Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό Apopas » 15 Ιουν 2010, 12:12

Παίδες σας χαιρετώ :wave:

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια καλή ψηφιακή. Μ' αρέσει πολύ φωτογραφία σαν τέχνη αλλά ως τώρα είχα κάτι μπαχατέλες των 100 ευρώ που δεν ήταν ικανές για πολλά, πολλά.
Έχω πάθος με τη φωτογράφιση τοπίων κι εκεί θα ήθελα να προσανατολίσω την αγορά μου (αν γίνεται φυσικά κάτι τέτοιο).
Ομολογώ ότι δεν είμαι καλός γνώστης των της φωτογραφίας, οπότε όποιος γνωρίζει θα παρακαλούσα να είναι κάπως επεξηγηματικός.
Σύμφωνα με όσα μελέτησα, καταλήγω σε μια κλίμακα μηχανών τιμής γύρω στα 400 ευρώ.

Υ.Γ. Αν γίνεται η μηχανή να μην είναι κανένα τέρας σε μέγεθος ώστε να μπορώ να την κουβαλώ στα ταξίδια μου, θα το εκτιμούσα...
αυτά προς το παρόν :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 15 Ιουν 2010, 12:37

Αpopas, μου φαινεται οτι ανοιξες θεμα που θα γεμισει πολλες σελιδες... κατι σαν το ιοι για Linux ενα πραμα να 'ουμ'.

Στη θεση σου ημουν προπερσι. Κανω σκι και ηθελα μια καμερα που να ειναι ικανη, αλλα να αντεχει και τις χαμηλες θερμοκρασιες. Ηταν η τριτη κατα σειραν αγορα ψηφιακης και το'ψαξα αρκετα. Σημειωτεον οτι επαφη (ερασιτεχνικη) με την φωτογραφια εχω για μεγαλο διαστημα (πανω απο 35 χρονια), ειχα και σκοτεινο θαλαμο για δικες μου εμφανισεις (επι εποχης φιλμ) και ακριβουτσικες (και μουσειακες πλεον) SLR.

Στην πορεια κατεληξα οτι (για τα δικα μου δεδομενα) η χρηστικοτητα της καμερας εχει αναλογο βαρος με την ποιοτητα της. Δηλαδη, προτιμω να εχω σε ενα ταξιδι, γυρω στο σπιτι, στο σκαφος, μια ποιοτικη point n shoot απο το να κουβαλαω την τσαντα με τα φωτογραφικα, SLR, φακους κλπ, γιατι στην τελικη ειτε εμενε στο ξενοδοχειο, ειτε μου επεφτε ο ωμος.

Μετα απο αρκετο ψαξιμο, κατεληξα οτι στα ειδικα φορουμ, για Point n Shoot η Canon ειναι γενικα αποδεκτη ως πρωτοπορος. Εβαλα κατω τα οικονομικα μου και πηρα τελικα την Canon 960IS.

Μου εκανε τρομακτικη εντυπωση η ποιοτητα των φωτογραφιων, δεν πιστεψα ποτε οτι θα ειχε τοση ευκρινεια με ενα τοσο μικρο φακο. Εχει μεγεθος ισα με ενα πακετο τσιγαρα, και ζυγιζει λιγο παραπανω.

Μερικα δειγματα (αν και με χαμηλομενη αναλυση για να γινονται upload/download με Phtobucket)

http://www.snowclub.gr/forums/index.php ... t&p=127984
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό prov83 » 15 Ιουν 2010, 13:28

θα συμφωνήσω με τον MakisM,
Οι canon έχει φοβερές digital compact cameras, και ειδικότερα η σειρά ixus.

Από την στιγμή όμως που διαθέτεις ένα καλό -αρχικό- κεφάλαιο γιατί δεν στρέφεσαι προς την αγορά των digital SLR. Επίσης αν έχεις μεράκι, με μια καλύτερη(εξειδικευμένη) μηχανή θα γίνεις πιο σύντομα μερακλής!!!
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά:Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 10.04 σε 32bit Acer Travelmate 2492
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Celeron(R) M CPU 420 @ 1.60GHz│ 2GB │Intel 945GM
Άβαταρ μέλους
prov83
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 23 Απρ 2009, 15:35
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό ftso » 15 Ιουν 2010, 14:13

prov83 έγραψε:θα συμφωνήσω με τον MakisM

+1
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό mangelasakis » 15 Ιουν 2010, 14:29

