Εγκατάσταση εφαρμογών εξελληνισμένων για άλλη διανομή

...του ubuntu και έργων ΕΛ/ΛΑΚ (Έργα-Οδηγοί-Εργαλεία-Προτάσεις-Σχόλια)

Συντονιστής: Geochr

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Ενημερώστε και την ελληνική κοινότητα του GNOME για σφάλματα που δεν αφορούν μόνο το Ubuntu.
https://www.gnome.gr/contribute/

Εγκατάσταση εφαρμογών εξελληνισμένων για άλλη διανομή

Δημοσίευσηαπό apo » 09 Οκτ 2008, 15:54

Μπορώ να εγκαταστήσω στο Ubuntu εφαρμογές που έχουν αναπτυχθεί και εξελληνιστεί για άλλη διανομή; Συγκεκριμένα το ΕΑΙΤΥ έχει αναπτύξει και εξελληνίσει κάποιες εκπ/κές εφαρμογές. Οι εφαρμογές αυτές είναι διαθέσιμες μέσω του KUBUNTU 7.10 σε ένα Live CD. Υπάρχει τρόπος να τις εγκαταστήσω στο Ubuntu 8.04 LTS που χρησιμοποιώ;Δεν θέλω να αλλάξω διανομή.
Ευχαριστώ, Apo. :?:
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
ΛειτουργικόUbuntu 8.04 32bit
Intell 2.4Ghz/ Μνήμη1.5 Ghz / Κάρτα Γραφικών ATIRadeon HD 2400 Series / Κάρτα Ασύρματη / Κάρτα Buetooth / Κάρτα Ήχου (ICH5/ICH5R) AC'97/ Οθόνη & Ανάλυση
apo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 12:23
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση στο Ubuntu εφαρμογών διαφορετικών διανομών.

Δημοσίευσηαπό linuxman » 09 Οκτ 2008, 16:23

Ναι μπορείς , εάν υπάρχει διαθέσιμο πακέτο .deb μπορείς , μερικές από αυτές μπορεί να είναι διαθέσιμες και από την Προσθαφαίρεση προγραμμάτων η και μέσου του Synaptic Package Manager , το μόνο που χρειάζεται να κάνεις ενημέρωση τις γλωσσικής υποστηρίξεις μετά .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση στο Ubuntu εφαρμογών διαφορετικών διανομών.

Δημοσίευσηαπό apo » 09 Οκτ 2008, 21:50

linuxman έγραψε:Ναι μπορείς , εάν υπάρχει διαθέσιμο πακέτο .deb μπορείς , μερικές από αυτές μπορεί να είναι διαθέσιμες και από την Προσθαφαίρεση προγραμμάτων η και μέσου του Synaptic Package Manager , το μόνο που χρειάζεται να κάνεις ενημέρωση τις γλωσσικής υποστηρίξεις μετά .

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις περισσότερο.Οι εφαρμογές είναι εγκατεστημένες στο πακέτο του KDE αλλά είναι στα Αγγλικά. Όταν ανοίγω αυτή που με ενδιαφέρει μου δίνει την δυνατότητα να διαλέξω λεξικά αλλά δεν περιέχουν το Ελληνικό που θέλω εγώ. Αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου τον έδειχνες.Πχ το Kanagram ή KGeography.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
ΛειτουργικόUbuntu 8.04 32bit
Intell 2.4Ghz/ Μνήμη1.5 Ghz / Κάρτα Γραφικών ATIRadeon HD 2400 Series / Κάρτα Ασύρματη / Κάρτα Buetooth / Κάρτα Ήχου (ICH5/ICH5R) AC'97/ Οθόνη & Ανάλυση
apo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 12:23
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση στο Ubuntu εφαρμογών διαφορετικών διανομών.

Δημοσίευσηαπό linuxman » 10 Οκτ 2008, 01:17

Είναι παράδειγμα με την πρώτη εφαρμογή
Synaptic Package Manager κάνεις αναζήτηση και επιλέγεις για εγκατάσταση όχι kde4 άλλα το σκέτο όπως είναι στην εικόνα
Εικόνα

Μετά επιλέγεις γλωσσική υποστήριξη απο την διαχείριση συστήματος για να κατεβάσει την επιπλέον αρχεία για γλώσσα
Εικόνα
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση στο Ubuntu εφαρμογών διαφορετικών διανομών.

Δημοσίευσηαπό simosx » 10 Οκτ 2008, 02:14

apo έγραψε:Μπορώ να εγκαταστήσω στο Ubuntu εφαρμογές που έχουν αναπτυχθεί και εξελληνιστεί για άλλη διανομή; Συγκεκριμένα το ΕΑΙΤΥ έχει αναπτύξει και εξελληνίσει κάποιες εκπ/κές εφαρμογές. Οι εφαρμογές αυτές είναι διαθέσιμες μέσω του KUBUNTU 7.10 σε ένα Live CD. Υπάρχει τρόπος να τις εγκαταστήσω στο Ubuntu 8.04 LTS που χρησιμοποιώ;Δεν θέλω να αλλάξω διανομή.
Ευχαριστώ, Apo. :?:


Πιστεύω ότι οι εφαρμογές αυτές έχουν μεταφραστεί από την ελληνική ομάδα KDE, οπότε είναι διαθέσιμες στη διανομή σου, δίχως να χρειαστεί να πάρεις το CD του EAITY.
Δεν γνωρίζω να έχει κάνει το ΕΑΙΤΥ ξεχωριστή μετάφραση εφαρμογών.

Βάζεις την ελληνική υποστήριξη όπως αναφέρθηκε, συνδέεσε στο σύστημα με την ελληνική υποστήριξη, και εγκαθιστάς τα συγκεκριμένα πακέτα από την Προσθαφαίρεση.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση στο Ubuntu εφαρμογών διαφορετικών διανομών.

Δημοσίευσηαπό apo » 10 Οκτ 2008, 16:02

simosx έγραψε:
apo έγραψε:Μπορώ να εγκαταστήσω στο Ubuntu εφαρμογές που έχουν αναπτυχθεί και εξελληνιστεί για άλλη διανομή; Συγκεκριμένα το ΕΑΙΤΥ έχει αναπτύξει και εξελληνίσει κάποιες εκπ/κές εφαρμογές. Οι εφαρμογές αυτές είναι διαθέσιμες μέσω του KUBUNTU 7.10 σε ένα Live CD. Υπάρχει τρόπος να τις εγκαταστήσω στο Ubuntu 8.04 LTS που χρησιμοποιώ;Δεν θέλω να αλλάξω διανομή.
Ευχαριστώ, Apo. :?:


Πιστεύω ότι οι εφαρμογές αυτές έχουν μεταφραστεί από την ελληνική ομάδα KDE, οπότε είναι διαθέσιμες στη διανομή σου, δίχως να χρειαστεί να πάρεις το CD του EAITY.
Δεν γνωρίζω να έχει κάνει το ΕΑΙΤΥ ξεχωριστή μετάφραση εφαρμογών.

Βάζεις την ελληνική υποστήριξη όπως αναφέρθηκε, συνδέεσε στο σύστημα με την ελληνική υποστήριξη, και εγκαθιστάς τα συγκεκριμένα πακέτα από την Προσθαφαίρεση.

Το DVD από το ΕΑΙΤΥ γιατί για DVD μιλάμε και οχι cd το έχω ήδη κατεβάσει. Για την Ιστορία, και απ'όσο γνωρίζω δημιουργήθηκε από τους υπεύθυνους του ΕΑΙΤΥ για τις ανάγκες της Επιμόρφωσης Β'επιπέδου των εκπ/κών. Οφείλουν να το παρουσιάσουν στα σεμινάρια οι επιμορφωτές (έχω την τύχη να είμαι κι εγώ ένας από αυτούς). Απλώς επειδή ήδη έχω εγκατεστημένο το Ubuntu προσπαθώ να βρω τρόπο να κερδίσω χρόνο και κόπο απ'το να δουλεύω το live dvd.
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση θα το δοκιμάσω. :D
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
ΛειτουργικόUbuntu 8.04 32bit
Intell 2.4Ghz/ Μνήμη1.5 Ghz / Κάρτα Γραφικών ATIRadeon HD 2400 Series / Κάρτα Ασύρματη / Κάρτα Buetooth / Κάρτα Ήχου (ICH5/ICH5R) AC'97/ Οθόνη & Ανάλυση
apo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 12:23
Εκτύπωση


Re: Εγκατάσταση στο Ubuntu εφαρμογών διαφορετικών διανομών.

Δημοσίευσηαπό apo » 12 Οκτ 2008, 19:06

alkisg έγραψε:> Το DVD από το ΕΑΙΤΥ γιατί για DVD μιλάμε και οχι cd το έχω ήδη κατεβάσει

Συνάδελφε από πού; Δεν έχω ακούσει για τέτοιο πράγμα...


Από το σάϊτ
http://b-epipedo.cti.gr/portal/index.ph ... Itemid=828
για να κατεβάσεις ότι θες ζητάει κωδικό.
Αν είσαι εκπ/κός Α/θμιας ή Β/θμιας και έχει περάσει την πιστοποίηση για το Π1θα βάλεις αυτούς τους κωδικούς που σου δώσανε από το Π1.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
ΛειτουργικόUbuntu 8.04 32bit
Intell 2.4Ghz/ Μνήμη1.5 Ghz / Κάρτα Γραφικών ATIRadeon HD 2400 Series / Κάρτα Ασύρματη / Κάρτα Buetooth / Κάρτα Ήχου (ICH5/ICH5R) AC'97/ Οθόνη & Ανάλυση
apo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 12:23
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση στο Ubuntu εφαρμογών διαφορετικών διανομών.

Δημοσίευσηαπό alkisg » 12 Οκτ 2008, 19:42

Δυστυχώς είμαι Πληροφορικός (ΠΕ19) κι έτσι δεν θεωρούμαι ότι έχω πιστοποιημένες γνώσεις στην Πληροφορική!!! :D :D :D

ΟΚ, θα τους βρω τους κωδικούς από άλλους συναδέλφους. Αλλά όπως λέει και ο simosx, ειδικά τις εφαρμογές του Live CD δεν νομίζω να τις "ακούμπησαν" καθόλου, τις ίδιες μπορείς να βρεις και από τον package manager. Απλά εγκατέστησε και το language-pack-kde-el από τον Synaptic Package Manager του Ubuntu για να έχουν ελληνικά.
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση στο Ubuntu εφαρμογών διαφορετικών διανομών.

Δημοσίευσηαπό apo » 12 Οκτ 2008, 23:30

alkisg έγραψε:Δυστυχώς είμαι Πληροφορικός (ΠΕ19) κι έτσι δεν θεωρούμαι ότι έχω πιστοποιημένες γνώσεις στην Πληροφορική!!! :D :D :D

ΟΚ, θα τους βρω τους κωδικούς από άλλους συναδέλφους. Αλλά όπως λέει και ο simosx, ειδικά τις εφαρμογές του Live CD δεν νομίζω να τις "ακούμπησαν" καθόλου, τις ίδιες μπορείς να βρεις και από τον package manager. Απλά εγκατέστησε και το language-pack-kde-el από τον Synaptic Package Manager του Ubuntu για να έχουν ελληνικά.


Δεν έχει σχέση με την ειδικότητα αλλά με το γνωστικό αντικείμενο.
Μια προσεκτική ματιά στον τίτλο του σάιτ πιστεύω πως θα σου λύσει πολλές απορίες.
Θα το προσπαθήσω, σε μια εφαρμογή δούλεψε(Kgeography) μου έβγαλε ελληνικά αλλά σε χάρτη της Ευρώπης, τον χάρτη της Ελλάδας τον βγάζει σε αγγλικά.
Υποπτεύομαι πως έχει παίζει ρόλο και η έκδοση του KDE. Έχω εγκαταστήσει και τον KDE-4.To πακέτο με τα ελληνικά μου το έδινε στην προηγούμενη έκδοση αν θυμάμαι καλά.
Νάσαι καλά. :)
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
ΛειτουργικόUbuntu 8.04 32bit
Intell 2.4Ghz/ Μνήμη1.5 Ghz / Κάρτα Γραφικών ATIRadeon HD 2400 Series / Κάρτα Ασύρματη / Κάρτα Buetooth / Κάρτα Ήχου (ICH5/ICH5R) AC'97/ Οθόνη & Ανάλυση
apo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 12:23
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Μεταφράσεις Λογισμικού