Σύνδεση Απομακρυσμένης Επιφ. Εργασίας χωρίς static ip Ub&ΧΡ

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Σύνδεση Απομακρυσμένης Επιφ. Εργασίας χωρίς static ip Ub&ΧΡ

Δημοσίευσηαπό Aristotelis » 24 Οκτ 2009, 20:49

Μήπως μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν βλεπω αρχειο video μέσω τις απομακρυσμένης επιφάνειας.
Οποιος ξέρει ας πεί γιατί ήταν ο κύριος λόγω που έστησα το vnc. :mrgreen:
Επίπεδο Γνώσεων Linux: Αρχάριος, Προγραμματισμός: Όχι, Aγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 10.10 GR- 32bits
Η/Υ :hp Compaq nx8220 Intel Centrino 1,84GHz / 2024 DDR2 RAM / ATI mobility Radeon X600
H/Y 2 PII CELERON 433 MHZ MMX / 278MB RAM /32 MB NVIDIA UBUNTU 9.10 SERVER TΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΑΚΟΜΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ :P
Άβαταρ μέλους
Aristotelis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2009, 20:18
Εκτύπωση

Re: Σύνδεση Απομακρυσμένης Επιφ. Εργασίας χωρίς static ip Ub

Δημοσίευσηαπό stilia.johny » 24 Νοέμ 2010, 02:33

Παρα πολυ καλος οδηγος επσαχνα καιρο κατι τετοιο για ubuntu..
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 11.04 natty 32bit, Microsoft Windows XP Home Edition,Backtrack 5 R2 32bit
3 Intel Atom CPU N270 1.60GHz ‖ RAM 988 MiB ‖ Acer - Acer AOA150
4 Intel Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller [8086:27ae] (rev 03)
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02) ⋮ hso0: 0af0:7211 Option ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR5001 Wireless Network Adapter [168c:001c] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
stilia.johny
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 01:22
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: stilia-johny
Εκτύπωση

Re: Σύνδεση Απομακρυσμένης Επιφ. Εργασίας χωρίς static ip Ub

Δημοσίευσηαπό mazetas » 15 Ιαν 2011, 16:07

2 χρόνια αφού συνέγραψες τον οδηγό, ακόμα χρησιμοποιείται - από μένα :)

ευχαριστώ για την πολύ καλή και αναλυτική δουλειά

να προσθέσω ίσως πως το ddclient script για linux ή πρόγραμμα για windows, δεν είναι απαραίτητο από τη στιγμή που το router υποστηρίζει την ενημέρωση του site της http://www.dyndns.com
από ότι είδα σε 2 router, υπάρχει υπσοτήριξη για αυτή τη λειτουργεία, άρα γλυτώνουμε 1.5 ολόκληρo MB RAM στο ubuntu μας!

είδα μετά πως στις παρατηρήσεις υπήρχε ήδη ;)

καμιά ιδέα για το λόγο που ενώ από windows 7 με tightvnc μπορώ να συνδέομαι στο kubuntu με το krdc, δε μπορώ να κάνω το αντίθετο;
παίρνω διαρκώς το μήνυμα "ο εξυπηρετητής δε βρέθηκε" (δλδ server not found)
έχω ενεργοποιημένο το tightvnc server και φυσικά έχει κάνει τη διαδικασία με το dyndns κι εκείνο το μηχάνημα
το λογισμικό πρέπει να είναι ελεύθερο όπως ο αέρας
και καθότι δεινός και πωρωμένος browsing gamer - νενικήκαμεν και στον .it server9 v.2
Spoiler: show
Εικόνα


Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριοτατο ┃ Προγραμματισμός: Χαμηλό ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 10.10
Προδιαγραφές ⇛ AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ │ RAM 2GB │ NVIDIA NV11 GeForce2 MX/MX | Samsung SyncMaster 755DFX
Άβαταρ μέλους
mazetas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2008, 14:32
Εκτύπωση

Re: Σύνδεση Απομακρυσμένης Επιφ. Εργασίας χωρίς static ip Ub

Δημοσίευσηαπό anapodos » 20 Ιαν 2011, 03:25

Μια ερώτηση και απο μένα...το έχω στήσει όλο το σκηνικό...και απο lan συνδέομαι κανονικά στο άλλο pc...όταν όμως πάει να συνδεθεί ο ξαδερφός μου...εκτός lan δλδ...δεν συνδέεται με τπτ...γιατί γίνεται αυτό?
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-55-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-54-generic, Windows 7
3 AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 6000+ ‖ RAM 3955 MiB ‖ ASUS INC. M2R32-MVP
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks PRO [Radeon HD 6570/7570] [1002:6759] {fglrx_pci}
5 eth0: Marvell 88E8001 Gigabit Ethernet Controller [11ab:4320] (rev 13)
anapodos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: 04 Δεκ 2008, 02:33
Εκτύπωση

Re: Σύνδεση Απομακρυσμένης Επιφ. Εργασίας χωρίς static ip Ub

Δημοσίευσηαπό ftso » 20 Ιαν 2011, 04:59

Λογικά δεν έγινε το ΒΗΜΑ 2 σωστά.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Σύνδεση Απομακρυσμένης Επιφ. Εργασίας χωρίς static ip Ub

Δημοσίευσηαπό anapodos » 20 Ιαν 2011, 13:24

Όταν βάζω αυτό το κείμενο που λέει στο ΒΗΜΑ 2
Κώδικας: Επιλογή όλων
# Configuration file for ddclient generated by debconf
#
# /etc/ddclient.conf

daemon=300
pid=/var/run/ddclient.pid
ssl=yes
use=web, web=checkip.dyndns.com/, web-skip='IP Address'
login=your-username
password=your-password
protocol=dyndns2
server=members.dyndns.org
your-hostname.dyndns.org


Αλλάζω με δικά μου στοιχεία τα
login
password

Πρέπει να αλλάξω και τα άλλα??Αν ναι στο σερβερ τι βάζω??
Το απο κάτω το your-hostname.dyndns.org επίσης το αλλάζω?
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-55-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-54-generic, Windows 7
3 AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 6000+ ‖ RAM 3955 MiB ‖ ASUS INC. M2R32-MVP
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks PRO [Radeon HD 6570/7570] [1002:6759] {fglrx_pci}
5 eth0: Marvell 88E8001 Gigabit Ethernet Controller [11ab:4320] (rev 13)
anapodos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: 04 Δεκ 2008, 02:33
Εκτύπωση

Re: Σύνδεση Απομακρυσμένης Επιφ. Εργασίας χωρίς static ip Ub

Δημοσίευσηαπό mazetas » 20 Ιαν 2011, 13:55

ftso έγραψε:Λογικά δεν έγινε το ΒΗΜΑ 2 σωστά.


κι εγώ εκεί κατέληξα. λογικά ο ISP του άλλου δικτύου έχει απενεργοποιήσει τις πόρτες, γιατί από τις ρυθμίσεις του router (Cisco) φαίνεται ανοιχτή η 5900 αλλά με έλεγχο της πόρτας βγαίνει κλειστή. ίσως πάλι να ναι κάποιο firewall από antivirus, windows κτλ που εμποδίζει, αν και νομίζω πως τα απενεργοποιήσαμε όλα.
γενικά πάντως η μέθοδος δουλεύει - καθώς στον εαυτό μου συνδέομαι με VPN


ftso έγραψε:Λογικά δεν έγινε το ΒΗΜΑ 2 σωστά.
anapodos έγραψε:Όταν βάζω αυτό το κείμενο που λέει στο ΒΗΜΑ 2
Κώδικας: Επιλογή όλων
# Configuration file for ddclient generated by debconf
#
# /etc/ddclient.conf

daemon=300
pid=/var/run/ddclient.pid
ssl=yes
use=web, web=checkip.dyndns.com/, web-skip='IP Address'
login=your-username
password=your-password
protocol=dyndns2
server=members.dyndns.org
your-hostname.dyndns.org


Αλλάζω με δικά μου στοιχεία τα
login
password

Πρέπει να αλλάξω και τα άλλα??Αν ναι στο σερβερ τι βάζω??
Το απο κάτω το your-hostname.dyndns.org επίσης το αλλάζω?


στο your-hostname.dyndns.org θα βάλεις το domain που εσύ επέλεξες προφανώς. πχ anapodos.dyndns.org
στα login και password βάζεις τα στοιχεία του λογαριασμού στο dyndns κι όχι αυτά του root λογαριασμού του υπολογιστή σου.
αν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς δλδ

Off topic:
με χρήση SSH και VNC μπορώ να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση στον υπολογιστή μου ως τώρα. μπορώ να το κάνω πλήρως χωρίς να χρειάζεται να συνδέομαι και με τους 2 τρόπους;
μπορώ ίσως από SSH να έχω εκτός από μεταφορά αρχείων και εμφάνιση της επιφάνειας εργασίας μου μαζί, ή το αντίστροφο από VNC;

