Πώς ήταν η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 8.10; Ψηφοφορία

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Πώς πήγε η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 8.10;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 01 Ιαν 2009, 23:31

Έκανα αναβάθμιση και πήγε ρολόι
2
7%
Έκανα αναβάθμιση, αντιμετώπισα μικρά προβλήματα τα οποία έλυσα
8
27%
Δοκίμασα αναβάθμιση, αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα που δεν κατόρθωσα να λύσω, κατέφυγα σε νέα εγκατάσταση
6
20%
Έκανα κατευθείαν νέα εγκατάσταση και πήγε ρολόι
7
23%
Έκανα κατευθείαν νέα εγκατάσταση, αντιμετώπισα μικρά προβλήματα τα οποία έλυσα
5
17%
Έκανα κατευθείαν νέα εγκατάσταση, αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα που με βασάνισαν αρκετά
2
7%
 
Σύνολο ψήφων : 30

Πώς ήταν η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 8.10; Ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό nikosal » 02 Νοέμ 2008, 23:31

Αναρωτιέμαι πώς πήγε σε σας η αναβάθμιση ή εγκατάσταση (ανάλογα με την περίσταση) του 8.10. Όλα ρολόι ή αντιμετωπίσατε προβλήματα; Και πόσο σοβαρά ήταν αυτά; Έχετε δυνατότητα για μια επιλογή μόνο στη σχετική ψηφοφορία. Σημείωση: Αν πρώτα δοκιμάσατε αναβάθμιση, αντιμετωπίσατε σοβαρά προβλήματα και υποχρεωθήκατε να κάνατε νέα εγκατάσταση, ψηφίζετε μόνο για την αναβάθμιση

Επίσης, μπορείτε με δυο λόγια να εξηγήσετε την ψήφο σας (τι σας συνέβη).

Προσοχή: Όχι ερωτήσεις και προβλήματα σε αυτό το topic.
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

Re: Πώς ήταν η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 8.10; Ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό ftso » 02 Νοέμ 2008, 23:46

Στο dekstop μου έχω ακόμη kubuntu 8.04 (δεν θέλω ακόμη να περάσω σε kde4 λόγο του ότι δεν είναι 100% πλήρες ακόμη), αλλά έκανα εγκατάσταση στο καινούργιο laptop της κοπέλας μου και αντιμετώπισα μερικά προβλήματα λόγο έλλειψης open source driver για την Vga Sis (κλειστός ούτε λόγος). To έλυσα επιλέγοντας τον vesa driver.
Επίσης υπάρχουνε και μερικά προβλήματα με το ασύρματο (rtl8187L) τα οποία ήτανε γνωστά και απλά περιμένω την τελειοποίηση του driver ώστε να αντιμετωπιστούν και αυτά.

Τέλος υπάρχουνε ακόμα μερικά προβληματάκια με το kde4 τα οποία δικαιολογούνται και φιξάρονται συνεχώς με νεα updates.

Αυτά :)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Πώς ήταν η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 8.10; Ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό nikosal » 03 Νοέμ 2008, 19:18

Έχω περιγράψει τα δικά μου προβλήματα σε άλλο τόπικ. Δοκίμασα αναβάθμιση την πρώτη κιόλας μέρα, η οποία αντίθετα με την 7.10->8.04 είχε τεράστια προβλήματα. Από ό,τι έχω καταλάβει από τα διεθνή φόρουμ, δεν έκανα εγώ κάποιο σφάλμα (τι σφάλμα να κάνεις δηλαδή, που όλα είναι απλά α - β - γ - δ...). Απλά φαίνεται ότι η συγκεκριμένη αναβάθμιση πάει στραβά, με πανομοιότυπα φαινόμενα σε μεγάλο αριθμό υπολογιστών, σε κάθε γωνιά της Γης. Εγκατέλειψα την προσπάθεια με το σύστημα μη λειτουργικό και έκανα νέα εγκατάσταση, η οποία πήγε μια χαρά.
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

Re: Πώς ήταν η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 8.10; Ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό kriti » 05 Νοέμ 2008, 09:58

σχετικα με τις γνωσεις μου μια χαρα σε μια μερα οσα προβληματα ειχα λυθηκαν με λιγο ψαξιμο και βοηθεια απο τα παιδια της κοινοτητας
manjaro - hp pavilion -geforce 7400 -1,73 dualcore
Άβαταρ μέλους
kriti
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 22:21
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
IRC: kriti
Εκτύπωση

Re: Πώς ήταν η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 8.10; Ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό cyberpython » 05 Νοέμ 2008, 13:14

Έκανα καθαρή εγκατάσταση και όλα πήγαν μια χαρά. Την νέα εγκατάσταση την επέλεξα επειδή τις προηγούμενες τις είχα σε extended partition και σε διαφορετικούς δίσκους το σύστημα από τα δεδομένα (ενώ τώρα όλα είναι στον ίδιο δίσκο και το δεύτερο θα τον χρησιμοποιώ για backup - όταν με το καλό έρθει το timevault). Προβλήματα που να οφείλονται στο νέο Ubuntu δεν αντιμετώπισα, αλλά είχα μερικά μικροπροβλήματα (αφού έκανα αντιγραφή όλου του παλαιού /home στο νέο) , με τις ρυθμίσεις μερικών εφαρμογών (κυρίως αφορούσαν symbolic links που δεν είχα ξαναδημιουργήσει :D ).
Κοινότητα ΕΛ/ΛΑΚ Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών / Ubuntu-gr / My Web Log
Επίπεδο Γνώσεων Linux: Μέτριο, Προγραμματισμός: Ναι, Aγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 10.04 - 32bits
Η/Υ : Intel Core2 4400@2 GHz / 2GB DDR2 RAM / GeForce 8400 GS 512MB / Creative SB Audigy SE
Άβαταρ μέλους
cyberpython
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 13:22
Εκτύπωση

Re: Πώς ήταν η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 8.10; Ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό MichalisS » 05 Νοέμ 2008, 23:21

Στο desktop (8.04.1 σε 8.10) είχα πρόβλημα λόγω της ATi κάρτας γραφικών. Φόρτωσα χειροκίνητα τον τελευταίο driver όμως και στη συνέχεια όλα είναι μια χαρά.
Στο laptop τρέχω 8.10 από την alpha 4, οπότε μάλλον δεν πιάνει για να ψηφίσω. Πάντως δεν αντιμετώπισα ούτε στο στάδιο αυτό ουσιαστικό πρόβλημα, εκτός της ελλιπούς λειτουργίας του suspend/hibernate - έβγαζε kernel panick - και ενός προβλήματος που είχα επί 1-2 μέρες με το bluetooth. Εννοείται πως πολύ πριν τη beta ολα αυτά είχαν λυθεί.
MichalisS
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 23:12
Εκτύπωση

Re: Πώς ήταν η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 8.10; Ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 05 Νοέμ 2008, 23:57

Εχω εγκαταστήσει το 8.10 σε τρία μηχανήματα laptops με πιο καινούριο αυτό της υπογραφής μου. Για την ακρίβεια εγκατέστησα στα 2 (το ένα με dual boot σε προυπάρχουσα εγκατάσταση XP, μη ρωτάτε γιατί κρατάω windows αφού ποτέ σχεδόν δεν τα χρησιμοποιώ, έχουν αραχνιάσει, απλά είναι μηχάνημα της δουλειάς και δν μπορώ να το απαλλάξω από XP ακόμα) και αναβάθμισα αυτό της υπογραφής. Ολα δουλεύουν ρολόι ή απλά εγώ δεν έχω πάρει ακόμα χαμπάρι προβλήματα (χι χι). Για να είμαι ειλικρινής και δύο τρία ψιλοπροβληματάκια που είχα με κάποια screenlets και με τις ρυθμίσεις του nvidia settings manager λύθηκαν καθώς στην αναβάθμιση αντικαταστάθηκαν τα configuration αρχέια, νομίζω. Ειδικότερα, το screenlet δεν κρατούσε τις ρυθμίσεις της θέσης στην επιφάνεια εργασίας και των χρωμάτων ενώ ο nvidia settings manager λειτουργούσε όσο δούλευα αλλά μετά από κάποια λεπτά απραξίας τα χρώματα της οθόνης γυρνούσαν στις default ρυθμίσεις (ξεπλυμένα) και έπρεπε να ξανατρέξω τον manager για να επανέλθουν (είχα αρχίσει και σχεδόν σχετικό νήμα).

Αυτά.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Πώς ήταν η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 8.10; Ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 09 Νοέμ 2008, 11:16

Είχα 8,04 και τα δύο γραφικά περιβάλλοντα κι έκανα τελικα καθαρή εγκατάσταση σε 8,10 kubuntu λόγω του ότι μ΄ αρέσει πολύ πλέον

το kde 4 και γιατί νομίζω πως στο μέλλον δύσκολα θα έχει αντίπαλο σε ταχύτητα και αξιοπιστία.

Συνέβη όμως το εξής: εγκαθιστώντας κάποια πακέτα του compiz έβαλα όπως πάντα και τα unssuported plugins και δεν θυμάμαι ποια ρύθμιση

έδωσα στα εφέ και κράσαρε :evil:

Οπότε έκανα πάλι εξ αρχής καθαρή εγκατάσταση χωρίς τα unssuported αυτήν την φορά όμως . Το μόνο πρόβλημα που διαπιστώνω σε

apt-get update, είναι πως πάει απελπιστικά αργά (σαν το πρωϊ στην Κηφισίας), δεν ξέρω τι παίζει. Θα χρειαστεί ψάξιμο μάλλον.
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: Πώς ήταν η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 8.10; Ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό nikosal » 09 Νοέμ 2008, 21:51

[σπαμ]
Μήπως απλά ότι κατεβάζει από τον ελληνικό σέρβερ; Έχεις δοκιμάσει τον κύριο διακομιστή; (αν κατάλαβα καλά και εννοείς πράγματι την ταχύτητα download).
[/σπαμ]
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

Re: Πώς ήταν η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 8.10; Ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό Dreadoulis » 10 Νοέμ 2008, 03:05

Στον υπολογιστή μου έκανε κανονικά την αναβάθμιση, αλλά μετά όταν έκανε επανεκκίνηση ο υπολογιστής δεν άνοιγε γραφικό περιβάλλον. Λόγω των 2 καρτών γραφικών (σε Crossfire) το X.org δεν ήξερε ποια κάρτα γραφικών να διαλέξει. Με λίγο ψάξιμο στο internet όλα καλα.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Ναι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 11.04 64bit
Sony Vaio VGN-CS11S
και AMD Phenom 9600 Quad Core / 2 x 2048 RAM / 2 x ATI Radeon HD3850 (CrossFire) / 22'' LG Wide
Άβαταρ μέλους
Dreadoulis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 12:12
Τοποθεσία: Eindhoven (NL), Χίος(GR)
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα