Octave

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Octave

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 06 Οκτ 2011, 09:03

Star_Light έγραψε:κΑΤΑΡΧΗΝ πανω - κατω απο οσο καταλαβαινω η Matlab ειναι το ιδια ή σχεδον ιδια με την γλωσσα που θα χρησιμοποιησουμε και στο octave?

Ναι, ή μάλλον το octave είναι η ιδια ή σχεδόν η ίδια γλώσσα με τη matlab. Άλλη εναλλακτική είναι το scilab, για την οποία υπάρχουν επίσης οδηγοί.

Star_Light έγραψε:Nα εγκαταστήσουμε καθαρό ΜΑTLAB στο λινουξ παιζει νομιζω αλλα με καποιο CD , αυτο το CD αν θελει καποιος απο που μπορει
να το προμηθευτει ας πουμε?

Να το αγοράσει από αντιπρόσωπο/μεταπωλητή της Mathworks.

ΥΓ. Απ'ότι βλέπω οι εικόνες χάθηκαν. Χμμ, ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον όταν βρω χρόνο να τις ξαναανεβάσω στο imagebin του ubuntu-gr.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Octave

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 06 Οκτ 2011, 14:22

Βασικα δεν ξερω αν ειχες ασχοληθει... αλλα θελω να υλοποιησω κατι σε MIMO (Multiple Input Multiple Output) ή καποιον ΑΛγοριθμο MMSE , Zero Forcing για το ComP (Coordinate Multipoint Transmission and Reception) λογικα πρεπει να φτιαξω καποιο σκριπτακι με τον κωδικα μεσα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: Octave

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 06 Οκτ 2011, 15:14

Δε μου λένε τίποτε, αλλά αν δώσεις κάποιο σύνδεσμο με τα μαθηματικούς τύπους ή τον αλγόριθμο ίσως να μπορέσω να βοηθήσω.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Octave

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 06 Οκτ 2011, 17:20

Dimitris έγραψε:Δε μου λένε τίποτε, αλλά αν δώσεις κάποιο σύνδεσμο με τα μαθηματικούς τύπους ή τον αλγόριθμο ίσως να μπορέσω να βοηθήσω.


Ευχαριστω για το ενδιαφερον , αλλα ακομη ο καθηγητης δεν μου εχει πει τι ακριβως θελει
στην υλοποιηση.
Θα κανω μονος μου μια υλοποιηση και δεν πιστευω να μην δεν την δεχτει μετα αλλωστε αυτα
αναλυονται και θεωρητικα στο 2ο κεφαλαιο της πτυχιακης μου ...

Οι MMSE & ZF ειναι αλγοριθμοι (μαθηματικοι τελειως) στο UL (UpLink) ανερχόμενη ζεύξη
στις κινητές επικοινωνίες.

Τσεκαρε εδω το προτελευταιο

http://www.google.gr/#sclient=psy-ab&hl ... 17&bih=796

Ειναι pdf .

The base station selects the user k1 with highest C j (H j T 1 ).
Then, it lets user k1 report its Hk1 , generates the second
beam T 2 which is the null space of Hk1 and broadcasts T 2
to all users. Secondly, based on T 2 delivered from the base
station, all the users except k1 report their C j (H j T 2 ).


και αρχιζει με τα steps μετα. Πιστευω μια υλοποιηση ενος ZF και ειμαι jet. Και αλλως ομως δεν εχω προβλημα.
ΑΝ χρειαστω βοηθεια σε καποια εντολη θα σου πω.... ενταξει τωρα να μπλεξεις με αυτους τους αλγοριθμους
ειναι λιγο πονοκεφαλος !!! Σε ευχαριστω παντως. Μολις το φτιαξω θα το δημοσιευσω εδω. Μαζι με ολες τις επεξηγησεις κτλπ. ;)
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Re: Octave

Δημοσίευσηαπό Star_Light » 06 Οκτ 2011, 17:38

οποτε μπορουμε να έχουμε εναν πολυ καλο οδηγο απο την μια της παρουσιασης του octave

και των εντολων του... και απο την άλλη εφαρμογη του octave για υλοποιηση ενος μαθηματικου αλγοριθμου ο οποιος
χρησιμοποιειται στις κινητες επικοινωνιες και συγκεκριμενα στο 4G :)

ΕΛπιζω να μην αντιμετωπισω σοβαρες δυσκολιες και τελικα να καταφερω να το φτιαξω....
Γνώσεις ⇛ Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Δέν θέλω μεροκάματο , θέλω C και κακο θάνατο! ┃ Αγγλικά: Lower
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.10 σε Dual Boot με Windows 7
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής : Intel(R) Core(TM) i3 CPU 540 @3.07Ghz (64bit)
RAM : Kingston 2GB
HDD : Coreshare 500GB
Κάρτα Γραφικών : Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller(rev 18) (prog-if 00 [VGA controller]) [8086:0042]
Star_Light
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 21:07
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: Star_Light
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron