Τα σπασμένα αντίγραφα εφαρμογών και οι χρήστες ΕΛ/ΛΑΚ

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Τα σπασμένα αντίγραφα εφαρμογών και οι χρήστες ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό elefher » 26 Οκτ 2010, 20:07

Μετά απο μία ένα λάθος που έκανα αποφάσισα να διαγράψω αυτό τον οδηγό.


Το μέλος elefther, αντιλήφθηκε στην διάρκεια της συζήτησης που μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω, και αυτό είναι προς τιμήν του, το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με την δημοσίευση οδηγού για την εγκατάσταση του matlab για linux χωρίς την νόμιμη άδεια χρήσης της εφαρμογής.

Αυτή είναι μια καλή ευκαιρία να συζητηθεί ένα θέμα που υπάρχει και σίγουρα θα γίνεται όλο και πιο επίκαιρο καθώς περισσότεροι χρήστες θα χρησιμοποιούν το ubuntu, χωρίς να γνωρίζουν για το ελεύθερο λογισμικό, τις αξίες που προωθεί και την σημασία του στην σύγχρονη κοινωνία
pros@συντονιστές

Τελευταία επεξεργασία από pros και 28 Οκτ 2010, 07:25, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αλλαγή τίτλου για ν' αντικατοπτρίζει την εξέλιξη της συζήτησης και μεταφορά του θέματος στην κατάλληλη ενότητα
⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός:C/C++ ┃ Αγγλικά: χάλια
⇛ ubuntu 10.10 LTS 32-bit
⇛ Intel(R) core(TM)2 Duo CPU E4600@2.4GHz ┃ RAM:2GB DDR2 ┃ ATI SAPPHIRE HD 2400 PRO 250MB
⇛ Netbook ACER ASPIRE ONE D250 με ubuntu 10.10 LTS 32-bit
⇛ Turbo-X με ubuntu 12.04 LTS 32-bit Intel® Core™2 Duo CPU T8100 @ 2.10GHz × 2 VESA: M74
Άβαταρ μέλους
elefher
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009, 03:15
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 26 Οκτ 2010, 20:25

elefher έγραψε:Μόλις εμφανιστεί αυτό το παράθυρο θα βάλουμε το key που εμπεριέχεται μέσα στο .iso στο φάκελο “crack”. Προσοχή το key που θα δώσουμε πρέπει να είναι το standalone key.

Εδώ φωνάζουμε και παλεύουμε να μη γεμίσουμε το λινουξ με cracks και τώρα τα προτείνουμε και σε οδηγούς??? Διαφωνώ κάθετα φίλε μου. Και είχες ξεκινήσει και άλλο θέμα με τον ίδιο σκοπό και πήρες εναλλακτικές απαντήσεις απο το να προβάλλεις warezadika style. http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=23&t=14796.
Εκφράζω τη γνώμη να τροποποιηθεί ο οδηγός ώστε να μην προτείνεται πουθενά το crack.
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό elefher » 26 Οκτ 2010, 20:44

Όπως θα είδες και στην ερώτηση που είχα κάνει και στο άλλο θέμα ναι μεν εμένα με καλύπτουν οι εναλλακτικές αλλά στη σχολή μου έχω πρόβλημα γιατί δεν είναι εντελώς ίδια, κάποιες συναρτήσεις δεν υπάρχουν καθόλου στο octave. Γιαυτό το λόγο έκατσα και βρήκα τον τρόπο εγκατάστασης και τον έφτιαξα κιόλας.
Ρώτησα πριν ανεβάσω αυτό τον οδηγό και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,αλλά εάν θέλετε να φύγει πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα,εγώ για να βοηθήσω το έκανα και όχι να δημιουργήσω προβλήματα.

Δε ξέρω πως μπορεί να τροποποιηθεί ο οδηγός ώστε να μην υπάρχει το crack εάν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.
⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός:C/C++ ┃ Αγγλικά: χάλια
⇛ ubuntu 10.10 LTS 32-bit
⇛ Intel(R) core(TM)2 Duo CPU E4600@2.4GHz ┃ RAM:2GB DDR2 ┃ ATI SAPPHIRE HD 2400 PRO 250MB
⇛ Netbook ACER ASPIRE ONE D250 με ubuntu 10.10 LTS 32-bit
⇛ Turbo-X με ubuntu 12.04 LTS 32-bit Intel® Core™2 Duo CPU T8100 @ 2.10GHz × 2 VESA: M74
Άβαταρ μέλους
elefher
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009, 03:15
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 26 Οκτ 2010, 20:58

Όπως θα είδες δεν είμαι ούτε συντονισης, ούτε διαχειριστής. Δεν ξέρω ποιον λές οτι ρώτησες και σου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά ακόμα και το οκ να το πήρες απο μια απο τις προαναφερθήσες ομάδες, εγώ έχω το δικαιώμα να υποστηρίζω τη γνώμη μου. Θρωρώ οτι δεν πρέπει να σπρώχνουμε τους χρήστες μιας κοινότητας και πόσο μάλλον μιας κοινότητας ελεύθερου λογισμικού στην πειρατεία.
Off topic:
Θα σου παραθέσω και αυτό απο μια συζήτηση που υπάρχει σε ένα άλλο θέμα αυτής εδώ της κοινότητας.
s.dalas έγραψε:Αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σου (και δεν το λέω ειρωνικά) για το τελευταίο με τη χρήση προγραμμάτων ακόμα και σε δημόσιες υπηρεσίες και πόσο μάλλον υπηρεσίες που προάγουν γνώση και παράγουν έρευνα (πανεπιστήμια) να χρησιμοποιούν σπασμένα προγράμματα και να προωθούν τη λογική αυτή στους φοιτητές, ενώ υπάρχουν δυνατότερα ελεύθερα και δωρεάν απλά είναι για το εξωγίηνο λινουξ!!

Reinach έγραψε:Ε, εντάξει, πιστεύω ότι όλοι μας έχουμε υποψιαστεί ότι εδώ και δεκαετίες η εκτεταμένη παρουσία και χρήση πειρατικών προγραμμάτων (και ιδιαιτέρως της Μ$) γίνεται με την ανοχή αν όχι την ενθάρρυνση των εταιριών. Οι άνθρωποι ξέρουν μαλλον και το αφήνουν, σε ένα βαθμό. Γιατί; Γιατί λειτουργούν έξυπνα: δεν κερδίζουν μεν άμεσα πελάτες έτσι (που σίγουρα όλους που κάνουν πειρατεία δεν θα τους κέρδιζαν) αλλά διαμορφώνουν "χρήστες". Χρήστες των προϊόντων τους, εξαρτημένους από τα προϊόντα τους, δεσμευμένους στην φιλοσοφία τους.

Νομίζω ότι αυτή την φιλοσοφία βλέπεις στα πανεπιστήμια όπου με αυτή τη λογική των πανάκριβων νόμιμων και τζάμπα σπασμένων προγραμμάτων διαμορφώνονται οι σημερινοί φοιτητές και οι αυριανοί ειδικοί/επαγγελματίες/επιστήμονες: αύριο θα είναι καταναλωτές πλέον των προϊόντων στα οποία εκπαιδεύτηκαν στο πανεπιστήμιο. Και τα οποία τα απέκτησαν στη ζούλα, πράγμα που τα καθιστά και πιο επιθυμητά, όπως κάθε τι που η απόκτησή του εμπεριέχει ρίσκο ή/και κόπο...


Φυσικά και θα επιθυμούσα στο σχολείο, στις δημόσιες υπηρεσίες και στο πανεπιστήμιο να υπάρχει ανοιχτό και ελεύθερο λογισμικό. Και για να είναι το κόστος χαμηλό αλλά κυρίως γιατί καλλιεργεί και ανοιχτά μυαλά όλη αυτή η υπόθεση (βοηθάει τουλάχιστον). Για αυτό το λόγο πιστεύω και στο πανεπιστήμιο όπως λες δεν κάνουν "κιχ" για αυτά τα πράγματα. Γιατί οι έχοντες τον έλεγχο δεν θέλουν να ξέρεις τί υπάρχει παραπέρα. Φοβούνται μην το ανακαλύψεις.


Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να παραπέμπω σε ένα ποστ από συγκεκριμένο θέμα με σύνδεσμο? να πηγαίνει δηλαδή εκεί ακριβώς και όχι στη αρχή της σελίδας:?:
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 26 Οκτ 2010, 21:07

Εγω το διαβασα καπως βιαστικα... γιατι δεν εχω κανενα λογο να εγκαταστησω το Matlab παρα απο περιεργεια. Μου ξεφυγε η γραμμη του crack, αλλα μου εκανε εντυπωση η ολη βαβουρα να αποφευχθει η συνδεση στο Internet!!!...

Το απεδωσα στο οτι απο matlab πλευρα μπορει να περιμεναν συστημα Win.

Θεωρω απαραδεκτο να εχουμε οδηγο στο φορουμ για το πως θα κανουμε Linux εγκατασταση σε cracked program. Και μαλιστα με

Creative Commons License
Η εργασία υπάγεται στην άδεια Creative Commons Αναφορά-Παρόμοια διανομή 3.0 Ελλάδα


Αυτο πρεπει να ειναι παγκοσμια πρωτοτυπια...

Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να αφαιρεθει τελειως και οχι απλα να παει στον καδο που 'ξαναανασταινεται' με ενα link.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 26 Οκτ 2010, 21:14

MakisM1 έγραψε:Το απεδωσα στο οτι απο matlab πλευρα μπορει να περιμεναν συστημα Win.

Φίλε MakisM1, η mathworks βγάζει εδώ και κάποια χρόνια το matlab και για linux http://www.mathworks.com/products/matlab/requirements.html.

Και φυσικά δε χρειάζεται να ξανά-πω ότι συμφωνώ με όσα είπες.
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό elefher » 26 Οκτ 2010, 21:24

Καταλαβαίνω πλήρως τη εννοείτε, έχετε δίκιο.
Να σας πω την αλήθεια δεν είχα καταλάβει πόσο σοβαρό πρόβλημα είναι,αλλά τώρα το κατάλαβα.
Εάν αρχίσουμε να συμπεριφερόμαστε σαν τα παράθυρα τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
Γιαυτό το λόγο θα έλεγα κάποιος συντονιστής να κατεβάσει τον οδηγό.
Ότι έκανα το έκανα από άγνοια την άλλη φορά θα είμαι ποιο προσεκτικός.
Μόνο μία ερώτηση θα κάνω,για ποιο λόγο η εκδοσή αυτή που κατέβασα είχε μέσα crack αφού είναι για Linux?????
⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός:C/C++ ┃ Αγγλικά: χάλια
⇛ ubuntu 10.10 LTS 32-bit
⇛ Intel(R) core(TM)2 Duo CPU E4600@2.4GHz ┃ RAM:2GB DDR2 ┃ ATI SAPPHIRE HD 2400 PRO 250MB
⇛ Netbook ACER ASPIRE ONE D250 με ubuntu 10.10 LTS 32-bit
⇛ Turbo-X με ubuntu 12.04 LTS 32-bit Intel® Core™2 Duo CPU T8100 @ 2.10GHz × 2 VESA: M74
Άβαταρ μέλους
elefher
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009, 03:15
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 26 Οκτ 2010, 21:30

elefher έγραψε:Μόνο μία ερώτηση θα κάνω,για ποιο λόγο η εκδοσή αυτή που κατέβασα είχε μέσα crack αφού είναι για Linux?????

Το οτι είναι για linux δε σημαίνει οτι είναι δωρεάν. Απλά βρήκες μια σπασμένη και είχε μέσα crack. Υπάρχουν εφαρμογές που είναι για linux είτε ανοιχτού, είτε κλειστού κώδικα που είναι επί πληρωμή.
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 26 Οκτ 2010, 21:34

@s.dalas: Το ξερω οτι το πακεττο ειναι για Linux. Απλα υπεθεσα οτιη διαδικασια registration μπορει να απαιτουσε πχ. ΙΕ, οποτε εμπαινες, εγραφες και σου λεγανε ευχαριστουμε, περαστε απο το μπαρ για ενα ποτο μεχρι να τελειωσουν τα update.

Eνω με το Linux, σου ελεγαν, α...εσεις εισθε παρακατιανος, βγαλτε τα ματια σας στην εγκατασταση με αυτο το κλειδακι, και οταν τελειωσετε, περαστε απο το site να δουμε τι θα κανουμε με τα updates.

@elefher: Απο to επισημο site το κατεβασες και ειχε crack στο .iso? (Δεν χρειαζεται να μου πεις ποιο, αν δεν ηταν το επισημο... μην το χειροτερευουμε...).
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 27 Οκτ 2010, 16:42

Μην το κατεβάσετε, υπάρχουν πολλά άτομα που τους χρησιμεύει ο οδηγός, ανάμεσα τους και εγώ. Σε όποιον δεν αρέσει ας μην διαβάζει τον οδηγό.
Καλώς ή κακώς στο ελλαδιστάν που ζούμε ακόμα και τα πανεπιστήμια δίνουν σπασμένα προγράμματα.
Ω, ναι! Τι έκπληξη! Δεν το ξέρατε ε?
Εγώ προσωπικά δεν έχω 400+ ευρώ να δώσω για ένα πρόγραμμα, το οποίο όμως απαιτείται να ξέρω!
Αν εσείς θέλετε να το παίζετε ηθικοί και υπεράνω, καλώς κάνετε, αλλά δεν έχετε το δικαίωμα με φασιστικό τρόπο να κατεβάσετε τον οδηγό, γιατί πολύ απλά αναιρείτε αυτά που λέτε περί ελευθερίας στην γνώση κτλ.
Αν τον κατεβάσετε μετά μην ακούσω να λέτε πουθενα ότι μοιράζεστε την γνώση, όποια και αν είναι αυτή. Θα είναι τουλάχιστον υποκριτικό από μέρους σας.
Γνώσεις ⇛ Linux: Το παλεύω ακόμα! ┃ Προγραμματισμός: Αρκετά┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 12.04 Natty Narwhal 32bit σε Acer Aspire 5632 WLMi
Προδιαγραφές ⇛ T5200 │1.66GHz │ 2.5GB │ Intel GMA 950 │ TFT 15.4"
Αντώνης
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 02:33
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά