Το linux γεμίζει όλη την μνήμη μου

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Το linux γεμίζει όλη την μνήμη μου

Δημοσίευσηαπό the_eye » 18 Μάιος 2010, 12:53

Εικόνα

Μην πανικοβάλλεστε!
H ram σου είναι μια χαρά!


Τι συμβαίνει;
Το Linux δανείζει την αχρησιμοποίητη μνήμη για προσωρινή αποθήκευση του δίσκου (Disk caching). Αυτό το κάνει να μοιάζει ότι έχετε χαμηλή μνήμη, αλλά δεν είναι! Όλα είναι καλά!

Γιατί το κάνει αυτό;
Η προσωρινή αποθήκευση δίσκου (Disk caching) καθιστά το σύστημα πολύ πιο γρήγορα! Δεν υπάρχουν αρνητικές πτυχές, εκτός από την σύγχυση των νέων χρηστών. Δεν απομακρύνει την χρήση μνήμης από τις εφαρμογές με οποιονδήποτε τρόπο, ποτέ!

Τι γίνεται αν θέλετε να τρέξετε περισσότερες εφαρμογές;
Εάν οι εφαρμογές σας θέλουν περισσότερη μνήμη, θα πάρουν ένα κομμάτι μνήμης πίσω που η μνήμη cache του δίσκου δανείστηκε. Η cache του δίσκου μπορεί πάντα να δοθεί πίσω στις εφαρμογές αμέσως! Δεν έχετε πρόβλημα με την RAM!

Χρειάζομαι μεγαλύτερο swap;
Όχι, η προσωρινή αποθήκευση του δίσκου (disk caching) δανείζεται μόνο την RAM την οποία προς το παρόν δεν θέλουν οι εφαρμογές. Δεν θα χρησιμοποιήσει το swap. Εάν οι εφαρμογές θέλουν περισσότερη μνήμη, παίρνουν πίσω από τη μνήμη cache του δίσκου. Δεν θα αρχίσει να χρησιμοποιούν ακόμα το swap.

Πώς μπορώ να σταματήσω το Linux να το κάνει αυτό;
Δεν μπορείτε να απενεργοποιήσετε την προσωρινή αποθήκευση του δίσκου. Ο μόνος λόγος που κάποιος θα θέλει να απενεργοποιήσει την προσωρινή αποθήκευση του δίσκου είναι επειδή νομίζει ότι παίρνει μνήμη μακριά από τις εφαρμογές του, το οποίο δεν κάνει! Το cache του δίσκου κάνει τις εφαρμογές να φορτώνουν ταχύτερα και να έχουν ομαλότερη λειτουργία, αλλά ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ δεν παίρνει μνήμη μακριά από αυτές! Ως εκ τούτου, δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να το απενεργοποιήσετε!

Γιατί η εντολή top και free λέει ότι όλη η μνήμη μου χρησιμοποιείται αν δεν είναι έτσι;
Αυτό είναι απλά μια παρεξήγηση των όρων. Τόσο εσείς όσο και το Linux συμφωνείτε ότι η μνήμη που λαμβάνεται από τις εφαρμογές "χρησιμοποιείται", ενώ η μνήμη που δεν χρησιμοποιείται για οτιδήποτε είναι "ελεύθερη".
Εσείς πώς θα καλούσατε την μνήμη που χρησιμοποιείται για κάτι, αλλά ταυτόχρονα είναι διαθέσιμη και για τις εφαρμογές;
Θα την ονομάζετε «ελεύθερη», αλλά το Linux την αποκαλεί «δεσμευμένη».

Την ονομάζετε εσείς Το linux την ονομάζει
Μνήμη που καταλαμβάνεται από τις εφαρμογές δεσμευμένη δεσμευμένη
Μνήμη που είναι διαθέσιμη για τις εφαρμογές, και χρησιμοποιείται για «κάτι» ελεύθερη δεσμευμένη
Μνήμη που δεν χρησιμοποιούνται για τίποτα ελεύθερη ελεύθερη

Αυτό το «κάτι» είναι αυτό που η top και η free λένε «buffers» και «cached». Επειδή η δική σας ορολογία και του Linux διαφέρει, νομίζετε ότι έχετε χαμηλή ram ενώ δεν έχετε.

Πώς μπορώ να δω πόση ελεύθερη ram έχω πραγματικά;
Για να δείτε πόση ram είναι ελεύθερη για να χρησιμοποιήσουν οι εφαρμογές σας, τρέξτε free -m και κοιτάξτε τη γραμμή που λέει "- / + buffers / cache" στη στήλη που λέει "free". Αυτή είναι η απάντησή σας σε megabytes:

free -m
Κώδικας: Επιλογή όλων
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:          1504       1491         13          0         91        764
-/+ buffers/cache:        635        869 <--Αυτή είναι η μνήμη για τις εφαρμογές
Swap:         2047          6       2041



Αν δεν ξέρετε πώς να διαβάσετε σωστά τους αριθμούς, θα σκεφτείτε ότι η RAM είναι κατά 99% πλήρης, όταν είναι πραγματικά μόνο το 42%.

Πώς μπορώ να επαληθεύσω αυτές τις πληροφορίες;
Δείτε αυτή τη σελίδα για περισσότερες πληροφορίες και πώς μπορείτε να πειραματιστείτε με τη μνήμη cache του δίσκου.
http://www.linuxatemyram.com/play.html

Μετάφραση από εμένα από το αρχικό κείμενο εδώ.
http://www.linuxatemyram.com/
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Το linux γεμίζει όλη την μνήμη μου

Δημοσίευσηαπό prov83 » 18 Μάιος 2010, 13:07

Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Και είχα την απορία, όταν έδινα στο τερμιναλ watch -d free, για ποιον λόγο είναι δεσμευμένη τόση μνήμη.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά:Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 10.04 σε 32bit Acer Travelmate 2492
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Celeron(R) M CPU 420 @ 1.60GHz│ 2GB │Intel 945GM
Άβαταρ μέλους
prov83
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 23 Απρ 2009, 15:35
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Εκτύπωση

Re: Το linux γεμίζει όλη την μνήμη μου

Δημοσίευσηαπό headless » 18 Μάιος 2010, 14:36

Πολύ σωστά αυτά,καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα.Αν κάποιος θέλει ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες ας ρίξει μια ματιά εδώ:
viewtopic.php?f=10&t=1078#p9673
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Το linux γεμίζει όλη την μνήμη μου

Δημοσίευσηαπό sotos_ubu » 18 Μάιος 2010, 14:44

Πραγματικά καλή πληροφορία. Είχα ξαναδιαβάσει για το linux και την μνήμη του υπολογιστή που καταναλώνει αλλά όχι τόσο επεξηγηματικά.

Τώρα να μου επιτρέψεις να χρησιμοποιήσω το thread αυτό, για να μιλήσω για κάτι όχι τόσο σχετικό αλλά στην ίδια θεματική ενότητα με το θέμα μνήμη, την μνήμη swap. Αφορμή είναι το γεγονός ότι ακούω σε συζητήσεις αλλά και στο forum αυτό άτομα να λένε ότι έχουν μνήμη swap (partition δηλαδή), μέχρι και 4GB ακόμα και περισσότερο. Το λένε κιόλας με τρόπο που νομίζουν ότι παίζει ρόλο και κάνει τον υπολογιστή πιο γρήγορο αγνοώντας το γεγονός ότι δεν παίζει κανένα ρόλο. Να πούμε και λίγη ιστορία. Η μνήμα swap ήταν αναγκαία πολύ παλιά όταν οι υπολογιστές είχαν μνήμη μόνο μερικά kb (kilobytes, και λειτουργικό unix). Τότε ήταν πολύ εύκολο και σχεδόν σίγουρο ότι θα ξέμεινες απο μνήμη εαν προσπαθούσες να τρέξεις 2-3 προγράμματα ταυτόχρονα. Σήμερα όμως με διάφορες τεχνικές όπως σελιδοποίηση, και τα τεράστια ποσά μνήμης ram που έχουν οι υπολογιστες, η μνήμη swap καθιστάται αχρείαστη. Μιλάω πάντα για default εγκαταστάσεις linux σε υπολογιστές για οικιακή χρήση. Η άποψή μου είναι ότι 512 MB swap είναι υπεραρκετά. Είναι κρίμα να σπαταλά κάποιος περισσότερο χώρο στο δίσκο του. Εάν τρέξουμε οποιαδήποτε στιγμή τις εντολές που αναφέρονται στο αρχικό post θα δούμε ότι η μνήμh swap είναι πάντα ελεύθερη, δεν χρησιμοποιείται.
Υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι. Αυτοί που καταλαμβαίνουν το δυαδικό
σύστημα και αυτοί που δεν το καταλαμβαίνουν.
sotos_ubu
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009, 22:45
Τοποθεσία: Ελλάδα, Κύπρος
Εκτύπωση

Re: Το linux γεμίζει όλη την μνήμη μου

Δημοσίευσηαπό headless » 18 Μάιος 2010, 17:52

Σωστά και αυτά που λές,αλλά μαζί με το μέγεθος της RAΜ αυξήθηκε και η χωρητικότητα των δίσκων,και έπεσε η τιμή τους.
Σήμερα δεν είναι πλέον πολλά 2-3 Gb για να τα αφιερώσεις στο swap,όταν ο δίσκος σου είναι π.χ. 640 ή 750.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Το linux γεμίζει όλη την μνήμη μου

Δημοσίευσηαπό sotos_ubu » 20 Μάιος 2010, 08:41

Συμφωνώ μαζί σου αν και στα laptop οι χωρητικότητες είναι μικρότερες. Βέβαια, το σημαντικό δεν είναι ο δίσκος και η χωρητικότητα του αλλά η σωστή ενημέρωση για τη μνήμη swap. Αν κάποιος θέλει μπορεί να χρησιμοποιήσει και 40 GB για swap, απλά να το ξέρει ότι και 512 MB να είχε δεν θα έκανε καμμία διαφορά.
Υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι. Αυτοί που καταλαμβαίνουν το δυαδικό
σύστημα και αυτοί που δεν το καταλαμβαίνουν.
sotos_ubu
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009, 22:45
Τοποθεσία: Ελλάδα, Κύπρος
Εκτύπωση

Re: Το linux γεμίζει όλη την μνήμη μου

Δημοσίευσηαπό ftso » 20 Μάιος 2010, 09:25

πάει στους οδηγούς γιατί παίζει συχνά η απορία... :)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Το linux γεμίζει όλη την μνήμη μου

Δημοσίευσηαπό konnn » 24 Οκτ 2010, 00:39

Έξυπνο,πολύ.
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση

Re: Το linux γεμίζει όλη την μνήμη μου

Δημοσίευσηαπό xmarkx » 03 Σεπ 2014, 14:29

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες για όποιον κάνει Monitoring !
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-35-generic 64bit (en_US.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon), Ubuntu 3.13.0-34-generic, Windows 7
3 Intel Core i5-4670K CPU @ 3.40GHz ‖ RAM 7923 MiB ‖ ASUS Z87-A - ASUS All Series
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cape Verde XT [Radeon HD 7770/8760 / R7 250X] [1002:683d] {fglrx_pci}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 11)
Άβαταρ μέλους
xmarkx
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014, 17:31
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron