προβλημα με hdmi ready  Το θέμα επιλύθηκε

...κάρτες γραφικών / προβλήματα εικόνας / τηλεοπτικοί δέκτες
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών σας και δεν μπορείτε να μπείτε σε γραφικό περιβάλλον,
δοκιμάστε να τρέξετε την παρακάτω εντολή για να ελέγξετε αν το σύστημά σας χρειάζεται πρόσθετους κλειστούς οδηγούς:
jockey-text

Για κάρτα τηλεόρασης δώστε τα αποτελέσματα των παρακάτω εντολών :
lspci -nn (Για εσωτερικές κάρτες pci)
lsusb (Για εξωτερικές κάρτες με σύνδεση usb)

προβλημα με hdmi ready

Δημοσίευσηαπό nik247 » 10 Οκτ 2010, 16:51

καλησπερα,εχω βαλει μια διανομη linux ubuntu,το προβλημα ειναι οτι εχω συνδεσει μια 32 sony bravia με hdmi,εχω βαλει τον driver της nvidia αλλα δεν μπορω να φτιαξω την αναλυση ωστε να εμφανιζει την μπαρα στην επιφανεια εργασιας,αν μπορει καποιοσ να βοηθησει
nik247
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Οκτ 2010, 16:42
Εκτύπωση

Re: προβλημα με hdmi ready  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό dim459 » 10 Οκτ 2010, 21:15

Δες αν η τηλεόραση έχει κάπου ρύθμιση για overscan. Αν έχει απενεργοποίησέ το.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: προβλημα με hdmi ready

Δημοσίευσηαπό sv4dinos » 11 Οκτ 2010, 14:10

Ειχα το ιδιο προβλημα με nvidia το ελυσα τυχαια
απεγκατεστησα τον driver της nvidia για να μπορεσουν να δουλεψουν απο
Συστημα-Προτιμησεις-Οθονες γιατι αλλιως απο εκει δεν δουλευε η αναγνωριση της οθονης
συνδεσα μια εξωτερικη οθονη που ειχα ανοιξα το Οθονες και ειδα οτι πλεων δουλευε απο εκει
και μου αναγνωρισε αμεσως την εξωτερικη οθονη και βρηκε και την αναλυση 1400Χ900 οπως και
αλλες μεγαλυτερες αναλυσεις και εχοντας συνδεμενη την εξωτερικη οθονη εγκατεστησα και τον driver
για την nvidia.
Απο εκει και υστερα ανοιγοντας τον ΝVidia X Server Settings απο το XServer Display Confguration
μπορουσα να εχω οτι αναλυση ηθελα ακομη και στην τηλεοραση.Τωρα εχω βαλει το 10.10 εχω κανει
το ιδιο και δουλευει κανονικα.
Στο XServer Display Confguration αν εκανες τα πιο πανω και δουλεψε και σ"εσενα θα πατησεις
Detect Displays θα διαλεξεις την οθονη που θελεις θα πατησεις Configure στην καρτελα που ανοιγει
θα τσεκαρεις το TwinView θα πατησεις ενταξει στο Resolution διαλεγεις την αναλυση που θελεις
στο Position διαλεγεις ποια οθονη θελεις να βλεπεις και πατας Apply.
Aν το ψαξεις λιγο θα κανεις οτι ρυθμισεις θελεις.
Linux: Μέτριο | Προγραμματισμός: Όχι ┃Αγγλικά: Μέτρια
Desktop - Πρώτος σκληρός SSD 250Gb Windows 10 64Bit - Δεύτερος σκληρός HDD 500Gb Ubuntu 16.10 64 bit
Mητρική - ASUS SABERTOOTH Z87 RETAIL
Επεξεργαστής - INTEL CORE I7-4770K 3.50GHZ
Μνήμη - Kingston 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ
Κάρτα Γραφικών - ASUS GTX750TI-OC-2GD5 2GB GDDR5
sv4dinos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 379
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010, 15:27
Τοποθεσία: Λαρισα
Εκτύπωση

Re: προβλημα με hdmi ready

Δημοσίευσηαπό nik247 » 11 Οκτ 2010, 17:54

ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,,ΕΧΩ LINUX UBUNTU 10.10,ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ 250GTS,Η ΟΘΟΝΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ TFT SONY 32 HDMI,ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ,ΚΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ DRIVERS NVIDIA ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ.ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ WINDOWS ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΧΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ ΗΤΑΝ 1218Χ696 60ΗΖ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
nik247
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Οκτ 2010, 16:42
Εκτύπωση

Re: προβλημα με hdmi ready

Δημοσίευσηαπό dim459 » 11 Οκτ 2010, 19:41

Το panel της τηλεόρασης είναι 1366 χ 768 ή 1280 χ 720 ; Πάντως με την ανάλυση που λες ότι έβαζες μάλλον επιβεβαιώνεται η υποψία μου ότι πρόκειται για overscan.
Eίδα ότι πάτησες το πράσινο τικ. Λύθηκε το πρόβλημα και αν ναι πως ;
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Κάρτες Γραφικών / Εικόνα / TV

cron