για να γίνω πιο ξεκάθαρος στο τι θα ήθελα να κάνω:
θα θελα μέσω netbook ή smartphone, να μπορώ να χειρίζομαι το desktop μου, το οποίο έχει σαφώς μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ κι έτσι να έχω λίγο πολύ διαρκώς δυνατότητα εργασίας.
προφανώς το bandwith θα δημιουργεί κάποια κολλήματα, αλλά αν μπορώ να τρέξω autocad από netbook θα ναι τρέλα
το λογισμικό πρέπει να είναι ελεύθερο όπως ο αέρας
και καθότι δεινός και πωρωμένος browsing gamer - νενικήκαμεν και στον .it server9 v.2
Spoiler: show
Εικόνα


Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριοτατο ┃ Προγραμματισμός: Χαμηλό ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 10.10
Προδιαγραφές ⇛ AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ │ RAM 2GB │ NVIDIA NV11 GeForce2 MX/MX | Samsung SyncMaster 755DFX
Άβαταρ μέλους
mazetas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2008, 14:32
Εκτύπωση

Re: Σύνδεση Απομακρυσμένης Επιφ. Εργασίας χωρίς static ip Ub

Δημοσίευσηαπό ftso » 20 Ιαν 2011, 15:17

Θα σου πρότεινα καλύτερα να δεις τα freeNX και nomachineNX αντί για το vnc.

Επίσης αν θέλεις κάτι που το εγκαθιστάς και απλά παίζει χωρίς καμία άλλη ρύθμιση τότε δες το http://www.teamviewer.com/download/
Το μόνο κακό είναι ότι είναι κλειστό και εξαρτάσαι απο τους servers της εταιρίας που το έκανε.
Τα καλά πολλά. Ταχύτατο, με πολλές δυνατότητες και το κυριότερο ότι δεν χρειάζεσαι ρυθμίσεις σε firewalls-nat κτλ! Τα περνάει όλα το άτιμο.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Σύνδεση Απομακρυσμένης Επιφ. Εργασίας χωρίς static ip Ub

Δημοσίευσηαπό mazetas » 20 Ιαν 2011, 17:40

Το teamviewer το είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν για το pc μου όταν έλειψα για 1 διάστημα χωρίς πρόβλημα. Ακόμα το χρησιμοποιώ όταν μου ζητάνε βοήθεια στα pc τους φίλοι και συγγενείς μου. Το εγκαθιστούν ευκολότερα από το να ανοίξουν πόρτες και να βρουν την ip τους (αν και το whatismyip.com έλυσε το 2ο πρόβλημα) .

Αυτό που θα θελα είναι όπως είπες, να μην εξαρτώμαι από την εταιρεία του teamviewer εφόσον υπάρχει άλλος τρόπος, και ευελπιστώ σε καλύτερη επίδοση της σύνδεσης.
Χχαρακτηριστικά αναφέρω πως το πρόβλημα που συναντώ τακτικά με το teamviewer, είναι τα χρώματα αλλά και η ανάλυση οθόνης που μπορεί να θέλει ρύθμιση. Θα δοκιμάσω και τα freeNX και nomachineNX και βλέπουμε.

ευχαριστώ ;)

- στο κάτω κάτω 1 filezilla που ναι πανάλαφρο και ταχύτατο, δε με δυσκολεύει τόσο πολύ να τρέχει παράλληλα με το VNC αλλά ας εξετάσω όλες τις εναλλακτικές
το λογισμικό πρέπει να είναι ελεύθερο όπως ο αέρας
και καθότι δεινός και πωρωμένος browsing gamer - νενικήκαμεν και στον .it server9 v.2
Spoiler: show
Εικόνα


Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριοτατο ┃ Προγραμματισμός: Χαμηλό ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 10.10
Προδιαγραφές ⇛ AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ │ RAM 2GB │ NVIDIA NV11 GeForce2 MX/MX | Samsung SyncMaster 755DFX
Άβαταρ μέλους
mazetas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2008, 14:32
Εκτύπωση

Re: Σύνδεση Απομακρυσμένης Επιφ. Εργασίας χωρίς static ip Ub

Δημοσίευσηαπό johnny87 » 10 Απρ 2011, 04:28

Παιδια εμενα μου βγαζει μονο το εξης παραθυρο
Εικόνα

δεν εχει την καρτελα advanced για να περασω την πορτα, εχετε καμια ιδεα γιατι? Νομιζω το ιδιο μου εκανε και στην 10,04 εκδοση...
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: Ubuntu 10.10
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής INTEL: T8100 │ Μνήμη 3GB │ Κάρτα Γραφικών GeForce 8400M GS
Αυτός είναι ο υπολογιστής μου
johnny87
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 19:23
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials