλειά κάνει το Dolphin!
Απλά εγώ δεν είμαι φαν σε τέτοια φρού-φρού, που τρώνε άδικα επεξεργαστική ισχύ.
Το συγκεκριμένο που ανέφερα πιό πάνω είναι το μόνο που περνάω στα συστήματά μου,
και αυτό γιατί με εξυπηρετεί πολύ, στη εύρεση των ταινιών με μιά ματιά, μιάς και ο
Ναυτίλος έχει ένα θεματάκι με την διάταξη την ονομάτων των αρχείων... :|
Καθότι μινιμαλιστής, συνήθως περνάω το ubuntu από το mini cd, και προσθέτω τα
πακέτα με τεράστια τσιγκουνιά. Αν τύχει και περάσω το full distro από το cd αφαιρώ
πάνω από 30-40 πακέτα (ίσως και περισσότερα, δεν τα έχω μετρήσει ποτέ).
Απο dvd δεν το έχω περάσει ποτέ γιατί έχω την εντύπωση ότι περνάει περισσότερα
πακέτα, διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Είμαι σχετικά νέος στο συνδυασμό GNOME/Nautilus, καθώς ήμουν (και ακόμα είμαι)
φανατικός του KDE 2.x - 3.x. Με την επέλαση του KDE 4 σε όλες πλέον τις διανομές
(πολύ λυπηρό αυτό κατά τη γνώμη μου...) αναγκάστηκα να συμβιβαστώ με τον
παραπάνω συνδυασμό (για να γλυτώσω το ψάξιμο γιά έτοιμα KDE 3.x ή και
το ατελείωτο compile που παίρνει σε παλιά συστήματα σαν μερικά που έχω)...
και εντάξει, τα πράγματα δεν είναι καθόλου άσχημα.
Το άσχημο (για μένα) είναι πως, φήμες λένε ότι το GNOME 3.x προσδοκεί να γίνει
οπτικά φρου-φρου-διάρικο σαν το KDE 4. Αν συμβεί αυτό, θα σηματοδοτήσει για
εμένα μία καινούργια αρχή με το LXDE.
Σε περίπτωση που κάποιοι σκεφτείτε να δώσετε συνδέσμους για KDE 3.5.10 σε ubuntu:
Εντάξει, σήμερα παίζει. Ίσως να παίζει και στο επόμενο εξάμηνο. Σε ένα χρόνο δεν θα
παίζει σίγουρα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι αυτή η λύση.
Δεν λέω ότι το KDE4 δεν είναι καλό... μια χαρά είναι για κάποιον που αρχίζει τώρα!
Απλά για κάποιους που το δούλευαν πολλά χρόνια, είναι μεγάλο το τραύμα.
Να είστε όλοι καλά!
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Προβολή φακέλων ως μικρογραφίες στο Ναυτίλο

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 10 Μάιος 2010, 11:51

xXx έγραψε:
Alexandros έγραψε:Το κλειδί ποιο είναι και με ποια εντολή το περνάμε;

Δεν νομίζω να λαμβάνεις μηνύματα για πακέτα χωρίς πιστοποίηση λόγω του ppa
πού ίσως προσέθεσες απο τον πιό παραπάνω οδηγό. Μάλλον κάποια άλλη πηγή
έχεις προσθέσει στα αποθετήρια σου, και αυτή είναι που χαίρει προσοχής, αν
τελικά λαμβάνεις τέτοια μηνύματα. Αν το λες προκαταβολικά, τότε σου λέω ότι
απλά εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι που να αφορά τα κλειδιά πιστοποίησης.
Όπως φαίνεται στην έξοδο της γραμμής εντολών που παραθέτω πιό κάτω:
root@lucid:~# add-apt-repository ppa:flozz/flozz
Executing: gpg --ignore-time-conflict --no-options --no-default-keyring --secret-keyring /etc/apt/secring.gpg --trustdb-name /etc/apt/trustdb.gpg --keyring /etc/apt/trusted.gpg --primary-keyring /etc/apt/trusted.gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv 879E176037576C38DA61862BD2BF771175034BEC
gpg: requesting key 75034BEC from hkp server keyserver.ubuntu.com
gpg: key 75034BEC: "Launchpad FLOZz's PPA" not changed
gpg: Συνολικός αριθμός που επεξεργάστηκαν: 1
gpg: αμετάβλητα: 1

Το κλειδί περνά αυτόματα κατά την πρόσθεση της πηγής στο σύστημά μας.
Ελπίζω να βοήθησα.
Να είστε όλοι καλά!


Ευχαριστώ! Χρειαζόταν μια τέτοια λειτουργία. Εμένα πάντως δεν μου λειτουργεί. Παρά την εγκατάσταση, το σύστημα μου παραμένει ως είχε.
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Προβολή φακέλων ως μικρογραφίες στο Ναυτίλο

Δημοσίευσηαπό xXx » 10 Μάιος 2010, 13:00

Alexandros έγραψε:Εμένα πάντως δεν μου λειτουργεί. Παρά την εγκατάσταση, το σύστημα μου παραμένει ως είχε.

Το σημαντικό για να σου δουλέψει είναι να έχεις ένα αρχείο εικόνας, με το κατάλληλο
όνομα μέσα σε κάθε φάκελλο με την ταινία ή το δισκάκι ήχου που έχεις στην κατοχή σου.
Παράδειγμα:
#################################################
ls /Αλέξανδρος/Ταινίες/Η Τάδε ταινία
/Αλέξανδρος/Ταινίες/Η Τάδε ταινία/Η Τάδε Ταινία.avi
/Αλέξανδρος/Ταινίες/Η Τάδε ταινία/Η Τάδε Ταινία.srt
/Αλέξανδρος/Ταινίες/Η Τάδε ταινία/folder.jpg
#################################################
Το folder.jpg μπορεί να είναι ότι θέλεις εσύ, αλλά στο παραπάνω παράδειγμα εικόνας
που έχω συνάψει στον οδηγό, το folder.jpg είναι το εξώφυλλο του γνήσου DVD.
Επίσης μπορεί το όνομα να είναι: Cover.png ή cover.png σύμφωνα με την βοήθεια του
προγράμματος μου μπορείς να δείς στο http://software.flogisoft.com/cover-thumbnailer/en/#using
Ελπίζω να βοήθησα.
Να είστε όλοι καλά.
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Προβολή φακέλων ως μικρογραφίες στο Ναυτίλο

Δημοσίευσηαπό coolnice » 11 Μάιος 2010, 03:56

Δεν ξέρω...
Άν πάντως εσείς θεωρείτε ότι μια τέτοια δυνατότητα θα σας ήταν χρήσιμη, είστε στο σωστό μέρος!
Υπάρχει ένα πρόγραμμα που ονομάζεται Cover Thumbnailer, το οποίο είναι δωρεάν, ενσωματώνεται
στο Ναυτίλο, και κάνει τη δουλειά για εμάς, χωρίς σχεδόν καθόλου κόπο.
Confidence in yourself is the first step on the road to success.kinah
coolnice
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 27 Απρ 2010, 08:30
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials