kubuntu settings - how to

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 12 Νοέμ 2010, 23:56

Σκέφτηκα πως το kubuntu πλέον , δίνει ένα αρκετά καλό και σταθερό Kde (φτού να μην το ματιάσω) μεν , αλλά με κάποιες ελλείψεις για να είναι πιο λειτουργικό και όμορφο δε.

Οπότε σκέφτηκα απλά να γράψω 4-5 πακετάκια που καλό είναι να βάλουμε για να στηθεί πιο όμορφα.



1. Synaptic , όπως και δήποτε για να έχουμε πλήρη εικόνα όλων των πακέτων και του τι κάνει το καθένα.

2. gtk-chtheme , για να ορίσουμε την εμφάνιση του root στο synaptic και να μην φαίνεται άθλιο. Εκτελούμε σε κονσόλα



kdesudo gtk-chtheme κι εκεί επιλέγουμε το Qtcurve και θα είμαστε μια χαρά πλέον.

3. Qtcurve style, ένα στύλ που υποστηρίζει πάρα πολλά θέματα στο kdelook.org κι έχει άπειρες ρυθμίσεις.

4. Bespin style, επίσης ένα στυλ με πολλά θέματα κι αυτό.

5. Smplayer, για αναπαραγωγή των βίντεο

6. Yakuake, μία εναλλακτική κονσόλα που κατεβαίνει από πάνω.

7. Root passwd , προσωπικά δεν μπορώ να δουλέψω με το sudo, με ενοχλεί αφάνταστα.



sudo passwd root, είναι η εντολή για να ορίσουμε κωδικό στον root , οπότε να δίνουμε μία φορά su τον κωδικό μας και μετά τις εντολές.



Επίσης , στο ubuntu η εντολή για αναβάθμιση είναι sudo apt-get update κλπ κλπ , κάτι που επίσης βαριέμαι. Οπότε φτιάχνω κάποια aliases για πιο γρήγορα.

π.χ. προσωπικές πάντα προτιμήσεις .

Αφού γίνετε root, δώστε στην κονσόλα nano ~/.bashrc

και δείτε το σημείο που έχει το alias='mpla mpla mpla' και προσθέστε από κάτω



alias aptup='apt-get update'

alias aptupg='apt-get upgrade'

alias aptin='apt-get install'

alias aptre='apt-get remove'




Ctr + O για να σώσετε και Ctrl = X για να βγείτε από τον nano,

επανεκκίνηση και μετά όταν δίνετε , αφού γίνετε root την εντολή π.χ aptup αυτό θα ήταν σαν να δίνατε apt-get update και ούτω καθεξής. Φυσικά ο καθένας μπορεί να βάλει ότι θέλει, εγώ επέλεξα αυτά γιατί είναι εύκολο να τα θυμηθείς.



Λόγω έλευσης 4,5 άλλαξε η δομή λιγάκι του συστήματος ελέγχου, οπότε για αλλαγή γλωσσας πλέον πάμε στο System settings > Input Devices > keyboard > Layouts > κι εκεί προσθέτουμε τα Ελληνικά. Μετά πάμε δίπλα ακριβώς στο advanced και τικάρουμε την επιλογή Configure keyboard options και τικάρουμε επίσης την επιλογή keys to change layout κι εκεί επιλέγουμε ότι μας βολεύει, το σύνηθες είναι Alt + Shift.



Ένας μικρός πονοκέφαλος πολλές φορές είναι λίγο η εμφάνιση της γραμματοσειράς. Για να την καλυτερέψουμε κατά πολύ , πάμε στο System settings > fonts > enable anti-aliasing το κάνουμε enabled και στο configure επιλέγουμε use sub-pixel rendering > RGB και στο HInding style > slight και μετά από επανεκκίνηση το αποτέλεσμα θα είναι η μέρα με την νύχτα. Για γραμματοσειρά χρησιμοποιήστε ή την Sans serif η κατεβάστε την εκπληκτική ubuntu. Υπάρχουν βέβαια και άλλες και είναι καθαρά θέμα γούστου πλέον, απλά κάποιες αποδίδουν καλύτερα στο KDE>

Επίσης για να ακούμε Ελληνικούς σταθμούς στον Amarok , μπορούμε να εγκαταστήσουμε το Hellas radio του Ranger από το Tools > Script manager > Get more scripts > order by rating > και κατεβάζουμε το hellas radio που προανέφερα. Ξαναπάμε και τικάρουμε το hellas radio από τα scripts , κάνουμε επανεκκίνηση του amarok και είμαστε έτοιμοι ν' ακούσουμε τους σταθμούς της αρεσκείας μας.

Αυτά τα λίγα λοιπόν, τα οποία όμως βοηθάνε αρκετά σε πρώτη φάση να στήσουμε και δουλέψουμε το kubuntu μας πολύ καλύτερα και να το κάνουμε ομορφότερο.
Τελευταία επεξεργασία από giannis12a και 09 Σεπ 2012, 08:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 19 Νοέμ 2010, 16:11

Κανείς δεν το βρήκε ενδιαφέρον ρε παλιοπατούσες ? :shh:
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό headless » 19 Νοέμ 2010, 17:33

Bάλε και καμια εικόνα να ψαρώσουν :p
Πάντως ένα παράξενο πράγμα από την πρώτη φορά που δοκίμασα κάποιο kde4 flavour (Ιαν 08)
εως και τώρα,ενώ ρύθμιζε σωστά την ανάλυση οθόνης,ΠΟΤΕ δεν ήταν σωστό το dpi της.
Επίσης γιατί δεν είναι εξ ορισμού enabled τα antialiasing και subpixel smoothing,δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 19 Νοέμ 2010, 19:50

headless έγραψε:Bάλε και καμια εικόνα να ψαρώσουν :p
Πάντως ένα παράξενο πράγμα από την πρώτη φορά που δοκίμασα κάποιο kde4 flavour (Ιαν 08)
εως και τώρα,ενώ ρύθμιζε σωστά την ανάλυση οθόνης,ΠΟΤΕ δεν ήταν σωστό το dpi της.
Επίσης γιατί δεν είναι εξ ορισμού enabled τα antialiasing και subpixel smoothing,δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω.


Ναι , είδα και στον παλιό οδηγό για το kde 4.2 που έκανα πόσοι ψάρωσαν. Και μόλις έκανα τον οδηγό για το gnome έφτασε τις 4.000+ επισκέψεις, παλιορατσιστές. : Ρ
Αυτό που ρωτάς τώρα όντως ποτέ μου δεν το κατάλαβα και δεν θυμάμαι ποια διανομή το έχει εξ ορισμού ενεργοποιημένο.
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό pros » 19 Νοέμ 2010, 21:23

giannis12a έγραψε:Ναι , είδα και στον παλιό οδηγό για το kde 4.2 που έκανα πόσοι ψάρωσαν. Και μόλις έκανα τον οδηγό για το gnome έφτασε τις 4.000+ επισκέψεις, παλιορατσιστές. : Ρ

εκεί - εκεί στην Β εθνική... :lol: :lol: :lol: :lol:
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό pros » 19 Νοέμ 2010, 21:51

Και για να μην κατηγορηθώ περισσότερο για μεροληψία κατά του kde,
ορίστε κάποιοι σύνδεσμοι που θα φανούν χρήσιμοι, σε όποιον χρήστη Gnome
εγκαταστήσει το kubuntu-desktop, παράλληλα στο σύστημα του...

Τα παραπάνω τα εφάρμοσα, και δουλεύουν!
Έχω να μπω σε συνεδρία kde, από τότε που έκανα την εγκατάσταση...
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 19 Νοέμ 2010, 22:16

Δοκιμασα παραλληλη εγκατασταση με επιλογη στο login. Σε 2 μερες μου διελυσε το φρεσκο-εγκατεστημενο 10.04 και δεν θα το ξανακανω... :eh: Ενταξει, ειναι εντυπωσιακο με ολο το eye-candy αλλα για την ηλικια μου, δεν ειμαι για πολλα ζαχαρωτα... :P

Μπορει να βαλω την Κubuntu 11.04 σε VBox... οταν ελθει η ωρα...
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 20 Νοέμ 2010, 10:09

Εγώ πάντως που τρέχω με το kde και το lubuntu (εδώ και 2 εβδομάδες περίπου) , ακόμη δεν έχω κάποιο θέμα και νομίζω έγινε και αναβάθμιση πυρήνα. :angel:
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 20 Νοέμ 2010, 11:34

@ giannis12a

Καλημέρα. Ο οδηγός είναι σούπερ ντούπερ. Το KDE επίσης. Ομολογώ ότι δεν το είδα από πολύ κοντά γιατί δεν έχω kubuntu βέβαια (arch+KDE), αλλά το σωστό σωστό...
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: kubuntu settings - how to

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 20 Νοέμ 2010, 15:52

Δεν έχουν τεράστια διαφορά στην υλοποιηση - τεκμηρίωση πλέον όπως ήταν κάποτε. Μιας και τα δουλεύω και τα 2 πολύ καιρό γι' αυτό στο λέω. Το kubuntu 3 χρόνια και στο arch 1,5 χρόνο. Βέβαια , είναι πιο αποκρίσιμο λιγάκι στο arch και όση ώρα και να το δουλεύεις συνηθως δεν βαραίνει, κάτι που συμβαίνει κάτω από κάποιες συνθήκες στο kubuntu.
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials