Εγκατάσταση Matlab 2010b

Εγκατάσταση Matlab 2010b

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 27 Οκτ 2010, 03:25

Καλησπέρα έχω το Matlab 2010b σε μορφή iso.
Θέλω να μου δώσετε οδηγίες για να το κάνω εγκατάσταση.
Ευχαριστώ.
Γνώσεις ⇛ Linux: Το παλεύω ακόμα! ┃ Προγραμματισμός: Αρκετά┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 12.04 Natty Narwhal 32bit σε Acer Aspire 5632 WLMi
Προδιαγραφές ⇛ T5200 │1.66GHz │ 2.5GB │ Intel GMA 950 │ TFT 15.4"
Αντώνης
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 02:33
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Matlab 2010b

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 27 Οκτ 2010, 04:43

Είσαι σίγουρος ότι to .iso που έχεις είναι η έκδοση linux? :)
(Το web-installation ξέρω ότι δεν προσφέρει iso's. Και τα genuine Μatlab disks προφανώς δεν κυκλοφορούν σε .iso...)

Γενικότερα αν και είναι εναντίων των κανόνων λειτουργίας να προσφέρουμε υποστήριξη σε δραστηριότητες πειρατικού λογισμικού, αυτό το link >> https://help.ubuntu.com/community/BurningIsoHowto περιγράφει πώς να "καις" iso disks και θεωρώ ότι θα σου είναι χρήσιμο ευρύτερα. Επίσης, το Matlab μπορείς να το εγκαταστήσεις εύκολα από δίσκο αν ακολουθείς κάποια από τα σχετικά tutorial που υπάρχουν link στο forum. (για νόμιμους χρήστες)


Ειδικότερα:

δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις το GNU Octave ή το Scilab. Είναι και τα 2 δωρεάν, και ανοιχτού κώδικα και κατά πάσα πιθανότητα θα σε καλύψουν πλήρως. Ίσως το GUI δε θα είναι το ίδιο, αλλά πραγματικά, στη γραμμή εντολών θα κάνεις ότι κάνεις Matlab ή Octave.
Τί λειτουργίες χρειάζεσαι? Περιέγραψε το πρόβλημα που θέλεις να αναλύσεις και ίσως μπορούμε να σε βοηθήσουμε με έναν foss τρόπο. Δε χρειάζεται να παρανομείς αλλά και να γίνεσαι δέσμιος εταιριών για έναν μετασχηματισμό Fourier και 2 matrix multiplications. ;)
(Aν θες κυρίως για γραφικά κτλ. το GnuPlot επίσης είναι τέλειο.)

Ο Dimitris έχει κάνει ενα βασικό οδηγό για octave εδώ: >> viewtopic.php?f=9&t=4055
Εγώ έχω γράψει κάτι αντίστοιχο για το scilab εδώ: >> viewtopic.php?f=9&t=4437
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Κάδος Απορριμμάτων (πλην SPAM)

cron