δεν είμαι επαγγελματίας και δεν το έχω ψάξει και αρκετά το θέμα αλλά από μικρός είχα μία σχέση με μία παλιά canon με το κλασικό φιλμ την οποία και έχω ακόμη και έχω ασχολιθεί αρκετά με τις ταχύτητες στο κλείστρο , το διάφραγμα , τον φακό την εστίαση και όλα τα σχετικά. Από ψηφιακές δεν ξέρω και πολλά πράγματα αλλά αν εξαιρέσεις τους αυτοματισμούς και τον τρόπο αποθήκευσης της φωτογραφίας όλα τα άλλα είναι τα ίδια ακριβώς...
Τα pixels και η ανάλυση της εικόνας νομίζω ότι όλοι ξέρουμε τι είναι οπότε είναι κατανοητό ότι αφού θέλεις @Apopas να φωτογραφίζεις τοπία τότε θα πρέπει να πάρεις μια μηχανή με καλά χαρακτηριστικά και κυρίως με μεγάλη ανάλυση ... Επίσης για τοπία και ειδικά αν είναι μακρινά θέλεις να έχεις και πολύ καλό ζουμ ώστε να μπορείς να ρυθμίσεις και τα όρια της φωτογραφίας...
Και το σημαντικότερο από όλα για τοπία είναι ο φακός... Επειδή για τοπία οι φωτογραφίες σου θα είναι πολύ μακρινές και με αρκετό ζουμ τις περισσότερες φορές, θα πρέπει να έχεις πολύ καλό φακό... Οπότε σου προτείνω μια SLR φωτογραφική μηχανή που θα μπορείς να αλλάζεις και τον φακό ανάλογα την περίπτωση και θα μπορείς να έχεις και καλή εστίαση (ίσως και χειροκίνητη) για να έχεις καλές και καθαρές φωτογραφίες σε πολύ μεγάλη ανάλυση...
Και εγώ η μάρκα που προτείνω είναι ή canon ή sony... Πέρυσι το καλοκαιρι έβγαλα για μια δουλειά που χρειάστικα πάνω από 10.000 φωτογραφίες με μία sony 12Mp απλή όχι SLR και έμεινα πολύ ευχαριστημένος σε αντίθεση με μία SLR Nikon που ήταν ενός επαγγελματία φωτογράφου και είχε βγάλει και αυτή δεκάδες χιλιάδες φωτογραφίες (ίσως και τις δεκαπλάσιες από ότι η sony) αλλά χάλασε το κλείστρο... Και αν χαλάσει το κλείστρο από ότι έχω ακούσει σε συμφέρει καλύτερα να αγοράσεις καινούργια μηχανή.
Spoiler: show
Linux: 5ετής χρήση ┃ Προγραμ: μόνο C προς το παρών ┃ Αγγλικά: Μέτριος προς καλός
Desktop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64 - Debian testing amd64
CPU: 4x AMD Phenom II X4 955 ‖ RAM 8000 MiB ‖ Gigabyte GA-MA785GT-UD3H
[Radeon HD 4200] Radeon HD 7750 ⎨1002:9710⎬
RTL8111/8168B PCI ⎨10ec:8168⎬ (rev 02)
Laptop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64
4x Intel Core i3 M 330 2.13GHz ‖ RAM 3628 MiB ‖ Sony Corporation VPCEB1J1E
Intel VGA [8086:0046] (rev 02)
eth0: [11ab:4381] (rev 11) ⋮ wlan0: AR9285 [168c:002b] (rev 01)
mangelasakis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1149
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009, 06:08
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 15 Ιουν 2010, 15:14

Η ταπεινή μου άποψη :

Οι παράμετροί σου είναι : καλή μηχανή, πάθος με τη φωτογράφηση τοπίων, κλίμακα 400 ευρώ. Αν αυτά είναι ανελαστικά και αδιαπραγμάτευτα, τότε μη διαβάσεις παρακάτω.

Πολλές φορές οι επιθυμίες και οι στόχοι μας μεταβάλλονται με την πάροδο του χρόνου. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το μικρότερο συνολικό κόστος να έρχεται καμία φορά με κάπως ακριβότερη αλλά ευέλικτη λύση. Πρακτικό παράδειγμα για να μη θεωρητικολογούμε : έστω ότι παίρνεις μια πολύ καλή compact μηχανή (έρχεται όπως είναι, δεν αλλάζουν φακοί κλπ κλπ). Με την ενασχόλησή σου με τη φωτογραφία αρχίζουν να σε ενδιαφέρουν και οι macro φωτογραφίες, ή αρχίζεις scuba και θέλεις και υποβρύχιες σοβαρές φωτογραφίες ή ορειβασία και θέλεις καλύτερο εξοπλισμό ή κάνεις παιδί (πιάνεις γκόμενα κλπ, συγγνώμη δεν κοροϊδεύω αλλά δεν ξέρω την οικογενειακή κατάστασή σου) και οι στόχοι σου περιλαμβάνουν πια και καλά πορτρετα ή/και βίντεο. Τι γίνεται; Θα πάρεις άλλη; Αμέσως θέλεις και άλλα τόσα χρήματα.

Η πρότασή μου θα ήταν μια DSLR. Εχουν καλές προσφορές με kit πουπεριλαμβάνει φακό, οπότε έχεις μια αρχή, και προσθέτεις φακούς ανάλογα με τις ειδικότερες ανάγκες σου, όντας κάπως πιο ευέλικτος. Ο αντίλογος είναι αυτός με τη θηριώδη τσάντα, αλλά μην ανησυχείς : 1)αυτή φτιάχνεται σε μεγάλο βάθος χρόνου (εκτός αν είσαι πλούσιος, οπότε όμως φαντάζομαι ότι δεν θα έβαζες οροφή χρημάτων) και 2)και ρούχα έχεις πολλά. Δεν πιστεύω να τα παίρνεις όλα μαζί σε κάθε ταξίδι. Οπωσδήποτε πρέπει να δεις ο αισθητήρας να προσφέρει μεγάλη ανάλυση και μην ανησυχείς δεν χρειάζεται να είναι κανείς γκουρού, υπάρχει από full manual μέχρι full auto στην ίδια μηχανή. Αρκετά σημαντικό είναι κατά την άποψή μου να έχεις δυνατότητα για raw αρχεία (νομίζω ότι έχει κάπου ένα πολύ καλό post ο digibill για τα raw αρχεία εδώ μέσα, μπορεί και να κάνω λάθος όμως).

Εγώ; Χρησιμοποιώ canon eos. Εχει μεγάλη γκάμα μηχανών, προς τα πάνω είναι ατελείωτα χρήματα αλλά και το προς τα κάτω αν η D-550 δεν είναι πολύ έξω από τα νερά σου, τα κάνει όλα και τραβάει και HD Video (όπου σκέπτεσαι και πως θα είναι σαν να έχεις βιντεοκάμερες με διάφορους φακούς...).

Για το τελείως πρακτικό του πράγματος ιδού μια 500 με kit φακό http://www.katerelos.gr/product_info.ph ... 1d861db60a

και μια 550 με kit φακό και δυνατότητα βίντεο
http://www.katerelos.gr/product_info.ph ... 1d861db60a

Ξέρω οτι είναι πάνω από το όριο που έβαλες με το post σου, απλά είπα να συνεισφέρω στο γενικότερο προβληματισμό.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό Atlantios » 16 Ιουν 2010, 00:17

έκανα αρκετή έρευνα για να βρω μια μηχανή που να πληρεί κατά την γνώμη μου ακριβώς τις απαιτήσεις που αναφέρεις αρχικά.

Είμαι φανατικός ποδηλάτης, ζω στα Γιάννενα, περιτριγυρισμένος από βουνά και πανέμορφα τοπία. Ασχολούμαι με την φωτογραφία ερασιτεχνικά από μικρό παιδί. Στα δεκαέξι μου αντάλλαξα το μηχανάκι μου για να πάρω την τότε γνωστή Cannon AE1 program. Στην πορεία άλλαξα πολλές μηχανές.
Σήμερα εξαιτίας του χόμπι μου την ποδηλασία έπρεπε να βρω μια ελαφριά και μικρή μηχανή που ναι μεν να μην δημιουργεί πρόβλημα στην μεταφορά απ' την άλλη να είναι σε θέση να τραβήξει όσο το δυνατόν καλύτερες φωτογραφίες και να είναι χειροκίνητα ρυθμιζόμενη σε ταχύτητα κ' διάφραγμα. Κατέληξα σε δύο μοντέλα την Panasonic lx3 http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmclx3/
η οποία έχει έναν φανταστικό φακό leica με f2-2.8 και αρκετές χειροκίνητες ρυθμίσεις μα δυστυχώς με αρκετό θόρυβο,
και την cannon s90
http://www.dpreview.com/reviews/canons90/
η οποία δεν έχει τόσο καλό φακό όπως η προηγούμενη έχει όμως μεγαλύτερο zoom ώστε πέρα από τοπία να μπορείς να τραβήξεις και πορτρέτα και κατά την γνώμη μου με λιγότερο θόρυβο.

