wu-ftpd server-client

...hardware-drivers για servers & thin clients(web, ftp, κλπ)

Συντονιστής: the_eye

wu-ftpd server-client

Δημοσίευσηαπό vangos86 » 30 Δεκ 2010, 14:35

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά, πριν 2 μέρες εγκατέστησα ubuntu 10.04 στο pc μου, και μαζί με αυτό και το webmin interface. Από τους ftp servers έκανα install τον wu-ftpd του οποίου την πόρτα έχω κάνει forward για να έχω πρόσβαση από μακριά. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ. συνδέεται κανονικά ο χρήστης αλλά δεν βλέπει τα folders. Please, αν ξέρει κάποιος τις βασικές ρυθμίσεις ώστε να διορθώσω τις δικές μου ή να προσθέσω κάτι που μπορεί να έχω παραλείψει... ας βοηθήσει!!! :problem:
vangos86
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 14:00
Εκτύπωση

Re: wu-ftpd server-client

Δημοσίευσηαπό simosx » 30 Δεκ 2010, 14:43

vangos86 έγραψε:Καλημέρα και Χρόνια Πολλά, πριν 2 μέρες εγκατέστησα ubuntu 10.04 στο pc μου, και μαζί με αυτό και το webmin interface. Από τους ftp servers έκανα install τον wu-ftpd του οποίου την πόρτα έχω κάνει forward για να έχω πρόσβαση από μακριά. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ. συνδέεται κανονικά ο χρήστης αλλά δεν βλέπει τα folders. Please, αν ξέρει κάποιος τις βασικές ρυθμίσεις ώστε να διορθώσω τις δικές μου ή να προσθέσω κάτι που μπορεί να έχω παραλείψει... ας βοηθήσει!!! :problem:


Το wu-ftpd είναι αρκετά παλιό πρόγραμμα και ανήκει στο αποθετήριο Universe (όχι στο βασικό).
Ακόμα, ένας διακομιστής FTP έχει γενικά πρόβλημα στη ρύθμιση πίσω από τοίχος προστασίας, διότι το πρωτόκολλο FTP απαιτεί τυπικά δύο συνδέσεις, ελέγχου και δεδομένων. Τέλος, το FTP δεν παρέχει «ασφάλεια».
Αυτό που προτείνω είναι να ενεργοποιήσεις το sshd
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install openssh-server

και να χρησιμοποιήσεις το πρωτόκολλο SFTP για τη μεταφορά αρχείων. Κάθε λογισμικό επιτρέπει την πρόσβαση σε SFTP όπως Nautilus. Αυτό που δεν είναι εύκολο να κάνεις με το SFTP είναι να επιτρέψεις anonymous FTP, που νομίζω ότι δεν είναι απαίτησή σου.
Για το sshd, η θύρα είναι η 22.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: wu-ftpd server-client

Δημοσίευσηαπό jim137 » 30 Δεκ 2010, 14:48


!

Μήνυμα ενημέρωσης προς τον/την vangos86

Σε παρακαλούμε να διαβάσεις τις οδηγίες προς νεοεισερχόμενους προσεκτικά. Είναι σημαντική η προσάρτηση της υπογραφής με τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου hardware id (πχ [10ec:8168]), έτσι ώστε να δίνονται συγκεκριμένες πληροφορίες όταν πρόκειται για επίλυση ενός προβλήματός σου. Οι αλλαγές μπορούν να γίνουν από τον πίνακα ελέγχου αλλά και με το αυτόματο script που θα το βρεις παρακάτω.
Αυτόματο script υπογραφής


Το θέμα μεταφέρθηκε στη κατάλληλη ενότητα.

Spoiler: show
Γνώσεις ⇛GNU/Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος┃ Αγγλικά: Σκράπας
Ubuntu 12.04 (el_GR.UTF-8),
Intel Atom CPU D525 1.80GHz ‖ RAM 3945 MiB ‖ Intel D525MW -
Intel N10 Family Integrated Graphics Controller [8086:a001] (rev 02)
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 06)
Άβαταρ μέλους
jim137
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: 15 Φεβ 2010, 14:27
Τοποθεσία: /usr/local/bin/bash
IRC: jim137
Εκτύπωση

Re: wu-ftpd server-client

Δημοσίευσηαπό vangos86 » 30 Δεκ 2010, 15:10

O sshd δεν παρέχει επικοινωνία με web-interface (πχ από explorer : ftp:\\.......) και αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο. Όσο για την ασφάλεια το wu-ftpd έχει αρκετές δυνατότητες. Το firewall το έχω απενεργοποιήσει και από το router και από το pc.
vangos86
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 14:00
Εκτύπωση

Re: wu-ftpd server-client

Δημοσίευσηαπό simosx » 30 Δεκ 2010, 15:44

vangos86 έγραψε:O sshd δεν παρέχει επικοινωνία με web-interface (πχ από explorer : ftp:\\.......) και αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο. Όσο για την ασφάλεια το wu-ftpd έχει αρκετές δυνατότητες. Το firewall το έχω απενεργοποιήσει και από το router και από το pc.


Οκ, αν θέλεις να συνεχίσεις με wu-ftpd, ψάξε τότε στο διαδίκτυο για 'passive ftp'.

Αν θέλεις να μάθεις κάτι καινούριο με SSH, τότε για Windows client μπορείς να χρησιμοποιήσεις το WinSCP, http://winscp.net/eng/index.php
Για την ενσωμάτωση με Windows, δες http://winscp.net/eng/docs/integration
Το Ubuntu Linux παρέχει την ενσωμάτωση αυτή από προεπιλογή.

(ακολούθησε το παραπάνω μήνυμα του συντονιστή περί υπογραφής)
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: wu-ftpd server-client

Δημοσίευσηαπό vangos86 » 30 Δεκ 2010, 16:34

Μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλή λύση η πρόταση σου . ΑΛΛΑ.. να σου πω γιατί επιμένω : είχα εγκαταστήσει σε win7 τον filezilla server και μου έβγαζε σφάλμα can't open data path (ή κάτι σχετικό τέλος πάντων). Απενεργοποίησα firewall από router και από pc, απεγκατέστησα και το antivirus και παρ'όλα αυτά μου έβγαζε το ίδιο error (και σε active και σε passive). Αποφάσισα να δοκιμάσω σε κάτι πιο σταθερό..σε Linux και συγκεκριμένα Ubuntu. Και τώρα πάλι τα ίδια.
Θέλω κάτι το οποίο να μην χρειάζεται εγκατάσταση client. Ο sshd χρειάζεται ενώ ο filezilla ή κάποιος αντίστοιχος ftp-server δεν χρειάζεται, μπαίνεις από τον browser.
Όπως κατάλαβες βάζω πρώτα την ευκολία εύρεσης των αρχείων μου, είτε από μένα είτε από άλλους, και μετά την ασφάλεια.

Ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου.
vangos86
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 14:00
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Servers & Thin Clients