Πρόβλημα με οδηγό για NVidia, καθορισμός συχνότητας(επιλύθη)

...κάρτες γραφικών / προβλήματα εικόνας / τηλεοπτικοί δέκτες
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών σας και δεν μπορείτε να μπείτε σε γραφικό περιβάλλον,
δοκιμάστε να τρέξετε την παρακάτω εντολή για να ελέγξετε αν το σύστημά σας χρειάζεται πρόσθετους κλειστούς οδηγούς:
jockey-text

Για κάρτα τηλεόρασης δώστε τα αποτελέσματα των παρακάτω εντολών :
lspci -nn (Για εσωτερικές κάρτες pci)
lsusb (Για εξωτερικές κάρτες με σύνδεση usb)

Re: bug με γραφικα?

Δημοσίευσηαπό Amadeus7 » 11 Ιουν 2008, 17:07

το πρόβλημα συνεχίζεται και μετά την τροποποίηση του xorg.conf και μετά την απενεργοποίηση του compiz
προσωπική ιστοσελίδα
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.04 / Windows XP Pro
Προδιαγραφές New PC⇛cpu: AMD Athlon(tm) 7850 Dual-Core Processor | ram: kingston 4GB 800mhz | mobo: Gigabyte GA-MA770-UD3 | gpu: ATI Radeon HD 4850 | Οθόνη: Samsung Syncmaster T200HD
Προδιαγραφές Old PC ⇛ cpu: AMD AM2 3800+ x2 | ram: kingston 2GB 800mhz | gpu: NVIDIA Geforce 7600gt │mobo: asus m2n-e | Οθόνη: Samsung 170C
Άβαταρ μέλους
Amadeus7
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 06 Ιουν 2008, 15:18
Εκτύπωση

Re: bug με γραφικα?

Δημοσίευσηαπό ftso » 11 Ιουν 2008, 17:37

Amadeus7 έγραψε:το πρόβλημα συνεχίζεται και μετά την τροποποίηση του xorg.conf και μετά την απενεργοποίηση του compiz



Με άλλα παιχνίδια έχεις πρόβλημα?
Νομίζω το πρόβλημα είναι στον κώδικα του παιχνιδιού και όχι στο ubuntu και στον driver.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: bug με γραφικα?

Δημοσίευσηαπό Amadeus7 » 11 Ιουν 2008, 17:56

ftso έγραψε:
Amadeus7 έγραψε:το πρόβλημα συνεχίζεται και μετά την τροποποίηση του xorg.conf και μετά την απενεργοποίηση του compiz



Με άλλα παιχνίδια έχεις πρόβλημα?
Νομίζω το πρόβλημα είναι στον κώδικα του παιχνιδιού και όχι στο ubuntu και στον driver.


ναι, έχω πρόβλημα και σε άλλα παιχνίδια
προσωπική ιστοσελίδα
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.04 / Windows XP Pro
Προδιαγραφές New PC⇛cpu: AMD Athlon(tm) 7850 Dual-Core Processor | ram: kingston 4GB 800mhz | mobo: Gigabyte GA-MA770-UD3 | gpu: ATI Radeon HD 4850 | Οθόνη: Samsung Syncmaster T200HD
Προδιαγραφές Old PC ⇛ cpu: AMD AM2 3800+ x2 | ram: kingston 2GB 800mhz | gpu: NVIDIA Geforce 7600gt │mobo: asus m2n-e | Οθόνη: Samsung 170C
Άβαταρ μέλους
Amadeus7
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 06 Ιουν 2008, 15:18
Εκτύπωση

Re: bug με γραφικα?

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 11 Ιουν 2008, 23:04

@ftso: Σε εσένα το εχει δύο φορές γιατί έχεις δύο Sections Device, οι οποίες στην ουσία ίδιες ειναι. Τα πεδία VendorName και BoardName δεν κάνουν καμία σημασία. Θα μπορούσες για παράδειγμα στη θέση
Device "Configured Video Device"
να βάλεις
Device "Videocard0"
χωρίς να έχει καμία απολύτως διαφορά.

Σημασία δεν έχει πόσες θύρες έχεις αλλά πόσες κάρτες έχεις και οι καρτες αυτές με τη οθόνες συνδυάζονται. Μπορείς δηλαδή να έχεις την καρτα Κ1 με τον οδηγό Α1 και την οθονη Ο1, και την ίδια κάρτα Κ1 με τον οδηγό Α2 στην οθονη Ο2.

Οι συνδυασμοί αυτοί φαίνονται στο Section Screen, όπου συνδυάζονται τα διαφορα Monitors (οθονες) και Devices (καρτες γραφικών)
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: bug με γραφικα?

Δημοσίευσηαπό ftso » 11 Ιουν 2008, 23:16

Ναι αλλά γιατί έχω 2 Section devices?
Επίσης και ο @Amadeus7 που έχει ίδια κάρτα το ίδιο.
Δεν έχει σχέση λες που η κάρτα υποστηρίζει 2 οθόνες?
Είναι απλά περιττή διπλή διπλοεγγραφή?
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: bug με γραφικα?

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 12 Ιουν 2008, 00:27

Γενικά μπορείς να έχεις πολλά Section Devices, όπου καθένα θα εχει διαφορετικές ρυθμίσεις τις καρτας γραφικών, για παραδειγμα διαφορετικους drivers. Αν χρησιμοποίησες το nvidia-settings όταν αποθηκευεις το αρχείο ρυθμίσεων εχει προεπιλεγμένη την επιλογη "Merge with existing file" που σημαινει ότι θα κρατήσει ότι ρυθίσεις εχεις και θα προσθέση απλώς τις καινούριες. Οποτε η πρώτη δηιμουργήθηκε κατά την εγκατασταση και η άλλη απο το nvidia-settings.

Aντιθετα, στο xorg.conf του Αmadeus7 υπάρχει η επιλογή:
Option "NoLogo" "True"
που για να είμαι ειλικρινής δε ξερω τι σημαίνει, πρέπει να ψάξεις στο internet. H "Default Screen" χρησιμοποιεί αυτήν την επιλογή και η "Screen0" την "Videocard0".

@Amadeus7: To παιχνίδι Regnum το κατεβασα κι εγω και το δοκίμασα. Στις πρώτες οθόνες, δημιουργία χαρακτήρα κλπ, μου τις έβγαζε με κατακόρυφες άσπρες γραμμές, αλλά μετά το παιχνίδι ήταν μια χαρά. Η καρτα γραφικών μου είναι nVidia GeForce 7600, oπότε δεν πρέπει να έχει πολλές διαφορές με τη δικιά σου. Οπότε ας δούμε τις διαφορές στο xorg.conf.

Στο Section Device η μόνη διαφορά είναι όπως είπα το Option "NoLogo" "True", ίσως να πρέπει να δοκιμάσεις να τη σχολιάσεις αυτή την επιλογή, κρατώντας πάντα ένα αντίγραφο, και να δεις τι επιρροή έχει.

Στο Section Monitor στην αρχή δε θα πείραζα τίποτε. Όπως θα δεις απο το xorg.conf του ilpara (και το δικό μου παρόμοιο είναι) περιέχει πολλά Modelines. Ίσως χρειαστεί να προσθέσεις κι εδώ κατι.

Στο Section Screen (όχι στο TwinView), θα χρησιμοποιούσα Device "Videocard0" αντί "Default Screen" ή το "Default Screen" με σχολιασμένη την επιλογή Option "NoLogo" "True" (τα σχόλια είναι # στην αρχή της γραμμής).

Eπιπλέον, στο Section Screen κάτω από το DefaultDepth 24 και πριν το EndSection, θα πρόσθετα ένα subsection
Κώδικας: Επιλογή όλων
    SubSection     "Display"
        Virtual     1280 854
        Depth       24
        Modes      "1280x800@60" "1280x720@50" "1280x720@60" "1280x768@60" "1280x854" "1152x768@54" "800x600@60" "800x600@56"
    EndSubSection

Φυσικά με τις δικές σου τιμές. ΠΡΟΣΟΧΗ οι τιμές αυτές πρέπει να είναι μέσα στα όρια της οθονης σου.

Και πάλι τονίζω κράτα ένα αντίγραφο
cp /etc/X11/xorg.conf ~/Desktop

Σε περίπτωση που μετά την επανεκκίνηση του xserver σου βγάζει μαύρη οθόνη, μην τρομάξεις. Πάτα απλώς cntrl+alt+f1 και επανεφερε το αντιγραφο που κράτησες
sudo cp ~/Desktop/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: bug με γραφικα?

Δημοσίευσηαπό ftso » 12 Ιουν 2008, 00:53

Το Option "NoLogo" είναι για το αν θα εμφανίζετε το logo της nvidia κάθε φορά που εκκινεί ο X.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: bug με γραφικα?

Δημοσίευσηαπό Amadeus7 » 12 Ιουν 2008, 10:13

μετά τις αλλαγές η μόνη διαφορά που έγινε είναι ότι στο preferences-> screen resolution το refresh rate στα 1280x1024 φτάνει έως και 52 ενώ εγώ θέλω 60. τα game έχουν το ίδιο πρόβλημα. ένα άλλο game που παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα είναι το extreme tux racer
προσωπική ιστοσελίδα
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.04 / Windows XP Pro
Προδιαγραφές New PC⇛cpu: AMD Athlon(tm) 7850 Dual-Core Processor | ram: kingston 4GB 800mhz | mobo: Gigabyte GA-MA770-UD3 | gpu: ATI Radeon HD 4850 | Οθόνη: Samsung Syncmaster T200HD
Προδιαγραφές Old PC ⇛ cpu: AMD AM2 3800+ x2 | ram: kingston 2GB 800mhz | gpu: NVIDIA Geforce 7600gt │mobo: asus m2n-e | Οθόνη: Samsung 170C
Άβαταρ μέλους
Amadeus7
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 06 Ιουν 2008, 15:18
Εκτύπωση

Re: bug με γραφικα?

Δημοσίευσηαπό ftso » 12 Ιουν 2008, 11:26

Στο extreme tux reacer και εγώ έχω πρόβλημα επειδή έχω twinview.
Δεν με αφήνει να βάλω την ανάλυση που θέλω απο γραφικό.
Έτσι την άλλαξα από το configuration αρχείο.

Αν θες να το ανοίξεις και να το δείς, βρίσκετε μέσα στον φάκελο .etracer του home σου με όνομα options.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: bug με γραφικα?

Δημοσίευσηαπό Amadeus7 » 12 Ιουν 2008, 13:11

ftso έγραψε:Στο extreme tux reacer και εγώ έχω πρόβλημα επειδή έχω twinview.
Δεν με αφήνει να βάλω την ανάλυση που θέλω απο γραφικό.
Έτσι την άλλαξα από το configuration αρχείο.

Αν θες να το ανοίξεις και να το δείς, βρίσκετε μέσα στον φάκελο .etracer του home σου με όνομα options.


πού ακριβώς είναι το .etraer? βρήκα το αρχείο configuration του regnum αλλά είδα ότι η ανάλυση που έχει ρυθμιστεί από εκεί είναι 800x600 16bit. να και το αρχείο:
Κώδικας: Επιλογή όλων
[server]
sv_game_server_host=212.214.41.165
sv_game_server_tcp_port=48000
sv_retriever_host=212.214.41.27
sv_retriever_port=80
[client]
cl_sdb_path=..
cl_update_all_resources=1
cl_language=eng
cl_referer=rgn
[resources]
res_database=live
[sound]
snd_sound_volume=128
snd_music_volume=64
[video_graphics]
vg_screen_width=800
vg_screen_height=600
vg_screen_bpp=16
vg_detail_level=1
vg_cluster_object_factor=67
vg_terrain_lod=2
vg_water_lod=1
vg_anisotropic_filter=1
vg_antialiasing=1
vg_enable_weather_fx=1
vg_enable_particle_fx=1
vg_enable_local_lighting=1
vg_terrain_texture_quality=1
vg_camera_far_plane=400
cl_terrain_load_radius=2
vg_texture_lod=0
vg_game_render_mode=glow
vg_fullscreen_mode=1
vg_force_safe_mode=0
vg_renderizer=opengl
vg_gl_use_advanced_fb_extensions=0
[debug]
dbg_gui_logger=1
προσωπική ιστοσελίδα
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.04 / Windows XP Pro
Προδιαγραφές New PC⇛cpu: AMD Athlon(tm) 7850 Dual-Core Processor | ram: kingston 4GB 800mhz | mobo: Gigabyte GA-MA770-UD3 | gpu: ATI Radeon HD 4850 | Οθόνη: Samsung Syncmaster T200HD
Προδιαγραφές Old PC ⇛ cpu: AMD AM2 3800+ x2 | ram: kingston 2GB 800mhz | gpu: NVIDIA Geforce 7600gt │mobo: asus m2n-e | Οθόνη: Samsung 170C
Άβαταρ μέλους
Amadeus7
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 06 Ιουν 2008, 15:18
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Κάρτες Γραφικών / Εικόνα / TV