Βέβαια αν δεν βιάζεσαι θα σου πρότεινα να περιμένεις, προβλέπεται στους επόμενους δυο μήνες να κυκλοφορήσουν εκπληκτικές μηχανές σ' αυτήν την κατηγορία.

Οι δυο μηχανές που προτείνω στοιχίζουν κάτω από 400 ευρώ.

Υ.γ. να τονίσω ότι τα MPixels δεν σημαίνουν απαραίτητα και καλή ποιότητα φωτογραφίας. Τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ό αισθητήρας που αποθηκεύει τις πληροφορίες και φυσικά ο φακός. Μια Dslr μηχανή δεν είναι πάντα καλύτερη, οι φακοί που έχουν πάνω τους συνήθως είναι για τα σκουπίδια. Πολλές φορές ένας καλός φακός στοιχίζει περισσότερο απ' ότι η ίδια η μηχανή. Η εταιρία leica δεν έγινε γνωστή για τις dslr μηχανές της.
[spoiler]⇛ DESKTOP:
1 Panasonic TX - L32E5E 1920 x 1080
2 Ubuntu 13.10 Ελλ. 64 bit
3 Intel Core i7 CPU 860 2.80GHz ‖ RAM 8 GB ‖ ASUS INC. P7P55D PREMIUM
4 nVidia GF110 [GeForce GTX 560 Ti
5 eth3: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 03) ⋮ eth2: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
Atlantios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 01:45
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 16 Ιουν 2010, 00:58

Atlantios έγραψε:... Στα δεκαέξι μου αντάλλαξα το μηχανάκι μου για να πάρω την τότε γνωστή Cannon AE1 program. ...


Καλα!...ΠΟΣΩΝ χρονων εισαι; ;)
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό Atlantios » 16 Ιουν 2010, 07:00

42
[spoiler]⇛ DESKTOP:
1 Panasonic TX - L32E5E 1920 x 1080
2 Ubuntu 13.10 Ελλ. 64 bit
3 Intel Core i7 CPU 860 2.80GHz ‖ RAM 8 GB ‖ ASUS INC. P7P55D PREMIUM
4 nVidia GF110 [GeForce GTX 560 Ti
5 eth3: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 03) ⋮ eth2: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
Atlantios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 01:45
Εκτύπωση

Re: Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 16 Ιουν 2010, 09:23

Χμμ.. δηλαδη την εψαχνες γυρω στο 85!

Εγω ειχα την Canon FTb

http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_FTb

απο το 73 και το 89 ειχα προβληματακια με το διαφραγμα (κολησε σε ενα ταξιδι διακοπων και ολες οι φωτογραφιες βγηκαν... μισες :evil: ).

Ψαχτηκα αγρια εκεινη την εποχη γιατι ψηνομουν για καποια χρονακια για την Canon AE1P

http://www.mir.com.my/rb/photography/co ... /index.htm

αλλα τελικα πηρα την Canon 630 EOS

http://www.mir.com.my/rb/photography/ha ... amera/630/

που μολις ειχε βγει.

Χρησιμοποιησα την (επισκευασμενη) FTb για slides και την 630 για φιλμ, οποτε μαζι με εναν Vivitar Series 1 70-210

http://www.robertstech.com/vivitar.htm

κουβαλαγα μια τσαντα με πανω απο 5 κιλα φορτιο...

Οταν γεννηθηκε ο γιος μου το 93, πηρα μια Vivitar Point n Shoot την οποια ειχαμε μονιμως στο τραπεζακι του καφε για να τραβαμε φωτογραφιες το μωρο.

Την επομενη χρονια, διαπιστωσα οτι δεν ειχα τραβηξει καμμια φωτογραφια με τις Canon.

Μετα το 99 δεν εχω τραβηξει καμμια φωτογραφια με φιλμ. Καπου τοτε, εβγαλα τις μπαταριες απο τις Canon και τις φυλαω πια σαν οικογενειακα κειμηλια... :lol:

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux