Τα σπασμένα αντίγραφα εφαρμογών και οι χρήστες ΕΛ/ΛΑΚ

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 27 Οκτ 2010, 21:50

Κακίες.... :)

@Aντώνης : Βρίσκει και στα λέει. Τα τελευταία σου post είναι απλώς απαράδεκτα.
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 27 Οκτ 2010, 22:09

Τι να σου πω φίλε μου, εδώ με έβγαλε φταίχτη που η παιδεία μας σαν χώρα είναι για τον... (ξέρεις ποιον!)....
Πιστεύω ότι είναι πέρα για πέρα υπερβολικός σε όσα λέει ο φίλος, ( έκλεψα λογισμικό, παίρνω το ψωμί του φτωχού πλην τίμιου προγραμματιστή κλπ)
Εγώ δεν έκλεψα τίποτα ο καψερός... προσπαθώ να βρω μια λύση στο ότι απαιτείται να γνωρίζω ένα πρόγραμμα, το οποίο όμως στοιχίζει πολλά ευρά...
Τέλος πάντων ο καθένας το βλέπει αλλιώς.
Και δεν υπάρχει τίποτα το προσωπικό.
Γνώσεις ⇛ Linux: Το παλεύω ακόμα! ┃ Προγραμματισμός: Αρκετά┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 12.04 Natty Narwhal 32bit σε Acer Aspire 5632 WLMi
Προδιαγραφές ⇛ T5200 │1.66GHz │ 2.5GB │ Intel GMA 950 │ TFT 15.4"
Αντώνης
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 02:33
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 27 Οκτ 2010, 22:38

Τώρα που άλλαξες κάπως τον τρόπο ομιλίας σου.
Αντώνης έγραψε:Τι να σου πω φίλε μου, εδώ με έβγαλε φταίχτη που η παιδεία μας σαν χώρα είναι για τον... (ξέρεις ποιον!)....

Δε σε έβγαλα φταίχτη. Σε έβγαλα συννένοχο αφού όχι απλά δεν αντιτάσσεσαι, αλλά απαιτείς την προώθηση παράνομης απόκτησης λογισμικού, σε μια κοινότητα που ωριμάζει χαρακτήρες και παλεύει για μια στάση ζωής ενάντια στο κατεστημένο, υποστηρίζοντας τον εναλλακτικό (πολλές φορές και δύσκολο) δρόμο, ενάντια στη μονοπωλιακή αγορά λογισμικού.
Αντώνης έγραψε:Πιστεύω ότι είναι πέρα για πέρα υπερβολικός σε όσα λέει ο φίλος, ( έκλεψα λογισμικό, παίρνω το ψωμί του φτωχού πλην τίμιου προγραμματιστή κλπ)
Εγώ δεν έκλεψα τίποτα ο καψερός... προσπαθώ να βρω μια λύση στο ότι απαιτείται να γνωρίζω ένα πρόγραμμα, το οποίο όμως στοιχίζει πολλά ευρά...

Εγώ είμαι ο υπερβολικός ή εσύ που απαιτείς απο την κοινότητα να προωθεί οδηγούς για σπασμένα προγράμματα? Απο μια κοινότητα που υποστηρίζει και μάχεται για τη διάδοση του ελεύθερου λογισμικού. Και όσο και αν σου φαίνεται υπερβολικό πρέπει να φάει και ο προγραμματιστής. Άνθρωπος είναι και αυτός. Αφού απαιτείται να μάθεις ένα πρόγραμμα γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα να μας πεις τί κινήσεις έκανες ενάντια στη σχολή σου και στους καθηγητές σου για το ότι δε στο παρέχουν δωρεάν (ενώ απαιτείται η γνώση του) και μετά μιλάμε για ένα σύστημα δωρεάν παιδείας.
Αντώνης έγραψε:Και δεν υπάρχει τίποτα το προσωπικό.

Εδώ θα απαντήσω με τα δικά σου λόγια και βγάλε μόνος σου το συμπέρασμα αν το έκανες προσωπικό.
Αντώνης έγραψε:Έχουμε και τον Ξανθόπουλο στην παρέα μας??????
Να φωνάξουμε και την Μάρθα Βούρτση...

Αντώνης έγραψε:Εδώ να ζητήσω συγνώμη από τους φωστήρες και τους γκουρού της παιδείας.
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Pavlidis » 27 Οκτ 2010, 23:26

Παιδιά το πρόβλημα έγκειται στις σχολές που επιμένουν να χρησιμοποιούν προγράμματα που είναι πανάκριβα, ενώ υπάρχουν δωρεάν εναλλακτικές. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, στην σχολή μου που είχαμε μάθημα Πολυμέσων και χρησιμοποιούσαμε το Photoshop, αντί του Gimp. Επίσης σε μάθημα προγραμματισμού C++, χρησιμοποιούσαμε το VIsual Studio ως κάποιο εξάμηνο, και στην συνέχεια "ξεστραβώθηκαν" και δουλεύαμε Eclipse. Βέβαια υπάρχει και μεγάλη μερίδα χρηστών που είναι κακομαθημένοι. Λες και ο μέσος χρήστης χρειάζεται να εγκαταστήσει για παράδειγμα το Adobe Master Collection CS5 των 3500 ευρώ, για να κάνει μια απλή επεξεργασία εικόνας με το Photoshop. Θα μπορούσατε να μαζευτείτε φοιτητές και να απευθυνθείτε στον προϊστάμενο του τμήματός σας για αυτό το πρόβλημα. Εμείς αυτό είχαμε κάνει και εν μέρει δούλεψε. Φιλικά πάντα, εδω μέσα δεν είναι μέρος για τσακωμούς.
Το blog μου: tsikari.blogspot.com
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.04 64bit/ Windows 7 σε υπολογιστή HP Pavilion dv6-2170sv Moonlight
Προδιαγραφές ⇛ Intel CoreTM i5 i5-430M │ 6 GB │ NVIDIA® GeForce® G 105M │ HD Audio │
Άβαταρ μέλους
Pavlidis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 23 Οκτ 2010, 11:00
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 27 Οκτ 2010, 23:40

Pavlidis έγραψε: Φιλικά πάντα, εδω μέσα δεν είναι μέρος για τσακωμούς.

Είναι μέρος ανταλλαγής απόψεων και εμπειριών με τρόπο που δε θίγει και δεν προσβάλλει κανέναν, όπως αναφέρεται και στους κανονισμούς λειτουργίας. Εγώ προσωπικά θίχτικα απο κάποια σχόλια του χρήστη Αντώνης και εννοείται πως θα το αναφέρω. Επίσης δεν υποστηρίζω την προώθηση οδηγών για κλεμμένα λογισμικά πόσο μάλλον σε μια τέτοια κοινότητα.
Φιλικά,
Στέλιος Ν.
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 28 Οκτ 2010, 00:16

Pavlidis έγραψε:Παιδιά το πρόβλημα έγκειται στις σχολές που επιμένουν να χρησιμοποιούν προγράμματα που είναι πανάκριβα, ενώ υπάρχουν δωρεάν εναλλακτικές. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, στην σχολή μου που είχαμε μάθημα Πολυμέσων και χρησιμοποιούσαμε το Photoshop, αντί του Gimp. Επίσης σε μάθημα προγραμματισμού C++, χρησιμοποιούσαμε το VIsual Studio ως κάποιο εξάμηνο, και στην συνέχεια "ξεστραβώθηκαν" και δουλεύαμε Eclipse. Βέβαια υπάρχει και μεγάλη μερίδα χρηστών που είναι κακομαθημένοι. Λες και ο μέσος χρήστης χρειάζεται να εγκαταστήσει για παράδειγμα το Adobe Master Collection CS5 των 3500 ευρώ, για να κάνει μια απλή επεξεργασία εικόνας με το Photoshop. Θα μπορούσατε να μαζευτείτε φοιτητές και να απευθυνθείτε στον προϊστάμενο του τμήματός σας για αυτό το πρόβλημα. Εμείς αυτό είχαμε κάνει και εν μέρει δούλεψε. Φιλικά πάντα, εδω μέσα δεν είναι μέρος για τσακωμούς.


Καλά, σοβαρολογείς φίλε μου?? Είναι δυνατόν να ασχοληθούν οι προφεσόρες με τα διπλόματα και τα παπλώματα με τέτοια... ανούσια πράγματα???
Τς τς τς τς, ε όχι βέβαια!!!
Όλα τα πισιά φίλε μου είναι χαλασμένα στην καλύτερη περίπτωση και αν δίνεις εξέταση πάνω σε πισί και για τον οποιοδήποτε λόγο σβήσει, σε πετάξει το πρόγραμμα κλπ, ε, τι να κάνουμε, το άλλο εξάμηνο πάλι...( απάντηση καθηγητή )...
Γνώσεις ⇛ Linux: Το παλεύω ακόμα! ┃ Προγραμματισμός: Αρκετά┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 12.04 Natty Narwhal 32bit σε Acer Aspire 5632 WLMi
Προδιαγραφές ⇛ T5200 │1.66GHz │ 2.5GB │ Intel GMA 950 │ TFT 15.4"
Αντώνης
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 02:33
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Pavlidis » 28 Οκτ 2010, 01:22

Αντώνη τα χω ζήσει αυτά που λες και εγώ! Αλλά τουλάχιστον αν προσπαθήσεις κάτι μπορεί να αλλάξει. Δεν μπορεί, όλο και κάποιος καθηγητής θα βρεθεί που θα είναι φιλότιμος και "δάσκαλος" με την πραγματική έννοια του όρου.
Το blog μου: tsikari.blogspot.com
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.04 64bit/ Windows 7 σε υπολογιστή HP Pavilion dv6-2170sv Moonlight
Προδιαγραφές ⇛ Intel CoreTM i5 i5-430M │ 6 GB │ NVIDIA® GeForce® G 105M │ HD Audio │
Άβαταρ μέλους
Pavlidis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 23 Οκτ 2010, 11:00
Εκτύπωση

Re: Λάθος οδηγός

Δημοσίευσηαπό pros » 28 Οκτ 2010, 07:09

Αντώνης έγραψε:Καλά, σοβαρολογείς φίλε μου?? Είναι δυνατόν να ασχοληθούν οι προφεσόρες με τα διπλόματα και τα παπλώματα με τέτοια... ανούσια πράγματα???
Τς τς τς τς, ε όχι βέβαια!!!
Όλα τα πισιά φίλε μου είναι χαλασμένα στην καλύτερη περίπτωση και αν δίνεις εξέταση πάνω σε πισί και για τον οποιοδήποτε λόγο σβήσει, σε πετάξει το πρόγραμμα κλπ, ε, τι να κάνουμε, το άλλο εξάμηνο πάλι...( απάντηση καθηγητή )...

Δεν είναι λύση το να διαπιστώνεις το πρόβλημα, σαν να μη σε αφορά
και στην συνέχεια να συμβιβάζεσαι με την επαίσχυντη νοοτροπία του καθηγητή!
Δεν υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί αυτή η κατάσταση βγάζοντας την ουρά μας απ' έξω
και ψάχνοντας πλάγιους τρόπους (σπασμένα κλπ) για να λειτουργήσουμε σύμφωνα με τις απαιτήσεις του συστήματος.

ΘΥΜΩΣΤΕ και απαντήστε όπως αξίζει σε τέτοιους καραγκιόζηδες.
Σήμερα μιλάμε για την ακαδημαϊκή κοινότητα, αλλά οι καραγκιόζηδες είναι παντού!
ΘΥΜΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙΤΑΧΘΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥΣ.
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Τα σπασμένα αντίγραφα εφαρμογών και οι χρήστες ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 28 Οκτ 2010, 10:41

Επειδη, εχουμε 3 σελιδες συζητηση και το αρχικο ποστ αλλαξε, παιρνω το θαρρος να το ξανα-αναρτησω εδω, για επικαιροποιηση, χωρις αλλα σχολια, εκτος απο:

Μπραβο Λευτερη!!! :clap:


elefher έγραψε:Μετά απο μία ένα λάθος που έκανα αποφάσισα να διαγράψω αυτό τον οδηγό.


Το μέλος elefther, αντιλήφθηκε στην διάρκεια της συζήτησης που μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω, και αυτό είναι προς τιμήν του, το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με την δημοσίευση οδηγού για την εγκατάσταση του matlab για linux χωρίς την νόμιμη άδεια χρήσης της εφαρμογής.

Αυτή είναι μια καλή ευκαιρία να συζητηθεί ένα θέμα που υπάρχει και σίγουρα θα γίνεται όλο και πιο επίκαιρο καθώς περισσότεροι χρήστες θα χρησιμοποιούν το ubuntu, χωρίς να γνωρίζουν για το ελεύθερο λογισμικό, τις αξίες που προωθεί και την σημασία του στην σύγχρονη κοινωνία
pros@συντονιστές

Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Τα σπασμένα αντίγραφα εφαρμογών και οι χρήστες ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 28 Οκτ 2010, 13:59

Ένα μπράβο και απο μένα στο χρήστη elefther.
Και μια παρότρυνση να ανοίξει ένα θέμα για τις ελλείψεις συναρτήσεων που αναφέρει στο octave ή και το scilab για να δούμε αν μπορούμε να το εμπλουτίσουμε για να κάνετε τη δουλειά σας.
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά

cron